Погода

Музей спротиву Голодомору у Дніпрі: ідея створення та унікальні експозиції

У Дніпрі з'явиться Музей спротиву Голодомору. Створення однойменного комунального закладу ухвалили депутати Дніпровської міської ради під час 54-ї сесії 19 лютого.

Створення подібного музею необхідно було вже давно, проте лише декілька років тому стало можливим розпочати діалог про початок написання «дорожньої карти».

«Я історик за першим фахом, останнім часом займалася своїм другим фахом – захистом довкілля. У процесі роботи з багатьма науковцями, експертами прийшло розуміння, наскільки він потрібен місту та області взагалі. Дніпропетровська область – одна з найбільш постраждалих під час геноциду. І місту потрібен музей, ціль якого – ретравматизація суспільства, повернення відчуття рідної домівки, бо чи може людина, котра культурно, ментально не відчуває себе частиною цієї землі, її історії, її культури, її традицій, її мови, берегти те, що не представляє для неї цінності?» – розповідає голова громадської ради при Дніпровській міській раді та ініціаторка створення Музею спротиву Голодомору Лілія Богачева.

Робота над музеєм розпочалася давно: у травні 2019 року ця ініціатива отримала підтримку на засіданні громадської ради при Дніпровській міській раді. А у листопаді на круглому столі «Голодомор: питання формування національної пам’яті серед населення Дніпропетровської області», ініційованому Національним музеєм Голодомору-геноциду та Інститутом дослідження Голодомору та організованому робочою групою при громадській раді,  відбулося обговорення концепції експозиції та подальших кроків у процесі створення окремого тематичного музею спротиву Голодомору на території Дніпропетровської області. 

Назву для музею обрали не випадково: під час Голодомору на території України відбулося близько 5 тис. повстань, які жорстоко придушували. Одні з найбільш кривавих були також у Дніпропетровському регіоні.

Наразі у новоствореному комунальному закладі працює робоча група. Вона збирає інформацію для експозицій, розробляє концепцію майбутнього музею. 

«Це досить довга робота. Потрібен час, аби зібрати усю інформацію, історичні довідки, свідчення, фотографії. Багато людей вже звертаються до робочої групи та пропонують надати спогади своїх предків, які раніше ніде не публікувалися. Створення музею вже висвітлив «Голос Америки». До створення долучаються діаспоряни із США та Європи, Річард Бачинський і Ян Гнатович. Крім цього, зі створенням експозицій Дніпру допомагатимуть столичні науковці з Національного музею Голодомору-геноциду та Інституту дослідження Голодомору. 

Ретравматизація нашого суспільства – це єдиний можливий шлях до розквіту країни, до її економічного зростання. Неможливо будувати дім без фундаменту. А ще жахливіше будувати майбутнє на сплюндрованих кістках минулого», – додала Лілія Богачева.