Погода

Офіційна позиція Дніпровської міської ради щодо обшуків СБУ

16.07.2020 до адміністративних будівель Дніпровської міської ради з’явилися слідчі Головного слідчого управління Служби безпеки України з метою проведення обшуку та вилучення документів у рамках кримінального провадження № 42019041440000062 на підставі ухвал Шевченківського районного суду м. Києва від 02.07.2020. З цього приводу вважаємо за необхідне зазначити наступне.

Під час виконання службових обов’язків посадовими особами Дніпровської міської ради було виявлено непоодинокі випадки оформлення фізичними та юридичними особами права приватної власності на земельні ділянки, розташовані у м. Дніпрі, ймовірно, шахрайським шляхом. Майже в усіх виявлених випадках первинне право приватної власності на земельні ділянки посилалося на рішення виконавчого комітету міської ради 1998 року.

Під час здійснення аналізу рішень з’явились припущення, що ці рішення є підробленими. Після перехресної перевірки архівних документів у підрозділах міської ради виявилося, що деякі архівні документи не відповідають оригиналам, що зберігалися в приміщенні міської ради, відповідно, мають всі ознаки підробки. Так само, у 1998 році земельні ділянки не могли передаватися в приватну власність рішеннями виконкому, що також підтверджує факт підроблення документів. Міським головою Дніпра в мережі Інтернет була опублікована інформація стосовно зазначених фактів.

23.01.2020 Дніпровською міською радою були направлені заяви про вчинення кримінального правопорушення на адресу Генерального прокурора України, Територіального управління Державного бюро розслідувань, Прокуратури Дніпропетровської області з проханням внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості, викладені в заяві, провести досудове розслідування та відповідні слідчі дії, притягти винних осіб до кримінальної відповідальності, встановленої законом. За підсумками розгляду цих заяв, відомості, зазначені в них, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань постановою слідчого відділу Дніпровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 25.02.2020. Дніпровську міську раду залучено до кримінального провадження № 42019041440000062 як потерпілого.

Отже, ініціатором цього кримінального провадження є саме Дніпровська міська рада, яка в першу чергу зацікавлена в повному та всебічному з’ясуванні обставин вибуття земельних ділянок з комунальної власності територіальної громади міста Дніпра та поверненні цих ділянок у комунальну власність. Так, на виконання ухвали слідчого судді Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 23.03.2020 Дніпровською міською радою 23.04.2020 було надано тимчасовий доступ до документів та передано запитувані оригінали рішень виконавчого комітету міської ради. Крім цього, на виконання розпорядження міського голови було проведено службове розслідування відносно посадових осіб архівного управління департаменту забезпечення діяльності виконавчих органів Дніпровської міської ради, за підсумками якого керівника цього управління було звільнено.

Окремо звертаємо увагу, що Дніпропетровською місцевою прокуратурою № 3 до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська вже направлено обвинувальний акт відносно особи, яка підозрюється у вчиненні цього злочину. Ця особа, виконуючи відведену йому злочинну роль, використавши втрачений паспорт іншої особи, працевлаштувавшись по підробленим документам на посаду державного кадастрового реєстратора відділу в місті Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, здійснила несанкціоноване втручання в роботу автоматизованої системи – Державного земельного кадастру України шляхом вчинення дії по проведенню державної реєстрації земельних ділянок.

Крім цього, є підстави вважати, що до вчинення цього злочину також причетний колишній керуючий справами міської ради. Наразі Дніпровською міською радою вживаються заходи щодо повернення земельних ділянок до комунальної власності міста шляхом здійснення претензійно-позовної роботи. Враховуючи вищезазначене та беручи до уваги, що Дніпровська міська рада всебічно сприяє розслідуванню цього злочину та визнана потерпілим у кримінальному провадженні № 42019041440000062, здається дивним проведення обшуків слідчими Головного слідчого управління Служби безпеки України, які проводяться ними 16.07.2020 на підставі ухвал Шевченківського районного суду м. Києва від 02.07.2020 в адміністративних приміщеннях міської ради в рамках цього ж кримінального провадження.

Окремо слід звернути увагу на таке. У мотивувальній частині ухвал йде мова про 498 земельних ділянок, щодо яких проведено державну реєстрацію всупереч вимогам чинного законодавства. У заяві про вчинення кримінального правопорушення Дніпровською міською радою було зазначено, що виявлено близько 30 реєстрацій, де первинне право приватної власності на земельні ділянки виникло на підставі завідомо підроблених рішень виконавчого комітету міської ради 1998 року.

Інші ділянки, як вважають юристи міської ради, реєструвалися під цим ключем державного реєстратора для прикриття незаконно оформлених ділянок. У клопотаннях до Шевченківського районного суду м. Києва слідчі просили надати дозвіл на вилучення всіх рішень міської ради (із документами, що стали підставою для їх прийняття), які були прийняті міською радою протягом 2015-2020 років.

Об’єм документів, вилучення яких є метою обшуку, складає приблизно сорок десятитонних вантажівок. Відповідно, є всі підстави вважати, що замість притягнення винних до передбаченої законом відповідальності слідчі СБУ приймають процесуальні рішення, спрямовані на максимальне затягування кримінального провадження, з метою надати можливість винним уникнути відповідальності та зробити неможливим повернення незаконно вилучених ділянок до комунальної власності.