Як Дніпро став одним із лідерів у впровадженні інклюзивної освіти в Україні

Дніпро, як і область у цілому, є одним із лідерів у впровадженні інклюзивної освіти в Україні. Нині у 64 закладах загальної середньої освіти міста відкрито 225 інклюзивних класів, у яких навчаються 300 дітей з особливими освітніми потребами. Тобто, кожна третя школа є інклюзивною. Також у 15 закладах дошкільної освіти функціонує 15 інклюзивних груп, які відвідує 21 дитина з особливими освітніми потребами.

Інклюзивне навчання забезпечують асистенти вчителів, вихователів, практичні психологи, логопеди, дефектологи. Для кожної дитини складено індивідуальну програму розвитку, проводяться корекційно-розвиткові заняття. У школах з інклюзивним навчанням облаштовано 35 медіатек, які є одночасно кімнатами психологічного розвантаження, та 25 ресурсних кімнат для проведення корекційно-розвиткових занять.

Для якісної інтеграції дітей з особливими освітніми потребами у загальноосвітній простір у Дніпрі за підтримки команди мера Бориса Філатова коштом міського бюджету відкрито інклюзивно-ресурсний центр, де проводять комплексну оцінку розвитку дитини.

«Така оцінка проводиться за п’ятьма напрямами для визначення, чи є у дитини особливі освітні потреби, чи потребує вона супроводу з боку асистента вчителя чи вихователя, і які саме спеціальні заняття необхідні для неї. Зараз у місті діє один такий центр у Новокодацькому районі, оскільки там найбільша кількість дітей з особливими освітніми потребами. Цього року у Дніпрі планується відкрити ще два таких центри», – повідомила головний спеціаліст сектору соціального захисту освітньої діяльності управління освіти департаменту гуманітарної політики Оксана Олешко.

Зі свого боку директор інклюзивно-ресурсного центру № 1 Тетяна Щерба розповіла: у закладі, серед іншого, оцінюють фізичний розвиток дитини, її когнітивну сферу, навчальну діяльність. Висновок допомагає працівникам шкіл і дитячих садочків з інклюзивною формою навчання скласти індивідуальну програму розвитку для такої дитини.

У дошкільному закладі освіти (ясла-садок) № 340 комбінованого типу інклюзивну групу відкрили у січні минулого року. Нині її відвідує одна дитина з особливими освітніми потребами – п’ятирічна Надійка Кузнєцова. Дівчинка перебуває у групі, до якої ходять звичайні діти. Для неї складено індивідуальну програму розвитку. З дитиною займаються психолог, логопед, дефектолог.

«Головне для таких дітей – це соціалізація, отримання навичок контакту, спілкування з однолітками та дорослими. Надійка разом з іншими дітками долучається до всіх заходів у садку – ігор, занять, свят, розваг. Окрім цього, займаємося з нею додатково. Зараз бачимо значний прогрес у її розвитку. Зникли прояви негативу, дитина стала контактною, контролює свої емоції», – наголосила психолог закладу Оксана Тогобецька.

Мати Надії, Наталя Кузнєцова, зазначила, що для таких дітей, як її донька, перебування у колективах є ключовим у процесі розвитку.

«Діти-аутисти мають проблеми з поведінкою. За рік відвідування інклюзивної групи цього дитсадка бачимо прогрес у розвитку. Надійка стала контрольованою, почала слухати, що їй говорять. Для таких дітей, як вона, дуже важливо бути в дитячому колективі садка, а далі – школи, щоб соціалізуватися. Загалом дуже вдячні керівництву міської ради за те, що у місті все так злагоджено організовано у розвитку інклюзивної освіти. Якби цього не було, такі діти були б просто приречені. А так вони мають можливість зростати, розвиватися поряд з іншими», – наголосила жінка.

Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 16 є лідером за кількістю учнів з особливими освітніми потребами. Цей заклад відвідують 33 такі дитини.

«Наш заклад уже близько десяти років працює з учнями з особливими освітніми потребами. За цей час маємо таких випускників, і з упевненістю можна сказати, що вони цілком соціалізовані, активні, знайшли себе у житті, продовжують навчатися далі. Зараз процес навчання дітей з особливими потребами у нашому закладі став більш досконалим, оскільки маємо сучасну медіатеку з інтерактивними засобами для психологічного розвантаження таких діток і всіх інших охочих школярів. Також у нас є ресурсна кімната, де проходить навчальний процес з елементами соціалізації саме для дітей з особливими освітніми потребами. З ними тут займаються дефектологи, логопеди, асистенти вчителів. Це додатковий елемент до навчання у загальному класі», – пояснила директор школи № 16 Наталія Гаман.

Лідія Фатєєва, мама двох синів, які відвідують перший і другий класи з інклюзивною формою навчання у згаданій школі.

«Дуже вдячна колективу закладу за роботу з моїми дітьми. У школі є всі умови для навчання таких діток, як мої сини. Дуже важливо, що міська влада приділяє увагу розвитку інклюзивної освіти, піклуючись про мешканців міста, щоб маленькі дніпряни з особливими потребами мали можливість виховуватися та навчатися, як і решта дітей», – додала Лідія Фатєєва.

Підписка на розсилку Дніпровської міської ради
Розсилка матеріалів виконується за допомогою сервісу Google FeedBurner.
Дніпровська міська рада не несе відповідальності за роботу сервісу.
Підписка на електронну газету Дніпровської міської ради
Розсилка матеріалів виконується за допомогою сервісу Google FeedBurner.
Дніпровська міська рада не несе відповідальності за роботу сервісу.