ОГОЛОШЕННЯ
Керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», постановами Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. № 1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» та від 18.02.1997 №176 „Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту” зі змінами та доповненнями департамент транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради з метою залучення на конкурсних засадах суб'єкта господарювання для виконання функцій з організації та управління рухом автобусів і підготовки інформації про роботу перевізників, впровадження автоматизованої системи інформаційного забезпечення пасажирських перевезень
ОГОЛОШУЄ КОНКУРС
з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську (Наказ директора департаменту транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради від 02.02.2012 № 4)
І. Найменування організатора конкурсу
Департамент транспорту та зв’язкуДніпропетровської міської ради
(пр. Карла Маркса, 75 кім. 317, м. Дніпропетровськ, 49000,
тел./факс 7447566, e-mail: [email protected])
ІІ. Подання документів для участі у конкурсі
Для участі у конкурсі суб’єкт господарювання надає конкурсному комітету конкурсну пропозицію, яка містить:
- заяву на участь у конкурсі;
- анкету претендента;
- інформацію про відповідальну особу з питань пов’язаних із заявкою, місцезнаходження, номер телефону;
- завірені копії дозвільної, ліцензійної та правовстановлюючої документації;
- документи, що підтверджують кваліфікацію працівників підприємства в цій сфері;
- поетапний план підприємства, щодо впровадження системи GPS-моніторингу, у тому числі поставки та монтажу технічних засобів, програмного забезпечення, забезпечення віддаленого контролю за транспортними засобами, одержання статистичних та звітних даних та таке інше;
- кошторис видатків з утримання системи та надання послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську і підготовки інформації про роботу перевізників організатору перевезень;
- довідку з ДПІ про відсутність заборгованості перед бюджетом;
- інформаційний лист про наявність/відсутність провадження у справі про банкрутство суб'єктів господарювання, перебування у процедурі банкрутства або визнання їх банкрутами.
ІІІ. Строк подання та адреса, за якою подаються документи на конкурс:
- останній строк подання документів 13.02.2012 до 10.00;
- конверти з конкурсними пропозиціями, що надійшли після закінчення строку їх надання, не розкриваються і повертаються учасникам конкурсу без реєстрації;
- конкурсна пропозиція подається суб’єктом господарювання особисто або надсилається поштою конкурсному комітету у конверті, з описом вкладання кореспонденції, на якому зазначається повне найменування і місцезнаходження організатора та учасника конкурсу, з поміткою «на участь у конкурсі з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську» на адресу:
просп. Карла Маркса,75 кім. 317, м. Дніпропетровськ, 49000
Одержати технічне завдання до системи GPS-моніторингу міського пасажирського транспорту, кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсута бланки документів можливо за адресою: просп. Карла Маркса,75 кім. 317 м. Дніпропетровськ, 49000 до 10.02.2012 до 10.00
IV. Місце, дата і час проведення конкурсу
49000 м.Дніпропетровськ, просп. Карла Маркса,75 к. 714 17.02.2012 о 10.00
V. Телефон для довідок з питань проведення конкурсу – 744 87 63
VI. Оголошення та повна інформація про проведення конкурсу розміщені 02.02.2012 на офіційному веб-порталі Дніпропетровської міської ради http://dniprorada.gov.ua/provedennja-konkursiv-ta-ih-rezultati
Директор департаменту транспорту та
зв’язкуДніпропетровськоїміської ради В.М. Мовчан
Н А К А З
____31.01.2012______ №___3__
Згідно зі ст. 7 Закону України „Про автомобільний транспорт”, керуючись ст. 30 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, відповідно до п.10 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. № 1081, п. 39 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №176, з метою залучення на конкурсних засадах суб'єкта господарювання для виконання функцій з організації та управління рухом автобусів і підготовки інформації про роботу перевізників, впровадження автоматизованої системи інформаційного забезпечення пасажирських перевезень
НАКАЗУЮ:
1. Створити та затвердити персональний склад конкурсного комітету по відбору суб’єкта господарювання виконавця послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську (додаток 1).
2. Затвердити:
2.1. Порядок проведення конкурсу з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську (додаток 2).
2.2. Положення про конкурсний комітет по відбору суб’єктагосподарювання виконавцяпослуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську (додаток 3).
2.3. Форми заяви на участь у конкурсі, анкети претендента, договору на надання послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську (додаток 4, 5,6).
3. Заступнику директора департаменту – начальнику управління транспорту (Прилипа І.Г.) оприлюднити цей наказ в установленому порядку.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Директор департаменту В.М.Мовчан
Додаток 1
до наказу директора департаменту транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради
від ____________ № ________
Склад
конкурсного комітету з проведення конкурсу по відбору суб’єкта господарювання виконавця послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську
Додаток 2
до наказу директора департаменту
транспорту та зв’язку Дніпро-
петровської міської ради
від _____________№ ________
Порядок
проведення конкурсу з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у
м. Дніпропетровську
І. Загальна частина
1. Мета та правові підстави проведення конкурсу
1.1. Порядок проведення конкурсу з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську (далі – Порядок) розроблено на виконання Закону України „Про автомобільний транспорт”, постанов Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №176 „Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту”, від 03.12.2008 № 1081 „Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування” .
Відповідно до п. 39 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №176, організатор регулярних перевезень може залучити на конкурсних засадах суб’єктів господарювання для виконання функцій з організації та управління рухом автобусів і підготовки інформації про роботу перевізників.
Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 09.09.2010 № 3209 “Про організацію та проведення конкурсів з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м.Дніпропетровську” департамент транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради визначено організатором перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування у м. Дніпропетровську (далі – Організатор).
1.2. Метою здійснення конкурсного відбору суб’єктів господарювання виконавців послуг з організації та управління рухомміського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську є реалізація основних напрямів розвитку галузі автомобільного транспорту, створення конкурентного середовища, виконання вимог нормативно-правових актів, створення системи GPS-моніторингу транспорту загального користування, його пересування по місту та отримання Організатором достовірної інформації про роботу пасажирських перевізників, покращення якості пасажирських перевезень, створення безпечних умов для перевезення пасажирів автомобільним транспортом.
1.3. Рішення про проведення конкурсу приймає Організатор.
1.4. Цей Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу і є обов’язковим для виконання органами місцевого самоврядування, конкурсним комітетом та іншими суб’єктами, які приймають участь в цих відносинах.
1.5. Конкурс є відкритим для всіх претендентів, що відповідають основним кваліфікаційним вимогам.
1.6. Організатор перевезень не має права залучати для виконання функцій з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську і підготовки інформації про роботу перевізників суб'єктів господарювання, які надають послуги з перевезень, діють на ринку транспортних послуг, представляють інтереси окремих перевізників або груп перевізників чи контролюються зазначеними суб'єктами.
2. Терміни, що вживаються в цьому Порядку:
–конкурсний комітет – тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу;
– конкурсна пропозиція – умови створення системи GPS-моніторингу, надання послуг з організації та управління рухомміського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську та підготовки інформації про роботу перевізників;
– претендент – суб’єкт господарювання, який в установленому порядку подав заяву та документи, визначені цим Порядком, для участі в конкурсі,
– виконавець – суб’єкт господарювання, який має власні технічні засоби і програмне забезпечення, або таке що використовує на законних підставах.
3. Система GPS-моніторингу міського пасажирського транспорту
Система GPS-моніторингу міського пасажирського транспорту (далі - Система) повинна забезпечити обслуговування всіх транспортних засобів автотранспортних підприємств усіх форм власності (далі – перевізників), які стануть переможцями конкурсу на перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування, але не менше ніж 2000 транспортних одиниць (міські перевезення з резервом транспорту) з можливістю збільшення загальної кількості транспортних засобів до 5000 одиниць (сезонні перевезення, перевезення на замовлення тощо).
Система - це комплекс технічних засобів і програмного забезпечення, призначеного для автоматизованого контролю та управління рухом транспортних засобів.
Система повинна відповідати всім далі визначеним технічним та/або іншим вимогам та можливостям, або мати аналогічні параметри.
Автоматизована система оперативного диспетчерського управління повинна використовувати систему глобального позиціонування GPS, з подальшою передачею даних через канали GPRS на диспетчерський пункт.
Прилад GPS-моніторингу встановлюється на транспортному засобі перевізника.
Прилад фіксує час, дату, координати, швидкість та інші характеристики. Дані з приладу накопичуються на сервері бази даних. Місця користувача знаходяться як на фірмі перевізника, так і в контролюючих органах місцевого самоврядування, що мають прямий доступ до бази даних. Така структура дає змогу перевізнику використовувати систему для здійснення оперативного керування та вдосконалення організаційної структури підприємства, а Організатору можливість здійснювати контроль за якістю послуг, що надаються перевізником, та отримувати об’єктивну інформацію про роботу перевізників на міських маршрутах загального користування.
4. Основні цілі та завдання впровадження Системи
У межах договору між Організатором перевезень та Виконавцем необхідно виконати постачання та впровадження автоматизованої системи оперативного диспетчерського керування транспортними засобами (далі – ТЗ) з метою:
– надання об'єктивних даних для здійснення контролю виконання зобов'язань перевізників згідно Договору, укладеного з організатором пасажирських перевезень на міських маршрутах загального користування у м.Дніпропетровську
– забезпечення безперервного on-line контролю дотримання схеми і розкладу руху транспортних засобів з використанням даних приладів GPS-моніторингу;
– контролю за витратами палива на підставі фактичних даних;
– забезпечення віддаленого контролю за транспортними засобами;
–одержання статистичних даних для звітності та ефективного планування;
– контролю та обліку кількості перевезених пасажирів;
– контролю та відстеження нецільового використання транспортних засобів, фактів простою;
– створення єдиної бази даних з контрольованим доступом;
– підвищення ефективності управління, безпеки перевезення пасажирів та безпеки експлуатації транспортного комплексу;
– покращення якості послуг, що надаються населенню міста пасажирським транспортом;
– забезпечення можливості розширення системи для впровадження інших електронних систем (електронних табло на зупинках; валідаторів та електронного квитка; автоматичного інформаційного забезпечення та обслуговування пасажирів).
До складу цієї роботи також має належати участь Виконавця у налагодженні, випробуванні та введення в експлуатацію Системи. Система повинна забезпечувати 95 % безперебійної роботи.
ІІ. Технічне завдання до системи GPS-моніторингу міського пасажирського транспорту та кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсу
5. Функції системи, її структура
5.1. Функціональність системи
Система повинна виконувати такі функції і завдання:
- контролювати розташування об'єкта в поточний момент часу з можливістю прив'язки до адреси, його швидкість і напрям руху з можливістю вказівки інтервалу передачі даних на сервер і відображення об'єктів моніторингу в режимі on-line (оновлення позиції об'єкта не рідше ніж 1 раз на 5 секунд);
- можливість відображати пройдений шлях (трек) одного або декількох об'єктів за фактично будь-який проміжок часу;
- визначати пробіг, максимальну і середню швидкість, витрати палива програмним способом;
- формувати рейси за маршрутами за будь-який проміжок часу;
- формувати звіти про рейси із зазначенням кількості транспортних засобів, що знаходяться на маршруті та кількості виконаних рейсів транспортними засобами за будь-який проміжок часу;
- зберігати детальну історію переміщення транспортних засобів за весь час роботи;
- використовувати можливість підключення «Тривожної кнопки» для оповіщення диспетчера та служби безпеки про виникнення нештатних ситуацій;
- сигналізувати про різні події та зміну станів об'єкта контролю;
- фіксувати та відображати на треку місце і час виникнення тривожних повідомлень, факту спрацьовування тривожної кнопки, датчиків та інше;
- визначати час у дорозі, час початку зупинки, початок руху і тривалості стоянки;
- розділяти на зупинки і стоянки з можливістю вказівки тимчасових інтервалів, як для групи об'єктів в цілому, так і для кожного індивідуально;
- створювати і наносити на карту контрольні геозони з наступним визначенням часу входу об'єкта в зону, виходу і часу перебування в ній;
- створювати і наносити на карту маршрут, по якому має рухатися ТЗ, а також фіксувати і оповіщати у випадках, коли ТЗ покинув маршрут;
- створювати звітні форми по відвідуваності контрольних зон;
- контролювати пересування об'єкта за запланованим маршрутом, додержанням затвердженого розкладу руху;
- контролювати незаплановані зупинки, а також перевищення швидкісного режиму;
- підключати спеціалізоване обладнання до бортового комплекту для виконання різних завдань (контроль витрати палива, облік пасажиропотоку, інформаційне табло, фото-відео-обладнання);
- одночасно працювати з одним або групою контрольованих об'єктів з наступним відображенням їх на карті;
- формувати докладні звіти про пройдений шлях, стоянки, швидкісний режим, відвідуваність контрольних зон за будь-який проміжок часу;
- формувати групові звіти.
5.2. Система повинна мати клієнт-серверну, або аналогічну, архітектуру і забезпечувати:
5.2.1. Розширену функціональність незалежно від центрального сервера і складатися з серверної і клієнтської частин (робочих місць користувачів);
5.2.2. Обробку одержуваних без пропуску та втрати даних щонайменше від 5000 об'єктів моніторингу при необхідних параметрах:
- запис координат один раз в 1-3 секунди;
- передача пакета даних не рідше 1 раз в 5-10 секунд.
5.3. Претендент повинен продемонструвати роботу системи на аналогічному обсязі транспорту у чинного клієнта або за допомогою симулятора.
6. Технічні вимоги до Системи
6.1. Загальні вимоги
Система повинна бути цілісною - мати єдину систему конфігурування і пропонувати гнучкий спектр інформаційних послуг. Система повинна передбачати можливість розширення функціональності відповідно до появи нових цілей і завдань, що з'являються в процесі експлуатації.
6.2. Вимоги до GPS/GSM обладнання
6.2.1. GPS/GSM обладнання (далі по тексту відповідно до загальноприйнятих назв або номенклатур виробників - Прилад GPS-моніторингу, Обладнання, GPS-модуль, Бортовой модуль, Радіоелектронне обладнання, Трекер, Автотрекер, Радіотермінал або «Чорний ящик» та інше) - пристрої, які повинні встановлюватися на транспортні засоби і дозволяють відстежувати визначені параметри руху об'єкту ( його координати, швидкість, напрямок руху, стан контрольованих механізмів, дані з додаткового обладнання, дату і час) в режимі «реального часу» і обмінюватися пакетами даних з сервером Системи.
6.2.2. GPS/GSM обладнання повинно відповідати наступним або аналогічним характеристикам:
6.2.3. Інші, або аналогічні, характеристики:
6.2.3.1. Наявність індикації для візуальної діагностики стану Обладнання;
6.2.3.2. Можливість підключення системи голосового зв'язку;
6.2.3.3. Програмований інтервал передачі даних на сервер GPS, від 5-10 сек.;
6.2.3.4. Програмований інтервал запису GPSкоординат, від 1 сек.;
6.2.3.5. Програмований інтервал запису показників датчиків;
6.2.3.6. Можливість дистанційної зміни параметрів (налаштувань) Обладнання;
6.2.3.7. Можливість дистанційного оновлення мікропрограми Обладнання;
6.2.3.8. Запис в незалежну пам'ять стану дискретних входів безпосередньо при їх зміні;
6.2.3.9. Запис координат місцезнаходження контрольованого транспортного засобу та журналу подій Обладнання (або аналогічного) не менше ніж за останні 7 днів;
6.2.3.10. Накопичення інформації за відсутності GPRS з'єднання з подальшою передачею інформації після відновлення GPRS з'єднання;
6.2.3.11. Фіксація подій включення/вимикання Обладнання та переходу на автономне живлення;
6.2.3.12. Можливість сигналізації про перехід Обладнання на автономне живлення та натисненні «тривожної кнопки» на сервер GPS;
6.2.3.13. Стиснення даних, що передаються для зменшення завантаження каналів передачі даних і GPRS-трафіку (не більш 10Мб в місяць при цілодобової передачі трека з інтервалом запису GPSкоординат - 10 сек. та інтервалом передачі даних - 1 хвилина);
6.2.3.14. Можливість роботи з SIM-картою, захищеною PIN-кодом;
6.2.3.15. Збереження налагоджувальної інформації і передача її на сервер GPSдля віддаленої діагностики;
6.2.3.16. Авторизація Обладнання на сервері GPS;
6.2.3.17. Можливість шифрування даних, що передаються;
6.2.3.18. Можливість настройки режиму фільтрації недостовірних GPS даних;
6.2.3.19. Можливість вказівки авторизованих телефонних номерів для передачі даних і голосового зв'язку, а також конфігурації Обладнання.
6.3. У мінімальний базовий комплект поставки GPS/GSM обладнання повинна входити наступна або аналогічна комплектація:
- GPS/GSM обладнання;
- GPS антена;
- GSM антена;
- кабель живлення;
- набір запобіжників;
- монтажний комплект;
- руйнівні пломби (стікери);
- технічний паспорт, відповідно до ТУ.
7. Технічні вимоги до програмного забезпечення
7.1. Програмне забезпечення повинно бути реалізовано з використанням сучасних програмних засобів, мати модульну структуру і можливість нарощування функціональності на вимогу замовника і працювати в операційній системі сімейства Microsoft Windows 2000 \ ХР \ 2003 \ 2008 \ VISTA \ Windows7 - 32/64 bit або аналогічною.
7.2. Структура і можливості програмного забезпечення:
7.2.1. Клієнт-серверна архітектура, яка забезпечує розширену функціональність незалежно від центрального сервера і повинна складатися з серверної і клієнтської частин (робочих місць користувачів);
7.2.2. Можливість вертикальної і горизонтальної інтеграції наявних і новостворюваних інформаційних модулів системи;
7.2.3. Високий рівень захисту інформації та контроль доступу до неї;
7.2.4. Багаторівневий розподіл прав доступу між користувачами.
7.3. Вимога по роботі з Обладнанням:
7.3.1. Мати можливість роботи з GPS/GSM обладнанням різних виробників;
7.3.2. Мати відкритий інтерфейс (API) для підключення нових типів Обладнання;
7.3.3. Мати можливість розширення функціональності шляхом розробки і додавання програмних модулів сторонніми розробниками.
7.4. Вимоги до інтерфейсу користувача:
7.4.1. Програмне забезпечення повинне швидко стартувати, швидко обробляти команди користувача;
7.4.2. Бути інтуїтивно зрозумілим навіть для користувачів з низьким рівнем комп'ютерної підготовки;
7.4.3. Робочий простір користувача повинен зберігатися від сеансу до сеансу, для забезпечення швидкого старту;
7.4.4. Забезпечувати швидке відображення безлічі позицій і треків;
7.4.5. Забезпечувати швидкі інтерактивні підказки на всіх призначених для користувача об'єктах;
7.4.6. Забезпечувати швидку побудову звітів за будь-який інтервал часу.
7.5. Вимоги до довідкової системи:
7.5.1. Наявність докладного опису:
- для кінцевих користувачів;
- для адміністраторів системи;
7.5.2. Вбудована в програмне забезпечення довідка;
7.5.3. Наявність навчальних відеороликів;
7.5.4. Докладний опис існуючих API;
7.5.5. Мультимовність (три і більше мови).
7.6. Вимоги до картографічного матеріалу
7.6.1. Програмне забезпечення повинно поставлятися з ліцензійними електронними векторними картами, котрі повинні легально та своєчасно оновлюватися.
7.6.2. Виконавець або його субпідрядник-розробник електронних карт повинен:
- мати відповідну ліцензію і досвід роботи з відновлення і оцифрування електронних карт;
- надавати поновлення карт не рідше ніж раз на квартал автоматично;
- мати можливість на вимогу здійснювати конвертацію векторних карт з відкритих форматів у формат, який використовується програмним забезпеченням.
7.6.3. Картографічна складова системи повинна містити:
- детальну карту Дніпропетровська до складу якої повинні входити шари з інформацією:
- адресна база даних не менше 95% всіх будівель міста;
- фактична 100%-а дорожня мережа міста;
- інформація про гідрографію, точки інтересу і таке інше.
7.6.4. Додаткові вимоги:
- актуальність – 2011-2012 роки;
- мультимовність (можливість адресного пошуку та перегляду інформації про об'єкти карти на трьох і більше мовах).
7.7. Вимоги до технічного обслуговування
Технічне обслуговування повинно забезпечуватися висококваліфікованими співробітниками з використанням якісного, професійного обладнання у відповідності кваліфікаційним критеріям і забезпечувати в повному обсязі:
- послуги з встановлення та/або переустановлення Обладнання та комплектуючих;
- проведення аналізу та експертизи працездатності використовуваного Обладнання;
- надання консультативно-технічної допомоги в роботі з програмним забезпеченням, надання додаткової інформації з питань роботи та функціональності Системи в цілому;
- тестування і усунення технічних помилок, що виникли в роботі Програмного забезпечення.
7.8. Вимоги до безпеки
7.8.1. Використання апаратних засобів захисту інформації;
7.8.2. Широкі можливості адміністратора ПЗ.
8. Вимоги до кваліфікації Претендента, дозвільної та правовстановлюючої документації на продукцію, що входить до складу Системи, а також легальності виконання необхідних робіт та надання послуг
8.1. Сертифікат відповідності УкрСЕПРО (на радіо-передавальну апаратуру);
8.2. Виписка з Реєстру радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, що можуть застосовуватися на території України в смугах радіочастот загального використання;
8.3. Висновок СЕС про відповідність радіоелектронного обладнання вимогам діючого санітарного законодавства України;
8.4. Для Обладнання, ввезеного на територію Україну, довідка з Інституту науково-технічної експертизи СБУ про те, що обладнання, яке поставляється не потрапляє в категорію продукції: Спеціальні технічні засоби та пристрої для отримання інформації з каналів зв'язку або інших технічних засобів негласного отримання інформації (код УКТЗ 8525 10, 8526 10, 9031);
8.5. Для обладнання, виробленого на території України, лист Українського Державного центру радіочастот про погодження технічних умов на Обладнання, що поставляється;
8.6. Свідоцтво про вибухозахищеність електрообладнання для систем обліку витрати палива;
8.7. Авторське свідоцтво на програмне забезпечення та/або гарантійний лист від розробника ПЗ про легальність придбання/використання пропонованого ПЗ;
8.8. Документи, що підтверджують легітимність використання картографічної продукції та її достовірність, а саме:
Договір про придбання картографічної продукції у Ліцензіата станом не менше ніж на 2011 рік з зазначенням кількісної оцінки продукції, що поставляється (можливо гарантійний лист від Ліцензіата в довільній формі) з наданням копії відповідної Ліцензії;
8.9. Якщо Претендент сам має Ліцензію на картографічну і топо-геодезичну діяльність, то він надає копію відповідної Ліцензії та опис якості пропонованої картографічної продукції на даний момент;
8.10. У разі використання зовнішніх картографічних джерел, таких як Google, Yandex і т.п., Договір на право комерційного використання картографічних даних з описом якості інформації, що надається і датою оновлення.
8.11. Наявність у Претендента легальних інструментів (програм та необхідного обладнання) для виконання робіт та розвитку Системи в подальшому, а саме - необхідне обладнання та ліцензійне гео-інформаційне програмне забезпечення для виконання картографічних робіт та ліцензійне програмне забезпечення для подальшого розвитку програмного забезпечення - довідка надана в довільній формі від Претендента або його Субпідрядника/-ів з детальним описом інструментів та відповідних договорів;
8.12. Наявність у Претендента кваліфікованого персоналу, а саме: фахівця/ів-картографа, програмістів відповідної кваліфікації та інших фахівців. Дана інформація надається у вигляді Довідки в довільній формі з додаванням копій дипломів освіти вказаних фахівців від Претендента або його Субпідрядника/-ів;
8.13. Наявність обладнання та матеріально-технічної бази - довідка надана в довільній формі від Претендента або його Субпідрядника/-ів;
8.14. Гарантійній лист щодо відповідності Претендента вимогам даної документації та можливостей розвитку Системи в подальшому;
8.15. Претендентповинен бути розробником програмного забезпечення та Обладнання, або бути прямим представником відповідних виробників, що повинне підтверджуватися відповідними документами (Сертифікатом Дилера, гарантійними листами виробників і таке інше).
ІІІ. Проведення конкурсу та визначення переможця
9. Порядок організації та проведення конкурсу
9.1. До участі в конкурсі не допускаються підприємства:
– щодо яких порушено справу про банкрутство;
– правовстановлюючі документи яких визнані недійсними в судовому порядку;
– мають поточну заборгованість по заробітній платі та заборгованість минулих періодів;
– мають заборгованість по сплаті податків і зборів, а також інших обов’язкових платежів перед бюджетами усіх рівнів або цільовими державними фондами;
– подали для участі в конкурсі неправильно оформлені документи або такі, що містять недостовірну інформацію.
9.2. За результатами розгляду конкурсних пропозицій конкурсний комітет має право відхилити їх з таких причин:
– претендент не відповідає кваліфікаційним вимогам, передбаченим цим Порядком;
– конкурсна пропозиція не відповідає вимогам цього Порядку.
9.3. Конкурс може бути визнаний таким, що не відбувся у разі:
– неподання конкурсних пропозицій;
– відхилення всіх конкурсних пропозицій з причин, передбачених п. 9.2. цього Порядку.
9.4. Для організації та проведення конкурсу організатор оприлюднює в засобах масової інформації не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс ( крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації).
9.5. Оголошення має включати в себе таку інформацію:
- найменування організатора конкурсу, його адреса та телефон;
- кінцевий строк прийняття документів для участі у конкурсі;
- найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі;
- місце та дата одержання технічного завдання, кваліфікаційних вимог, переліку потрібних документів та бланків документів для участі в конкурсі;
- місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету;
- телефон для довідок (електронна адреса або адреса веб-сайту) з питань проведення конкурсу.
9.6. Організатор конкурсу може проводити попередні збори потенційних учасників конкурсу з метою їх ознайомлення з Порядком організації та проведення конкурсу та вимогами до складання заявок.
9.7. Конкурсна пропозиція повинна містити:
- заяву на участь у конкурсі за формою, визначеною додатком 4;
- анкету претендента за формою, визначеною додатком 5;
- інформацію про відповідальну особу з питань пов’язаних із заявкою, місцезнаходження, номер телефону;
- завірені копії дозвільної, ліцензійної та правовстановлюючої документації (пункт 8 цього Порядку);
- документи, що підтверджують кваліфікацію працівників підприємства в цій сфері;
- поетапний план підприємства, щодо впровадження системи, у тому числі поставки та монтажу технічних засобів, програмного забезпечення, забезпечення віддаленого контролю за транспортними засобами, одержання статистичних та звітних даних та таке інше;
- кошторис видатків з утримання системи та надання послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську і підготовки інформації про роботу перевізників організатору перевезень;
- довідку з ДПІ про відсутність заборгованості перед бюджетом;
- інформаційний лист про наявність/відсутність провадження у справі про банкрутство суб'єктів господарювання, перебування у процедурі банкрутства або визнання їх банкрутами.
9.8. Конкурсна пропозиція подається особисто або надсилається поштою конкурсному комітету у конверті, з описом вкладання кореспонденції, на якому зазначається повне найменування і місцезнаходження організатора та учасника конкурсу, перелік послуг, на надання яких подається пропозиція.
9.9. Конверти з конкурсними пропозиціями, що надійшли після закінчення строку їх надання, не розкриваються і повертаються учасникам конкурсу без реєстрації.
9.10. Учасник конкурсу має право відкликати власну конкурсну пропозицію.
9.11. Конкурсні пропозиції реєструються секретарем конкурсного комітету в журналі обліку. На прохання учасника конкурсу конкурсний комітет підтверджує надходження його конкурсної пропозиції з зазначенням дати та часу.
9.12. Документи, що безпосередньо стосуються конкурсу, які надійшли до організатора у зазначений в оголошенні про проведення конкурсу строк від підприємств, установ та організацій, які не є претендентами, подаються на розгляд конкурсного комітету.
9.12. Конкурсний комітет після закінчення терміну подачі конкурсних пропозицій у п’ятиденний термін організовує огляд систем GPS-моніторингу, які виставляються на конкурс.
10. Визначення переможця конкурсу.
10.1. Під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції претендентів за такими критеріями:
- наявність дозвільної та правовстановлюючої документації, передбаченої цим Порядком;
- пропозиція щодо вартості надання послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську і підготовки інформації про роботу перевізників організатору перевезень;
- досвід роботи з утримання об’єктів диспетчеризації;
- досвід роботи керівника підприємства, фахівців;
- наявність виробничої бази (приміщення) та належного матеріально-технічного оснащення підприємства;
- план впровадження системи GPS-моніторингу (з визначенням обсягів та термінів поставки);
- придбання за власний рахунок серверу обробки даних, програматорів,
ліцензійного програмного забезпечення;
- інші пропозиції (інвестиції, безповоротна матеріальна допомога на розвиток інфраструктури міста та інше) ;
- відомості про додаткові сервісні послуги;
- виконання вимог технічного завдання.
10.2 За результатами відбору конкурсним комітетом складається протокол, який містить такі дані:
- дату, час та місце проведення засідання конкурсного комітету;
- прізвища, імена та по батькові членів конкурсного комітету, які присутні на засіданні;
- найменування учасників;
- результати голосування членів конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу;
- рішення про відхилення конкурсних пропозицій, якщо воно мало місце;
- рішення про недопущення претендента до участі у конкурсі, якщо воно мало місце.
10.3. Переможцем конкурсу визначається учасник, який відповідає кваліфікаційним вимогам, може забезпечити надання послуг відповідної якості і конкурсна пропозиція якого визнана найкращою за результатами розгляду конкурсних пропозицій.
10.4. Рішення про результати конкурсу приймаються конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсного комітету.
10.5. Якщо в конкурсі прийняв участь тільки один претендент, його може бути визнано переможцем конкурсу, у разі відповідності конкурсної пропозиції технічному завданню та загальному положенню системи моніторингу міського пасажирського транспорту.
10.6. Переможець конкурсу оголошується на відкритому засіданні конкурсного комітету, на яке запрошуються всі його учасники або уповноважені ними особи.
10.7. Рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу вводяться в дію наказом (або іншим розпорядчим документом ) організатора протягом не більше як 15 днів з дня проведення конкурсу.
10.8. Організатор має право прийняти рішення про відмову у введенні в дію рішення конкурсного комітету у разі надходження від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання претендентом, який за результатами конкурсу визнаний переможцем конкурсу недостовірної інформації.
10.9. На вимогу претендента або учасника конкурсу копії протоколів конкурсного комітету не видаються.
10.10. Переможцю конкурсу надається право укласти договір з департаментом транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради, що виконує функції замовника, на виконання робіт з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту у м. Дніпропетровську за формою, визначеною додатком 6 .
10.11. У разі письмової відмови претендента, який став переможцем конкурсу, від укладання договору організатор оголошує новий конкурс.
11. Фінансування проведення конкурсу та розгляд спорів
11.1. Фінансування проведення конкурсу здійснюється за рахунок організатора, крім видатків пов’язаних з публікацією оголошення у друкованих засобах масової інформації.
11.2. За публікацію оголошення у друкованих засобах масової інформації сплачує переможець конкурсу.
11.1.У разі порушення процедури проведення конкурсу, інших умов цього Порядку учасники конкурсу мають право оскаржити таке порушення шляхом письмового звернення до міського голови з відповідною скаргою
Скарги за результатами конкурсу можуть подаватись протягом 10 днів з дати його проведення та вирішуються протягом 20 днів з дня надходження скарги від учасника конкурсу комісією з розгляду спорів, створеною відповідним розпорядженням міського голови.
11.2. У разі виявлення порушень процедури проведення конкурсу може бути призначено повторний конкурс.
11.3. Неврегульовані організатором спори, що виникають у результаті проведення конкурсу, розглядаються в установленому законодавством порядку.
Додаток 3
до наказу директора департаменту
транспорту та зв’язку Дніпро-
петровської міської ради
від ________________№ ________
Положення
про конкурсний комітет по відбору суб’єктагосподарювання
виконавцяпослуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську
І. Загальні положення
1. Положення про конкурсний комітет по відбору суб’єктів господарювання виконавців послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську (далі – Положення) визначає загальні організаційні та процедурні засади діяльності зазначеного конкурсного комітету (далі – конкурсний комітет), а також права, обов’язки та відповідальність його членів.
2. Конкурсний комітет створюється наказом директора департаменту транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради – організатора перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування у м.Дніпропетровську, є тимчасовим органом з підготовки та проведення конкурсу по відбору суб’єктів господарювання виконавців послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську .
ІІ. Основні засади діяльності конкурсного комітету
3. Конкурсний комітет у своїй діяльності керується законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про автомобільний транспорт», Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.08 № 1081, Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №176 (зі змінами та доповненнями), іншими чинним нормативно-правовими актами, цим Положенням та Порядком проведення конкурсу з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську (далі – Порядком).
4. Конкурсний комітет діє на засадах колегіальності у прийнятті рішень, об’єктивності та їх неупередженості.
5. Персональний склад конкурсного комітету затверджується організатором, який призначає голову, його заступника та секретаря.
6. Голова конкурсного комітету призначається наказом директора департаменту транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради, який рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 09.09.10 № 3209 «Про організацію та проведення конкурсів з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м. Дніпропетровську» визначено організатором перевезень.
7. До складу конкурсного комітету входять представники управлінь, відділів, структурних підрозділів виконкому міської ради, а також представники громадських організацій.
8. До складу конкурсного комітету не можуть входити представники:
- суб'єктів господарювання автомобільних перевізників, або які провадять діяльність на ринку перевезень пасажирів, а також представляють інтереси окремих автомобільних перевізників;
- суб’єктів господарювання, які провадять діяльність з програмного забезпечення та постання технічних засобів контролю за роботою транспортних засобів, надають послуги з диспетчеризації та управління рухом транспорту.
9. Конкурсний комітет є правомочним за умови наявності не менше половини його членів від загального складу.
10. Визначений організатором Порядок проведення конкурсу є обов’язковим для конкурсного комітету та його учасників.
ІІІ. Організація діяльності
11. Голова конкурсного комітету організовує його роботу і несе персональну відповідальність за виконання покладених на конкурсний комітет функцій.
12. У разі відсутності голови конкурсного комітету, його обов’язки виконує заступник голови конкурсного комітету.
13. Формою роботи конкурсного комітету є засідання, які проводяться у разі необхідності.
IV. Головні функції конкурсного комітету
14. Конкурсний комітет створено з метою проведення конкурсу для надання можливості розвитку конкуренції та вибору на конкурсних засадах юридичних осіб, які спроможні забезпечувати належну якість послуг зі створення системи GPS-моніторингу, організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування
15. Конкурсний комітет відповідає за організацію проведення конкурсу на всіх його етапах відповідно до Порядку проведення конкурсу.
V. Права та обов’язки конкурсного комітету
16. Повноваження голови, секретаря та членів конкурсного комітету.
16.1. Конкурсний комітет має право:
- залучати без права голосу, у разі потреби, до роботи в конкурсному комітеті у ролі експертів чи консультантів працівників структурних підрозділів виконкому, наукових закладів та ін.;
- за результатами розгляду відхилити конкурсну пропозицію якщо претендент не відповідає кваліфікаційним вимогам, та/або конкурсна пропозиція не відповідає вимогам встановленим Порядком проведення конкурсу;
- прийняти рішення про недопущення до участі у конкурсі суб’єктів господарювання;
- надавати право претендентам на обґрунтування запропонованих ними конкурсних пропозицій;
- приймати рішення про результати конкурсу на закритому засіданні відкритим голосуванням у присутності не менше, ніж половини його складу простою більшістю голосів з оформленням протоколу, який підписується головою та секретарем і надсилається у 5-денний строк організатору. У випадку рівної кількості голосів вирішальним є голос голови конкурсного комітету (заступника, який виконує обов’язки голови).
- оголошувати переможця конкурсу на відкритому засіданні конкурсного комітету із запрошенням на нього усіх претендентів;
16.2. Конкурсний комітет зобов’язаний:
- об’єктивно та неупереджено розглядати конкурсні пропозиції учасників конкурсу, забезпечити збереження конфіденційності інформації, що стосується предмета діяльності конкурсного комітету;
- організувати проведення конкурсу відповідно до затвердженого Порядку та в установлені терміни;
- забезпечити рівні умови для всіх учасників, що беруть участь у конкурсі, об’єктивний та чесний вибір переможця.
17. Голова конкурсного комітету:
- планує проведення засідань конкурсного комітету та веде ці засідання;
- вирішує питання стосовно діяльності конкурсного комітету;
- пропонує порядок денний засідань конкурсного комітету;
- голова конкурсного комітету (заступник, який виконує обов’язки голови) засвідчує своїм підписом документи щодо проведення конкурсу (протоколи засідань конкурсного комітету та, у разі необхідності, інші документи);
- якщо секретар конкурсного комітету відсутній на засіданні конкурсного комітету, то голова доручає тимчасово виконувати функції секретаря іншому члену конкурсного комітету.
18. Секретар конкурсного комітету:
- реєструє конкурсні пропозиції в журналі обліку;
- на прохання учасника конкурсу підтверджує надходження його конкурсної пропозиції з зазначенням дати та часу;
- проводить збір документів для участі в конкурсі претендентів;
- надає роз’яснення претендентам (при їх зверненні) щодо оформлення документів для участі в конкурсі;
- здійснює підготовку матеріалів і подає їх на розгляд конкурсного комітету;
- забезпечує оперативне інформування членів конкурсного комітету стосовно організаційних питань його діяльності;
- оформляє та підписує протоколи засідання конкурсного комітету;
- виконує іншу організаційну роботу, а також забезпечує зберігання документів відповідно до чинного законодавства України.
19. Члени конкурсного комітету:
- беруть участь в засіданнях конкурсного комітету, обговоренні, розгляді та порівнянні конкурсних пропозицій претендентів і забезпечують прийняття рішення про визначення переможця конкурсу;
- мають право на ознайомлення з усіма матеріалами щодо оцінки конкурсних пропозицій претендентів, а також на відображення своєї окремої думки у протоколі засідання комітету на підставі інформації, що підтверджена документально та врахування якої не порушуватиме процедуру проведення конкурсу
- зобов’язані дотримуватися норм законодавства, Порядку проведення конкурсу, об’єктивно та неупереджено розглядати конкурсні пропозиції суб’єктів господарювання.
Додаток 4
до наказу директора департаменту
транспорту та зв’язку Дніпро-
петровської міської ради
від ____________ № _______
З А Я В А
на участь у конкурсі
Претендент________________________________________________________
(повна назва юридичної особи)
____________________________________________________________________________________
в особі ___________________________________________________________
Об’єкт конкурсу – право укладання договору з Департаментом транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради, що виконує функції замовника, на виконання послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську
На умовах, запропонованих організатором конкурсу, згоден взяти участь у конкурсі по визначенню підприємства (організації) на виконання послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську
3. Реквізити претендента:
- юридична адреса ____________________________________________
- фактична адреса ____________________________________________
- телефон ____________________________________________
- факс ____________________________________________
4. До заяви додаються такі документи:
- анкета претендента ;
- завірені копії дозвільної та правовстановлюючої документації претендента або його субпідрядників;
- завірену копію штатного розпису;
- довідка з податкової інспекції про відсутність заборгованості з податкових платежів та відрахувань до державних цільових фондів;
- інформаційний лист про наявність/відсутність провадження у справі про банкрутство суб'єктів господарювання, перебування у процедурі банкрутства або визнання їх банкрутами;
- документи, які підтверджують відповідність підприємства (організації) кваліфікаційним вимогам;
- копія договору оренди або свідоцтва на право власності на приміщення;
- інші відомості та копії документів відповідно до Порядку;
- інші додаткові відомості та копії документів на розсуд претендента.
«____»___________2011р.
_________________ ______________ _________________
(посада) (підпис) (прізвище та ініціали)
М.П.
Додаток 5
до наказу директора департаменту
транспорту та зв’язку Дніпро-
петровської міської ради
від_____________ № ______
А Н К Е Т А
претендента на участь у конкурсі по визначенню підприємства (організації) для здійснення функції з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську
Претендент________________________________________________________
(повна назва юридичної чи фізичної особи)
Свідоцтво про державну реєстрацію ________________________________
Ідентифікаційний код ________________________________
Номер запису про включення
відомостей про юридичну особу до ЄДР________________________________
Дата проведення державної реєстрації ________________________________
Юридична адреса ________________________________
________________________________
Фактична адреса ________________________________
________________________________
Телефон/факс ________________________________
Розрахунковий рахунок ________________________________
МФО ________________________________
КОД ОКПО ________________________________
Відомості про керівника (прізвище, ім'я, по батькові, посада, контактний телефон, освіта, досвід роботи з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту)
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Інформація про діяльність претендента або його субпідрядників, щодо організації міських пасажирських перевезень, впровадження автоматизованих систем інформаційного забезпечення, створення систем GPS моніторингу транспортних засобів
Досвід роботи ______________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Наявність фахівців:
- з організації перевезень (особисто на міських автобусних маршрутах загального користування)
______________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Наявність власного або орендованого приміщення ____________________________________________________________________________________________________________________________________
Наявність відповідного матеріально-технічного забезпечення ______________________________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Наявність досвіду створення та впровадження систем GPS моніторингу транспортних засобів
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Взаємодія з профільними організаціями
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Інша інформація на розсуд претендента:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_________________ ______________ __________________
(посада) (підпис) (прізвище та ініціали)
М.П.
Додаток 6
до наказу директора департаменту
транспорту та зв’язку Дніпро-
петровської міської ради
від _____________№ ________
Договір
на організацію та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську
Департамент транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради (надалі - „Замовник”), в особі директора департаменту ____________ -_______ ___________________________________________, діючого на підставі Положення про департамент транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 24.12.08 № 75/41, Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Протоколу засідання конкурсного комітету від _______№ ___, та ______________________________________________(надалі – Виконавець ), в особі _________________________________________________, діючого на підставі ____________________________________________________ з другої сторони, уклали Договір про наступне:
1. Предмет Договору
1.1.Замовник, за результатами проведеного конкурсу, доручає Виконавцю, а Виконавець приймає на себе обов’язок своєчасно, належним чином та в повному обсязі виконати комплекс заходів з забезпечення диспетчеризації, організації та управляння рухом міського пасажирського транспорту, створення системи GPS-моніторингу транспорту загального користування (надалі – Системи) відповідно до технічного завдання та умов, на підставі яких, його було визнано переможцем.
1.2.Кінцева дата, до спливу якої Виконавець повинен виконати комплекс заходів, що забезпечать диспетчеризацію міського пасажирського транспорту, відповідно до організаційно-технічного завдання та поетапного плану,запропонованого ним на конкурсі, в обсязі необхідному для виконання своїхобов’язків Перевізниками, що здійснюють перевезення пасажирів на міськихавтобусних маршрутах загального користування становить не більше, як ________ місяці з дати укладання цього договору (термін встановлено за умови безперешкодного та своєчасного надання перевізниками транспортних засобів для виконання робіт з монтажу обладнання.)
2. Відомості про послуги
2.1. Згідно цього договору Виконавець надає Замовнику наступні послуги:
2.1.1. Доступ Замовника до системи GPS-моніторингу транспорту загального користування;
2.1.2. Консультації та пояснення щодо особливостей та можливостей роботи Системи;
2.1.3. Інформацію про виконання перевізником договірних зобов’язань щодо виходу рухомого складу :
2.1.3.1. Звіт про вихід автобусів по класам транспортних засобів та режимам руху щоденно на 8.00, 10.00, 12.00, 16.00, 21.00, 23.00 годину по кожному маршруту та узагальнений на кожну годину з розрахунком відсотку відхилення від планового завдання, сформований в електронному вигляді;
2.1.3.2. Щоденно надає інформацію про кількість виконаних рейсів по кожному маршруту з розрахунком відсотку відхилення від затвердженого розкладу руху;
2.1.3.3. Інформацію про інтервал руху на кожному маршруті в режимі реального часу з розрахунком відхилення від передбаченого розкладом.
2.2. Виконує облік роботи автобусів та надає узагальнені звіти за кожні 10 днів та повний звітний період (місяць, квартал, півріччя і т.п.) у розрізі кожного маршруту у тому числі виконаної транспортної роботи – км пробігу на маршруті та загального, можливої ( або розрахункової) кількості перевезених пасажирів та інше .
2.3. Групує інформацію щодо обслуговування житлових масивів, районів міста, транспортних магістралей, тощо.
2.4. Фіксує та надає Замовнику інформацію про відхилення від затвердженої схеми руху, посадки-висадки пасажирів у місцях не передбачених паспортом маршруту, перевищення допустимої швидкості, виїзд на маршрут не з території підприємства перевізника, зберігання транспортного засобу у міжзмінний час з порушенням ст. 21 ЗУ «Про автомобільний транспорт», нецільового використання транспортних засобів, фактів простою.
2.5. Фіксує та надає інформацію Замовнику про екіпіровку транспортних засобів та інше.
2.5. В режимі реального часу інформує Замовника про виникнення нештатних ситуацій (подій) у тому числі дорожньо-транспортних пригод .
2.6. Організовує рух транспорту загального користування у разі перекриття руху, незадовільних погодних або дорожніх умов та інших випадків, інформує про вжиті заходи Замовника.
2.7. Щомісяця виконує копіювання бази даних системи GPS-моніторингу транспорту загального користування з метою ведення архіву та передає Замовнику в електронному вигляді.
2.8. Забезпечує можливість розширення системи для впровадження інших електронних систем (електронних табло на зупинках; валідаторів та електронного квитка; автоматичного інформаційного забезпечення та обслуговування пасажирів та такого іншого).
3. Ціна та умови оплати
3.1. Відшкодування витрат пов’язаних з виконанням послуг передбачених цим договором здійснюється за рахунок коштів міського бюджету і визначається Протоколом узгодження договірної ціни, який є невід’ємною частиною даного договору.
3.2. Остаточна вартість виконаних робіт визначається за фактом їх виконання і фіксується в Актах здачі-прийому виконаних робіт.
3.3. Виконавець в день завершення робіт звітного періоду повідомляє про це Замовника письмово (у тому числі поштою, факсом, електронною поштою) та одночасно направляє підготовлений і підписаний Виконавцем Акт здачі-приймання виконаних робіт відповідної форми.
3.4. Замовник протягом 3 (трьох) робочих днів з моменту отримання документів, передбачених пунктом 3.3 цього Договору, розглядає питання і ухвалює рішення стосовно приймання виконаних робіт і підписання акту або направляє Виконавцю мотивовану відмову в цій частині з вказівкою переліку і термінів виправлення помилок (недоліків), допущених або модифікованих Виконавцем.
3.5.Замовник здійснює оплату згідно Актів здачі-прийому виконаних робіт, що виставляються Виконавцем, протягом 3-х (трьох) банківських днів з моменту отримання фінансування на зазначені цілі.
4 Обов’язки та права Сторін
4.1. Замовник протягом дії цього Договору зобов’язаний:
4.1.1. Прийняти рішення та виконати заходи необхідні для запровадженняобов’язкової диспетчеризації, перевезень пасажирів на міських автобуснихмаршрутах загального користування;
4.1.2. Встановлювати рівень вартості послуг з диспетчеризації перевезеньпасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, зарезультатами розгляду обґрунтованої заяви Виконавця, але нечастіше одного разу протягом календарного року.
4.1.3. Контролювати обґрунтованість зміни Виконавцемвартості послуг з диспетчеризації перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, отримання яких є обов’язковим для Перевізника відповідно до чинного законодавства та/або рішень Замовника.
4.1.4. Інші обов’язки, що випливають зі змісту положень чинного законодавства та умов цього Договору.
4.2. Замовник протягом дії цього Договору має право:
4.2.1. Відхилити запропоновану Виконавцем змінувартості послуг з диспетчеризації перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, у разі визнання її необґрунтованою.
4.2.2. Отримувати від Виконавцяінформацію щодо виконання або невиконання Перевізниками перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, в строки, формах та обсягах, передбачених конкурсною пропозицією Виконавця та Умовами перевезення пасажирів та проведення конкурсу на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Дніпропетровську, затвердженими відповідним розпорядчим актом Замовника.
4.2.3. Інші права, що випливають зі змісту положень чинного законодавства та умов цього Договору.
4.3. Виконавець протягом дії цього Договору зобов’язаний:
4.3.1. У строк, та на умовах, визначених в цьому Договорі (п. 1.2) виконати комплекс заходів з забезпечення диспетчеризації міського пасажирського транспорту, відповідно до організаційно-технічного завдання та поетапного плану, запропонованого ним на конкурсі, який є необхідним для виконання своїх обов’язків Перевізниками, перевезення яких підлягають обов’язкової диспетчеризації (в т.ч. інтегрувати Перевізників в організаційно-технічну систему Виконавця);
4.3.2. Надавати Замовнику інформацію щодо виконання або невиконанняПеревізниками перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в строки, формах та обсягах, передбачених конкурсною пропозицією Виконавця і Умовами перевезення пасажирів та проведення конкурсу на міських автобусних маршрутах загального користування у в м.Дніпропетровську, затвердженими відповідним розпорядчим актом Замовника.
4.3.3. Надавати Перевізникам послуги з диспетчеризації перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, отримання яких є обов’язковим для Перевізника відповідно до чинного законодавства і Умов перевезення пасажирів та проведення конкурсу на міських автобусних маршрутах загального користування у в м.Дніпропетровську, затверджених відповідним розпорядчим актом Замовника.
4.3.4. Окремо включити до договору з Перевізниками, перевезення яких підлягають обов’язкової диспетчеризації, умови отримання ними обладнання та послуг, необхідних для отримання Перевізником послуг з диспетчеризації, отримання яких є обов’язковим для Перевізника відповідно до чинного законодавства та рішень Замовника.
4.3.5. Інформувати Замовника про кожний випадок ухилення Перевізника від диспетчерського обліку перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, здійснення якого є обов’язковим для Перевізника відповідно до чинного законодавства і Умов перевезення пасажирів та проведення конкурсу на міських автобусних маршрутах загального користування у в м. Дніпропетровську, затверджених відповідним розпорядчим актом Замовника.
4.3.6. Інші обов’язки, що випливають зі змісту положень чинного законодавства та умов цього Договору.
4.4. Виконавець протягом дії цього Договору має право:
4.4.1. Надавати послуги з диспетчеризації, організації та управління рухом пасажирського транспорту на міських автобусних маршрутах загального користування, отримання яких є обов’язковим для Перевізника відповідно до чинного законодавства та рішень Замовника, шляхом укладання відповідних договорів з Перевізниками;
4.4.2. Надавати інші послуги, як Перевізникам, та і іншим особам за їх
бажанням.
4.4.3. Залучати для виконання деяких робіт або надання послуг згідно даного Договору субпідрядників без додаткового погодження з Замовником.
4.4.4. Інші права, що випливають зі змісту положень чинного законодавства та умов цього Договору.
5. Відповідальність Сторін
5.1. Сторони несуть відповідальність передбачену чинним законодавством та цим Договором.
5.2. Виконавець несе відповідальність за якість виконаних робіт, як власних, так і тих, що виконують субпідрядники.
5.3. У разі виникнення помилок та збоїв в роботі Системи, не пов’язаних з порушенням Перевізником встановлених правил користування, або зберігання устаткувань системи GPS-моніторингу, Виконавець протягом найближчого часу виконує роботи з відновлення налаштувань силами і за рахунок засобів Виконавця.
6. Обставини непереборної сили (форс - мажор)
6.1. Сторона звільняється від визначеної цим Договором відповідальності за повне чи часткове порушення Договору, якщо вона доведе, що таке порушення сталося внаслідок дії форс-мажорних обставин, визначених у цьому Договорі, за умови, що їх настання було засвідчено у визначеному цим Договором порядку.
6.2. Під форс-мажорними обставинами у цьому Договорі розуміються обставини, що виникли після укладання договору внаслідок непередбачених Сторонами подій надзвичайного характеру: стихійні явища природного характеру (землетруси, повені, урагани, руйнування в результаті блискавки тощо), лиха біологічного, техногенного та антропогенного походження (вибухи, пожежі, масові епідемії, епізоотії, епіфітотії тощо), обставини суспільного життя (війна, воєнні дії, блокади, прояви тероризму, масові страйки та локаути тощо) та інші, незалежні від Сторін обставини.
6.3. Настання обставин непереборної сили має бути засвідчено компетентним органом, що визначений чинним в Україні законодавством.
6.4. Сторона, що підпала під дію форс-мажорних обставин повинна протягом 5 (п’яти) календарних днів з моменту коли їй стало відомо про таке,
повідомити про це іншу сторону з наданням відповідної довідки, виданої компетентним органом.
7. Зміна умов договору та дострокове розірвання Договору
7.1. Зміна умов цього Договору здійснюється у письмовій формі за згодою сторін і оформлюється додатковими угодами до Договору. Усі Додаткові угоди та додатки до цього Договору є його невід’ємними частинами і мають юридичну силу у разі якщо вони викладені у письмовій формі, підписані Сторонами та скріплені їх печатками.
7.2. Сторони домовились у разі настання змін в законодавстві України, які стосуються предмету цього Договору, у безспірному порядку вносити відповідні зміни та доповнення до цього Договору в місячний термін.
7.3. Договір складений у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу. Один зберігається у Замовника, а другий у Виконавця.
7.4. До цього Договору за згодою сторін можуть бути включені інші умови.
8. Інші умови
8.1. Усі питання та розбіжності, що виникають у зв’язку з виконанням цього Договору, вирішуються безпосередньо шляхом проведення переговорів в термін 10 (десяти) днів з дня письмового повідомлення будь-якою з сторін про розбіжності, які виникли.
8.2. Усі спірні між сторонами Договору питання, по яких не було досягнуто згоди, розв’язуються у відповідності до законодавства України.
10. Термін дії Договору
10.1. Договір вважається укладеним з моменту його підписання двома Сторонами та усіх додатків, які є його невід’ємною частиною та діє до ________________ року включно.
Керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», постановами Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. № 1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» та від 18.02.1997 №176 „Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту” зі змінами та доповненнями з метою відбору суб’єкта господарювання виконавця послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську на конкурсних засадах
НАКАЗУЮ:
1. Оголосити конкурс з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську.
2. Заступнику директора департаменту -начальнику управління транспорту (Прилипа І.Г.) не пізніше ніж за 15днів до початку конкурсу оприлюднити у засобах масової інформації оголошення про проведення конкурсу (пункт 1 цього наказу) .
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Директор департаменту В.М.Мовчан
Керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», постановами Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. № 1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» та від 18.02.1997 №176 „Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту” зі змінами та доповненнями департамент транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради з метою залучення на конкурсних засадах суб'єкта господарювання для виконання функцій з організації та управління рухом автобусів і підготовки інформації про роботу перевізників, впровадження автоматизованої системи інформаційного забезпечення пасажирських перевезень
ОГОЛОШУЄ КОНКУРС
з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську (Наказ директора департаменту транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради від 02.02.2012 № 4)
І. Найменування організатора конкурсу
Департамент транспорту та зв’язкуДніпропетровської міської ради
(пр. Карла Маркса, 75 кім. 317, м. Дніпропетровськ, 49000,
тел./факс 7447566, e-mail: [email protected])
ІІ. Подання документів для участі у конкурсі
Для участі у конкурсі суб’єкт господарювання надає конкурсному комітету конкурсну пропозицію, яка містить:
- заяву на участь у конкурсі;
- анкету претендента;
- інформацію про відповідальну особу з питань пов’язаних із заявкою, місцезнаходження, номер телефону;
- завірені копії дозвільної, ліцензійної та правовстановлюючої документації;
- документи, що підтверджують кваліфікацію працівників підприємства в цій сфері;
- поетапний план підприємства, щодо впровадження системи GPS-моніторингу, у тому числі поставки та монтажу технічних засобів, програмного забезпечення, забезпечення віддаленого контролю за транспортними засобами, одержання статистичних та звітних даних та таке інше;
- кошторис видатків з утримання системи та надання послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську і підготовки інформації про роботу перевізників організатору перевезень;
- довідку з ДПІ про відсутність заборгованості перед бюджетом;
- інформаційний лист про наявність/відсутність провадження у справі про банкрутство суб'єктів господарювання, перебування у процедурі банкрутства або визнання їх банкрутами.
ІІІ. Строк подання та адреса, за якою подаються документи на конкурс:
- останній строк подання документів 13.02.2012 до 10.00;
- конверти з конкурсними пропозиціями, що надійшли після закінчення строку їх надання, не розкриваються і повертаються учасникам конкурсу без реєстрації;
- конкурсна пропозиція подається суб’єктом господарювання особисто або надсилається поштою конкурсному комітету у конверті, з описом вкладання кореспонденції, на якому зазначається повне найменування і місцезнаходження організатора та учасника конкурсу, з поміткою «на участь у конкурсі з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську» на адресу:
просп. Карла Маркса,75 кім. 317, м. Дніпропетровськ, 49000
Одержати технічне завдання до системи GPS-моніторингу міського пасажирського транспорту, кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсута бланки документів можливо за адресою: просп. Карла Маркса,75 кім. 317 м. Дніпропетровськ, 49000 до 10.02.2012 до 10.00
IV. Місце, дата і час проведення конкурсу
49000 м.Дніпропетровськ, просп. Карла Маркса,75 к. 714 17.02.2012 о 10.00
V. Телефон для довідок з питань проведення конкурсу – 744 87 63
VI. Оголошення та повна інформація про проведення конкурсу розміщені 02.02.2012 на офіційному веб-порталі Дніпропетровської міської ради http://dniprorada.gov.ua/provedennja-konkursiv-ta-ih-rezultati
Директор департаменту транспорту та
зв’язкуДніпропетровськоїміської ради В.М. Мовчан
ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МІСЬКА РАДА
ДЕПАРТАМЕНТ ТРАНСПОРТУ ТА ЗВ’ЯЗКУ
Н А К А З
____31.01.2012______ №___3__
Про проведення конкурсу з організа- ції та управління рухомміського пасажирського транспорту загально- го користування у м.Дніпропетровську |
Згідно зі ст. 7 Закону України „Про автомобільний транспорт”, керуючись ст. 30 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, відповідно до п.10 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. № 1081, п. 39 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №176, з метою залучення на конкурсних засадах суб'єкта господарювання для виконання функцій з організації та управління рухом автобусів і підготовки інформації про роботу перевізників, впровадження автоматизованої системи інформаційного забезпечення пасажирських перевезень
НАКАЗУЮ:
1. Створити та затвердити персональний склад конкурсного комітету по відбору суб’єкта господарювання виконавця послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську (додаток 1).
2. Затвердити:
2.1. Порядок проведення конкурсу з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську (додаток 2).
2.2. Положення про конкурсний комітет по відбору суб’єктагосподарювання виконавцяпослуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську (додаток 3).
2.3. Форми заяви на участь у конкурсі, анкети претендента, договору на надання послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську (додаток 4, 5,6).
3. Заступнику директора департаменту – начальнику управління транспорту (Прилипа І.Г.) оприлюднити цей наказ в установленому порядку.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Директор департаменту В.М.Мовчан
Додаток 1
до наказу директора департаменту транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради
від ____________ № ________
Склад
конкурсного комітету з проведення конкурсу по відбору суб’єкта господарювання виконавця послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську
1. |
Прилипа Ірина Григорівна |
– заступник директора департаменту – начальник управління транспорту департаменту транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради – голова конкурсного комітету |
2. | Попов Андрій Вікторович | – секретар постійної комісії Дніпропетровської міської ради з питань транспорту, дорожнього господарства та зв’язку - заступник голови конкурсного комітету (за згодою) |
3. | Люта Яна Михайлівна | – начальник відділу пасажирських перевезень департаменту транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради - секретар конкурсного комітету |
Члени конкурсного комітету: | ||
4. |
Решетник Олег Анатолійович | – заступник начальника управління правового забезпечення департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (за згодою) |
5. | Токарєв Віктор Анатолійович | – заступник начальника управління взаємодії з правоохоронними і контролюючими органами, мобілізаційної та оборонної роботи департаменту взаємодії з правоохо-ронними і контролюючими органами, мобілізаційної та оборонної роботи і з питань надзвичайних ситуацій Дніпропетровської міської ради |
6. | Новіков Ігор Серафімович | – голова Дніпропетровського обласного осередку громадської організації «Всеукраїнська асоціація працездатних інвалідів» (за згодою) |
7. |
Хомич Михайло Васильович | – заступник голови Дніпропетровської обласної незалежної профспілки працівників вантажного, пасажирського автотранспорту та спецтехніки (за згодою) |
8. | Кашубська Альона Вікторівна | - провідний спеціаліст сектору інформаційних технологій управління діловодства Дніпропетровської міської ради |
Додаток 2
до наказу директора департаменту
транспорту та зв’язку Дніпро-
петровської міської ради
від _____________№ ________
Порядок
проведення конкурсу з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у
м. Дніпропетровську
І. Загальна частина
1. Мета та правові підстави проведення конкурсу
1.1. Порядок проведення конкурсу з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську (далі – Порядок) розроблено на виконання Закону України „Про автомобільний транспорт”, постанов Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №176 „Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту”, від 03.12.2008 № 1081 „Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування” .
Відповідно до п. 39 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №176, організатор регулярних перевезень може залучити на конкурсних засадах суб’єктів господарювання для виконання функцій з організації та управління рухом автобусів і підготовки інформації про роботу перевізників.
Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 09.09.2010 № 3209 “Про організацію та проведення конкурсів з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м.Дніпропетровську” департамент транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради визначено організатором перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування у м. Дніпропетровську (далі – Організатор).
1.2. Метою здійснення конкурсного відбору суб’єктів господарювання виконавців послуг з організації та управління рухомміського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську є реалізація основних напрямів розвитку галузі автомобільного транспорту, створення конкурентного середовища, виконання вимог нормативно-правових актів, створення системи GPS-моніторингу транспорту загального користування, його пересування по місту та отримання Організатором достовірної інформації про роботу пасажирських перевізників, покращення якості пасажирських перевезень, створення безпечних умов для перевезення пасажирів автомобільним транспортом.
1.3. Рішення про проведення конкурсу приймає Організатор.
1.4. Цей Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу і є обов’язковим для виконання органами місцевого самоврядування, конкурсним комітетом та іншими суб’єктами, які приймають участь в цих відносинах.
1.5. Конкурс є відкритим для всіх претендентів, що відповідають основним кваліфікаційним вимогам.
1.6. Організатор перевезень не має права залучати для виконання функцій з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську і підготовки інформації про роботу перевізників суб'єктів господарювання, які надають послуги з перевезень, діють на ринку транспортних послуг, представляють інтереси окремих перевізників або груп перевізників чи контролюються зазначеними суб'єктами.
2. Терміни, що вживаються в цьому Порядку:
–конкурсний комітет – тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу;
– конкурсна пропозиція – умови створення системи GPS-моніторингу, надання послуг з організації та управління рухомміського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську та підготовки інформації про роботу перевізників;
– претендент – суб’єкт господарювання, який в установленому порядку подав заяву та документи, визначені цим Порядком, для участі в конкурсі,
– виконавець – суб’єкт господарювання, який має власні технічні засоби і програмне забезпечення, або таке що використовує на законних підставах.
3. Система GPS-моніторингу міського пасажирського транспорту
Система GPS-моніторингу міського пасажирського транспорту (далі - Система) повинна забезпечити обслуговування всіх транспортних засобів автотранспортних підприємств усіх форм власності (далі – перевізників), які стануть переможцями конкурсу на перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування, але не менше ніж 2000 транспортних одиниць (міські перевезення з резервом транспорту) з можливістю збільшення загальної кількості транспортних засобів до 5000 одиниць (сезонні перевезення, перевезення на замовлення тощо).
Система - це комплекс технічних засобів і програмного забезпечення, призначеного для автоматизованого контролю та управління рухом транспортних засобів.
Система повинна відповідати всім далі визначеним технічним та/або іншим вимогам та можливостям, або мати аналогічні параметри.
Автоматизована система оперативного диспетчерського управління повинна використовувати систему глобального позиціонування GPS, з подальшою передачею даних через канали GPRS на диспетчерський пункт.
Прилад GPS-моніторингу встановлюється на транспортному засобі перевізника.
Прилад фіксує час, дату, координати, швидкість та інші характеристики. Дані з приладу накопичуються на сервері бази даних. Місця користувача знаходяться як на фірмі перевізника, так і в контролюючих органах місцевого самоврядування, що мають прямий доступ до бази даних. Така структура дає змогу перевізнику використовувати систему для здійснення оперативного керування та вдосконалення організаційної структури підприємства, а Організатору можливість здійснювати контроль за якістю послуг, що надаються перевізником, та отримувати об’єктивну інформацію про роботу перевізників на міських маршрутах загального користування.
4. Основні цілі та завдання впровадження Системи
У межах договору між Організатором перевезень та Виконавцем необхідно виконати постачання та впровадження автоматизованої системи оперативного диспетчерського керування транспортними засобами (далі – ТЗ) з метою:
– надання об'єктивних даних для здійснення контролю виконання зобов'язань перевізників згідно Договору, укладеного з організатором пасажирських перевезень на міських маршрутах загального користування у м.Дніпропетровську
– забезпечення безперервного on-line контролю дотримання схеми і розкладу руху транспортних засобів з використанням даних приладів GPS-моніторингу;
– контролю за витратами палива на підставі фактичних даних;
– забезпечення віддаленого контролю за транспортними засобами;
–одержання статистичних даних для звітності та ефективного планування;
– контролю та обліку кількості перевезених пасажирів;
– контролю та відстеження нецільового використання транспортних засобів, фактів простою;
– створення єдиної бази даних з контрольованим доступом;
– підвищення ефективності управління, безпеки перевезення пасажирів та безпеки експлуатації транспортного комплексу;
– покращення якості послуг, що надаються населенню міста пасажирським транспортом;
– забезпечення можливості розширення системи для впровадження інших електронних систем (електронних табло на зупинках; валідаторів та електронного квитка; автоматичного інформаційного забезпечення та обслуговування пасажирів).
До складу цієї роботи також має належати участь Виконавця у налагодженні, випробуванні та введення в експлуатацію Системи. Система повинна забезпечувати 95 % безперебійної роботи.
ІІ. Технічне завдання до системи GPS-моніторингу міського пасажирського транспорту та кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсу
5. Функції системи, її структура
5.1. Функціональність системи
Система повинна виконувати такі функції і завдання:
- контролювати розташування об'єкта в поточний момент часу з можливістю прив'язки до адреси, його швидкість і напрям руху з можливістю вказівки інтервалу передачі даних на сервер і відображення об'єктів моніторингу в режимі on-line (оновлення позиції об'єкта не рідше ніж 1 раз на 5 секунд);
- можливість відображати пройдений шлях (трек) одного або декількох об'єктів за фактично будь-який проміжок часу;
- визначати пробіг, максимальну і середню швидкість, витрати палива програмним способом;
- формувати рейси за маршрутами за будь-який проміжок часу;
- формувати звіти про рейси із зазначенням кількості транспортних засобів, що знаходяться на маршруті та кількості виконаних рейсів транспортними засобами за будь-який проміжок часу;
- зберігати детальну історію переміщення транспортних засобів за весь час роботи;
- використовувати можливість підключення «Тривожної кнопки» для оповіщення диспетчера та служби безпеки про виникнення нештатних ситуацій;
- сигналізувати про різні події та зміну станів об'єкта контролю;
- фіксувати та відображати на треку місце і час виникнення тривожних повідомлень, факту спрацьовування тривожної кнопки, датчиків та інше;
- визначати час у дорозі, час початку зупинки, початок руху і тривалості стоянки;
- розділяти на зупинки і стоянки з можливістю вказівки тимчасових інтервалів, як для групи об'єктів в цілому, так і для кожного індивідуально;
- створювати і наносити на карту контрольні геозони з наступним визначенням часу входу об'єкта в зону, виходу і часу перебування в ній;
- створювати і наносити на карту маршрут, по якому має рухатися ТЗ, а також фіксувати і оповіщати у випадках, коли ТЗ покинув маршрут;
- створювати звітні форми по відвідуваності контрольних зон;
- контролювати пересування об'єкта за запланованим маршрутом, додержанням затвердженого розкладу руху;
- контролювати незаплановані зупинки, а також перевищення швидкісного режиму;
- підключати спеціалізоване обладнання до бортового комплекту для виконання різних завдань (контроль витрати палива, облік пасажиропотоку, інформаційне табло, фото-відео-обладнання);
- одночасно працювати з одним або групою контрольованих об'єктів з наступним відображенням їх на карті;
- формувати докладні звіти про пройдений шлях, стоянки, швидкісний режим, відвідуваність контрольних зон за будь-який проміжок часу;
- формувати групові звіти.
5.2. Система повинна мати клієнт-серверну, або аналогічну, архітектуру і забезпечувати:
5.2.1. Розширену функціональність незалежно від центрального сервера і складатися з серверної і клієнтської частин (робочих місць користувачів);
5.2.2. Обробку одержуваних без пропуску та втрати даних щонайменше від 5000 об'єктів моніторингу при необхідних параметрах:
- запис координат один раз в 1-3 секунди;
- передача пакета даних не рідше 1 раз в 5-10 секунд.
5.3. Претендент повинен продемонструвати роботу системи на аналогічному обсязі транспорту у чинного клієнта або за допомогою симулятора.
6. Технічні вимоги до Системи
6.1. Загальні вимоги
Система повинна бути цілісною - мати єдину систему конфігурування і пропонувати гнучкий спектр інформаційних послуг. Система повинна передбачати можливість розширення функціональності відповідно до появи нових цілей і завдань, що з'являються в процесі експлуатації.
6.2. Вимоги до GPS/GSM обладнання
6.2.1. GPS/GSM обладнання (далі по тексту відповідно до загальноприйнятих назв або номенклатур виробників - Прилад GPS-моніторингу, Обладнання, GPS-модуль, Бортовой модуль, Радіоелектронне обладнання, Трекер, Автотрекер, Радіотермінал або «Чорний ящик» та інше) - пристрої, які повинні встановлюватися на транспортні засоби і дозволяють відстежувати визначені параметри руху об'єкту ( його координати, швидкість, напрямок руху, стан контрольованих механізмів, дані з додаткового обладнання, дату і час) в режимі «реального часу» і обмінюватися пакетами даних з сервером Системи.
6.2.2. GPS/GSM обладнання повинно відповідати наступним або аналогічним характеристикам:
Стандарт передачі даних | GSM 900/1800/1900 |
Канал зв'язку в мережі GSM | GPRS, CSD, SMS, голосовий зв'язок |
Передача даних та повідомлень | за запитом диспетчерського центру, по внутрішньому алгоритму Обладнання |
Точність визначення координат | ±15м |
Точність визначення швидкості | 1.0м/с |
Час визначення координат після подачі живлення | не більше 40 сек. |
Кількість універсальних входів | не менш 6-ти |
Кількість дискретних виходів | не менш 2-х |
Обсяг енергонезалежної пам'яті | не менше 200 000 точок |
Наявність портів RS485 | обов'язково |
Напруга живлення | від 6,5 В до 36 В |
Середній струм споживання (із зарядженою батареєю) | не більше 60мА (від 12В) |
Середній струм споживання (з розрядженою батареєю) |
не більше 300 мА (від 12В) |
Час безперервної роботи Обладнання від внутрішньої батареї | не менше 10 годин |
Робоча температура | від -30 до +60 С |
Виконання корпусу | пило-бризкозахищений корпус |
Допустима синусоїдальна вібрація | амплітуда віброприскорення не менше 3,5g частотою до 70 Гц |
Відносна вологість повітря | (80 ± 15)% |
Атмосферний тиск | від 84 до 106 кПа |
Термін служби Обладнання (за винятком внутрішньої акумуляторної батареї) | не менше 5 років |
Термін служби внутрішньої акумуляторної батареї | не менше 500 циклів заряду/розряду |
6.2.3. Інші, або аналогічні, характеристики:
6.2.3.1. Наявність індикації для візуальної діагностики стану Обладнання;
6.2.3.2. Можливість підключення системи голосового зв'язку;
6.2.3.3. Програмований інтервал передачі даних на сервер GPS, від 5-10 сек.;
6.2.3.4. Програмований інтервал запису GPSкоординат, від 1 сек.;
6.2.3.5. Програмований інтервал запису показників датчиків;
6.2.3.6. Можливість дистанційної зміни параметрів (налаштувань) Обладнання;
6.2.3.7. Можливість дистанційного оновлення мікропрограми Обладнання;
6.2.3.8. Запис в незалежну пам'ять стану дискретних входів безпосередньо при їх зміні;
6.2.3.9. Запис координат місцезнаходження контрольованого транспортного засобу та журналу подій Обладнання (або аналогічного) не менше ніж за останні 7 днів;
6.2.3.10. Накопичення інформації за відсутності GPRS з'єднання з подальшою передачею інформації після відновлення GPRS з'єднання;
6.2.3.11. Фіксація подій включення/вимикання Обладнання та переходу на автономне живлення;
6.2.3.12. Можливість сигналізації про перехід Обладнання на автономне живлення та натисненні «тривожної кнопки» на сервер GPS;
6.2.3.13. Стиснення даних, що передаються для зменшення завантаження каналів передачі даних і GPRS-трафіку (не більш 10Мб в місяць при цілодобової передачі трека з інтервалом запису GPSкоординат - 10 сек. та інтервалом передачі даних - 1 хвилина);
6.2.3.14. Можливість роботи з SIM-картою, захищеною PIN-кодом;
6.2.3.15. Збереження налагоджувальної інформації і передача її на сервер GPSдля віддаленої діагностики;
6.2.3.16. Авторизація Обладнання на сервері GPS;
6.2.3.17. Можливість шифрування даних, що передаються;
6.2.3.18. Можливість настройки режиму фільтрації недостовірних GPS даних;
6.2.3.19. Можливість вказівки авторизованих телефонних номерів для передачі даних і голосового зв'язку, а також конфігурації Обладнання.
6.3. У мінімальний базовий комплект поставки GPS/GSM обладнання повинна входити наступна або аналогічна комплектація:
- GPS/GSM обладнання;
- GPS антена;
- GSM антена;
- кабель живлення;
- набір запобіжників;
- монтажний комплект;
- руйнівні пломби (стікери);
- технічний паспорт, відповідно до ТУ.
7. Технічні вимоги до програмного забезпечення
7.1. Програмне забезпечення повинно бути реалізовано з використанням сучасних програмних засобів, мати модульну структуру і можливість нарощування функціональності на вимогу замовника і працювати в операційній системі сімейства Microsoft Windows 2000 \ ХР \ 2003 \ 2008 \ VISTA \ Windows7 - 32/64 bit або аналогічною.
7.2. Структура і можливості програмного забезпечення:
7.2.1. Клієнт-серверна архітектура, яка забезпечує розширену функціональність незалежно від центрального сервера і повинна складатися з серверної і клієнтської частин (робочих місць користувачів);
7.2.2. Можливість вертикальної і горизонтальної інтеграції наявних і новостворюваних інформаційних модулів системи;
7.2.3. Високий рівень захисту інформації та контроль доступу до неї;
7.2.4. Багаторівневий розподіл прав доступу між користувачами.
7.3. Вимога по роботі з Обладнанням:
7.3.1. Мати можливість роботи з GPS/GSM обладнанням різних виробників;
7.3.2. Мати відкритий інтерфейс (API) для підключення нових типів Обладнання;
7.3.3. Мати можливість розширення функціональності шляхом розробки і додавання програмних модулів сторонніми розробниками.
7.4. Вимоги до інтерфейсу користувача:
7.4.1. Програмне забезпечення повинне швидко стартувати, швидко обробляти команди користувача;
7.4.2. Бути інтуїтивно зрозумілим навіть для користувачів з низьким рівнем комп'ютерної підготовки;
7.4.3. Робочий простір користувача повинен зберігатися від сеансу до сеансу, для забезпечення швидкого старту;
7.4.4. Забезпечувати швидке відображення безлічі позицій і треків;
7.4.5. Забезпечувати швидкі інтерактивні підказки на всіх призначених для користувача об'єктах;
7.4.6. Забезпечувати швидку побудову звітів за будь-який інтервал часу.
7.5. Вимоги до довідкової системи:
7.5.1. Наявність докладного опису:
- для кінцевих користувачів;
- для адміністраторів системи;
7.5.2. Вбудована в програмне забезпечення довідка;
7.5.3. Наявність навчальних відеороликів;
7.5.4. Докладний опис існуючих API;
7.5.5. Мультимовність (три і більше мови).
7.6. Вимоги до картографічного матеріалу
7.6.1. Програмне забезпечення повинно поставлятися з ліцензійними електронними векторними картами, котрі повинні легально та своєчасно оновлюватися.
7.6.2. Виконавець або його субпідрядник-розробник електронних карт повинен:
- мати відповідну ліцензію і досвід роботи з відновлення і оцифрування електронних карт;
- надавати поновлення карт не рідше ніж раз на квартал автоматично;
- мати можливість на вимогу здійснювати конвертацію векторних карт з відкритих форматів у формат, який використовується програмним забезпеченням.
7.6.3. Картографічна складова системи повинна містити:
- детальну карту Дніпропетровська до складу якої повинні входити шари з інформацією:
- адресна база даних не менше 95% всіх будівель міста;
- фактична 100%-а дорожня мережа міста;
- інформація про гідрографію, точки інтересу і таке інше.
7.6.4. Додаткові вимоги:
- актуальність – 2011-2012 роки;
- мультимовність (можливість адресного пошуку та перегляду інформації про об'єкти карти на трьох і більше мовах).
7.7. Вимоги до технічного обслуговування
Технічне обслуговування повинно забезпечуватися висококваліфікованими співробітниками з використанням якісного, професійного обладнання у відповідності кваліфікаційним критеріям і забезпечувати в повному обсязі:
- послуги з встановлення та/або переустановлення Обладнання та комплектуючих;
- проведення аналізу та експертизи працездатності використовуваного Обладнання;
- надання консультативно-технічної допомоги в роботі з програмним забезпеченням, надання додаткової інформації з питань роботи та функціональності Системи в цілому;
- тестування і усунення технічних помилок, що виникли в роботі Програмного забезпечення.
7.8. Вимоги до безпеки
7.8.1. Використання апаратних засобів захисту інформації;
7.8.2. Широкі можливості адміністратора ПЗ.
8. Вимоги до кваліфікації Претендента, дозвільної та правовстановлюючої документації на продукцію, що входить до складу Системи, а також легальності виконання необхідних робіт та надання послуг
8.1. Сертифікат відповідності УкрСЕПРО (на радіо-передавальну апаратуру);
8.2. Виписка з Реєстру радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, що можуть застосовуватися на території України в смугах радіочастот загального використання;
8.3. Висновок СЕС про відповідність радіоелектронного обладнання вимогам діючого санітарного законодавства України;
8.4. Для Обладнання, ввезеного на територію Україну, довідка з Інституту науково-технічної експертизи СБУ про те, що обладнання, яке поставляється не потрапляє в категорію продукції: Спеціальні технічні засоби та пристрої для отримання інформації з каналів зв'язку або інших технічних засобів негласного отримання інформації (код УКТЗ 8525 10, 8526 10, 9031);
8.5. Для обладнання, виробленого на території України, лист Українського Державного центру радіочастот про погодження технічних умов на Обладнання, що поставляється;
8.6. Свідоцтво про вибухозахищеність електрообладнання для систем обліку витрати палива;
8.7. Авторське свідоцтво на програмне забезпечення та/або гарантійний лист від розробника ПЗ про легальність придбання/використання пропонованого ПЗ;
8.8. Документи, що підтверджують легітимність використання картографічної продукції та її достовірність, а саме:
Договір про придбання картографічної продукції у Ліцензіата станом не менше ніж на 2011 рік з зазначенням кількісної оцінки продукції, що поставляється (можливо гарантійний лист від Ліцензіата в довільній формі) з наданням копії відповідної Ліцензії;
8.9. Якщо Претендент сам має Ліцензію на картографічну і топо-геодезичну діяльність, то він надає копію відповідної Ліцензії та опис якості пропонованої картографічної продукції на даний момент;
8.10. У разі використання зовнішніх картографічних джерел, таких як Google, Yandex і т.п., Договір на право комерційного використання картографічних даних з описом якості інформації, що надається і датою оновлення.
8.11. Наявність у Претендента легальних інструментів (програм та необхідного обладнання) для виконання робіт та розвитку Системи в подальшому, а саме - необхідне обладнання та ліцензійне гео-інформаційне програмне забезпечення для виконання картографічних робіт та ліцензійне програмне забезпечення для подальшого розвитку програмного забезпечення - довідка надана в довільній формі від Претендента або його Субпідрядника/-ів з детальним описом інструментів та відповідних договорів;
8.12. Наявність у Претендента кваліфікованого персоналу, а саме: фахівця/ів-картографа, програмістів відповідної кваліфікації та інших фахівців. Дана інформація надається у вигляді Довідки в довільній формі з додаванням копій дипломів освіти вказаних фахівців від Претендента або його Субпідрядника/-ів;
8.13. Наявність обладнання та матеріально-технічної бази - довідка надана в довільній формі від Претендента або його Субпідрядника/-ів;
8.14. Гарантійній лист щодо відповідності Претендента вимогам даної документації та можливостей розвитку Системи в подальшому;
8.15. Претендентповинен бути розробником програмного забезпечення та Обладнання, або бути прямим представником відповідних виробників, що повинне підтверджуватися відповідними документами (Сертифікатом Дилера, гарантійними листами виробників і таке інше).
ІІІ. Проведення конкурсу та визначення переможця
9. Порядок організації та проведення конкурсу
9.1. До участі в конкурсі не допускаються підприємства:
– щодо яких порушено справу про банкрутство;
– правовстановлюючі документи яких визнані недійсними в судовому порядку;
– мають поточну заборгованість по заробітній платі та заборгованість минулих періодів;
– мають заборгованість по сплаті податків і зборів, а також інших обов’язкових платежів перед бюджетами усіх рівнів або цільовими державними фондами;
– подали для участі в конкурсі неправильно оформлені документи або такі, що містять недостовірну інформацію.
9.2. За результатами розгляду конкурсних пропозицій конкурсний комітет має право відхилити їх з таких причин:
– претендент не відповідає кваліфікаційним вимогам, передбаченим цим Порядком;
– конкурсна пропозиція не відповідає вимогам цього Порядку.
9.3. Конкурс може бути визнаний таким, що не відбувся у разі:
– неподання конкурсних пропозицій;
– відхилення всіх конкурсних пропозицій з причин, передбачених п. 9.2. цього Порядку.
9.4. Для організації та проведення конкурсу організатор оприлюднює в засобах масової інформації не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс ( крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації).
9.5. Оголошення має включати в себе таку інформацію:
- найменування організатора конкурсу, його адреса та телефон;
- кінцевий строк прийняття документів для участі у конкурсі;
- найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі;
- місце та дата одержання технічного завдання, кваліфікаційних вимог, переліку потрібних документів та бланків документів для участі в конкурсі;
- місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету;
- телефон для довідок (електронна адреса або адреса веб-сайту) з питань проведення конкурсу.
9.6. Організатор конкурсу може проводити попередні збори потенційних учасників конкурсу з метою їх ознайомлення з Порядком організації та проведення конкурсу та вимогами до складання заявок.
9.7. Конкурсна пропозиція повинна містити:
- заяву на участь у конкурсі за формою, визначеною додатком 4;
- анкету претендента за формою, визначеною додатком 5;
- інформацію про відповідальну особу з питань пов’язаних із заявкою, місцезнаходження, номер телефону;
- завірені копії дозвільної, ліцензійної та правовстановлюючої документації (пункт 8 цього Порядку);
- документи, що підтверджують кваліфікацію працівників підприємства в цій сфері;
- поетапний план підприємства, щодо впровадження системи, у тому числі поставки та монтажу технічних засобів, програмного забезпечення, забезпечення віддаленого контролю за транспортними засобами, одержання статистичних та звітних даних та таке інше;
- кошторис видатків з утримання системи та надання послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську і підготовки інформації про роботу перевізників організатору перевезень;
- довідку з ДПІ про відсутність заборгованості перед бюджетом;
- інформаційний лист про наявність/відсутність провадження у справі про банкрутство суб'єктів господарювання, перебування у процедурі банкрутства або визнання їх банкрутами.
9.8. Конкурсна пропозиція подається особисто або надсилається поштою конкурсному комітету у конверті, з описом вкладання кореспонденції, на якому зазначається повне найменування і місцезнаходження організатора та учасника конкурсу, перелік послуг, на надання яких подається пропозиція.
9.9. Конверти з конкурсними пропозиціями, що надійшли після закінчення строку їх надання, не розкриваються і повертаються учасникам конкурсу без реєстрації.
9.10. Учасник конкурсу має право відкликати власну конкурсну пропозицію.
9.11. Конкурсні пропозиції реєструються секретарем конкурсного комітету в журналі обліку. На прохання учасника конкурсу конкурсний комітет підтверджує надходження його конкурсної пропозиції з зазначенням дати та часу.
9.12. Документи, що безпосередньо стосуються конкурсу, які надійшли до організатора у зазначений в оголошенні про проведення конкурсу строк від підприємств, установ та організацій, які не є претендентами, подаються на розгляд конкурсного комітету.
9.12. Конкурсний комітет після закінчення терміну подачі конкурсних пропозицій у п’ятиденний термін організовує огляд систем GPS-моніторингу, які виставляються на конкурс.
10. Визначення переможця конкурсу.
10.1. Під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції претендентів за такими критеріями:
- наявність дозвільної та правовстановлюючої документації, передбаченої цим Порядком;
- пропозиція щодо вартості надання послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську і підготовки інформації про роботу перевізників організатору перевезень;
- досвід роботи з утримання об’єктів диспетчеризації;
- досвід роботи керівника підприємства, фахівців;
- наявність виробничої бази (приміщення) та належного матеріально-технічного оснащення підприємства;
- план впровадження системи GPS-моніторингу (з визначенням обсягів та термінів поставки);
- придбання за власний рахунок серверу обробки даних, програматорів,
ліцензійного програмного забезпечення;
- інші пропозиції (інвестиції, безповоротна матеріальна допомога на розвиток інфраструктури міста та інше) ;
- відомості про додаткові сервісні послуги;
- виконання вимог технічного завдання.
10.2 За результатами відбору конкурсним комітетом складається протокол, який містить такі дані:
- дату, час та місце проведення засідання конкурсного комітету;
- прізвища, імена та по батькові членів конкурсного комітету, які присутні на засіданні;
- найменування учасників;
- результати голосування членів конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу;
- рішення про відхилення конкурсних пропозицій, якщо воно мало місце;
- рішення про недопущення претендента до участі у конкурсі, якщо воно мало місце.
10.3. Переможцем конкурсу визначається учасник, який відповідає кваліфікаційним вимогам, може забезпечити надання послуг відповідної якості і конкурсна пропозиція якого визнана найкращою за результатами розгляду конкурсних пропозицій.
10.4. Рішення про результати конкурсу приймаються конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсного комітету.
10.5. Якщо в конкурсі прийняв участь тільки один претендент, його може бути визнано переможцем конкурсу, у разі відповідності конкурсної пропозиції технічному завданню та загальному положенню системи моніторингу міського пасажирського транспорту.
10.6. Переможець конкурсу оголошується на відкритому засіданні конкурсного комітету, на яке запрошуються всі його учасники або уповноважені ними особи.
10.7. Рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу вводяться в дію наказом (або іншим розпорядчим документом ) організатора протягом не більше як 15 днів з дня проведення конкурсу.
10.8. Організатор має право прийняти рішення про відмову у введенні в дію рішення конкурсного комітету у разі надходження від органів виконавчої влади письмової інформації, що підтверджує факт подання претендентом, який за результатами конкурсу визнаний переможцем конкурсу недостовірної інформації.
10.9. На вимогу претендента або учасника конкурсу копії протоколів конкурсного комітету не видаються.
10.10. Переможцю конкурсу надається право укласти договір з департаментом транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради, що виконує функції замовника, на виконання робіт з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту у м. Дніпропетровську за формою, визначеною додатком 6 .
10.11. У разі письмової відмови претендента, який став переможцем конкурсу, від укладання договору організатор оголошує новий конкурс.
11. Фінансування проведення конкурсу та розгляд спорів
11.1. Фінансування проведення конкурсу здійснюється за рахунок організатора, крім видатків пов’язаних з публікацією оголошення у друкованих засобах масової інформації.
11.2. За публікацію оголошення у друкованих засобах масової інформації сплачує переможець конкурсу.
11.1.У разі порушення процедури проведення конкурсу, інших умов цього Порядку учасники конкурсу мають право оскаржити таке порушення шляхом письмового звернення до міського голови з відповідною скаргою
Скарги за результатами конкурсу можуть подаватись протягом 10 днів з дати його проведення та вирішуються протягом 20 днів з дня надходження скарги від учасника конкурсу комісією з розгляду спорів, створеною відповідним розпорядженням міського голови.
11.2. У разі виявлення порушень процедури проведення конкурсу може бути призначено повторний конкурс.
11.3. Неврегульовані організатором спори, що виникають у результаті проведення конкурсу, розглядаються в установленому законодавством порядку.
Додаток 3
до наказу директора департаменту
транспорту та зв’язку Дніпро-
петровської міської ради
від ________________№ ________
Положення
про конкурсний комітет по відбору суб’єктагосподарювання
виконавцяпослуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську
І. Загальні положення
1. Положення про конкурсний комітет по відбору суб’єктів господарювання виконавців послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську (далі – Положення) визначає загальні організаційні та процедурні засади діяльності зазначеного конкурсного комітету (далі – конкурсний комітет), а також права, обов’язки та відповідальність його членів.
2. Конкурсний комітет створюється наказом директора департаменту транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради – організатора перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування у м.Дніпропетровську, є тимчасовим органом з підготовки та проведення конкурсу по відбору суб’єктів господарювання виконавців послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську .
ІІ. Основні засади діяльності конкурсного комітету
3. Конкурсний комітет у своїй діяльності керується законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про автомобільний транспорт», Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.08 № 1081, Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 №176 (зі змінами та доповненнями), іншими чинним нормативно-правовими актами, цим Положенням та Порядком проведення конкурсу з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську (далі – Порядком).
4. Конкурсний комітет діє на засадах колегіальності у прийнятті рішень, об’єктивності та їх неупередженості.
5. Персональний склад конкурсного комітету затверджується організатором, який призначає голову, його заступника та секретаря.
6. Голова конкурсного комітету призначається наказом директора департаменту транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради, який рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 09.09.10 № 3209 «Про організацію та проведення конкурсів з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м. Дніпропетровську» визначено організатором перевезень.
7. До складу конкурсного комітету входять представники управлінь, відділів, структурних підрозділів виконкому міської ради, а також представники громадських організацій.
8. До складу конкурсного комітету не можуть входити представники:
- суб'єктів господарювання автомобільних перевізників, або які провадять діяльність на ринку перевезень пасажирів, а також представляють інтереси окремих автомобільних перевізників;
- суб’єктів господарювання, які провадять діяльність з програмного забезпечення та постання технічних засобів контролю за роботою транспортних засобів, надають послуги з диспетчеризації та управління рухом транспорту.
9. Конкурсний комітет є правомочним за умови наявності не менше половини його членів від загального складу.
10. Визначений організатором Порядок проведення конкурсу є обов’язковим для конкурсного комітету та його учасників.
ІІІ. Організація діяльності
11. Голова конкурсного комітету організовує його роботу і несе персональну відповідальність за виконання покладених на конкурсний комітет функцій.
12. У разі відсутності голови конкурсного комітету, його обов’язки виконує заступник голови конкурсного комітету.
13. Формою роботи конкурсного комітету є засідання, які проводяться у разі необхідності.
IV. Головні функції конкурсного комітету
14. Конкурсний комітет створено з метою проведення конкурсу для надання можливості розвитку конкуренції та вибору на конкурсних засадах юридичних осіб, які спроможні забезпечувати належну якість послуг зі створення системи GPS-моніторингу, організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування
15. Конкурсний комітет відповідає за організацію проведення конкурсу на всіх його етапах відповідно до Порядку проведення конкурсу.
V. Права та обов’язки конкурсного комітету
16. Повноваження голови, секретаря та членів конкурсного комітету.
16.1. Конкурсний комітет має право:
- залучати без права голосу, у разі потреби, до роботи в конкурсному комітеті у ролі експертів чи консультантів працівників структурних підрозділів виконкому, наукових закладів та ін.;
- за результатами розгляду відхилити конкурсну пропозицію якщо претендент не відповідає кваліфікаційним вимогам, та/або конкурсна пропозиція не відповідає вимогам встановленим Порядком проведення конкурсу;
- прийняти рішення про недопущення до участі у конкурсі суб’єктів господарювання;
- надавати право претендентам на обґрунтування запропонованих ними конкурсних пропозицій;
- приймати рішення про результати конкурсу на закритому засіданні відкритим голосуванням у присутності не менше, ніж половини його складу простою більшістю голосів з оформленням протоколу, який підписується головою та секретарем і надсилається у 5-денний строк організатору. У випадку рівної кількості голосів вирішальним є голос голови конкурсного комітету (заступника, який виконує обов’язки голови).
- оголошувати переможця конкурсу на відкритому засіданні конкурсного комітету із запрошенням на нього усіх претендентів;
16.2. Конкурсний комітет зобов’язаний:
- об’єктивно та неупереджено розглядати конкурсні пропозиції учасників конкурсу, забезпечити збереження конфіденційності інформації, що стосується предмета діяльності конкурсного комітету;
- організувати проведення конкурсу відповідно до затвердженого Порядку та в установлені терміни;
- забезпечити рівні умови для всіх учасників, що беруть участь у конкурсі, об’єктивний та чесний вибір переможця.
17. Голова конкурсного комітету:
- планує проведення засідань конкурсного комітету та веде ці засідання;
- вирішує питання стосовно діяльності конкурсного комітету;
- пропонує порядок денний засідань конкурсного комітету;
- голова конкурсного комітету (заступник, який виконує обов’язки голови) засвідчує своїм підписом документи щодо проведення конкурсу (протоколи засідань конкурсного комітету та, у разі необхідності, інші документи);
- якщо секретар конкурсного комітету відсутній на засіданні конкурсного комітету, то голова доручає тимчасово виконувати функції секретаря іншому члену конкурсного комітету.
18. Секретар конкурсного комітету:
- реєструє конкурсні пропозиції в журналі обліку;
- на прохання учасника конкурсу підтверджує надходження його конкурсної пропозиції з зазначенням дати та часу;
- проводить збір документів для участі в конкурсі претендентів;
- надає роз’яснення претендентам (при їх зверненні) щодо оформлення документів для участі в конкурсі;
- здійснює підготовку матеріалів і подає їх на розгляд конкурсного комітету;
- забезпечує оперативне інформування членів конкурсного комітету стосовно організаційних питань його діяльності;
- оформляє та підписує протоколи засідання конкурсного комітету;
- виконує іншу організаційну роботу, а також забезпечує зберігання документів відповідно до чинного законодавства України.
19. Члени конкурсного комітету:
- беруть участь в засіданнях конкурсного комітету, обговоренні, розгляді та порівнянні конкурсних пропозицій претендентів і забезпечують прийняття рішення про визначення переможця конкурсу;
- мають право на ознайомлення з усіма матеріалами щодо оцінки конкурсних пропозицій претендентів, а також на відображення своєї окремої думки у протоколі засідання комітету на підставі інформації, що підтверджена документально та врахування якої не порушуватиме процедуру проведення конкурсу
- зобов’язані дотримуватися норм законодавства, Порядку проведення конкурсу, об’єктивно та неупереджено розглядати конкурсні пропозиції суб’єктів господарювання.
Додаток 4
до наказу директора департаменту
транспорту та зв’язку Дніпро-
петровської міської ради
від ____________ № _______
З А Я В А
на участь у конкурсі
Претендент________________________________________________________
(повна назва юридичної особи)
____________________________________________________________________________________
в особі ___________________________________________________________
Об’єкт конкурсу – право укладання договору з Департаментом транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради, що виконує функції замовника, на виконання послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську
На умовах, запропонованих організатором конкурсу, згоден взяти участь у конкурсі по визначенню підприємства (організації) на виконання послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську
3. Реквізити претендента:
- юридична адреса ____________________________________________
- фактична адреса ____________________________________________
- телефон ____________________________________________
- факс ____________________________________________
4. До заяви додаються такі документи:
- анкета претендента ;
- завірені копії дозвільної та правовстановлюючої документації претендента або його субпідрядників;
- завірену копію штатного розпису;
- довідка з податкової інспекції про відсутність заборгованості з податкових платежів та відрахувань до державних цільових фондів;
- інформаційний лист про наявність/відсутність провадження у справі про банкрутство суб'єктів господарювання, перебування у процедурі банкрутства або визнання їх банкрутами;
- документи, які підтверджують відповідність підприємства (організації) кваліфікаційним вимогам;
- копія договору оренди або свідоцтва на право власності на приміщення;
- інші відомості та копії документів відповідно до Порядку;
- інші додаткові відомості та копії документів на розсуд претендента.
«____»___________2011р.
_________________ ______________ _________________
(посада) (підпис) (прізвище та ініціали)
М.П.
Додаток 5
до наказу директора департаменту
транспорту та зв’язку Дніпро-
петровської міської ради
від_____________ № ______
А Н К Е Т А
претендента на участь у конкурсі по визначенню підприємства (організації) для здійснення функції з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську
Претендент________________________________________________________
(повна назва юридичної чи фізичної особи)
Свідоцтво про державну реєстрацію ________________________________
Ідентифікаційний код ________________________________
Номер запису про включення
відомостей про юридичну особу до ЄДР________________________________
Дата проведення державної реєстрації ________________________________
Юридична адреса ________________________________
________________________________
Фактична адреса ________________________________
________________________________
Телефон/факс ________________________________
Розрахунковий рахунок ________________________________
МФО ________________________________
КОД ОКПО ________________________________
Відомості про керівника (прізвище, ім'я, по батькові, посада, контактний телефон, освіта, досвід роботи з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту)
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Інформація про діяльність претендента або його субпідрядників, щодо організації міських пасажирських перевезень, впровадження автоматизованих систем інформаційного забезпечення, створення систем GPS моніторингу транспортних засобів
Досвід роботи ______________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Наявність фахівців:
- з організації перевезень (особисто на міських автобусних маршрутах загального користування)
______________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Наявність власного або орендованого приміщення ____________________________________________________________________________________________________________________________________
Наявність відповідного матеріально-технічного забезпечення ______________________________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Наявність досвіду створення та впровадження систем GPS моніторингу транспортних засобів
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Взаємодія з профільними організаціями
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Інша інформація на розсуд претендента:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_________________ ______________ __________________
(посада) (підпис) (прізвище та ініціали)
М.П.
Додаток 6
до наказу директора департаменту
транспорту та зв’язку Дніпро-
петровської міської ради
від _____________№ ________
Договір
на організацію та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську
Департамент транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради (надалі - „Замовник”), в особі директора департаменту ____________ -_______ ___________________________________________, діючого на підставі Положення про департамент транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 24.12.08 № 75/41, Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Протоколу засідання конкурсного комітету від _______№ ___, та ______________________________________________(надалі – Виконавець ), в особі _________________________________________________, діючого на підставі ____________________________________________________ з другої сторони, уклали Договір про наступне:
1. Предмет Договору
1.1.Замовник, за результатами проведеного конкурсу, доручає Виконавцю, а Виконавець приймає на себе обов’язок своєчасно, належним чином та в повному обсязі виконати комплекс заходів з забезпечення диспетчеризації, організації та управляння рухом міського пасажирського транспорту, створення системи GPS-моніторингу транспорту загального користування (надалі – Системи) відповідно до технічного завдання та умов, на підставі яких, його було визнано переможцем.
1.2.Кінцева дата, до спливу якої Виконавець повинен виконати комплекс заходів, що забезпечать диспетчеризацію міського пасажирського транспорту, відповідно до організаційно-технічного завдання та поетапного плану,запропонованого ним на конкурсі, в обсязі необхідному для виконання своїхобов’язків Перевізниками, що здійснюють перевезення пасажирів на міськихавтобусних маршрутах загального користування становить не більше, як ________ місяці з дати укладання цього договору (термін встановлено за умови безперешкодного та своєчасного надання перевізниками транспортних засобів для виконання робіт з монтажу обладнання.)
2. Відомості про послуги
2.1. Згідно цього договору Виконавець надає Замовнику наступні послуги:
2.1.1. Доступ Замовника до системи GPS-моніторингу транспорту загального користування;
2.1.2. Консультації та пояснення щодо особливостей та можливостей роботи Системи;
2.1.3. Інформацію про виконання перевізником договірних зобов’язань щодо виходу рухомого складу :
2.1.3.1. Звіт про вихід автобусів по класам транспортних засобів та режимам руху щоденно на 8.00, 10.00, 12.00, 16.00, 21.00, 23.00 годину по кожному маршруту та узагальнений на кожну годину з розрахунком відсотку відхилення від планового завдання, сформований в електронному вигляді;
2.1.3.2. Щоденно надає інформацію про кількість виконаних рейсів по кожному маршруту з розрахунком відсотку відхилення від затвердженого розкладу руху;
2.1.3.3. Інформацію про інтервал руху на кожному маршруті в режимі реального часу з розрахунком відхилення від передбаченого розкладом.
2.2. Виконує облік роботи автобусів та надає узагальнені звіти за кожні 10 днів та повний звітний період (місяць, квартал, півріччя і т.п.) у розрізі кожного маршруту у тому числі виконаної транспортної роботи – км пробігу на маршруті та загального, можливої ( або розрахункової) кількості перевезених пасажирів та інше .
2.3. Групує інформацію щодо обслуговування житлових масивів, районів міста, транспортних магістралей, тощо.
2.4. Фіксує та надає Замовнику інформацію про відхилення від затвердженої схеми руху, посадки-висадки пасажирів у місцях не передбачених паспортом маршруту, перевищення допустимої швидкості, виїзд на маршрут не з території підприємства перевізника, зберігання транспортного засобу у міжзмінний час з порушенням ст. 21 ЗУ «Про автомобільний транспорт», нецільового використання транспортних засобів, фактів простою.
2.5. Фіксує та надає інформацію Замовнику про екіпіровку транспортних засобів та інше.
2.5. В режимі реального часу інформує Замовника про виникнення нештатних ситуацій (подій) у тому числі дорожньо-транспортних пригод .
2.6. Організовує рух транспорту загального користування у разі перекриття руху, незадовільних погодних або дорожніх умов та інших випадків, інформує про вжиті заходи Замовника.
2.7. Щомісяця виконує копіювання бази даних системи GPS-моніторингу транспорту загального користування з метою ведення архіву та передає Замовнику в електронному вигляді.
2.8. Забезпечує можливість розширення системи для впровадження інших електронних систем (електронних табло на зупинках; валідаторів та електронного квитка; автоматичного інформаційного забезпечення та обслуговування пасажирів та такого іншого).
3. Ціна та умови оплати
3.1. Відшкодування витрат пов’язаних з виконанням послуг передбачених цим договором здійснюється за рахунок коштів міського бюджету і визначається Протоколом узгодження договірної ціни, який є невід’ємною частиною даного договору.
3.2. Остаточна вартість виконаних робіт визначається за фактом їх виконання і фіксується в Актах здачі-прийому виконаних робіт.
3.3. Виконавець в день завершення робіт звітного періоду повідомляє про це Замовника письмово (у тому числі поштою, факсом, електронною поштою) та одночасно направляє підготовлений і підписаний Виконавцем Акт здачі-приймання виконаних робіт відповідної форми.
3.4. Замовник протягом 3 (трьох) робочих днів з моменту отримання документів, передбачених пунктом 3.3 цього Договору, розглядає питання і ухвалює рішення стосовно приймання виконаних робіт і підписання акту або направляє Виконавцю мотивовану відмову в цій частині з вказівкою переліку і термінів виправлення помилок (недоліків), допущених або модифікованих Виконавцем.
3.5.Замовник здійснює оплату згідно Актів здачі-прийому виконаних робіт, що виставляються Виконавцем, протягом 3-х (трьох) банківських днів з моменту отримання фінансування на зазначені цілі.
4 Обов’язки та права Сторін
4.1. Замовник протягом дії цього Договору зобов’язаний:
4.1.1. Прийняти рішення та виконати заходи необхідні для запровадженняобов’язкової диспетчеризації, перевезень пасажирів на міських автобуснихмаршрутах загального користування;
4.1.2. Встановлювати рівень вартості послуг з диспетчеризації перевезеньпасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, зарезультатами розгляду обґрунтованої заяви Виконавця, але нечастіше одного разу протягом календарного року.
4.1.3. Контролювати обґрунтованість зміни Виконавцемвартості послуг з диспетчеризації перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, отримання яких є обов’язковим для Перевізника відповідно до чинного законодавства та/або рішень Замовника.
4.1.4. Інші обов’язки, що випливають зі змісту положень чинного законодавства та умов цього Договору.
4.2. Замовник протягом дії цього Договору має право:
4.2.1. Відхилити запропоновану Виконавцем змінувартості послуг з диспетчеризації перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, у разі визнання її необґрунтованою.
4.2.2. Отримувати від Виконавцяінформацію щодо виконання або невиконання Перевізниками перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, в строки, формах та обсягах, передбачених конкурсною пропозицією Виконавця та Умовами перевезення пасажирів та проведення конкурсу на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Дніпропетровську, затвердженими відповідним розпорядчим актом Замовника.
4.2.3. Інші права, що випливають зі змісту положень чинного законодавства та умов цього Договору.
4.3. Виконавець протягом дії цього Договору зобов’язаний:
4.3.1. У строк, та на умовах, визначених в цьому Договорі (п. 1.2) виконати комплекс заходів з забезпечення диспетчеризації міського пасажирського транспорту, відповідно до організаційно-технічного завдання та поетапного плану, запропонованого ним на конкурсі, який є необхідним для виконання своїх обов’язків Перевізниками, перевезення яких підлягають обов’язкової диспетчеризації (в т.ч. інтегрувати Перевізників в організаційно-технічну систему Виконавця);
4.3.2. Надавати Замовнику інформацію щодо виконання або невиконанняПеревізниками перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в строки, формах та обсягах, передбачених конкурсною пропозицією Виконавця і Умовами перевезення пасажирів та проведення конкурсу на міських автобусних маршрутах загального користування у в м.Дніпропетровську, затвердженими відповідним розпорядчим актом Замовника.
4.3.3. Надавати Перевізникам послуги з диспетчеризації перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, отримання яких є обов’язковим для Перевізника відповідно до чинного законодавства і Умов перевезення пасажирів та проведення конкурсу на міських автобусних маршрутах загального користування у в м.Дніпропетровську, затверджених відповідним розпорядчим актом Замовника.
4.3.4. Окремо включити до договору з Перевізниками, перевезення яких підлягають обов’язкової диспетчеризації, умови отримання ними обладнання та послуг, необхідних для отримання Перевізником послуг з диспетчеризації, отримання яких є обов’язковим для Перевізника відповідно до чинного законодавства та рішень Замовника.
4.3.5. Інформувати Замовника про кожний випадок ухилення Перевізника від диспетчерського обліку перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, здійснення якого є обов’язковим для Перевізника відповідно до чинного законодавства і Умов перевезення пасажирів та проведення конкурсу на міських автобусних маршрутах загального користування у в м. Дніпропетровську, затверджених відповідним розпорядчим актом Замовника.
4.3.6. Інші обов’язки, що випливають зі змісту положень чинного законодавства та умов цього Договору.
4.4. Виконавець протягом дії цього Договору має право:
4.4.1. Надавати послуги з диспетчеризації, організації та управління рухом пасажирського транспорту на міських автобусних маршрутах загального користування, отримання яких є обов’язковим для Перевізника відповідно до чинного законодавства та рішень Замовника, шляхом укладання відповідних договорів з Перевізниками;
4.4.2. Надавати інші послуги, як Перевізникам, та і іншим особам за їх
бажанням.
4.4.3. Залучати для виконання деяких робіт або надання послуг згідно даного Договору субпідрядників без додаткового погодження з Замовником.
4.4.4. Інші права, що випливають зі змісту положень чинного законодавства та умов цього Договору.
5. Відповідальність Сторін
5.1. Сторони несуть відповідальність передбачену чинним законодавством та цим Договором.
5.2. Виконавець несе відповідальність за якість виконаних робіт, як власних, так і тих, що виконують субпідрядники.
5.3. У разі виникнення помилок та збоїв в роботі Системи, не пов’язаних з порушенням Перевізником встановлених правил користування, або зберігання устаткувань системи GPS-моніторингу, Виконавець протягом найближчого часу виконує роботи з відновлення налаштувань силами і за рахунок засобів Виконавця.
6. Обставини непереборної сили (форс - мажор)
6.1. Сторона звільняється від визначеної цим Договором відповідальності за повне чи часткове порушення Договору, якщо вона доведе, що таке порушення сталося внаслідок дії форс-мажорних обставин, визначених у цьому Договорі, за умови, що їх настання було засвідчено у визначеному цим Договором порядку.
6.2. Під форс-мажорними обставинами у цьому Договорі розуміються обставини, що виникли після укладання договору внаслідок непередбачених Сторонами подій надзвичайного характеру: стихійні явища природного характеру (землетруси, повені, урагани, руйнування в результаті блискавки тощо), лиха біологічного, техногенного та антропогенного походження (вибухи, пожежі, масові епідемії, епізоотії, епіфітотії тощо), обставини суспільного життя (війна, воєнні дії, блокади, прояви тероризму, масові страйки та локаути тощо) та інші, незалежні від Сторін обставини.
6.3. Настання обставин непереборної сили має бути засвідчено компетентним органом, що визначений чинним в Україні законодавством.
6.4. Сторона, що підпала під дію форс-мажорних обставин повинна протягом 5 (п’яти) календарних днів з моменту коли їй стало відомо про таке,
повідомити про це іншу сторону з наданням відповідної довідки, виданої компетентним органом.
7. Зміна умов договору та дострокове розірвання Договору
7.1. Зміна умов цього Договору здійснюється у письмовій формі за згодою сторін і оформлюється додатковими угодами до Договору. Усі Додаткові угоди та додатки до цього Договору є його невід’ємними частинами і мають юридичну силу у разі якщо вони викладені у письмовій формі, підписані Сторонами та скріплені їх печатками.
7.2. Сторони домовились у разі настання змін в законодавстві України, які стосуються предмету цього Договору, у безспірному порядку вносити відповідні зміни та доповнення до цього Договору в місячний термін.
7.3. Договір складений у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу. Один зберігається у Замовника, а другий у Виконавця.
7.4. До цього Договору за згодою сторін можуть бути включені інші умови.
8. Інші умови
8.1. Усі питання та розбіжності, що виникають у зв’язку з виконанням цього Договору, вирішуються безпосередньо шляхом проведення переговорів в термін 10 (десяти) днів з дня письмового повідомлення будь-якою з сторін про розбіжності, які виникли.
8.2. Усі спірні між сторонами Договору питання, по яких не було досягнуто згоди, розв’язуються у відповідності до законодавства України.
10. Термін дії Договору
10.1. Договір вважається укладеним з моменту його підписання двома Сторонами та усіх додатків, які є його невід’ємною частиною та діє до ________________ року включно.
11. Місцезнаходження та реквізити Сторін
Замовник Департамент транспорту та зв’язку Дніпропетровської міської ради Юридична адреса_______________________________ Код ЄДРПОУ ______________________________ Розрахунковий рахунок _______ в________________ МФО______________ Поштова адреса_________________________________ Телефон________________________________________ |
Виконавець Назва___________________________________________________ Юридична адреса_______________________________ Код ЄДРПОУ ______________________________ Розрахунковий рахунок ______ в________________ МФО______________ Поштова адреса________________________________ Телефон_______________________________________ |
Директор департаменту _______________________ В.М.Мовчан М.П. |
Керівник підприємства (організації) ________________________ М.П. |
ДНІПРОПЕТРОВСЬКА МІСЬКА РАДА
ДЕПАРТАМЕНТ ТРАНСПОРТУ ТА ЗВ’ЯЗКУ
Н А К А З
Про оголошення конкурсу з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську |
Керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», постановами Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. № 1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» та від 18.02.1997 №176 „Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту” зі змінами та доповненнями з метою відбору суб’єкта господарювання виконавця послуг з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м.Дніпропетровську на конкурсних засадах
НАКАЗУЮ:
1. Оголосити конкурс з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування у м. Дніпропетровську.
2. Заступнику директора департаменту -начальнику управління транспорту (Прилипа І.Г.) не пізніше ніж за 15днів до початку конкурсу оприлюднити у засобах масової інформації оголошення про проведення конкурсу (пункт 1 цього наказу) .
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Директор департаменту В.М.Мовчан