Амур-Нижньодніпровський район

  Історична довідка Амур-Нижньодніпровського району

 

 Дата створення - 25 січня 1918 року
 До революції Амур – Нижньодніпровського району як адміністративної одиниці не було. Всі села і селища, які знаходилися  на його теперішній території, входили до  Новомосковського повіту  Катеринославської губернії.
Найпершим поселенням на Лівобережжі була слобода Кам'янка (район 20 міської лікарні).В історичних джерелах вона датується 1596 роком. Кам'янку вважають одним з найдавніших поселень на Лівобережжі.

Біля с. Кам'янки майже в той самий час, в 1757 році виникло с. Березанівка, яке заснував запорожський козак Березан. Десь за три версти на північний схід від Кам'янки виросла слобода Мануйлівка (у радянський час змінено назву на Воронцовку), яка названа на честь поселенця козака Мануїла. До 1786 року всі ці три села належали до Самарської паланки, землі Війська Запорозького.

Після ліквідації Катериною-ІІ Запорозької Січі в 1775 р. закінчився козацький період в історії Лівобережжя, воно стало селянським, землеробським до кінця XIX століття.

Селище Амур виникло в 1875 р. Амур захопив величезну територію, що прилягала до заводів. На схід основного ядра Амуру виникає селище Бараф (район сучасних вулиць Лаврова, Кочкина, Трамвайної та ін.). Головні вулиці "старого" Нижньодніпровська - Каруни, Бажова, Комінтерну. Згодом два головних селища утворили міське поселення механічно назване Амур-Нижньодніпровськом.

У перші роки Радянської влади Кам’янка, Березанівка і Ломівка ввійшли в Єлизавето-Кам’янський район, центром якого була Кам’янка.

Життя Лівобережжя кардинально змінилося після того, як було прокладено залізницю та збудовані промислові підприємства. Навколо залізниці  стрімко формується новий промислово-житловий район.

При станції Нижньодніпровськ в 1895-1897 роках були засновані головні вагонні майстерні (вагоноремонтний завод імені С.М. Кірова), телеграфні майстерні (завод "Світлофор"), "Бехтольд" (завод імені Комінтерну), виникає машинобудівний завод "Сиріус" (завод прокатних вальців), Мангеля (ВАТ "Дніпроважпапірмаш" імені Артема). Будується дослідно-експериментальний завод "Шодуар", був пущений сталеливарний, сталепрокатний і трубопрокатний завод „Ланге” - з 1920-х рр. з яких пізніше було утворено завод імені Комінтерну.

Промисловий район Амур-Нижньодніпровська до революції особливо в 1917-1921 рр. був активно задіяний в революційних катаклізмах. Цьому сприяли і особливості соціальної структури, зокрема, переважної більшості пролетаріату. Однією зі знакових фігур в цьому контексті став П.О. Воронцов.

В 1922 р., поселення Мануйлова одержало нову назву – селище Воронцова (спрощене „Воронцовка”) – на честь революціонера. А в 1957 р. головна вулиця цього району – Шосейна в селищі Воронцова – названа проспектом Воронцова.

Відповідно до архівних даних, у вересні 1917 р. утворився Задніпровський райком партії. Перше засідання Президії районної ради міста Амур-Нижньодніпровська відбулося 25 січня 1918 року. Цю дату вважають днем заснування Амур-Нижньодніпровського району. Першим головою Амур-Нижньодніпровської районної Ради робочих і солдатських депутатів м. Дніпропетровська Катеринославської губернії у 1918 році був обраний робітник заводу "Шодуар" Савельєв О.

У 1921 р. Султанівка одержує нову назву - Клочко - на честь відомого революціонера, учасника громадянської війни на Україні, одного з організаторів Червоної гвардії в Катеринославі.

У 1933 році при розмежуванні 3-х районів міста за Амур-Нижньодніпровським районом були закріплені його попередні кордони.

22 червня 1941 року серед тих, хто зустрів фашистську навалу зі зброєю в руках, були і амурнижньодніпровці. 35 днів і ночей продовжувались оборонні бої на Амур-Нижньодніпровській землі, стримуючи наступ ворога.

У роки війни на окупованій німцями території району діяла комсомольсько-молодіжна підпільна антифашистська організація, члени якої вели активну діяльність проти німецьких окупантів. До її складу входило більше 100 юнаків і дівчат.

27 вересня 1943 року воїни-визволителі увійшли на Лівобережжя. Дорогою ціною заплатили амурнижньодніпровці за перемогу в Великій Вітчизняній війні. Не повернулися додому 4446 жителів району, у тому числі загинули на фронтах - 2079, закатовані нацистами в гестапо - 21 (з них - 5 жінок), у концтаборах - 22, пропали безвісті - 2324 чол.

Бойову славу району здобули наші земляки: Двічі Герой СРСР -Брандис А.Я., Герої СРСР - Ушаков В.Г., Бутко П.К., Мазак М.С., Мохов В.Г., Богомаз О.М., Тарасов П.Т., кавалери орденів Слави: Пінчук П.А., Мизенко Н.С.

Після Великої Вітчизняної війни був заново відбудований багатоповерховими будинками проспект Воронцова. Найбільш інтенсивна забудова цієї магістралі припала на 1950-1960 рр. З’явився клуб заводу ім. Комінтерну, комплекс будівель 9-ї міської лікарні, дитяча бібліотека, нова будівля районної ради народних депутатів Амур-Нижньодніпровського району, масив багатоповерхових житлових будинків, де одержали квартири робітники заводів, які знаходяться поруч.

У 1969 році межі Амур-Нижньодніпровського району змінились у зв’язку з утворенням на Лівобережжі Індустріального району.

Наприкінці 1970-х рр. розгорнулося будівництво Лівобережного та Сонячного житлових масивів , а в 1985 році було видано проектну документацію на спорудження Фрунзенського житлового масиву. Цей масив став останнім масштабним будівництвом радянської епохи такого масштабу в м. Дніпропетровську.

Головною магістраллю району можна назвати вулицю Передову, що тягнеться через весь Амур-Нижньодніпровський район і проходить саме на території трьох колишніх сіл - Ломовки, Кам’янки і Березанівки. Вважається, що це одна з найдовших магістралей в Європі.

Усе вищевикладене, лише мала частина того, що можна розповісти про один із найстаріших районів міста Дніпра.

 

Голова районної у місті ради

 

alt

ПЕРМЯКОВ ОЛЕКСІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ

 

Часи особистого прийому громадян - перший понеділок кожного місяця з 11.00 до 18.00 (просп. Мануйлівський, 31 кім. 11).

Тел. 23-20-84, факс 23-04-74

 

Заступник голови районної у місті ради

 

АЛЕКСЄЄВ ВЛАДИСЛАВ ОЛЕКСАНДРОВИЧ

Часи особистого прийому громадян - третій, п’ятий понеділок місяця з 10.00 до 18.00
(просп. Мануйлівський, 31 кім. 11).

Тел. 23-04-53

 

Заступник голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів

 

БОРИСЕНКО АНДРІЙ ВАСИЛЬОВИЧ

Часи особистого прийому громадян - другий, четвертий понеділок кожного місяця з 10.00 до 18.00
(просп. Мануйлівський, 31 кім. 11).

Тел. 725-05-20


Заступники голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів

 

ГАННОЧЕНКО ОЛЕКСАНДР АНАТОЛІЙОВИЧ

Графік особистого прийому громадян -  другий, четвертий понеділок кожного місяця
з 10.00 до 18.00  (просп. Мануйлівський, 31 кім. 11).

Тел. 23-05-23
 

Керуючий справами виконкому

 

ПЕТРЕНКО НАТАЛІЯ ЛЕОНІДІВНА

Графік особистого прийому громадян -  кожний вівторок місяця з 10.00 до 18.00
(просп. Мануйлівський, 31 кім. 38).

Тел. 23-20-84, факс 23-04-74.

 

Виконавчі органи

Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради

№ з\п Назва структурного підрозділу Посада Керівник Телефон
1.        Фінансове управління Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради начальник Важдаєва Ірина Михайлівна 23-05-54
2.        Відділ освіти Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради начальник відділу Темченко
Людмила Олександрівна
23-71-77
3.        Відділ комунального господарства Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради начальник відділу Заіченко
Юрій Леонідович
23-60-52
4.        Управління-служба у справах дітей Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради начальник управління Русланова
Людмила Іванівна
23-05-14
5.        Управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради начальник Чорнолевська
Ірина Анатоліївна
375-90-61
6.        Загальний відділ Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради завідувач відділу Грива
Світлана Олександрівна
23-05-33
7.        Організаційний відділ Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради завідувач відділу Нестеренко
Ольга Михайлівна
23-04-54
8.        Відділ бухгалтерського обліку та звітності Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради завідувач відділу Кравченко
Тетяна Сергіївна
725-17-66
9.        Відділ економічного та соціального розвитку Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради завідувач відділу Погуляй Станіслав Петрович 23-05-23
10.     Відділ ведення Державного реєстру виборців Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради завідувач відділу Кравченко
Світлана Олександрівна
23-20-26
11.     Юридичний сектор Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради завідувач сектору Кізім Катерина Русланівна 23-05-06
12.     Сектор з квартирного обліку та розподілу житла Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради завідувач сектору Підлужна
Наталія Петрівна
23-04-26
13.     Сектор у справах сім’ї, молоді та спорту Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради завідувач сектору Темченко Людмила Олександрівна 23-05-65
14.     Сектор з питань мобілізаційної та оборонної роботи Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради завідувач сектору Чумаков
Ігор Миколайович
23-23-52
15.     Головний спеціаліст з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради головний спеціаліст Дербас Оксана Анатоліївна 23-05-65
16.     Центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради директор Александрова
Наталія Михайлівна
721-14-03 721-12-99
17.     Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Амур-Нижньодніпровської районної у місті ради директор Мешко
Ольга Федорівна
39-48-92
725-49-21

 

Персональний склад та голови постійних комісій
Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради
VII скликання


1. Комісія з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів
Голова комісії: Зінченко Олег Олексійович
Члени комісії:  Заволока Борис Володимирович
                          Гнибіда Антон Олександрович
                          Безуглий Євген Валерійович
                          Остапенко Павло Олександрович

2. Комісія з питань місцевого самоврядування, регуляторної політики, депутатської етики та депутатської діяльності
Голова комісії: Соболевський Сергій Сергійович
Члени комісії:  Бігдан Олег Васильович
                          Костриця Дарія Юріївна
                          Положий Едуард Вікторович
                          Матковська Діана Володимирівна 
                          Суслович Сергій Володимирович
                          Лещенко Тетяна Сергіївна

3. Комісія з питань оборонної роботи, законності, правопорядку, охорони прав, свобод та законних інтересів громадян
 Голова комісії: Борисенко Андрій Васильович
Члени комісії:  Луговий Микола Олександрович
                          Конебас Григорій Вікторович
                          Чумак Олександр Вячеславович
                          Жуков Тарас Тарасович
                          Федоровський Анатолій Дмитрович

4. Комісія з питань розвитку підприємств, платних послуг, побутового обслуговування, захисту прав споживачів, промисловості, транспорту та зв’язку
Голова комісії: Нечепуренко Микита Олександрович
Члени комісії:  Кікас Юрій Станіславович
                           Сидоренко Олексій Ігоревич
                           Грибачов Сергій Леонідович
                           Заіченко Юрій Леонідович
                           Фалько Юрій Васильович


5. Комісія з питань житлово-комунального господарства, благоустрою охорони навколишнього середовища та енергозбереження
Голова комісії: Діденко Роман Анатолійович
Члени комісії:  Лисяк Олександр Дмитрович
                          Ганзюр Олег Анатолійович
                          Скосарева Ганна Віталіївна
                          Білашенко Ольга Геннадіївна
                          Величко Олег Володимирович
6. Комісія з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства
Голова комісії: Романенко Лариса Сергіївна
Члени комісії:  Попадіна Наталя Володимирівна
                          Кізільштейн Ігор Григорович
                          Молдавець Олександр Іванович
                          Внуков Вячеслав Володимирович
7. Комісія з питань освіти, у справах сім’ї, молоді, культури та спорту

Голова комісії: Готянська Антоніна Петрівна
Члени комісії:  Сидорук Олена Михайлівна
                          Соколянський Ігор Анатолійович
                          Ганноченко Олександр Анатолійович
                          Тимрієнко Кирило Іванови 

Підписка на розсилку Дніпровської міської ради
Розсилка матеріалів виконується за допомогою сервісу Google FeedBurner.
Дніпровська міська рада не несе відповідальності за роботу сервісу.
Підписка на електронну газету Дніпровської міської ради
Розсилка матеріалів виконується за допомогою сервісу Google FeedBurner.
Дніпровська міська рада не несе відповідальності за роботу сервісу.