Погода

Довгоочікуваний вантаж з Америки: у Дніпрі – нові надходження до бібліотеки імені Дж. Маккейна

У Дніпрі бібліотека ім. Джона Маккейна отримала нове книжкове поповнення з США. Це близько трьох тисяч примірників різної літератури з колекції професора Володимира Пилишенка. Книги, що надійшли, для бібліотеки збирала делегація з представників мерії Дніпра влітку торік під час візиту до США.

«Ці книги – рідкісний спадок, який залишився після смерті Володимира (Мірка) Пилишенка. Це була цікава робота. Відібрали багато примірників, виданих в Україні до 1917 року, в Українській Народній Республіці, в еміграції. Тобто це та література, яка не могла бути в Українській РСР, оскільки за неї можна було отримати строк. Тут і спогади ветеранів визвольних змагань, праці всесвітньовідомих істориків і лідерів суспільної думки минулих часів, художня література наших діаспорних класиків і українські переклади всесвітньовідомих авторів, мистецькі альбоми і енциклопедичні видання. Водночас ці книжки – важливі для розуміння української історії, еміграції. І символічно, що вони надійшли до бібліотеки у роковини смерті Володимира Пилишенка», – розповів секретар Дніпровської міської ради Олександр Санжара.

Водночас начальниця управління економічного розвитку та інвестицій міськради Наталія Чернишова підкреслила, що поповнення фонду бібліотеки імені Дж. Маккейна на цьому не закінчено: «Ведемо роботу, спілкуємося з українською діаспорою в США, щоб продовжувати поповнювати бібліотеку цінними виданнями, пов’язаними з Україною, через українські церкви в Америці, посольства, представників нашої діаспори у США».

За словами наукового співробітника-консультанта КП «Музей історії Дніпра» Олега Репана, у новій партії літератури, яка надійшла з колекції Володимира Пилишенка, з-поміж іншого є англомовні видання з історії та культури України, книги з таборів переміщених українців: «Також є й унікальні книги на івриті, видані на початку ХХ століття. Звертатимемося до наших колег, щоб розібратися про що ця література. Є книги зі свідченнями наших земляків про голодомор».

Зі свого боку директорка департаменту молодіжної політики та національно-патріотичного виховання міської ради Дар’я Біла зазначила: «Володимир Пилишенко у віці 84 років приїжджав із США до Дніпра, щоб особисто подивитися і обрати місце, куди ж саме переїдуть його книги. Потім відправляли йому дизайн бібліотеки, як вона виглядатиме. Він ретельно відбирав книги зі своєї колекції, які переїхали до нас у першій партії. І говорив, що він дарує не лише книги, а й свою душу».

Бібліотека української діаспори імені Дж. Маккейна – один із прототипів нової бібліотеки у Дніпрі.

«Триває трансформація бібліотечної системи у нашому місті, яку прагнемо перетворити на актуальну, сучасну й цікаву. І бібліотека імені Дж. Маккейна – це пілотний проєкт, перша ластівка такого перетворення. Це нова бібліотека, аналогів якої немає в Україні, з цікавим, унікальним, рідкісним фондом, а також чіткою ідеологією і місією – прославлення українства, гордість нації. Маємо надію, що у Дніпрі ще з’являтимуться подібні заклади. І містяни, передусім молодь, повернуться до бібліотек», – додав начальник управління культури департаменту гуманітарної політики міськради Євген Хорошилов.