Перейти в кабінетКабінет мешканця
Дніпра
Символіка міста

Герб міста Дніпра

затверджений рішенням міської ради ХХІІІ скликання від 06.09.01 № 2/22

Герб м. Дніпра являє собою щит слов’янської форми (закруглений унизу). Така форма поширена у сучасній українській геральдиці і рекомендована Українським геральдичним товариством.

Поле щита синього кольору. Синій колір загальновживаний в геральдиці і означає - славу, честь, вірність. У Гербі м. Дніпра він має багаторівневе значення.

По-перше, це води могутнього Дніпра, що наповнюють місто життєвою енергією.

По-друге, синій є одним з кольорів Державного Герба та Державного Прапора України і таким чином відображає належність до основної державної символіки, державницьких устремлінь міста, що відповідає реальному місцю Дніпра в політичній та економічній системі України.

По-третє, існує історична традиція. Синім був колір Герба міста Катеринослава. Синій колір є традиційним у козацькій символіці. Символи, розташовані на полі щита, поєднують героїчне минуле та сучасне значення Дніпра, як одного з найпотужніших політичних, фінансово-промислових та наукових центрів України.

У верхній частині Герба м. Дніпра розташовані три семипроменеві срібні зірки, які уособлюють декілька понять. Безпосередньо, геральдичне значення зірок - символ високих устремлінь, неминущих ідеалів. Девіз "Ad astra!" ("До зірок!") означає шлях до піднесеного, величного, ідеального.

Семипроменеві зірки символізують козацькі витоки нашої історії і як данина традиції перейшли з печатки Кодацької паланки. Кількість зірок - три, має такі значення:

- поєднання минулого, сьогодення і майбутнього;

- три частини міста, на які місто Дніпро географічно поділено річками Дніпро та Самара - правобережна, лівобережна, ж/м Придніпровський з прилеглими мікрорайонами.

Зірки символізують бризки металу, що є уособленням головної промислової галузі нашого міста - металургії, яка наприкінці ХІХ - на початку ХХ століття сприяла перетворенню невеличкого провінційного міста на один з найбільших індустріальних центрів світу. Зірки також є уособленням космосу, всесвіту і відображають ракетну галузь, яка в ХХ століття активно розвивалась у Дніпрі та зробила його космічною столицею України.

Зірки розташовані у вигляді першої літери слова "victoris" - перемога, що відображає прагнення жителів міста до нових досягнень.

Центральною фігурою Герба м. Дніпра є перехрещені срібні шабля та стріла.

Поєднання цих символів має історичні корені. Воно було поширене серед козаків і, в тому числі, зображене на печатці Кодацької паланки. Таким чином, у Гербі підкреслюється наслідування традиціям козацтва.

Як сучасний символ, стріла символізує рух, прагнення до нових висот, до зірок і через це відображає космічно-ракетну галузь, яка із середини ХХ століття активно розвивалася в Дніпрі, сприяла його розвитку і стала невід’ємною складовою наукового і промислового комплексу міста.

Шабля - старовинний символ захисту, сили, могутності великого міста, яке завжди стоїть за державу, за Україну.

Зірки, шабля та стріла мають срібний колір. У геральдиці цей колір означає чистоту і досконалість, непорочність, мудрість і добру волю.

Картуш Герба м. Дніпра складається з дубового листя перев’язаного чотирма стрічками різних кольорів. Золоте дубове листя традиційно є символом зрілої сили, мужності та доблесті. Чотири стрічки відображають кольори різних епох: малиновий - козацької, синій - катеринославської, жовто-синій - сучасної.

Зверху, над щитом, розташоване зображення башти, що символізує, по-перше, міський статус населеного пункту, а по-друге - його стратегічне значення форпосту, яким місто є з часів свого виникнення.

Знизу під щитом і картушем знаходиться синя стрічка з назвою міста - "ДНІПРО".

Герб Дніпра відображає історію становлення міста, поєднує в собі ознаки різних часів, і, таким чином, узагальнює погляди різних груп жителів сучасного Дніпра.

Прапор територіальної громади міста Дніпра

Синім кольором зображено хвилі ріки Дніпро, яка є незмінним та могутнім символом міста Дніпра. Герб міста, як офіційний символ, займає своє місце у центрі Прапора. Основний фон білий - символізує чистоту намірів та світле майбутнє нашого міста.

Прапор територіальної громади міста Дніпра затверджений рішенням міської ради VI скликання від 05.12.2012 №26/29.

Висота Прапора становить 1,1n, ширина 1,65n. Висота хвиль - 0,14n, відстань між хвилями 0,183n, кількість хвиль на Прапорі - 8. Відстань від хвиль до серединної лінії перетину по горизонталі становить 0,48n, серединна лінія по вертикалі - 0,825n. Точка перетину шаблі та стріли на гербі збігається з точкою перетину серединних ліній, що зазначені вище. Висота малого герба становить 0,5n, ширина - 0,4n. 

Положення

про використання символіки

територіальної громади м. Дніпропетровська

 

Затверджено рішенням міської ради
ХХІІІ скликання від 20.02.02 №29/27

1. Загальні положення

1.1. Це Положення на основі ст.3 (п.2) Статуту територіальної громади м.Дніпропетровська та рішення міської ради від 06.09.01 №2/22 "Про символіку територіальної громади м.Дніпропетровська" визначає опис і порядок використання символіки територіальної громади м.Дніпропетровська (далі "символіка").

1.2. До символіки належать Герб міста, Прапор міста, Колар міського голови.

1.3. Використання символіки має за мету патріотичне та гуманістичне виховання молоді, розвиток національної самосвідомості та любові до рідного міста, зростання політичної і моральної ролі м.Дніпропетровська в суверенній Україні.

1.4. Погодження умов використання символіки та контроль за її використанням здійснює управління внутрішньої політики міської ради. Експертиза умов використання символіки може здійснюватися на госпрозрахунковій основі, плата за яку зараховується на рахунок виконавчого комітету міської ради.

1.5. За використання символіки з громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, та юридичних осіб стягується збір відповідно до Положення про збір за право використання символіки м.Дніпропетровська, яке затверджується міською радою.

1.6. Порушення умов використання символіки та цього Положення тягне за собою адміністративну відповідальність згідно з чинним законодавством.

2. Герб міста

2.1. Герб міста є історичним символом міста, офіційним атрибутом міського самоврядування.

2.2. Еталон Герба в авторському виконанні та супровідні документи (зміст та опис) зберігаються у Дніпропетровській міській раді та Дніпропетровському історичному музеї ім.Д.Яворницького і мають вільний доступ для ознайомлення мешканців міста.

2.3. Еталонне зображення Герба та його опис затверджуються міською радою.

2.4. При репродукуванні та тиражуванні Герба має бути збережена кольорова і графічна тотожність еталона та його опису.

2.5. Зображення Герба відтворюється:

- на Прапорі міста;

- на Коларі міського голови;

- на фасадах будинків, в яких розміщуються органи місцевого самоврядування міста;

- на знаках при в’їздах до міста;

- у сесійній залі міської ради та залі засідань виконкому міської ради;

- на бланках міської ради та її виконавчих органів;

- в офіційних виданнях міської ради;

- на міському комунальному транспорті.

2.6. Зображення Герба використовується:

- як елемент святкового оформлення міста під час урочистих церемоній та свят;

- під час урочистої церемонії присяги новообраного міського голови;

- на відзнаках міської ради та міського голови, посвідченнях, вітальних адресах, подяках, важливих історичних документах тощо.

2.7. В інших випадках Герб використовується відповідно до статей 1.3.-1.6. цього Положення.

3. Прапор міста

3.1. Прапор міста є офіційним атрибутом міського самоврядування.

3.2. Прапор міста (оригінал) встановлюється у службовому кабінеті Дніпропетровського міського голови, а на час проведення сесій міської ради вноситься до сесійної зали.

3.3. Еталонне зображення Прапора міста та його опис затверджуються міською радою.

3.4. При репродукуванні і тиражуванні Прапора міста має бути збережена кольорова та графічна тотожність еталона і його опису.

3.5. Прапор міста піднімається на шпилі перед будинком міської ради та виконкому:

- в дні державних свят України;

- під час проведення сесії міської ради;

- під час прийому офіційних делегацій;

- під час міських урочистих церемоній та свят.

3.6. За обставин, коли здійснюється одночасне підняття прапорів України та міста, Прапор міста не може перевищувати за розмірами Державний прапор України і розміщується справа від нього (з боку глядача).

3.7. У випадку одночасного підняття Прапора міста та прапора організації, фірми, установи (якщо вони розташовані поруч) останній повинен не перевищувати розміри Прапора міста і розташовуватися справа від нього (з боку глядача).

3.8. Прапор міста використовується:

- як елемент святкового оформлення міста під час урочистих церемоній та свят (День міста, фестивалі, виставки тощо);

- під час церемоній та інших урочистих заходів, які проводять міська рада та її виконавчі органи, міські громадські об’єднання, підприємства, установи та організації міста, незалежно від форм власності, а також під час сімейних урочистих заходів;

- під час урочистої церемонії присяги новообраного міського голови.

3.9. В інших випадках Прапор використовується відповідно до статей 1.3.-1.6. цього Положення.

4. Колар міського голови

4.1. Колар міського голови є офіційним символом міського голови.

4.2. Колар міського голови зберігається у службовому кабінеті Дніпропетровського міського голови.

4.3. Еталонне зображення Колара міського голови та його опис затверджуються міською радою.

4.4. Колар міського голови використовується виключно міським головою під час сесій міської ради, урочистих церемоній, офіційних зустрічей та прийомів.

4.5. Колар міського голови передається під час урочистої церемонії присяги новообраного міського голови.