Перейти в кабінетКабінет мешканця
Дніпра
Безоплатна правова допомога

Під час війни у людей виникає безліч правових питань, на які потрібні швидкі відповіді. Серед них:

o Порядок перетину державного кордону в умовах воєнного стану

o Сплата комунальних платежів та кредитні канікули під час воєнного стану

o Отримання статусу внутрішньо-переміщеної особи та соціальні виплати від держави

o Отримання тимчасового захисту або статусу біженця в країнах ЄС

o Трудові права та гарантії в умовах воєнного стану

На всі ці та інші запитання юристи системи БПД оперативно надають відповіді, консультують людей, радять як вирішити ту чи іншу правову проблему.

Як отримати безоплатну правову допомогу?

Допомога онлайн

Єдиний номер контактного центру системи БПД 0 800 213 103 в умовах воєнного стану є найоперативнішим і найдоступнішим способом отримання правової інформації. За цим номером надаються консультації та роз’яснення з правових питань, додаткові відомості про надання безоплатної правової допомоги тощо. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні.

Номер для дзвінків з-за кордону +38 (044) 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку).

Отримати правову допомогу можна також за допомогою дистанційних сервісів у кабінеті клієнта на сайті системи БПД, у мобільних застосунках «Безоплатна правова допомога» або «Твоє право», у месенджерах та Вайбер. Перейти до онлайн сервісів системи БПД можна за посиланням https://linktr.ee/legalaid.gov.ua

Аби українці були в курсі актуальних правових норм, у посиленому режимі юристи системи БПД працюють над наповненням довідково-інформаційної платформи правових консультацій WikiLegalAid, що розміщена за адресою https://wiki.legalaid.gov.ua . Ця платформа містить: роз’яснення простою мовою щодо прав громадян та порядку їх реалізації; зразки документів; посилання на судову практику.

Дистанційні консультації

Система БПД має розгалужену мережу по всій Україні. На жаль, через військові дії частина бюро правової допомоги закрита. Проте бюро правової допомоги працюють, де тільки це можливо.

Працівники системи БПД продовжують забезпечувати роботу консультаційних пунктів доступу до правової допомоги у приміщеннях органів державної влади, місцевого самоврядування, соціального захисту нанесення, відповідних спеціалізованих установ, місцях компактного розміщення внутрішньо переміщених осіб, у тих регіонах, де не ведуться бойові дії.

Подивитися розташування, номери телефонів та актуальну інформацію про режими роботи бюро правової допомоги можна на мапі, яка регулярно оновлюється https://bit.ly/bpd_buro. Там же можна дізнатися графік роботи консультаційних пунктів (дату та час проведення прийому осіб).

Довідково.

Безоплатна правова допомога – це надання правових послуг, що гарантуються державою та повністю фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.

Безоплатна первинна правова допомога (БППД) – це інформування людей про їхні права та що робити якщо, вони порушені. Це надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з юридичних питань. Це складення заяв, скарг, інших документів правового характеру, крім процесуальних. Право на безоплатну первинну правову допомогу мають усі громадяни України.

Безоплатна вторинна правова допомога (БВПД) – це захист, здійснення представництва інтересів осіб у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру. Право на БВПД мають соціально незахищені категорії громадян – малозабезпечені, люди з інвалідністю, учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, постраждалі від домашнього насильства, діти та інші особи, які визначені законом «Про безоплатну правову допомогу».

 

 

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ПРОЕКТ «Я МАЮ ПРАВО!»

 

В Україні 2018 рік оголошено Роком реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право!» (Указ Президента України від 14.11.2017р. № 361/2017), покликаного підвищити рівень проінформованості українців про їхні права та способи їх активного захисту.

Загальнонаціональний правопросвітницький проект «Я маю право!» реалізується Міністерством юстиції у співпраці з системою надання безоплатної правової допомоги та територіальними органами юстиції.

До географії проекту віднесено всі міста України, включаючи віддалені селища, де функціонують центри та бюро системи надання безоплатної правової допомоги.

Девіз проекту:

Знаю! Дію! Захищаю!

Знаю свої права.

Користуюсь ними і знаю, що треба робити, коли мої права порушують.

Захищаю себе згідно з законами, а держава захищає мене та мої права.

В рамках цього проекту фахівці Першого дніпровського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги проводять виїзні прийоми, правопросвітницькі заходи, поширюють інформацію про права та надають практичні рекомендації щодо способів їх захисту.

Одна з цілей проекту – підвищити юридичну грамотність українських громадян. За даними Міністерства юстиції, понад 70% населення потребує знань про свої права.

Проект спрямований на те, щоб дати українцям знання про свої права і практичні навички того, як ці права реалізовувати та захищати.

На офіційному веб-сайті проекту - prаvo.minjust.gov.ua, можна отримати актуальну інформацію про проект, останні новини, а також дізнатися, куди звернутись у випадку порушення прав. На сайті регулярно з'являються нові матеріали, які навчатимуть, як не допустити порушення своїх прав, зокрема як правильно оформити договір оренди землі, як оформити нарахування субсидій та які наслідки виникають у разі несплати аліментів.

Якщо вам потрібна правова інформація та консультація або якщо ваші права порушені, звертайтеся до Першого дніпровського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги працює за адресою: м. Дніпро, вул. Старокозацька, 52, тел.(056) 742-82-32, (099) 232-77-89.

Детальну інформацію з питань отримання безоплатної правової допомоги можна отримати за номером цілодобової телефонної лінії – 0 800 213 103 або на веб-сайтах Міністерства юстиції та Координаційного центру з надання правової допомоги.

 

Що необхідно знати про безоплатну правову допомогу в Україні?

 

Види безоплатної правової допомоги.

Безоплатна первинна правова допомога - вид державної гарантії, що полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Безоплатна первинна правова допомога включає такі види правових послуг:

1) надання правової інформації;

2) надання консультацій і роз'яснень з правових питань;

3) складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);

4) надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Безоплатна вторинна правова допомога - вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя.

Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг:

1) захист;

2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;

3) складення документів процесуального характеру.

Чи кожен має право на безоплатну правову допомогу?

Право на безоплатну первинну правову допомогу згідно з Конституцією України та Законом України «Про безоплатну правову допомогу» мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України.

Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають особи, визначені статтею 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу»:

1) особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до закону для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, а також інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних;

2) діти, у тому числі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту;

3) внутрішньо переміщені особи;

4) громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб, - з питань, пов’язаних з отриманням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, до моменту отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

5) особи, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", - з моменту подання особою заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, до прийняття остаточного рішення за заявою, а також іноземці та особи без громадянства, затримані з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, з моменту затримання;

6) ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань;

7) особи, які перебувають під юрисдикцією України і звернулися для отримання статусу особи, на яку поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", - до моменту прийняття рішення про надання такого статусу;

8) особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, протягом розгляду справи в суді;

9) особи, щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку, - протягом розгляду справи в суді;

10) особи, реабілітовані відповідно до законодавства України, - стосовно питань, пов'язаних з реабілітацією;

11) особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі.

Куди звертатися для отримання безоплатної правової допомоги?

Надання безоплатної вторинної правової допомоги забезпечують 97 місцевих центрів та 429 відокремлених відділів «Бюро правової допомоги» по всій Україні.

Перший дніпровський місцевий центр знаходиться за адресою:

м. Дніпро, вул. Старокозацька, 52.

Контактні телефони: (056) 742-82-30(33); 099-232-77-89.

Центр працює:

понеділок - четвер з 8.00 до 17.00, п’ятниця з 8.00 до 15.45.

Розташування та контакти інших місцевих центрів можна дізнатись на сайті www.legalaid.gov.ua, або зателефонувавши на гарячу лінію 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).

Чи має особа платити, отримуючи безоплатну вторинну правову допомогу?

Безоплатна вторинна правова допомога передбачає, що роботу адвоката у справі оплачує держава. Тобто, для особи така правова допомога є безкоштовною.

Судовий збір, поштові витрати, дослідження, експертизи сплачуються особою самостійно.

У яких випадках може бути відмовлено у наданні безоплатної вторинної правової допомоги?

Відповідно до законодавства така правова допомога не надається, якщо:

1) особа, яка звернулася за допомогою, не підпадає під жодну категорію осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу;

2) особа подала неправдиві відомості або фальшиві документи з метою віднесення її до однієї з категорій осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу;

3) вимоги особи про захист або відновлення прав особи є неправомірними;

4) проблема, з якою звернулася особа, носить неправовий характер;

5) законом не передбачено вирішення у судовому порядку проблеми, з якою звернулася особа;

6) особі  раніше  надавалася  безоплатна   вторинна   правова допомога з одного і того ж питання;

7) особа використала всі національні засоби правового захисту у справі, з якої звертається за наданням безоплатної вторинної правової допомоги.

Що потрібно для звернення до місцевого центру правової допомоги?

1) зателефонувати або завітати до найближчого центру правової допомоги та проконсультуватися щодо права на правову допомогу за рахунок держави, часу візиту та необхідних документів, які треба взяти із собою для попередньої консультації;

2) скласти письмове звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги. За потреби звернення допоможе скласти співробітник центру;

3) подати документи разом зі зверненням для підтвердження приналежності до однієї з визначених законом категорій осіб, яка має право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

 

Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Вікторія Дубовенко.