Борис Філатов заявив про високу ймовірність встановлення розташування загубленої могили Олександра Поля

Олександр Поль – відомий громадський і культурний діяч, підприємець дев’ятнадцятого сторіччя, якого було обрано почесним громадянином міста. Місце його поховання вважається втраченим. Утім нині є висока ймовірність знайти могилу однієї з найвизначніших постатей в історії міста – ще з часів Катеринослава. Про це повідомив міський голова Дніпра Борис Філатов, котрий вже декілька років спільно з науковцями та дослідниками займається цими пошуками. 

Розкопки на місці, де за попередніми даними можуть перебувати останки Олександра Поля, розпочнуться у травні цього року. Відомо, що до цього територію обладнають освітленням, відеоспостереженням, поставлять охорону. 

«Спільними зусиллями нам вдалося встановити ймовірне місце знаходження поховання почесного громадянина нашого міста Олександра Поля. Вірогідність цього дуже висока. Завдяки проведеним дослідженням ми встановили, що фундамент Лазаревської церкви знаходиться в іншому місці. Для нашого міста це – проривна подія, котра дозволить відкрити нову сторінку його історії», – заявив мер Дніпра Борис Філатов під час пресконференції 25 лютого. Мер також зауважив, що попередньо було проведено низку консультацій, аби визначити метод ідентифікації останків. Серед варіантів, зокрема, антропологічна експертиза, адже дослідникам відомо, що Олександр Поль мав особливості будови черепа. 

Різні історичні дані стверджують, що Олександра Поля було поховано у склепі під Лазаревською церквою. Це – територія колишнього Севастопольського кладовища. У середині минулого століття, за часів комуністичного режиму, церкву та цвинтар було знищено. Тривалий час вважалося, що рештки фундаменту споруди знаходяться в основі кургану-меморіалу на честь загиблих під час оборони Севастополя. Тож на той час про жодні пошукові роботи там не йшлося. 

«Було багато досліджень. Наша команда, сформована Борисом Альбертовичем (мер Дніпра Борис Філатов, – ред.), у 2016 році провела перший круглий стіл. Увесь цей час ми працювали над вивченням життєдіяльності Поля і пошуком місця його поховання. Улітку минулого року було створено робочу групу», – сказав директор КП «Етнографічні парки Дніпра» Дмитро Каюк. 

Нині здогадки про розташування церкви спростували. Зробили це за допомогою картографічних і фотодокументальних спостережень дніпровського дослідника Артема Костюка. Торік він здобув муніципальний грант у програмі «Культурна столиця» і за ці кошти придбав німецький аерознімок Люфтваффе від 1944 року. Саме співставлення цієї світлини з наявними картографічними матеріалами вказало на точне місце розташування залишків Лазаревської церкви. Згодом це підтвердили археологічні розвідки. 

«Думаючи, що церква знаходиться під курганом, я зробив для двох об’єктів спільну точку. Тоді програма видала мені серйозні викривлення. Така помилка означала те, що точку було встановлено неправильно. Тоді я прибрав її, синхронізував знімки. Зрештою побачив, що будівля церкви знаходиться південніше кургану», – зазначив Артем Костюк. 

Разом з цим Борис Філатов також повідомив: навіть попри те, що останки могли бути знищені ще десятиліття тому, на місці встановленого поховання Олександра Поля з’явиться пантеон-кенотаф почесних мешканців. Відомо, що крім Поля на території того кладовища знаходилися могили також інших видатних містян. «Це буде місце, що належатиме всім містянам. Там не стоятиме церква жодного з патріархатів. Щоб уникнути будь-яких претензій, одразу кажу про це», – додав мер Борис Філатов.

Підписка на розсилку Дніпровської міської ради
Розсилка матеріалів виконується за допомогою сервісу Google FeedBurner.
Дніпровська міська рада не несе відповідальності за роботу сервісу.
Підписка на електронну газету Дніпровської міської ради
Розсилка матеріалів виконується за допомогою сервісу Google FeedBurner.
Дніпровська міська рада не несе відповідальності за роботу сервісу.