Дніпровська міська рада

офіційний Інтернет-портал

Вівторок, Бер 28


Ви тут: Головна
Четвер, 30 червня 2016
Святкові заходи до 60-річчя Придніпровського енергобудівного технікуму
Четвер, 30 червня 2016, 19:00
30 червня  о19.00 у Придніпровському енергобудівному технікумі (вул. Космонавта Волкова,6-Б) відбудуться святкові заходи до 60-річчя навчального закладу. Участь в урочистостях візьме міський голова Борис Філатов. Детальніше []

Дніпро простився із загиблим на Донбасі оперним співаком Василем Сліпаком
Четвер, 30 червня 2016, 14:52
   altПровести в останню путь, віддати данину шани та пам’яті загиблому бійцю до лікарні ім. Мечникова прийшли міський голова Борис Філатов, депутати міськради, побратими, волонтери та небайдужі містяни. Відспівав Василя Сліпака протоієрейУПЦ КП, отець Дмитро Поворотний.
  «Людина жила і виконала свій обов’язок перед собою, суспільством, Богом. Василя в АТО ніхто не заганяв, він пішов туди за власним бажанням і життя своє віддав... Царство Небесного і вічного спокою», - сказав отець Дмитро.
   За словами волонтера Яни Зінкевич, Василь був надзвичайною людиною. «Василь Сліпак народився в Україні, але вже близько 19 років жив і працював у Франції. Він взагалі міг не їхати сюди, жити своїм забезпеченим життям, але доля рідної країни  Василя турбувала, тому він одразу приїхав її захищати у складі добровольчого батальйону «Правий сектор». За ці два роки він приїжджав і від’їжджав у справах, але в останній раз, за словами близьких, він сказав, що їде до України надовго. У родичів з цього приводу були недобрі передчуття», - зазначила Яна Зінкевич.
    Проводжали Василя Сліпака під Гімн України, гучні гасла «Герої не вмирають» і аплодисменти. Завтра 1 липня його поховають у Львові.
   Василь Сліпак - вихованець Львівської хорової капели «Дударик». Закінчив Львівську консерваторію. Після завершення навчання  працював у Паризькій опері. Два роки тому пішов добровольцем на Донбас.

alt

alt



  Детальніше []

Результати поіменного голосування депутатів Красногвардійської районної у місті ради VІI скликання ІХ сесія 29.06.2016 та рішення районної у місті ради від 29.06.2016 частина 2
Четвер, 30 червня 2016, 14:36

 

КРАСНОГВАРДІЙСЬКА
РАЙОННА  У  МІСТІ  ДНІПРОПЕТРОВСЬКУ  РАДА
VII СКЛИКАННЯ
IX СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

29.06.2016                     м. Дніпропетровськ                        №  50/16



 Про затвердження Програми економічного
і соціального розвитку Красногвардійського району на 2016 рік
 
 
 
Відповідно до Конституції України, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», «Про державний бюджет України на 2016 рік», Красногвардійська районна у місті рада
 

В И Р І Ш И Л А:

 
1.       Затвердити Програму економічного і соціального розвитку Красногвардійського району на 2016 рік та обсяги використання коштів на виконання цієї Програми (додаються).
 
2.       Структурним підрозділам Красногвардійської районної у місті ради та її виконавчого комітету:
2.1.    Забезпечити в установленому порядку виконання заходів Програми (п. 1 цього рішення).
2.2.    Забезпечити своєчасне і цільове використання коштів, передбачених на виконання Програми (п. 1 цього рішення).
2.3.    Щоквартально інформувати відділ соціально-економічного розвитку району та роботи з правоохоронними органами виконавчого комітету районної у місті ради про виконання заходів Програми (п. 1 цього рішення).
 
3.       Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на заступника голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів Нагорного Є.В. та завідувача відділу соціально-економічного розвитку району та роботи з правоохоронними органами виконавчого комітету Мещерякову С.В.
 4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні депутатські комісії: комісія з питань бюджету та фінансів, соціально-економічного розвитку району (Сідєков А.К.); комісія з питань місцевого самоврядування, депутатської етики та депутатської діяльності (Калугіна В.В.); комісія з питань забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян (Дороленко К.В.); комісія з питань житлово-комунального господарства і благоустрою та охорони навколишнього середовища(Скорік К.В.); комісія з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства (Мостова Л.М.); комісія з питань освіти, культури, спорту та молодіжної політики (Корнійчук Т.В.) та заступника голови районної у місті ради Чернецького С.В.
 
 
 
 
 
Голова районної у місті ради                                                                      Н.В. Кеда

ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням районної
у місті ради
від __________ № ___

 

 
 
ПРОГРАМА
економічного і соціального розвитку
Красногвардійського району
на 2016 рік
 
  
м. Дніпропетровськ
2016 рік
 
ВСТУП

 
Програму економічного і соціального розвитку Красногвардійського району на 2016 рік (далі – Програма) розроблено за пропозиціями структурних підрозділів районної у місті ради та її виконавчого комітету, на підставі ключових положень і завдань, Стратегії розвитку України до 2020 року «Україна 2020. Стратегія національної модернізації» та Стратегічного плану розвитку міста Дніпропетровська до 2020 року.
Законодавчою основою для розроблення Програми є Конституція України, закони України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», постанова Кабінету Міністрів України від 26.04.2003                  № 621 «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проекту державного бюджету».
Метою районної Програми є зростання добробуту і підвищення якості життя населення за рахунок забезпечення позитивних структурних зрушень в економіці, підвищення її конкурентоспроможності як основи для збалансованого зростання стандартів та показників економічного розвитку.
Прогнозні розрахунки та заходи Програми розроблені на основі аналізу поточної соціально-економічної ситуації, з урахуванням тенденцій останніх місяців, а також пропозицій структурних підрозділів районної у місті ради та її виконавчого комітету, з метою поліпшення якості життя мешканців району, підвищення їх добробуту, покращення демографічних характеристик, забезпечення сталого економічного зростання та економічної безпеки життєдіяльності, з урахуванням результатів аналізу динаміки та тенденцій соціально-економічного розвитку району.
В основних напрямках економічного розвитку району на 2016 рік підприємствами передбачається зберегти стабільність обсягів промислового виробництва в натуральному виразі та обсягів реалізованої продукції у порівняльних цінах.
 
Головні проблеми економічного і соціального розвитку
 
Незважаючи на позитивну динаміку у реальному секторі економіки, зафіксовано ряд проблемних питань розвитку окремих секторів економіки та соціальної сфери, від вирішення яких великою мірою залежатиме виконання програми економічного і соціального розвитку району у 2016 році. Серйозними факторами, що обмежують розвиток є соціально-політична напруженість через геополітичні проблеми та макроекономічну невизначеність, військовий конфлікт на сході України, що позначився на ускладнені виробничого процесу, зростанні негативних очікувань населення відносно розвитку економіки та особистого матеріального становища.
Так,у промисловості: нестача власних обігових коштів та капітальних вкладень у модернізацію виробничих потужностей; високий знос основних фондів; висока ресурсозатратність виробництва; обмежена платоспроможність суб’єктів внутрішнього ринку; недостатні темпи впровадження інноваційних процесів у виробництво, недостатня державна підтримка галузей реального сектора економіки; високі ціни на енергоносії, сировину та матеріали, що збільшує ціну реалізації продукції та стримує зростання виробництва; посилення інфляційних очікувань підприємств;
у торгівлі: тінізація торгівельної діяльності, зниження купівельної спроможності громадян;
у підприємництві: обмежений доступ до фінансових ресурсів суб’єктів малого підприємництва; недостатньо розвинута інфраструктура підтримки малого підприємництва,
на ринку праці: складна демографічна ситуація, трудова міграція за межі області, в тому числі за кордон, низька мотивація до праці, невідповідність професійно-кваліфікаційної структури попиту та пропозиції на ринках праці, наявність тіньової зайнятості; зниження рівня реальної заробітної плати; зберігається заборгованість із виплати заробітної плати, зростання рівня безробіття;
у бюджетній сфері: велика мережа закладів соціально-культурного призначення; висока питома вага зносу основних засобів та енергоємність підприємств житлово-комунального господарства;
На подолання зазначених проблем спрямовано комплекс заходів, передбачених у Програмі на 2016 рік.

 

Цілі та пріоритети економічного і соціального

розвитку району в 2016 році
 
Програма визначає мету та пріоритетні напрями дій на 2016 рік щодо забезпечення стабільного зростання в реальному секторі економіки й на цій основі – поліпшення якості життя населення.
Фінансування передбачених Програмою заходів буде здійснюватися за рахунок коштів обласного, міського бюджету та бюджету району, а також коштів державного бюджету, що спрямовуються на реалізацію державних цільових програм.
Аналізуючи стан економічного і соціального розвитку району в 2015 році, існуючі проблеми мешканців району, в 2016 році необхідно приділити увагу наступним питанням:
а) гарантування безпеки та захисту населення.
б) поліпшення інформування громадян (роботу виконавчого комітету районної у місті ради щотижнево висвітлювати в засобах масової інформації, на сайті міської ради, у тому числі через соціальні мережі в Інтернеті, чат-конференції за участю посадових осіб.
в) підвищення соціальних стандартів та ефективного використання трудового потенціалу;
г) створення умов для успішного розвитку малого і середнього бізнесу;
д) удосконалення діяльності та матеріально-технічної бази закладів освіти;
є) збільшення кількості місць в дитячих дошкільних закладах району;
ж) удосконалення культури обслуговування у сфері торгівлі, надання платних послуг та ресторанного господарства.
з) комунальні підприємств, що обслуговують житловий фонд, розміщувати інформацію на дошках оголошень в кожному під’їзді житлового будинку про плани використання коштів на будинок у поточному році.
Відділу комунального господарства району проаналізувати стан очищення внутрішньо квартальних вулиць. Вулиці, які не були своєчасно очищені та не включені до титулу, закріпити за відповідними підприємствами.
 
 
Доходи населення: заробітна плата та пенсії
 
У 2016 році встановлюється розмір мінімальної заробітної плати, а саме:  з 1 січня – 1 378,00 гривень, з 1 травня – 1 450,00 гривень та з 1 грудня – 1 550,00 гривень на місяць.
Головним завданням на 2016 рік є:
-          недопущення зменшення рівня середньої заробітної плати;
-          дотримання державних гарантій в оплаті праці;
-          прискорення темпів погашення заборгованості з виплати заробітної плати та недопущення її виникнення;
-          продовження роботи органів місцевого самоврядування щодо контролю за своєчасною виплатою заробітної плати в розмірі не менш ніж мінімально встановленої законодавством;
-          своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій.
Так, з метою їх виконання передбачається забезпечити постійний контроль за додержанням роботодавцями встановленого законодавством мінімального рівня заробітної плати, створення умов для поліпшення продуктивності праці та продовжити роботу комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення.
Правобережним об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в   м. Дніпропетровську визначено задачі в роботі на 2016 рік у тому числі по Красногвардійському району:
1. Забезпечити виконання показників з надходження коштів до Пенсійного фонду України.
2. Забезпечити своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та допомог відповідно до чинного законодавства.
3. Забезпечити своєчасне призначення та перерахунок пенсій та допомог відповідно.
4. Продовжити співпрацю з органами місцевого самоврядування щодо контролю за виплатою заробітної плати в розмірі не менш ніж мінімально встановленої законодавчо та своєчасно.
5. Спільно з місцевими органами влади, за участю представників правоохоронних та контролюючих органів, проводити  роботу щодо погашення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове соціальне страхування та заборгованості з відшкодування пільгових пенсій.
 
6. Продовжити проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи в трудових колективах підприємств району щодо залежності страхового стажу від своєчасної сплати внесків та нарахування заробітної плати не менш ніж законодавчо встановлено.
 
Зайнятість населення та ринок праці
 
З метою поліпшення продуктивності зайнятості населення, посилення соціального захисту громадян від безробіття в рамках Програми зайнятості населення по місту Дніпропетровську на 2013-2017 роки передбачається здійснити комплекс заходів, спрямованих на поліпшення структури підготовки та перепідготовки кадрів, соціального захисту осіб, які не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, стимулювання підприємницької діяльності, яка забезпечує створення нових робочих місць.
У 2016 році на підставі аналізу ринку праці в Красногвардійському та Ленінському районах міста прогнозується надання статусу безробітного 5600 особам, у зв’язку з чим передбачається:
- працевлаштувати районним центром зайнятості 2500 незайнятих громадян, у тому числі залучення до громадських робіт 560 осіб;
- організування професійного навчання незайнятих громадян – 583 особи;
- надати дозвіл на виплату допомоги по безробіттю одноразово для підтримки відкриття підприємницької діяльності 46 безробітним.
З метою забезпечення активної політики зайнятості на ринку праці у 2016 році передбачається збільшення обсягів працевлаштування через:
- залучення безробітних до зайняття підприємницькою діяльністю шляхом виплати одноразової допомоги по безробіттю;
- надання дотацій роботодавцям на працевлаштування безробітних на додаткові робочі місця, передусім із числа соціально-незахищених категорій громадян;
- здійснення професійного навчання безробітних під потребу ринку праці, на замовлення роботодавців та під конкретне робоче місце;
- розширення видів оплачуваних громадських робіт, залучення до участі у них безробітних громадян;
- підвищення поінформованості громади про діяльність та послуги центру зайнятості, активізувавши співпрацю із засобами масової інформації;
- сприяння збереженню та створенню нових робочих місць, розвитку малого підприємництва та самостійній зайнятості населення;
- подолання тіньової зайнятості, насамперед, у сфері малого бізнесу.
 
Гуманітарна сфера
 
Освіта
 
Для забезпечення умов якісної освіти районною у місті радою розглядається питання щодо цільових комплексних програм, спрямованих на підвищення соціального статусу вчителя, зміцнення матеріально-технічної бази і забезпечення умов сталого функціонування закладів освіти.
Пріоритетними напрямками в роботі відділу освіти районної у місті ради у 2016 році є:
-          економічне забезпечення життєдіяльності закладів освіти, у тому числі за рахунок фінансової допомоги, позабюджетних коштів;
-          організація та планування проведення першочергових ремонтних робіт у закладах освіти, які потребують капітального ремонту;
-          посилення контролю за здійсненням комплексу заходів щодо економії споживання енергоресурсів, раціонального використання бюджетних коштів;
-          реалізація районних програм (комп’ютеризації, розвитку української мови, профільного навчання, позашкільної освіти).
У 2016 році на організацію харчування у закладах освіти заплановано кошти у розмірі – 7 579998,0 грн. (субвенція з міського бюджету), на виконання районної Програми оздоровлення дітей та підлітків у Красногвардійському районі на 2013-2017 роки заплановано – 263 795,0 тис. грн. (субвенція з міського бюджету).
За кошти міського бюджету заплановано  фінансування ремонтних робіт в закладах освіти, а саме:
- капітальний ремонт будівлі (укріплення стін, фасаду, санвузлів) у Комунальному закладі освіти «Середня загальноосвітня школа № 62 Дніпропетровської міської ради (вул. Будівельників, 26) –1 430 тис. грн.;
- капітальний ремонт системи опалення у Комунальному закладі освіти «НВК № 102» Дніпропетровської міської ради (вул. Дзеркальна, 42) –                    295 тис. грн.;
- капітальний ремонт інженерних систем Комунальний заклад освіти «Дошкільний навчальний заклад № 221» Дніпропетровської міської ради (вул. Дмитра Кедріна, 62а) – 456 тис. 760 грн.;
- капітальний ремонт харчоблоку, системи опалення Комунальний заклад освіти «Дошкільний навчальний заклад № 340» Дніпропетровської міської ради (вул. Фабрично-Заводська, 23 а) – 550 тис. грн.;
- капітальний ремонт покрівлі, харчоблоку , приміщень Комунального закладу освіти «Дошкільний навчальний заклад № 92» Дніпропетровської міської ради (вул. Новокримська, 8а) – 550 тис. грн.;
- капітальний ремонт будівель (покрівля, опалення) Комунальний заклад освіти «Дошкільний навчальний заклад № 349» Дніпропетровської міської ради (вул. Робоча, 59) – 570 тис. грн.;
- капітальний ремонт харчоблоку Комунальний заклад освіти «Дошкільний навчальний заклад № 88 Дніпропетровської міської ради (вул. Робоча, 93) – 440 тис. грн.;
- капітальний ремонт приміщень під відкриття групи у Комунальному закладі освіти «Навчально-виховний комплекс № 30» Дніпропетровської міської ради – 800 тис. грн.;
- придбання холодильної камери Комунальному закладу освіти «Дошкільний навчальний заклад № 231 Дніпропетровської міської ради (вул. Робоча, 85а) – 50 тис. грн.
За кошти державної освітньої субвенції пропонується проведення наступних видів робіт:
-  КЗО СЗШ№65 –  поточний   ремонт  санвузлів   першого    поверху – 90,0 тис.грн.;
-  КЗО СЗШ № 89 – поточний ремонт фойє – 110,0 тис.грн.;
-  КЗО СЗШ № 15 – поточний ремонт покрівлі (300 м2) – 110,0 тис.грн.;
-  КЗО СЗШ № 120 – поточний ремонт спортивної зали – 200,0 тис.грн.;
-  НВК № 30 – поточний ремонт котельні – 500,0 тис.грн.;
-  НВК № 12 – поточний ремонт системи водопостачання – 25,0 тис.грн.;
-  КЗО СЗШ №31 – поточний ремонт ганку – 186,516 тис.грн.;
-  ВСШ № 8 – поточний ремонт електропостачання – 30,0 тис.грн.
-  КЗО СЗШ № 32 – поточний ремонт системи опалення – 100,0 тис.грн.
-  КЗО СЗШ № 65 – поточний   ремонт    автоматики газової котельні – 60,0 тис.грн.
-  КЗО СЗШ № 65 – поточний   ремонт    насосів    власної  котельні – 18,071 тис.грн.
-  КЗО СЗШ № 82 –    поточний     ремонт   системи    водопостачання – 50,0 тис.грн.
-  КЗО СЗШ № 82 – поточний   ремонт    огорожі – 33,0 тис.грн.
 
 
 
Культура і мистецтво
 
Заклади культури, які розташовані на території Красногвардійського  району, забезпечують реалізацію на території району державної політики у сфері культури і мистецтв, охорони культурної спадщини, бібліотечної роботи.
З метою популяризації мистецтва серед населення району у 2016 році планується проведення ряду заходів: акцій для сімей пільгових категорій, соціальних вуличних ігротек для дітей, підлітків пільгових категорій, конкурсів художньої самодіяльності серед навчальних закладів району та інших заходів із залученням професійних колективів культурних закладів району.
В результаті проведеної роботи буде збережено та примножено культурні надбання, забезпечено умови для творчого розвитку особистості, підвищення культурного рівня та естетичного виховання громадян району.
Для організації основних щорічних заходів у Красногвардійському районі на 2016 рік передбачені в бюджеті району витрати на вітальні листівки, конверти, марки, подарунки та квіткову продукцію у сумі 12,544 тис. грн.
З метою організації вільного часу серед підлітків та можливістю дітям займатись музикою у 2016 році передбачаються кошти в міському бюджеті в сумі 9 млн. грн. на реконструкцію будівлі майстерень КЗО НВК № 12 «Загальноосвітній навчальний заклад 1 ступеня – гімназія» Дніпропетровської міської ради під дитячу музичну школу по просп. Пушкіна, 75.
Для 17 тисяч мешканців житлового масиву Краснопілля, з яких дітей та молоді близько 8 тисяч, єдиним острівцем культури є комунальний заклад культури «Культурно-молодіжний центр «Краснопілля» Дніпропетровської міської ради.
На реконструкцію КЗК «Культурно-молодіжний центр «Краснопілля» Дніпропетровської міської ради, з урахуванням завершення оформлення документації, у 2016 році передбачаються кошти за рахунок міського бюджету у розмірі 5 млн. 728 тис. 066 грн.
Але, слід зазначити, що у зв’язку з внесенням змін до показників Програми економічного і соціального розвитку міста вказаний заклад культури на підставі рішення міської ради від 30.03.2016 № 5/5 «Про внесення змін до рішення міської ради про міський бюджет на 2016 рік» з 01.04.2016 фінансується за рахунок коштів міського бюджету.
Також на підставі рішення міської ради від 13.04.2016 № 14/6 «Про підпорядкування комунальних закладів Дніпропетровської міської ради перепідпорядковано комунальний заклад культури «Культурно-молодіжний центр «Краснопілля» Дніпропетровської міської ради виконавчим органам міської ради.
 
Соціальний захист та соціальне забезпечення
 
Одним із пріоритетних напрямків державної політики є зміцнення здоров’я людини як найвищої гуманістичної цінності. Фізична культура і спорт сьогодні, як ніколи раніше, є економічно вигідними та ефективними засобами профілактики захворюваності, зміцнення генофонду нації.
Найважливішими напрямками розвитку фізичної культури і спорту в районі є:
-          фізичне виховання і фізкультурно-оздоровча діяльність у навчально-виховній сфері;
-          фізкультурно-оздоровча діяльність у виробничій та соціально-побутовій сферах.
Враховуючи зазначене, в 2016 році в бюджеті розвитку міста передбачаються кошти на проектування та будівництво Багатофункціонального фізкультурно-оздоровчого комплексу за адресою: вул. Дмитра Кедріна, 57.
Для належної реалізації молодіжної політики, яка є одним з пріоритетних напрямків Української держави, Красногвардійською районною у місті радою була прийнята цільова програма «Молодь Красногвардійського району на 2013-2017 рр.».
На виконання програми «Молодь Дніпропетровська 2013-2017 роки», затвердженої рішенням міської ради від 14.11.2012 № 18/28, та рішення Красногвардійської районної у місті ради від 29.11.2012 № 153/12 «Про затвердження районної цільової Програми «Молодь Красногвардійського району 2013-2017 роки» на 2016 рік у Красногвардійському районі планується здійснити заходи щодо організації змістовного дозвілля молоді, підвищення її культурного рівня, виховання молодих людей, як свідомих, високорозвинених громадян України.
Так, сектором у справах сім’ї, молоді та спорту виконавчого комітету району у місті ради з метою виконання зазначеної вище Програми планується проведення святкових, культурно-мистецьких заходів та спортивних заходів за участю студентів Дніпропетровських навчальних закладів, дітей району, а саме:
- до Дня захисту дітей заплановано проведення святково-розважальних програм для дітей району;
-з нагоди Дня матері поздоровлення багатодітних матерів Красногвардійського району;
- до Дня Святого Миколая – проведення благодійної акції «Святий Миколай, в гості до нас завітай!»;
-на передодні Нового року проведення новорічних вистав для дітей району. В клубах школярів, проведення святкових програм, конкурсів, змагань, вікторин, Різдвяних свят з врученням подарунків тощо.
Значну увагу для реалізації програми «Молодь Красногвардійського району на 2013-2017 рр.» заслуговує проведення у 2016 році змагань серед дітей та молоді району та спартакіад з різних видів спорту серед мешканців району різних вікових категорій, встановлення нових спортивних і дитячих майданчиків для занять спорту.
З метою патріотичного виховання підростаючого покоління, що є основою стабільного розвитку держави в майбутньому, на базі комунального навчального закладу «Міжшкільний навчально-виховний комбінат № 3» Дніпропетровської міської ради (вул. Автодорівська, 1а) утворено центр військово-патріотичного виховання дітей та молоді району.
На виконання Програми соціального захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, у Красногвардійському районі на 2016-2020 роки, затвердженої рішенням районної у місті ради від 28.12.2015 № 16/15, заплановано у 2016 році виділення коштів у розмірі 17344 грн.
Станом на 01.01.2016 у Красногвардійському районі міста Дніпропетровська на обліку перебувало 219 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 136 дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах.
У 2016 році заплановано проведення наступних заходів:
травень - проведення культурно-масових заходів до Дня захисту дітей з придбанням для дітей соціально незахищеної категорії району 40 комплектів канцелярського приладдя на суму 3500 грн.
серпень - проведення культурно-масових заходів до Дня знань з придбанням для дітей соціально незахищеної категорії району 40 комплектів канцелярського приладдя на суму 3500 грн.
грудень - проведення культурно-масових заходів до Дня Святого Миколая та зустрічі Нового 2017 року з придбанням для дітей соціально незахищеної категорії району 190 комплектів подарунків на суму 10344 грн.
Проведення таких заходів дасть можливість організувати змістовний вільний час дітей, задовольнити їх інтереси шляхом проведення різних форм культурно-масової роботи, спрямованої на підвищення виховних функцій дозвіллєвої діяльності.
У 2015 році на реалізацію державних програм соціальної підтримки сімей з дітьми, відшкодування пільг, житлових субсидій було витрачено 130 млн.729 тис. грн. У 2016 році планується на ці цілі витратити 158 млн. 908 тис. грн.
У 2015 році мешканцям району, які опинились у складних життєвих обставинах, було надано матеріальну допомогу з районного бюджету на суму 103,764 тис. грн. У 2016 році планується використати 133,865 тис. грн.
Для заохочення голів квартальних комітетів у 2015 році було витрачено 26,250 тис. грн., у 2016 – 96 тис. грн. з виплатою щоквартальної допомоги.
У 2015 році виплата компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, становила 177,966 тис. грн., у 2016 році розрахункова сума становить 197,44 тис. грн. У 2015 році на заходи соціального спрямування було витрачено 12 тис. грн. (до річниці виводу військ з республіки Афганістан, до річниці Чорнобильської трагедії, до Дня Перемоги), у 2016 році кошти у сумі 44,535 тис. грн. витрачено на 27-річницю виводу військ з республіки Афганістан та виплату матеріальної допомоги ветеранам війни до Дня перемоги.
Враховуючи вищезазначене, 2016 році пріоритетними напрямами впровадження соціальної політики залучаються: підвищення якості та рівня життя населення шляхом забезпечення дотримання державних гарантій в оплаті праці. Також, здійснення заходів щодо погашення заборгованості із виплати заробітної плати на підприємствах району, легалізаціявиплати заробітної плати та зайнятості населення; надання державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми, інвалідам, дітям-інвалідам, чорнобильцям, учасникам АТО, ветеранам війни та праці, одиноким громадянам похилого віку, підтримка населення в умовах підвищення тарифів на комунальні послуги шляхом оформлення субсидій.
З метою надання якісних соціальних послуг населенню територіальному центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красногвардійської районної передбачаються кошти в бюджеті району на придбання медикаментів та перев’язувального матеріалу в сумі 18 711 грн. із розрахунку 2,97 грн. х 21 день х 25 чол. х 12 міс., продуктів харчування із розрахунку 13,22 грн. х 21 день х 25 чол. х 12 міс. – 83286 грн.
 
Охорона здоров’я населення
 

Медичне обслуговування населення району здійснюється через комунальний заклад «Дніпропетровський центр первинної медико-санітарної допомоги № 7», державний заклад «Багатопрофільна лікарня № 1 МОЗ України, основним напрямком роботи яких є організація надання населенню району безоплатної первинної медико-санітарної допомоги та забезпечення організаційно-методичної роботи, основною метою створення яких є принцип загальної практики – сімейної медицини.

З метою недопущення епідеміологічного лиха заплановано проведення реконструкції очисних споруд КЗ «Дніпропетровська міська клінічна лікарня № 21 ім. проф. Є.Г. Попкової» ДОР за кошти обласного бюджету у сумі 3 млн. грн. та корегування проектно-кошторисної документацій в сумі150 тис. грн.
Розвиток сфери обігу споживчих товарів і послуг
 
Зростання товарообігу у 2016 році планується спрогнозувати за рахунок розвитку стаціонарної торговельної мережі, підвищення рівня торговельного обслуговування населення через поширення переліку додаткових послуг та впровадження нових форм обслуговування.
На території Красногвардійського району знаходиться понад 1000 підприємств торгівлі, які здійснюють реалізацію продовольчих та непродовольчих товарів. Впроваджують на споживчому ринку району нові форми і методи обслуговування Інтернет-магазини, магазини-склади, торговельні центри та комплекси, крамниці. На території району розташовано понад 70 закладів ресторанного господарства, у сфері побутового обслуговування населення здійснюють діяльність 105 підприємств та суб’єктів підприємницької діяльності.
Забезпеченню якісного розвитку мережі підприємств торгівлі, ресторанного господарства та сфери побутового обслуговування населення сприятиме:
-          поліпшення культури торговельного обслуговування населення;
-          збільшення товарообігу;
-          задоволення платоспроможного попиту населення у різноманітних товарах та послугах;
-          підвищення рівня освіти, кваліфікації працівників галузі;
-          вдосконалення інфраструктури підприємств сфери послуг, що розміщуються поруч з територією ринків з продажу продовольчих та непродовольчих товарів;
-          забезпечення зайнятості населення у вказаній сфері.
У 2016 році в районі планується продовжити здійснення контролю за дотриманням підприємствами торгівлі, ресторанного господарства та              сфери побутового обслуговування населення чинного законодавства, зовнішнього вигляду прилеглих територій та санітарних норм.
 
Розвиток житлово-комунального господарства
 
Головна мета – забезпечення сталого розвитку житлово-комунального господарства та підвищення ефективності роботи комунальних підприємств для задоволення потреб населення і господарського комплексу району.
Головними цілями на 2016 рік залишаються підвищення якості житлово-комунальних послуг шляхом формування ринку послуг з управління та утримання багатоквартирних будинків, створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, залучення інвестицій для проведення реконструкції, капітального ремонту та модернізації і розвитку житлового фонду та систем водо-, теплопостачання та водовідведення, забезпечення прибуткового функціонування підприємств житлово-комунального господарства.
Під час реформування житлово-комунального господарства відповідно до Закону України від 14.05.2015 № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» у даній сфері визначаютьсяособливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулюються правові, організаційні та економічні відносини, пов’язані з реалізацією прав та виконанням обов’язків співвласників багатоквартирних будинків щодо його утримання та управління. У зв’язку з чим виконавчим комітетом районної у місті ради надаватиметься правова допомога про порядок державної реєстрації об’єднань співвласників багатоквартирного будинку, проведення розрахунків з членами об’єднань співвласників багатоквартирного будинку, проведення розрахунків, які мають перед ним заборгованість, за виконані ними роботи з утримання неподільного та загального майна об’єднання та порядок створення спеціальних фондів тощо.
Відділом комунального господарства Красногвардійської районної                    у місті Дніпропетровську ради, аналізуючи виконання робіт по благоустрою в цілому за попередній рік було ініційовано збільшення кошторисних призначень на суму 893,737 тис. грн., які у зв’язку з обмеженим фінансовим ресурсом незаплановані в бюджеті, але були враховані в проекті бюджету на 2016 рік.
Враховуючи численні звернення мешканців району, з метою посилення роботи з благоустрою території району, проведення заходів зі своєчасного наведення належного санітарного стану, для якісного утримання зелених зон  та необхідності омолодження та знесення дерев, що загрожують здоров’ю та майну громадян, збільшились потреби в проведенні послуг по утриманню зелених насаджень на території району, а саме: видаленню, омолодженню, санітарній обрізці, корчуванню пнів зелених насаджень на території району відділом комунального господарства районної у місті ради організовані та будуть вживатись заходи з цих питань.
Протягом травня-вересня 2016 року будуть проводитись роботи з локалізації та ліквідації амброзії полинолисної.
Роботи по санітарному очищуванню території району будуть проводитись, в першу чергу в школах та дитячих дошкільних закладах району.
Продовжаться роботи по санітарному очищуванню території району (прибирання випадкового сміття), ліквідації стихійних звалищ сміття. З вересня місяця минулого року згідно з рішенням міської ради та перемоги в конкурсі підприємством-перевізником Красногвардійського району визначено                           ТДВ «Дніпрокомунтранс», завдяки якому стало менше скарг мешканців з приводу несвоєчасного вивезення сміття та накопичення стихійних звалищ біля контейнерних майданчиків. Тому, відділом комунального господарства на проведення таких послуг зменшено ініційована сума в порівнянні з минулим роком. 
Також слід зазначити, що значна кількість звернень мешканців району пов’язана з відновленням доріг в районі.
Так,у 2016 році передбачається за кошти міського бюджетупроведення наступних видів робіт:
-           капітальний ремонт доріг: просп. Сергій Нігояна (Калініна), просп. Богдана Хмельницького (вул. Героїв Сталінграда), вул. Уральська (від вул. Надії Алексєєнко(Чичеріна) до вул. Токарної),  вул. Шмідта  (від просп. Пушкіна до вул. Бардіна), вул. Надії Алексєєнко (Чичеріна) (від вул. Володимира Антоновича (Свердлова) до вул. Уральської);
-           поточний ремонт доріг: вул. Камчатська; вул. Нестерова; вул. Орловська; вул. Василя Сидоренка (Вахрушева); вул. Амбулаторна; вул. Валентина Ларіонова; вул. Краснопільська (під’їзд до 7-ої міської лікарні); вул. Дзеркальна;  вул. Новошкільна (дорога від Дніпрошини до ЗСШ № 101); вул. Титова; вул. Будівельників; вул. Татарська; вул. Мала; вул. Ратна;
-           ремонт тротуарної частини: просп. Пушкіна,вул. Володимира Антоновича (Свердлова), вул. Камчатська,вул. Канатна,вул. Будівельників;
-           розроблення проекту для проведення капітального ремонту доріг у 2017 році:  вул. Романа Шухевича (Бабушкіна) та вул. Леваневського – ремонт дорожнього    покриття   із  заміною  трамвайної  колії  на  безшумну;   гілка вул. Будівельників, 34 (вздовж заводу «Веста») вул. Прикордонна – вул. Юності – вул. Татарська (міст) – у разі виконання цього проекту з’явиться можливість альтернативного руху автомобільного транспорту для мешканців Краснопілля.
-           роботи по відновленню мережі зовнішнього освітлення: вул. Віддалена; вул. Гончарова; вул. Камчатська (парна сторона); вул. Краснопільська; вул. Нестерова; вул. Новосічнева; вул. Робоча №№ 176, 176а, 178; вул. Аптекарська балка; вул. Глибока; вул. Шахтарська; вул. Перлинна; вул. Героїв Краснодону; вул. Безлісна; вул. Всенародна; вул. Високогірна; вул. Стадіонна; вул. Зеленогірська; вул. Балакірева; пров. Абрикосовий; пров. Піонерський; пров. Інтернаціональний;
-           очистка закритої ділянки Аптекарського водостоку від вул. Володимира Антоновича (Свердлова) до вул. Залізничної;
-           виконання протизсувних робіт в районі вул. Токарної та пров. Токарного;
-           виконання робіт з водо пониження та відведення поверхневих вод по    вул. Басейній.
З районного бюджету на проведення поточного ремонту внутрішньо квартальних доріг планується передбачити виділення коштів у сумі 5 млн. 355 тис. 600 грн.
Також протягом 2016 року планується проведення заходів по підтримуванню належного санітарного стану та благоустрій прилеглої території до пам’яток, меморіальних дошок та пам’ятних місць, у тому числі об’єктів, присвячених подіям Другої світової війни, а також упорядкування та благоустрій прилеглої території до місця поховання останків жертв Другої світової війни.
На виконання розпорядженням міського голови від 29.01.2016 № 34-р «Про демонтаж пам’яток та пам’ятних знаків, які підпадають під вимоги Закону України «Про засудження комуністичного та націоналістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» відділом комунального господарства буде укладено договір на проведення робіт з демонтажу пам’яток та пам’ятних знаків тоталітарного режиму, які знаходять на балансі відділу та розташованих на території Красногвардійського району.
У 2016 році КП «Жилсервіс-1» Дніпропетровської міської ради планується виконати поточний ремонт житлового фонду, на суму –                                21 млн. 354 тис. 460 грн. (кошти міського бюджету), а саме:
електромереж – 400 тис. грн., під’їздів – 3 млн. 031тис. грн. 300 грн., ліфтів – 2 млн. 133 тис. 960 грн., покрівлі – 5 млн. 589 тис. 100 грн. оголовків – 1 млн. 620 тис. грн., мощення – 935 тис. грн., ін.
Також, КП «Житлове господарство Красногвардійського району» Дніпропетровської міської ради планується виконати поточний ремонт житлового фонду (кошти міського бюджету) на суму 9 920 100 грн.
Так, на поточний ремонт покрівель планується використання –                       1 329тис. грн., на сантехнічні роботи – 2 010тис. грн., на електромонтажні роботи – 800 тис. грн.; на ремонт під’їздів – 892 тис. грн.; ремонт фасадів – 230 тис. грн.; ремонт мощення – 1 595 тис. грн.; ремонт оголовків – 420 тис. грн.; поточний ремонт ліфтів – 15 тис. грн.
Також поточний ремонт житлового фонду за рахунок використання власних коштів, а саме: ремонт покрівлі – 24,412 тис. грн., ремонт та заміна сантехнічних виробів – 1,421 тис. грн., ремонт – оголовків – 3,300 тис. грн., ремонт під’їздів – 7,600 тис. грн., ремонт електропроводки – 889 грн., ремонт мощення – 2,760 тис. грн., заповнення віконних прорізів – 270 грн. Загальна сума становить – 40 тис. 652 грн.
 
Транспортна інфраструктура.
 
З метою безперебійної роботи  громадського транспорту та безпеки пасажирів Програмою передбачені заходи:
Установка світлофорів:
-         траса  Знаменка-Ізварино-Луганськ  (біля СТО «ФОРД»);
-         по вул. Робочій (у районі житлового будинку по вул. Робочій, 24);
-         по просп. Богдана Хмельницького (вул. Героїв Сталінграду) (перетин просп. Богдана Хмельницького та вул. Софіївської, зупинка лікарня № 15)
Установка дорожніх знаків:
-           знак дорожній типорозмір «швидкість руху до 60 км/год»: Траса  Знаменка-Ізварино-Луганськ в районі перехрестя з дорогою до птахофабрики  ж/м Краснопілля – вулиця Дивізіонна в районі будинку № 21;  
-           установка пасажирських павільйонів  в містах зупинок транспорту:
-           Знаменка-Ізварино-Луганськ;
-           вулиця Новопотічна  в районі будинку № 1;             
-           вулиця Дзеркальна в районі будинку № 44;          
Нанесення дорожньої розмітки Дорожня розмітка пішохідний перехід-                        («зебра»):
-         траса Знаменка-Ізварино-Луганськ (біля СТО «ФОРД»);
-         вулиця Татарська в районі будинку № 44-Д;  
-         вул. Робоча (оновлення);
-         біла навчальних та дошкільних закладах району.
 
Таким чином, проект Програми економічного і соціального розвитку Красногвардійського (Чечелівського) району на 2016 рік містить важливі завдання, які, у першу чергу, спрямовані на вирішення соціальних потреб мешканців району.
 
 
 
Голова районної у місті ради                                                                Н.В. Кеда
 

 
ЗАТВЕРДЖЕНО                                                                                                                                                                                                                                       рішенням районної у місті ради
від ______________№_________
Використання коштів
на економічний і соціальний розвиток Красногвардійського району на 2016 рік
 
 

п/п
Найменування
замовників
і об’єктів
Програми Види робіт
та заходи
Сума
витрат,
тис.грн.
Термін
викона-ння
 
Джерело
фінансу-вання
Відповідаль-
ний
1.СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА
1.1. Соціальний захист та соціальне забезпечення
1.1.1. Управління праці та соціального
захисту населення районної у місті ради
державні програми забезпечення державної підтримки сімей з дітьми, інвалідів, ветеранів війни та праці шляхом призначення всіх видів державної соціальної допомоги, житлових субсидій та пільг
 
158908,398 протягом
року
державнийбюджет заступник голови районної у місті  ради
Чернецький С.В.
керуючий справами виконкому
Медвідь П.В.
1.1.2. Управління праці та соціального
захисту населення районної у місті ради
районна програма
«Турбота»
надання матеріальної допомоги мешканцям району, які опинилися в складних життєвих обставинах
 
133,865 щомісяця бюджет
району
заступник голови районної у місті  ради
Чернецький С.В.
 
керуючий справами виконкому
Медвідь П.В.
1.1.3. надання матеріальної допомоги головам квартальних комітетів
 
96,00 щоквар-талу бюджет
району
1.1.4. виплата компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги 197,440 щомісяця бюджет
району
1.1.5. районна програма
«Ветеран»
здійснення заходів соціального спрямування до пам’ятних дат (річниця виводу військ з республіки Афганістан, День Перемоги) 44,535 лютий,
травень
бюджет
району
1.1.6. надання фінансової підтримки Раді ветеранів району
 
107,994 протягом
року
бюджет
району
1.1.7. Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красногвар-дійської районної
у місті ради
  проведення лікувально-оздоровчих заходів з пацієнтами відділення соціально-медичних послуг:
- гаряче харчування пацієнтів
 
 
 
 
83,286
протягом
року
бюджет
району
керуючий справами виконкому
Медвідь П.В.
-медикаменти для підопічних
 
 
18,711
1.1.8. Управління-служба у справах дітей виконкому Красногвар-дійської районної у місті ради програма соціального захисту дітей сиріт, дітей, позбавлених батьківського  піклування, та дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, у Красногвар-дійському районі на 2016-2020 роки проведення культурно-масових заходів для дітей соціально незахищеної категорії району 17,344 травень-грудень бюджет
району
керуючий справами виконкому
Медвідь П.В.
 
заступник голови районної у місті  ради
Чернецький С.В.
 
 
1.1.9. Сектор у справах сім’ї, молоді та спорту виконавчого комітету районної у місті ради цільова програма  «Молодь Красногвар-дійського району на 2013-2017 роки» проведення культурно-масових заходів 109,707 протягом
року
бюджет
району
керуючий справами виконкому
Медвідь П.В.
заступник голови районної у місті  ради
Чернецький С.В.
 
Кошти на соціальний захист та соціальне забезпечення
158908,398   державний бюджет
808,882   бюджет району
159717,280   усього
2. Гуманітарна сфера
2.1. Культура і мистецтво
2.1.1. Організаційний відділ виконавчого комітету районної у місті ради   Організація  та проведення культурно-масових заходів до державних  свят, професійних свят та пам’ятних дат
 
 
 
12,544 протягом
року
бюджет
району
керуючий справами виконкому
Медвідь П.В.
заступник голови районної у місті  ради
Чернецький С.В.
2.1.2. Комунальний заклад культури «Культурно-молодіжний центр «Краснопілля» Дніпропетровської міської ради виконавчим органам міської ради.    Реконструкція будівлі Краснопільського будинку культури під культурно-молодіжний центр «Краснопілля» по вул. Дзеркальній, 1р в          м. Дніпропетровську (перерахунок проектно-кошторисної документації та реконструкція) 5728,066 протягом
року
Бюджет міста керуючий справами виконкому
Медвідь П.В.
Кошти на культуру і мистецтво 12,544   бюджет району
5728,066   бюджет міста
5740,610   усього
 
3. Освіта
3.1. Відділ освіти районної у місті ради   Організація   харчування у закладах освіти 7579,998 перше
півріччя
субвенція з міського бюджету керуючий справами виконкому
Медвідь П.В.
 
 
 
3.2. Відділ освіти районної у місті ради
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Відділ освіти районної у місті ради
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Відділ освіти районної у місті ради
  - капітальний ремонт будівлі (укріплення стін, фасаду, санвузлів) у Комунальному закладі освіти «Середня загальноосвітня школа № 62 ДМР (вул. Будівельників, 26)
 
- капітальний ремонт системи опалення у Комунальному закладі освіти «НВК № 102» ДМР (вул. Дзеркальна, 42)
 
- капітальний ремонт інженерних систем Комунальний заклад освіти «Дошкільний навчальний заклад  № 221» ДМР (вул. Дмитра Кедріна, 62а)
 
 
- капітальний ремонт харчоблоку, системи опалення Комунальний заклад освіти «Дошкільний навчальний заклад               № 340» ДМР                        (вул. Фабрично-Заводська, 23 а)
 
- капітальний ремонт покрівлі, харчоблоку , приміщень Комунального закладу освіти «Дошкільний навчальний заклад  № 92» ДМР                 (вул. Новокримська, 8а)
 
- капітальний ремонт будівель (покрівля, опалення) Комунальний заклад освіти «Дошкільний навчальний заклад  № 349» ДМР                     (вул. Робоча, 59)
- капітальний ремонт харчоблоку Комунальний заклад освіти «Дошкільний навчальний заклад  № 88 ДМР (вул. Робоча, 93)
 
 - капітальний ремонт приміщень під відкриття групи у Комунальному закладі освіти «Навчально-виховний комплекс № 30» ДМР (вул. Крамського, 12а)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 430,000
 
 
 
 
 
 
 
 
295,000
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
456,760
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
550
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
550
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
570
 
 
 
 
 
 
 
440
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
800
протягом
року
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
протягом
року
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
протягом
року
бюджет міста
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
бюджет міста
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
бюджет міста
 
 
 
 
 
 
 
керуючий справами виконкому
Медвідь П.В.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
керуючий справами виконкому
Медвідь П.В.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
керуючий справами виконкому
Медвідь П.В.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3.3 Відділ освіти районної у місті ради   прочистку каналізаційних люків КЗО ДНЗ № 158            (вул. Криворізька, 20а) 10 друге півріччя бюджет
району
керуючий справами виконкому
Медвідь П.В.
 
3.4. Відділ освіти районної у місті ради районна «Програма оздоровлення та відпочинку дітей та підлітків у Красногвар-дійському районі на 2013-2017 роки»
 
  263,795 перше
півріччя
субвенція з міського бюджету керуючий справами виконкому
Медвідь П.В.
 
Кошти на освіту
292,611   бюджет району
12935,553   бюджет міста
8126,404  
 
 
 
 
усього
4. Житлово-комунальне господарство
 
4.1. Ремонт житлового фонду
4.1.1. КП «Жилсервіс-1» міської ради
 
  ремонт житлового фонду 21354,460 протягом
року
бюджет
міста
заступник голови районної  у місті ради з питань діяльності виконавчих органів
Салік А.В.
4.1.2 КП «Житлове господарство району»
міської ради
 
  ремонт житлового фонду 9920,100 протягом
року
бюджет
міста
4.2 Комунальне господарство
 
4.2.1. відділ комунального
господарства
районної у місті ради
 
 
 
 
відділ комунального
господарства
районної у місті ради
 
 
  зимове утримання доріг 87,000 зимовий період
року
 
бюджет району заступник голови районної  у місті ради з питань діяльності виконавчих органів
Салік А.В.
 
 
заступник голови районної  у місті ради з питань діяльності виконавчих органів
Салік А.В.
 
 
 
4.2.2.   санітарне очищення району 290,400 протягом
року
бюджет району
4.2.3.   утримання зелених насаджень (покіс) 199,000 весняно-літній
період
бюджет району
4.2.4.   утримання зелених насаджень (дерева) 399,860 протягом
року
бюджет району
4.2.5.   ліквідація стихійних звалищ
 
325,000   бюджет району
4.2.6   проведення поточного ремонту внутрішньо квартальних доріг на території району 5355,600 друге півріччя бюджет району
4.2.7.   Знесення, омолодження санітарна обрізка дерев, корчування пнів, висадка дерев 150,000 друге півріччя бюджет області
  6656,860   бюджет району
150,000   Бюджет області
31274,560   бюджет міста
32725,820  
 
 
 
 
усього
5. Охорона здоров’я населення
5.1 КЗ «Дніпропетровсь-ка  міська клінічна лікарня № 21 ім. проф. Є.Г Попкової» ДОР   Реконструкція очисних споруд та корегування проектно-кошторисної документації до вимог ДБН 3150,00 Протягом року бюджет області керуючий справами виконкому
Медвідь П.В.
                 
 
 
 
Голова районної у місті ради                                                                                                                                                                  Н.В. Кеда

КРАСНОГВАРДІЙСЬКА
РАЙОННА  У  МІСТІ  ДНІПРОПЕТРОВСЬКУ  РАДА
VII СКЛИКАННЯ
IX СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

29.06.2016                     м. Дніпропетровськ                        №  55/16



Про затвердження Положення про відділ
по роботі зі зверненнями громадян та з питань
квартирного обліку виконавчого комітету
Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради
 
  
         Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»,рішеннями Красногвардійської районної у місті ради від 22.04.2016 № 40/16 «Про затвердження структури виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради», № 41/16 «Про затвердження граничної чисельності працівників Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради та її виконавчих органів», Красногвардійська районна             у місті рада

  В И Р І Ш И Л А :

 1.       Затвердити Положення про відділ по роботі зі зверненнями громадян та з питань квартирного обліку виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (додаток).
2.       Ввести в дію Положення про відділ по роботі зі зверненнями громадян та з питань квартирного обліку виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради з 01.07.2016.
3.       Вважати такими, що втратили чинність, рішення районної у місті ради від 29.03.2013  № 195/13 «Про затвердження Положення про загальний відділ», від 25.02.2015 № 287/15 «Про внесення змін до структури виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті ради», від 15.04.2015 № 294/15 «Про внесення змін до структури виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті ради» з 01.07.2016.
 4.       Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на керуючого справами виконкому Медвідя П.В. та заступника голови районної у місті ради Чернецького С.В.
5.       Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань місцевого самоврядування, депутатської етики та депутатської діяльності (Калугіна В.В.) та голову районної у місті ради  Кеду Н.В.
 
 
 
Голова районної у місті ради                                                                Н.В. Кеда


Додаток
затверджено рішенням районної у місті ради
від ___________ № _____
 

 

 
ПОЛОЖЕННЯ
про відділ по роботі зі зверненнями громадян та з питань квартирного обліку виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради

 
І. Загальні положення
 
1.1.         Відділ по роботі зі зверненнями громадян та з питань квартирного облікувиконавчого комітету Красногвардійськоїрайонної у місті Дніпропетровську ради (далі – Відділ) є структурним підрозділом виконавчого комітету Красногвардійськоїрайонної у місті Дніпропетровську ради і підпорядковується голові районної у місті ради та його заступнику.
1.2.        Відділ підзвітний і підконтрольний районній у місті раді.
1.3.        Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, рішеннями районної у місті ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями голови районної у місті ради, а також цим Положенням.
 
ІІ. Основні завдання і повноваження відділу
 
2.1.        Основними завданнями Відділу є:
Робота зі зверненнями громадян
2.1.1.Реєстрація і облік письмових звернень громадян (у тому числі електронних), що надходять до виконавчого комітету районної у місті ради.
2.1.2.Здійснення контролю за своєчасним розглядом пропозицій, заяв, скарг громадян, що надійшли до виконавчого комітету районної у місті ради і направлені, за дорученням керівництва, для вирішення структурними підрозділами районної у місті ради та виконавчого комітету, підприємствами, установами і організаціями району.
2.1.3.Здійснення контролю за дотриманням законодавства про звернення громадян у структурних підрозділах районної у місті ради та виконавчого комітету, а також у межах повноважень на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, об’єднаннях громадян.
2.1.4.      Організація проведення особистого прийому громадян головою районної у місті ради, його заступниками та керуючим справами виконкому.
2.1.5.      Проведення перевірок стану роботи зі зверненнями громадян у структурних підрозділах районної у місті ради та виконавчого комітету, підприємствах, установах і організаціях району за дорученням голови районної у місті ради.
2.1.6.      Надання методичної допомоги структурним підрозділам районної у місті ради та виконавчого комітету з питань розгляду звернень громадян.
2.1.7.      Проведення аналізу діяльності з питань розгляду письмових звернень громадян, складання статистичної звітності та інформаційно-аналітичних довідок, інформування керівництва про стан цієї роботи.
2.1.8.      Удосконалення форм і методів організації прийому громадян та розгляду їх звернень, розроблення і впровадження прогресивних методів організації роботи.
Квартирний облік
2.1.9. Здійснення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов за місцем проживання.
         2.1.10. Здійснення обліку громадян, які потребують взяття на соціальний квартирний облік.
         2.1.11. Здійснення щорічно перереєстрації громадян, які перебувають на квартирному обліку при виконавчому комітеті районної у місті ради.
         2.1.12. Здійснення контролю за моніторингом сукупного доходу громадян, які перебувають на соціальному квартирному обліку, або вже отримали таке житло, що здійснює уповноважена оцінна комісія.
         2.1.13. Формування, ведення та збереження Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов за місцем проживання.
         2.1.14. Розгляд листів, звернень та скарг громадян, інших суб’єктів  району:
         а) особисто головним спеціалістом та старшим інспектором;
         б) комісійно із залученням до роботи служб: комунальної, юридичної та з питань надзвичайних ситуацій, а також експлуатуючих організацій.
2.1.15. Участь у роботі районної комісії по обстеженню технічного стану житлових будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним нормам та визнання житлових будинків і жилих приміщень непридатними для проживання (далі – районна технічна комісія).
 
2.2.         Відділ відповідно до покладених на нього завдань:
Робота зі зверненнями громадян
2.2.1.Здійснює попередній розгляд звернень громадян для визначення їх відповідності вимогам законів України «Про звернення громадян», «Про безоплатну правову допомогу» та належності порушених в них питань до компетенції районної у місті ради, її виконавчих органів.
2.2.2 Проводить автоматизовану реєстрацію письмових звернень громадян (у тому числі електронних) та їх облік, кодує порушені громадянами у зверненнях питання відповідно до їх змісту та згідно з класифікатором.
2.2.3. Направляє звернення громадян на розгляд за напрямками діяльності голові районної у місті ради, його заступникам, керуючому справами виконкому, відповідно до порушених питань та згідно із соціальним статусом авторів.
2.2.4. Опрацьовує доручення голови районної у місті ради, його заступників, керуючого справами виконкому, вносить резолюції в електронну базу даних, направляє виконавцям звернення громадян або їх копії разом з реєстраційно-контрольними картками та відповідними дорученнями.
2.2.5. Направляє заявникам повідомлення щодо розгляду їх звернень згідно з дорученнями або про пересилання їх звернень за належністю, повертає заявникам звернення, які оформлені без дотримання вимог законодавства.
2.2.6. Реєструє та контролює розгляд звернень громадян, які надійшли з урядової «гарячої лінії» та багатоканальної телефонної лінії  «Гаряча лінія голови облдержадміністрації».
2.2.7.Здійснює щоденний контроль за додержанням термінів розгляду звернень громадян та своєчасністю надання відповідей заявникам, формує контрольну картотеку звернень громадян та веде алфавітно-реєстраційну картотеку.
2.2.8.      Реєструє та надсилає до органів влади вищого рівня підготовлені виконавцями листи щодо продовження термінів розгляду звернень громадян або відповідей щодо їх розгляду.
2.2.9.      Готує та направляє нагадування виконавцям про настання строків або порушення ними термінів розгляду звернень громадян.
2.2.10.Готує і надає керівництву аналітичну інформацію про стан розгляду звернень громадян.
2.2.11.Інформує керівництво щодо осіб, винних у порушенні своєчасного розгляду звернень громадян.
2.2.12.Проводить перевірку стану роботи зі зверненнями громадян у структурних підрозділах районної у місті ради та виконавчого комітету, на підприємствах, в установах і організаціях, що розташовані на території району.
2.2.13.Організовує проведення особистого прийому громадян головою районної у місті ради, його заступниками та керуючим справами виконкому.
2.2.14.Проводить співбесіди з громадянами, які бажають звернутись на прийом, вивчає питання, що ними порушуються, роз’яснює порядок їх вирішення згідно із діючим законодавством.
2.2.15.Заповнює картки обліку особистого прийому громадян та проводить автоматизовану реєстрацію звернень громадян, які надійшли на особистому прийомі.
2.2.16.Опрацьовує доручення голови районної у місті ради, його заступників та керуючого справами виконкому, наданих під час проведення особистого прийому.
2.2.17.Здійснює контроль за додержанням термінів розгляду звернень громадян, які надійшли на особистому прийомі.
2.2.18.Вивчає практику роботи структурних підрозділів районної у місті ради та виконавчого комітету, підприємств, установ і організацій щодо забезпечення належного розгляду звернень громадян та надає необхідну допомогу з питань, що належать до його компетенції.
2.2.19.Складає статистичну звітність та інформаційно-аналітичні довідки про підсумки роботи зі зверненнями громадян у структурних підрозділах районної у місті ради та виконавчого комітету, підприємствах, установах і організаціях району.
2.2.20.Організовує та здійснює моніторинг діяльності та удосконалення організації роботи зі зверненнями громадян у структурних підрозділах районної у місті ради та виконавчого комітету, підприємствах, установах і організаціях району, одержує від них інформацію, необхідну для аналізу та складання щоквартальних, піврічних та річних звітів щодо підсумків роботи зі зверненнями громадян та інформування керівництва.
Квартирний облік
         2.2.21. Готує проекти рішень виконавчого комітету районної у місті ради з питань прийняття громадян на квартирний облік, соціальний квартирний облік, а також у частині внесення змін в межах наданих повноважень.
         2.2.22. Готує пропозиції про зняття з квартирного обліку та з соціального квартирного обліку.
         2.2.23. Надає відповіді на листи, звернення та скарги громадян, інших суб’єктів  району в межах повноважень та пропозиції до виконавчого комітету районної у місті ради для подальшого їх вирішення.
         2.2.24. Готує акти обстеження районної технічної комісії, проекти рішень виконавчого комітету районної у місті ради про їх затвердження, інше.
         2.2.25. Вносить щомісячно зміни до Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов за місцем проживання.
 
ІІІ. Права відділу
 
3.1.              Відділ має право:
3.1.1.      Отримувати від структурних підрозділів виконавчого комітету районної у місті ради, виконавчих органів районної у місті ради, підприємств, організацій та установ району інформацію, документи та інші матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань.
3.1.2.      Вимагати від керівників структурних підрозділів виконавчого комітету районної у місті ради, виконавчих органів районної у місті ради, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності суворого дотримання встановленого порядку прийому громадян та розгляду їх звернень,  а також отримувати від них документи, довідки, інші матеріали, необхідні для  розгляду звернень громадян, письмові та усні пояснення щодо несвоєчасного або часткового виконання доручень голови районної у місті ради, його заступників та керуючого справами виконкому з розгляду конкретних звернень громадян.
3.1.3. Приймати від громадян заяви про постановку на квартирний облік та соціальний квартирний облік при виконавчому комітеті районної у місті ради.
         3.1.4. Приймати заяви про розгляд стану житлового фонду районною технічною комісією в межах повноважень.
         3.1.5. Перевіряти рішення адміністрації і профспілки підприємств, організацій та закладів району про прийняття їх робітників на квартирний облік, включення в списки осіб, які мають право першочергового і позачергового поліпшення житлових умов, готувати пропозиції виконавчого комітету районної у місті ради про затвердження цих рішень.
         3.1.6. Перевіряти стан квартирного обліку  на підприємствах, організаціях та закладах району, надавати їм пропозиції про усунення недоліків.
3.1.7.      Вносити на розгляд районної у місті ради, її виконавчого комітету та голови районної у місті ради проекти рішень, розпоряджень, планів заходів у випадках, передбачених Регламентом та Інструкцією з діловодства.
3.1.8.      Брати участь у нарадах та інших заходах, що проводяться                         в районній у місті раді та її виконавчих органах, скликати наради з питань,                що належать до компетенції Відділу.
3.1.9.      Вносити голові районної у місті ради пропозиції з питань удосконалення роботи Відділу.
 
IV. Організація роботи відділу
 
4.1.         Відділ очолює завідувач відділу, який призначається на посаду і звільняється з посади головою районної у місті ради.
4.2.         Завідувач відділу:
4.2.1.                          Здійснює керівництво діяльністю Відділу.
4.2.2.Несе персональну відповідальність за організацію роботи працівників Відділу, виконання покладених на Відділ завдань і здійснення ним своїх повноважень.
4.2.3.Визначає права та обов’язки працівників Відділу, розробляє положення Відділу. З метою забезпечення ефективної реалізації завдань і повноважень, що належать до компетенції Відділу, може у разі потреби здійснювати частковий перерозподіл функціональних обов’язків працівників Відділу.
4.2.4.Планує роботу Відділу, контролює вчасне і якісне виконання передбачених планами роботи заходів.
4.2.5.Вивчає і аналізує стан справ з питань, що належать до компетенції Відділу, вживає заходи щодо його покращення, в установленому порядку інформує керівництво виконавчого комітету районної у місті ради.
4.2.6.Надає необхідну допомогу з питань, що належать до компетенції Відділу, проводить навчання з цих питань.
4.2.7.          Представляє Відділ в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях, забезпечує взаємодію з ними у вирішенні питань, що належать до компетенції Відділу.
4.2.8.          Бере участь у засіданнях, нарадах, інших зборах, які проводяться керівництвом виконавчого комітету районної у місті ради.
4.2.9.          Подає згідно з чинним законодавством пропозиції голові районної у місті ради щодо призначення, звільнення з посад та переміщення працівників Відділу, своєчасне заміщення вакансій, заохочення та накладення стягнень.
4.2.10.     Контролює дотримання у Відділі трудової і виконавської дисципліни.
4.2.11.     Стежить за дотриманням у Відділі правил з охорони праці та протипожежного захисту.
4.2.12.     Підписує та візує документи в межах своєї компетенції,                   дає дозвіл на підготовку та видачу копій і витягів з документів.
4.2.13.     Виконує інші доручення голови районної у місті ради та його заступника відповідно до чинного законодавства.
         4.3. Головний спеціаліст та старший інспектор призначається на посаду і звільняється з посади головою районної у місті ради.
         4.3.1. Несе персональну відповідальність за організацію роботи, виконання покладених на нього завдань і здійснення ним своїх повноважень.
         4.3.2. Планує роботу, контролює вчасне і якісне виконання передбачених планами роботи заходів.
         4.3.3. Вивчає і аналізує стан справ з питань, що належать до компетенції , вживає заходи щодо його покращення, в установленому порядку інформує керівництво виконавчого комітету районної у місті ради.
         4.3.4. Представляє інтереси в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях, забезпечує взаємодію з ними у вирішенні питань, що належать до його компетенції.
         4.3.5. Бере участь у засіданнях, нарадах, інших зборах, які проводяться керівництвом виконавчого комітету районної у місті ради.
         4.3.6. Дотримується правил з охорони праці та протипожежного захисту.
         4.3.7. Підписує та візує документи в межах своєї компетенції.
         4.3.8. Здійснює інші повноваження згідно з діючим законодавством.
4.4. Працівники Відділу призначаються на посади і звільняються з посад головою районної у місті ради в установленому порядку і діють в межах повноважень, визначених посадовими інструкціями.
 
С т р у к т у р а   в і д д і л у
 
№№
з/п
Найменування Кількість штатних
одиниць
1. Завідувач відділу 1
2. Головний спеціаліст 1
3. Старший інспектор 1
 
 
 
 





Голова районної у місті ради                                                               Н.В. Кеда





КРАСНОГВАРДІЙСЬКА
РАЙОННА  У  МІСТІ  ДНІПРОПЕТРОВСЬКУ  РАДА
VII СКЛИКАННЯ
IX СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

29.06.2016                     м. Дніпропетровськ                        №  56/16


 

Про затвердження Положення про адміністративно-

господарський відділ у виконавчому комітеті
Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради
 
         Керуючись Законом України «Про  місцеве  самоврядування в Україні», рішеннями  Красногвардійської  районної  у  місті ради від 22.04.2016 № 40/16 «Про затвердження структури виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради», № 41/16 «Про затвердження граничної чисельності працівників Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради та її виконавчих органів», Красногвардійська районна у місті рада
 

В И Р І Ш И Л А:

         1. Затвердити Положення про адміністративно-господарський відділ виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (додається).
         2.  Ввести в дію «Положення про адміністративно-господарський відділ у виконавчому комітеті Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради» з 01.07.2016.
         3. Вважати таким, що втратило чинність, рішення Красногвардійської районної у місті ради від 30.01.2013 № 181/13 «Про утворення адміністративно-господарського відділу у виконавчому комітеті Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради» з 01.07.2016.
         4. Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на начальника адміністративно-господарського відділу Жолудєва В.П. та керуючого справами виконкому Медвідя П.В.
         5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань місцевого самоврядування, депутатської етики та депутатської діяльності (Калугіна В.В.) та заступника голови районної у місті ради     Чернецького С.В. 
 
Голова районної у місті ради                                                                      Н.В. Кеда

 
 
Додаток
затверджено рішенням
районної у місті ради
від __________ № ____

   

П О Л О Ж Е Н Н Я
про адміністративно-господарський відділ
виконавчого комітету Красногвардійської районної
у місті Дніпропетровську ради

 
 
 
1.     Загальні положення
 
         1.1. Адміністративно-господарський відділ виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (далі - Відділ) є структурним підрозділом виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради і підпорядковується голові районної у місті ради та заступнику голови районної у місті ради.
         1.2. Відділ підзвітний і підконтрольний районній у місті ради.
         1.3. Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, рішеннями районної у місті ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями голови районної у місті ради, а також цим Положенням.
  
II.   Завдання та функції Відділу
 
         2.1.      Основними завданнями Відділу є:
         2.1.1. Здійснення господарського обслуговування і забезпечення в належному стані відповідно до норм виробничої санітарії і протипожежного захисту адміністративної будівлі виконавчого комітету, службових приміщень та прилеглої території, контроль систем опалення та кондиціювання, водо- та електропостачання,  організація їх експлуатації та своєчасного  ремонту.
         2.1.2. Організація поточного та капітального ремонту адміністративної будівлі, приміщень, обладнання, яке знаходиться на балансі виконавчого комітету, та здійснення нагляду за якістю його виконання.
         2.1.3. Забезпечення оформлення відповідних документів для укладення договорів з усіма обслуговуючими організаціями та отримання рахунків для сплати.
         2.1.4 Забезпечення збереження матеріальних цінностей виконавчого комітету, здійснення нагляду за ними, при необхідності, у встановленому порядку, здійснення їх ремонту та списання.
           2.1.5. Забезпечення  належного  технічного  стану  та  своєчасного  оформлення технічної документації на експлуатацію транспортних засобів, що знаходяться на балансі виконавчого комітету.
         2.1.6. Забезпечення дотримання норм і правил з охорони праці у виконавчому комітеті.
         2.2.    Відділ відповідно до покладених на нього завдань:
         2.2.1 Забезпечує своєчасне прибирання приміщень виконавчого комітету та прилеглої території.
         2.2.2.Забезпечує експлуатацію і своєчасний ремонт електричних мереж, системи опалення, безперебійне постачання електроенергії, тепла, води,  своєчасну підготовку і надання звітів по показникам лічильників та отримання по ним рахунків на сплату.
         2.2.3.Забезпечує транспортним обслуговуванням керівництво районної у місті ради та її виконавчого комітету.
         2.2.4.Розробляє плани поточного та капітального ремонту основних фондів ( адміністративної будівлі, приміщень, обладнання).
         2.2.5.Організує оформлення необхідних документів для укладання договорів  на  надання  відповідних  послуг.
         2.2.6.Здійснює контроль за економним і раціональним використанням енергоресурсів, інвентарю, транспортних засобів та інших матеріальних цінностей, а також забезпечує їх безперебійну роботу та технічне обслуговування.
         2.2.7.Отримує і приймає на зберігання господарські матеріали, комп’ютерне  обладнання,  меблі  тощо.
         2.2.8.Веде складський облік матеріальних цінностей, а також тих, що відпрацювали амортизаційний строк, та підготовку документів на їх списання.
         2.2.9.Проводить інвентаризацію матеріальних цінностей у визначений законодавством термін.
         2.2.10.Бере участь, разом з іншими відділами виконавчого комітету, в підготовці загальноміських та районних заходів, нарад, семінарів, які проводяться у виконавчому комітеті.
2.2.11.Забезпечує дотримання правил і вимог техніки безпеки та виконання протипожежних заходів і заходів з охорони праці.
2.2.12.Виконує інші функції, що випливають з покладених на нього завдань.
2.3. Відділ під час виконання покладених на нього завдань у межах своєї компетенції взаємодіє зі структурними підрозділами виконавчого комітету, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності.
 
 
III.  Права  Відділу
        
Відділ має право:
 
         3.1. Представляти  інтереси  виконавчого  комітету  з  питань,  що  належать до його компетенції.
         3.2.Одержувати від структурних підрозділів виконавчого комітету інформацію  та  матеріали,  необхідні для виконання покладених на Відділ завдань  та  функцій.
         3.3.Скликати  в  установленому  порядку  наради  з  питань,  що належать до компетенції  Відділу.
         3.4.Брати   участь   у   розгляді   питань  і  прийняті  рішень,  що належать до компетенції Відділу.
3.5.Вносити  на  розгляд  районної  у  місті  ради, її  виконавчого комітету та голови   районної   у   місті   ради   проекти  рішень,  розпоряджень  відповідно  до  вимог  Регламенту  та  Інструкції  з  діловодства.
3.6.Вносити  керівництву  районної  у  місті  ради  та  її  виконавчого  комітету плани заходів, доповідні записки, пропозиції з питань, що віднесені до компетенції Відділу.
  
IV.  Організація  роботи  Відділу 
 
         4.1.  Відділ очолює начальник відділу, який призначається на посаду і звільняється з посади головою районної у місті ради за поданням заступника голови районної у місті ради.
         4.2.    Начальник  Відділу:
         4.2.1. Здійснює керівництво діяльністю Відділу.
         4.2.2. Несе персональну відповідальність за організацію роботи працівників Відділу, виконання покладених на Відділ завдань та функцій.
         4.2.3. Визначає  права  та  обов’язки  працівників  Відділу.
         4.2.4. Планує  роботу  Відділу, контролює вчасне  і  якісне  виконання передбачених планами роботи заходів.
         4.2.5. Вивчає і аналізує стан справ з питань, що належать до компетенції Відділу.
         4.2.6. Представляє Відділ в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях, забезпечує взаємодію Відділу з ними у вирішенні питань, що належать до компетенції  Відділу.
         4.2.7. Стежить за дотриманням у Відділі правил з охорони праці та протипожежного захисту.
4.2.8.  Підписує  та  візує  документи  в  межах  своєї  компетенції.
4.2.9. Виконує інші доручення голови районної у місті ради та  заступника голови районної у місті ради.
  
4.3. Працівники Відділу призначаються на посади і звільнюються з посад головою районної у місті ради в установленому порядку, їх обов’язки визначаються посадовими інструкціями, які затверджуються головою районної у місті ради за поданням начальника Відділу.                             
 
 
С Т Р У К Т У Р А    В І Д Д І Л У
 
№№
з/п
Найменування Кількість штатних одиниць
1. Начальник  відділу 1
2. Водій автотранспортних засобів 3
3. Прибиральник службових приміщень 2
 
 
 
Голова районної у місті ради                                                                    Н.В. Кеда
 

КРАСНОГВАРДІЙСЬКА
РАЙОННА  У  МІСТІ  ДНІПРОПЕТРОВСЬКУ  РАДА
VII СКЛИКАННЯ
IX СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

29.06.2016                     м. Дніпропетровськ                        №  57/16



Про затвердження Положення про відділ
соціально-економічного роз-витку району, роботи з право-
охоронними органами та правового забезпечення
виконавчого комітету Красногвардійської районної у
місті Дніпропетровську ради
 
         Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішеннями Красногвардійської районної у місті ради від 22.04.2016 № 40/16    «Про затвердження структури виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради», № 41/16 «Про затвердження граничної чисельності працівників Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради та її виконавчих органів», Красногвардійська районна у місті рада
 

В И Р І Ш И Л А:

 1.       Затвердити Положення про відділ соціально-економічного розвитку району, роботи з правоохоронними органами та правового забезпеченнявиконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (додаток), яке набирає чинності та вступає в дію з 01.07.2016.
2.       Вважати такими, що втратили чинність, рішення районної у місті ради від 29.03.2013 № 189/13 «Про затвердження Положення про відділ соціально-економічного розвитку району та роботи з правоохоронними органами»                  з 01.07.2016.
3.       Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на завідувача відділу соціально-економічного розвитку району та роботи з правоохоронними органами Мещерякову С.В., заступника голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів Нагорного Є.В. та керуючого справами виконкому Медвідя П.В.
4.            Контроль за виконанням цього рішення покласти на комісію з питань місцевого самоврядування, депутатської етики та депутатської діяльності (Калугіна В.В.) та заступника голови районної у місті ради Чернецького С.В.
 
 
Голова районної у місті ради                                                          Н.В. Кеда


Додаток
до рішення районної
у місті ради
від _________ № ___

  
 

ПОЛОЖЕННЯ
про відділ соціально-економічного розвитку району,
роботи з правоохоронними органами та правового забезпечення виконавчого комітету Красногвардійськоїрайонної у місті Дніпропетровську ради

 
І. Загальні положення
 
1.1.              Відділ соціально-економічного розвитку району, роботи                          з правоохоронними органами та правового забезпечення виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (далі – Відділ)                           є структурним підрозділом виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради і підпорядковується голові районної у місті ради та заступнику голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів.
1.2.              Відділ підзвітний і підконтрольний районній у місті раді.
1.3.              Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, стандартом ISO 9001, іншими нормативно-правовими актами, рішеннями районної у місті ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями голови районної у місті ради, а також цим Положенням.
 
ІІ. Основні завдання і повноваження відділу
питання соціально-економічного розвитку району та роботи з правоохоронними органами
2.1.              Основними завданнями відділу є:
 
2.1.1.      Забезпечення реалізації на території району у межах повноважень:
-       державної політики економічного і соціального розвитку;
-       державної промислової політики;
-       державної політики з питань розвитку підприємництва, державної регуляторної політики;
-       державної політики у сфері торгівлі та побутових послуг;
2.1.2.      Реалізація програми соціально-економічного розвитку району, загальноміських програм економічного розвитку.
2.1.3.      Координація, у межах повноважень, діяльності підприємств, організацій, закладів торгівлі та сфери послуг.
2.1.4.      Організація взаємодії районної у місті ради і правоохоронних органів з питань боротьби зі злочинністю, охорони громадського порядку, захисту прав, свобод і законних інтересів громадян.
 
2.2.                                      Відділ відповідно до покладених на нього завдань:
 
2.2.1.Готує проект програми соціально-економічного розвитку району, подає її на затвердження районної у місті ради.
2.2.2.      Планує і виконує роботи згідно з планами роботи, складеними з урахуванням затверджених районною у місті радою та її виконавчим комітетом програм і завдань, поставлених головою районної у місті ради та його заступниками.
2.2.3.Готує звіти про хід і результати виконання програми соціально-економічного розвитку району та надає їх районній у місті раді.
2.2.4.Готує для подання до міської ради необхідні показники та пропозиції до програми економічного і соціального розвитку міста.
2.2.5.Готує пропозиції, у межах наданих повноважень, підприємствам, установам та організаціям незалежно від форм власності, розташованих на території району, з питань, пов’язаних із соціально-економічним розвитком території району, задоволенням потреб в наданні послуг населенню, враховуючи загальноміські інтереси.
2.2.6.Залучає на договірних засадах підприємства, установи та організації незалежно від форм власності до участі у комплексному соціально-економічному розвитку району за умов координації цієї роботи виконавчим комітетом міської ради.
2.2.7.Розробляє районні заходи та інші програми згідно з повно-важеннями відділу.
2.2.8.Сприяє розвитку всіх форм торгівлі на території району.
2.2.9.Поліпшує торговельне обслуговування району.
2.2.10.Бере участь в організації навчання та консультування підприємницьких структур з питань торгівлі, надання послуг, громадського харчування, захисту прав споживачів та дії регламентуючих документів.
2.2.11.Здійснює управління в установленому міською радою порядку об’єктами побутового, торговельного обслуговування та громадського харчування.
2.2.12.Здійснює контроль за операціями з металобрухтом  згідно законодавства, повідомляє центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну промислову політику, у разі виявлення порушень операцій з металобрухтом, для вжиття ним відповідних заходів.
2.2.13.Здійснює контроль за діяльністю стоянок та паркувальних місць для автомобільного транспорту у спосіб та у встановленому порядку.
2.2.14.Здійснює виключні повноваження виконавчого органу районної у місті ради у сфері захисту прав споживачів, які делеговані державою на території Красногвардійського району.
2.2.15.Здійснює у межах своєї компетенції контроль за додержанням законодавства у сфері регулювання виробництва і торгівлі підакцизними товарами.
2.2.16.Надає матеріали відповідним органам щодо перевірок за фактами виявлених порушень та зловживань для притягнення винних осіб у випадках передбачених законодавством до адміністративної, кримінальної відповідальності.
2.2.17.Розглядає звернення, заяви та пропозиції громадян з питань, що належать до компетенції відділу.
2.2.18.Здійснює роз’яснювальну роботу серед населення району з питань, що належать до компетенції відділу.
2.2.19.Здійснює перевірки, в межах наданих повноважень, щодо дотримання чинного законодавства підприємствами усіх форм власності, які розташовані на території району, з метою недопущення вчинення ними протизаконних дій.
2.2.20.Бере участь у спільних заходах правоохоронних, контролюючих органів по виконанню завдань протидії злочинності, охорони громадського порядку, захисту прав, свобод і законних інтересів громадян.
2.2.21.Аналізує стан криміногенної обстановки в районі та надає пропозиції щодо його поліпшення.
2.2.22.Координує роботу дільничних інспекторів поліції та інших підрозділів адміністративної служби Національної поліції.
2.2.23.Здійснення правового забезпечення, спрямованого на правильне застосування, неухильне дотримання та запобігання невиконанню вимог законодавства, інших нормативних актів районною у місті радою та її виконавчими органами, а також їх керівниками та працівниками під час виконання покладених на них завдань і функціональних обов’язків, а також представлення інтересів районної у місті ради та її виконавчого комітету в судах.
2.2.24.Здійснення методичного керівництва правової роботи у виконавчих органах районної у місті ради.
2.2.25.Виконує інші завдання за дорученнями органів вищого рівня та функції, пов’язані з виконанням покладених на нього основних завдань
Відділ у процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими структурними підрозділами районної у місті ради та її виконавчого комітету, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності і підпорядкування, об’єднаннями громадян і громадянами, а також з правоохоронними та контролюючими органами.
                           
 питання правового забезпечення
2.2.26.Забезпечує правильне застосування у районній у місті раді та її виконавчих органах нормативно-правових актів та інших документів, подає голові районної у місті ради пропозиції щодо вирішення правових питань, пов’язаних з діяльністю органів місцевого самоврядування.
2.2.27.Координує роботу і бере безпосередньо участь у розробленні проектів рішень, розпоряджень, інших актів з питань, що належать до компетенції органів місцевого самоврядування.
2.2.28.Перевіряє відповідність діючому законодавству України проектів рішень, розпоряджень, інших актів, що надаються на розгляд ради, її виконавчому комітету, голові районної у місті ради, погоджує (візує) їх за наявності віз керівників заінтересованих структурних підрозділів або осіб, що їх заміщують. У разі виявлення невідповідності проекту вимогам законодавства подає заінтересованому структурному підрозділу вмотивовані пропозиції щодо приведення його у відповідність із законодавством.
2.2.29.Готує та вносить у встановленому порядку пропозиції про зміну рішень, розпоряджень, інших актів, визнання їх такими, що втратили чинність, або скасування.
2.2.30.Забезпечує в установленому порядку представлення інтересів районної у місті ради та її виконавчого комітету в судах та інших органах.
2.2.31.Організовує претензійну та позовну роботу, проводить аналіз її результатів.
2.2.32.Сприяє своєчасному вжиттю заходів до усунення порушень, зазначених у документах прокурорського реагування, судових рішеннях, відповідних документах правоохоронних і контролюючих органів.
2.2.33.Вносить голові районної у місті ради пропозиції щодо удосконалення правового забезпечення діяльності районної у місті ради та її виконавчого комітету.
2.2.34.Сприяє правильному застосуванню актів законодавства про працю, у разі невиконання або порушення їх вимог подає голові районної у місті ради письмовий висновок з пропозиціями щодо усунення таких порушень.
2.2.35.Аналізує матеріали, що надійшли від правоохоронних і контролюючих органів, результати позовної роботи, а також отримані за результатами перевірок, що характеризують стан дотримання законності районною у місті радою та її виконавчими органами, готує правові висновки за фактами виявлених правопорушень та бере участь в організації роботи з відшкодування збитків.
2.2.36.Роз’яснює практику застосування законодавства, надає правові консультації з питань, що належать до компетенції органів місцевого самоврядування, а також за дорученням голови районної у місті ради або керуючого справами виконкому розглядає звернення громадян, інші документи, що надходять до виконавчого комітету.
2.2.37.Здійснює заходи, спрямовані на підвищення рівня правових знань посадових осіб районної у місті ради.
2.2.38.Здійснює інші функції, пов’язані з реалізацією покладених на Відділ завдань.
 
3.  Відділ у процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими структурними підрозділами районної у місті ради, її виконавчого комітету, органами державної влади, органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і підпорядкування, об’єднаннями громадян і громадянами
 
 
ІІІ. Права відділу
 
3.1.             ідділ має право:
3.1.1.      Одержувати безкоштовно від підприємств будь-якої форми власності, установ і організацій району інформацію, необхідну для здійснення контролю у межах повноважень, покладених діючим законодавством України, за виконанням Програми соціально-економічного розвитку району.
3.1.2.      Готувати пропозиції щодо припинення діяльності підприємств торгівлі, робота яких не відповідає вимогам чинного законодавства.
3.1.3.      Здійснювати контроль за дотриманням чинного законодавства об’єктами громадського харчування, побутового обслуговування населення у спосіб та у встановленому порядку.
3.1.4.      Надавати попереднє погодження відкриття торговельних об’єктів, об’єктів надання послуг та громадського харчування.
3.1.5.      Встановлювати за погодженням з власником зручний для населення режим роботи розташованих на території району підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.
3.1.6.      Здійснювати контроль за додержанням вимог законодавства про благоустрій у межах наданих повноважень.
3.1.7.      Ініціювати планові та позапланові перевірки, а також  організовувати проведення перевірок на підприємствах, в установах та організаціях, що не перебувають у комунальній власності, з питань здійснення делегованих йому повноважень.
3.1.8.      У встановленому порядку проводити перевірки суб’єктів господарської діяльності сфери торгівлі, громадського харчування і надання послуг, якості товарів (робіт, послуг), додержання обов’язкових вимог щодо безпеки товарів (робіт, послуг), а також додержання правил торгівлі та надання послуг. Безперешкодно входити та обстежувати, відповідно до законодавства, будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб’єктів.
Результати перевірок суб’єктів господарської діяльності посадовими особами відділу оформлюються відповідними актами (форма акта додається).
3.1.9.      У разі виявлення продукції неналежної якості, фальсифікованої, небезпечної для життя, здоров’я, майна споживачів і навколишнього природнього середовища – терміново повідомляти територіальні органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, інші органи, що здійснюють контроль і нагляд за якістю та безпекою товарів (робіт, послуг) для вжиття заходів та притягнення винних осіб до відповідальності.
3.1.10.Одержувати від установ, організацій та суб’єктів господарської діяльності, що перевіряються, безоплатно копії необхідних нормативних документів та інші відомості, які характеризують якість товарів (робіт, послуг), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів що використовуються для виробництва  цих товарів (виконання робіт, надання послуг).
3.1.11.Готувати подання до органу, який дав дозвіл на здійснення відповідного виду діяльності, для вирішення питання про призупинення дії цього дозволу чи дострокове його анулювання у разі систематичного порушення прав споживачів або вживати до суб’єктів господарської діяльності, які порушують права споживачів, інші, передбачені чинним законодавством, заходи впливу.
3.1.12.Залучати для усунення перешкод, незаконних дій громадян та посадових осіб при виконанні службових обов’язків, працівників правоохоронних органів.
3.1.13.Скликати та проводити наради з питань, що належать до компетенції відділу.
3.1.14.Одержувати безоплатно від місцевих органів державної статистики відповідні статистичні матеріали.
3.1.15.Залучати в разі необхідності до проведення перевірок (за узгодженням) кваліфікованих експертів податкової інспекції та інших установ, організацій, працівників контролюючих органів.
3.1.16.Складати протоколи, згідно наданих повноважень про адміністративні правопорушення, недоліки та зловживання в межах своєї компетенції, а також передавати матеріали перевірок до адміністративної комісії виконкому, суду, прокуратури.
 
ІV. Організація роботи відділу
 
4.1.              Відділ очолює завідувач відділу, який призначається на посаду і звільняється з посади головою районної у місті ради.
4.2.              Завідувач відділу:
4.2.1.      Здійснює керівництво діяльністю Відділу.
4.2.2.      Несе персональну відповідальність за організацію роботи працівників Відділу, виконання покладених на Відділ завдань і здійснення ним своїх повноважень.
4.2.3.      Визначає права та обов’язки працівників Відділу. З метою забезпечення ефективної реалізації завдань і повноважень, що належать до компетенції Відділу, може у разі потреби здійснювати частковий перерозподіл функціональних обов’язків працівників Відділу.
4.2.4.      Планує роботу Відділу, контролює вчасне і якісне виконання передбачених планами роботи заходів.
4.2.5.      Вивчає і аналізує стан справ з питань, що належать до компетенції Відділу, вживає заходи щодо його покращення, в установленому порядку інформує керівництво виконавчого комітету районної у місті ради.
4.2.6.      Представляє Відділ в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях, забезпечує взаємодію з ними у вирішенні питань, що належать до компетенції Відділу.
4.2.7.      Бере участь у засіданнях, нарадах, інших зборах, які проводяться керівництвом виконавчого комітету районної у місті ради.
4.2.8.      Подає згідно з чинним законодавством пропозиції голові районної у місті ради щодо призначення, звільнення з посад працівників Відділу, своєчасне заміщення вакансій, заохочення та накладання стягнень.
4.2.9.      Контролює дотримання у Відділі трудової і виконавської дисципліни.
4.2.10.Стежить за дотриманням у Відділі правил з охорони праці та протипожежного захисту.
4.2.11.Підписує та візує документи в межах своєї компетенції.
4.2.12.Виконує інші доручення голови районної у місті ради та заступника голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів відповідно до чинного законодавства.
4.2.13.Працівники Відділу призначаються на посади і звільняються з посад головою районної у місті ради в установленому порядку, діють в межах повноважень, визначених посадовими інструкціями, підпорядковуються наступним чином: головні спеціалісти – завідувачу відділу, головний спеціаліст – юрисконсульт безпосередньо голові районної у місті ради.
 
 
с т р у к т у р а   в і д д і л у
 
№№
з/п
Найменування Кількість штатних
одиниць
1. Завідувач відділу 1
2. Головний спеціаліст 2
3.
 
головний спеціаліст-юрисконсульт 1
 
       
 
 
 
 
 
Голова районної у місті ради                                                               Н.В.Кеда

 


КРАСНОГВАРДІЙСЬКА
РАЙОННА  У  МІСТІ  ДНІПРОПЕТРОВСЬКУ  РАДА
VII СКЛИКАННЯ
IX СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

29.06.2016                     м. Дніпропетровськ                        №  58/16

 
Про структуру органів самоорга-
нізації населення приватного сектору
Красногвардійського району
 
 
         Згідно ст. 14 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про органи самоорганізації населення» та враховуючи досвід роботи районної у місті ради з населенням за місцем мешкання Красногвардійська районна у місті рада
 

ВИРІШИЛА:

 
1.       Вважати таким, що втратило чинність рішення районної у місті ради VІ скликання від 03.02.2006 № 27/11 «Про структуру органів самоорганізації населення приватного сектору Красногвардійського району».
2.       Затвердити структуру органів самоорганізації населення приватного сектору Красногвардійського району (додаток 1).
3.       Затвердити межі та нумерацію квартальних комітетів (додаток 2).
4.       Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на начальника відділу комунального господарства районної у місті ради Власенка С.О. та заступника голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів Саліка А.В.
5.       Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника голови районної у місті ради Чернецького С.В.
 
 
 
Голова районної у місті ради                                                                Н.В. Кеда

Додаток 1
затверджено рішенням
районної у місті ради
від ___________ № ______

 
Схема дії органів самоорганізації населення приватного сектору Красногвардійськогорайону
 

       
 
 
   
 - Номер квартального комітету                                                                
 
Заступник голови районної у місті ради                                                                           С.В. Чернецький
 
 
 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                    
 

           
    Овал:
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Додаток 2
затверджено рішенням
районної у місті ради
від ___________ № ______

 

 
Межі та нумерація квартальних комітетів
Приозерний територіальний сектор

 
 
-       квартальний комітет № 1
 
Вулиці Філософська, Громова, Боброва, Шмідта, Кронштадська, Звивиста, Ігнат’єва, Голуб’яча, Таллінська, М. Раскової
Провулки Січовий (Калініна), Ігнат’єва, Голубиний
Проспекти Пушкіна
Узвози Озерний
 
 
-       квартальний комітет № 2 –
 
Вулиці Кавалерійська, Казанська, Виноградова, Кабардинська, Канатна, Робоча, Надії Алєксєєнко (Чичеріна), Володимира Антоновича (Свердлова)
Провулки Аптекарський
Узвози Ярмарковий (Калініна), Турбінний
 
 
Виборзький територіальний сектор
 
-       квартальний комітет № 3 –
 
Вулиці Карбишева, Виборзька, Ліпецька, Бобруйська, Галілея
Провулки Орловський, Виборзький, Давидова
Тупики Давидова
 
 
-       квартальний комітет № 4 –
 
Вулиці Богданова, Токарна, Клюєва, Ньютона, Патона
Провулки Токарний, Орлика (Ілліча)
 
 
-       квартальний комітет № 5 –
 
Вулиці Романа Шухевича (Бабушкіна), Олександра Чернікова (Красночечелівська), Камчатська, Нестерова, Орловська (до 17),
Проспекти Сергія Нігояна (Калініна)
Провулки Стальний, Грецький, Жоржинський, Шинковського
 
 
-       квартальний комітет № 6 –
 
Вулиці Алтайська, Гомельська, Леоніда Жебунькова (Бр. Міллер), Могилевська, Челябінська, В. Ларіонова
Провулки Альпійський
 
 
-       квартальний комітет № 7 –
 
Вулиці Леваневського, Щепкіна, Бр. Бестужевих, Павлова, Івана Езау (Булигіна), Залізнична, Тісна, Перекопська, Павла Полуботка (Меренкова)
Провулки Чумацький
 
 
Стаханівський територіальний сектор
 
-       квартальний комітет № 8–
 
Вулиці Надбалківська, Криворізька, Ізюмська (з № 98 та з № 103)
Провулки Північний, Громадський, Ізюмський 2-й, Криворізький
Тупики Криворізький, Полуничний
 
-       квартальний комітет № 9 –
 
Вулиці Зимова, Крамського, Переможців, Автозаводська, Правди
Провулки Зимовий, Крамського
Проїзд Шаховий, Тупиковий
 
 
-       квартальний комітет № 10 –
 
Вулиці Арбатська, Михайла Комарова (Крошки), Байрона, Тімірязєва, Ізмайлівська, Кленова, Чиркова, Актюбінська, Крута
 
 
-       квартальний комітет № 11 –
 
Вулиці Лісова, Волховська, Наримська, Гродненська, Уральська, Каверіна, Кедріна, Аптекарська балка
 
 
Шевченківський територіальний сектор
 
-       квартальний комітет № 12 –
 
Вулиці Чухновського, Водоп’янова (1 – 74), Басейна, Амбулаторна, Трофима Романченка (Калінінградська), Керченська, Давидова, Співдружності, Батайська, Балістична (з 1 по 10)
Тупики Чухновського, Басейний
 
 
-       квартальний комітет № 13 –
 
Вулиці Василя Сидоренка (Вахрушева), Манісманівська, Сухумська, Прокатна, Доменна, Тютюнова, Ставропольська, Балістична (з 11 по 40)
Тупики Шкільний
 
 
-       квартальний комітет № 14 –
 
Вулиці Бесемерівська, Шляхівська (П’ятирічки), Силова, Мартенівська
Узвози Гірськолижників
 
 
-       квартальний комітет № 15 –
 
Вулиці Васильківська, Ізюмська (до № 96 та до № 101), Ізюмська 2-а, Гончарова, Пржевальського, Сєдова
Провулки Ізюмський
 
 
Краснопільський територіальний сектор
 
-       квартальний комітет № 16 –
 
Вулиці Зональна, Новопоточна, Окружна, Кипуча, Путівцева, Безлісна, Ставкова
Провулки Перлинний, Новопотічний
 
 
- квартальний комітет № 17 –
 
Вулиці Дзеркальна, Промінь, Новошахтинська, Зеленогірська,               Крутий Яр
Провулки Дзеркальний, Жасмінний, Кипучий, Тепличний, Скаутський (Піонерський)
Тупик Абрикосовий
 
 
-       квартальний комітет № 18 –
 
Вулиці Заповідна, Шахтарська, Перлинна, Гімалайська, Новоколгоспна
Провулки Заповідний
 
-       квартальний комітет № 19 –
 
Вулиці Новосічнева, Січнева, Вугільна
Провулки Зеленогірський, Січневий
 
-       квартальний комітет № 20 –
 
Вулиці Велика, Кульчева, Південмашівська, Ракетобудівників, Галася, Уткіна, Банківська, Новопартизанська, Мала, Партизанська,
Гер. Краснодону
Провулки Будника, Конструкторський, Конюхова, Смирнова, Команова, Адамчика
 
-       квартальний комітет № 21 –
 
Вулиці Глибока, Павелецька, Новопавелецька, Тилова, Кривий проїзд
Провулки Біломорський, Кривий
 
-       квартальний комітет № 22 –
 
Вулиці Поточна, Соснова, Балка мальовнича (Балка колгоспна), Загорянська, Полинна, Фесенка
Провулки Ранковий
 
 
-       квартальний комітет № 23 –
 
Вулиці Високогірна, Стадіонна, Новошкільна, Сорокового
 
-       квартальний комітет № 24 –
 
Вулиці Малахова, Ліхачова, Юності (до № 100), ст. Фабрична, Енергетична
 
-       квартальний комітет № 25 –
 
Вулиці Прикордонна, Хвойна
 
-       квартальний комітет № 26 –
 
Вулиці Дивізіонна, Василівська, Відважних, Всенародна (з № 57,                    з № 70), Віддалена, Татарська (з № 46)
Провулки Віддалений
 
 
-       квартальний комітет № 27 –
 
Вулиці Татарська (до № 53, до № 44), Балакірєва, Ратна, Юності                   (з № 100), Новоукраїнська, Козацька, Всенародна (до № 55,                  до № 68), Гавріїла Розанова
Провулки Малий, Інтернаціональний
 
Вуличний комітет
 
-       квартальний комітет № 28 –
 
Вулиці Брестська, Промислова, Суворова, Ф. Заводська, Литовська,  Автобуду, І. Франка
Тупики 1-й Будівельний
 
 
 
 
 
Заступник голови районної у місті ради                            С.В. Чернецький
  Детальніше []

Результати поіменного голосування депутатів Красногвардійської районної у місті ради VІI скликання ІХ сесія 29.06.2016 та рішення районної у місті ради від 29.06.2016
Четвер, 30 червня 2016, 13:23

 
ПРОТОКОЛ
поіменного голосування депутатів Красногвардійської районної у місті ради
VІІ скликання Ісесія 29.06.2016

 
Прізвище, ім’я, по батькові Про внесення змін та доповнень до рішення районної у місті ради від 31.03.2016 № 32/16 «Про бюджет Красногвардійського району на 2016 рік» Про затвердженн я Програми економічного і соціальногорозвитку Красногвардійського району на 2016 рік Про затвердження Положення та структури відділу комунального господарства Красногвар-дійської районної у місті Дніпропетровську ради. Про затвердження Положення про загальний відділ виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради Про затвердження Положення про організаційний відділ виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради Про затвердження Положення про відділ бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради Про затвердження Положення про відділ по роботі зі зверненнями громадян та з питань квартирного обліку виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради Про затвердження Положення про адміністративно-господарський відділ виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпро-петровську ради
 
Про затвердження Положення про відділ соціально-економічного розвитку району, роботи з правоохо-ронними органами та правового забезпечення виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради.
 
Про структуру органів самоорганізації населення приватного сектору Красногвардійського району
 
Про списання комп’ютерної техніки управління праці та соціального захисту населення районної у місті ради
 
Про надання дозволу на створення будинкового комітету «Едем» по вул. Суворова, 28а, пров. Енергетичному, 9а
 

Про внесення змін до рішення районної у місті ради від 28.12.2015 № 14/15 «Про затвердження кількості проїзних квитків, які будуть використовуватись структурними підрозділами Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради та її виконавчого комітету у 2016 році»

№ питання 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Балдін О.О. З Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н
Баскін В.П. З З З З З З З З З З З З З
Бобров Г.В. З З З З З З З З З З З З З
Бондарчук А.М. В В В В В В В В В В В В В
Власов Ю.А. В В В В В В В В В В В В В
Гривул М. І. В В В В В В В В В В В В В
Довгаль С. А. З З З З З З З З З З З З З
Дороленко К.В. З З З З З З З З З З З Н Н
Єнакова О.Ф. З З З З З З З З З З З З З
Іванова В.В. З З З З З З З З З З З З З
Іванова Н.І. З З З З З З З З З З З З З
Калінін С.М. З З З З З З З З З З З З З
Калугіна В.В. В В В В В В В В В В В В В
Кеда Н.В. З З З З З З З З З З З З З
Корнійчук Т.В. З З З З З З З З З З З З З
Корнілова О.М. В В В В В В В В В В В В В
Леодамський К.Е. З З Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н Н
Литвинова Г.О. З З З З З З З З З З З З З
Логвін Д.В. В В В В В В В В В В В В В
Мостова Л.М. З З З З З З З З З З З З З
Нецький В.А. З З З З З З З З З З З З З
Поцелуйко Л.В. З З З З З З З З З З З З З
Решетилов А.О. З З З З З З З З З З З З З
Решетилов О.О. З З З З З З З З З З З З З
Рукіс А.В. З З З З З З З З З З З З З
Салік А.В. З З З З З З З З З З З З З
Ситник І.О. З З З З З З З З З З З З З
Сіверська Г.Г. В В В В В В В В В В В В В
Сідєков А.К. З З З З З З З З З З З З З
Скорік Д.В. З З З З З З З З З З З З З
Спицина К.О. З З З З З З З З З З З З З
Ходжоян Г.С. З З З З З З З З З З З З З
Чернецький С.В. З З З З З З З З З З З З З
Шевчук Є.А. З З З З З З З З З З З З З
 
 
Примітки: З – за;    П – проти;    У – утримався;    Н – Не голосував;     В – відсутній.

КРАСНОГВАРДІЙСЬКА
РАЙОННА  У  МІСТІ  ДНІПРОПЕТРОВСЬКУ  РАДА
VII СКЛИКАННЯ
IX СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

29.06.2016                     м. Дніпропетровськ                        №  49/16


Про внесення змін та доповнень
до рішення районної у місті ради
від 31.03.2016 № 32/16 «Про бюд-
жет  Красногвардійського району
на 2016 рік», з урахуванням вне-
сених змін та доповнень
 

 

         КеруючисьЗакономУкраїни«ПромісцевесамоврядуваннявУкраїні», БюджетнимкодексомУкраїни,на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 17.06.2016 № 5/10 «Про внесення змін до рішення міської ради від 30.03.2016 № 3/5 «Про міський бюджет на 2016 рік», у зв’язку із передачею на фінансування з 01.07.2016 з міського бюджету до бюджету району у місті закладів освіти, що утримувались з бюджету району протягом І півріччя 2016 року, у зв’язку зі змінами показників міжбюджетних трансфертів, враховуючи: 

          зменшення обсягу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню  на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, на надання  пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот; 
збільшення обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам;
необхідність розподілу вільного залишку бюджетних коштів, який утворився станом на 01.01.2016, залишку коштів освітньої субвенції з державного бюджету, який утворився станом на 01.01.2016 та перерозподілу бюджетних призначень поточного року, на підставі пропозицій, наданих головними розпорядниками коштів бюджету району, Красногвардійська районна у місті рада

В И Р І Ш И Л А :

 1. Внести такі зміни та доповнення до рішення районної у місті ради від 31.03.2016 № 32/16 «Про бюджет Красногвардійського району на 2016 рік»:

1.1. Пункти 1.1, 1.2, 1.3, абзац 1 пункту 2, пункти 6, 10, 14  викласти у новій редакції:

 «1.1. Доходи бюджету району у сумі 338837,958 тис. грн., у тому числі доходи загального фонду бюджету району 331536,859 тис. грн., доходи спеціального фонду бюджету району 7301,099 тис. грн., згідно з додатком 1.
 
«1.2. Видатки  бюджету району у сумі 351968,338 тис. грн., у тому числі видатки загального фонду бюджету району 344549,225 тис. грн., видатки  спеціального фонду бюджету району 7419,113 тис. грн. згідно                                       з додатками 2, 3.».
 
«1.3. Дефіцит загального фонду бюджету району у сумі 13012,366 тис. грн. згідно з додатком 4, в тому числі:
-   профіцит загального фонду бюджету району у сумі 118,014 тис. грн., напрямком використання якого визначити передачу коштів із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду);
-   дефіцит загального фонду бюджету району у сумі 13130,380 тис. грн., на покриття якого направити вільний залишок бюджетних коштів на початок року у сумі 9898,498 тис. грн. та залишок коштів  освітньої субвенції з державного бюджету у сумі 3231,882 тис. грн., згідно з додатком 4.».
 
«2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів  бюджету району на 2016 рік у розрізі головних розпорядників коштів  бюджету району у сумі 351968,338 тис. грн., у тому числі по загальному фонду 344549,225 тис. грн. та спеціальному фонду – 7419,113 тис. грн. згідно з додатками 2, 3.».
 
«6. Затвердити у складі видатків бюджету району кошти на реалізацію місцевих (регіональних) програм у сумі  8149,307 тис. грн. згідно з додатком 6.».
 
«10. Установити, що відповідно до ст. 68 Бюджетного кодексу України до загального фонду бюджету району у місті у 2016 році  зараховуються такі податки і збори, що стягуються з платників, які перебувають на обліку і обслуговуються державною податковою інспекцією у Красногвардійському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області, а також ті, що зараховуються за місцем вчинення дії, а саме:
- державне мито в частині, що відповідно до закону зараховується до відповідних місцевих бюджетів;
- туристичний збір;
- адміністративні штрафи, що накладаються місцевими органами виконавчої влади та виконавчими органами місцевих рад або утвореними ними в установленому порядку адміністративними комісіями;
- адміністративний збір за проведення державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;
- адміністративний збір за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень;
- плата за скорочення термінів надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, а також плата за надання інших платних послуг, пов’язаних з такою державною реєстрацією;
- рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів у частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування);
- рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення;
- рентна плата за користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин;
- рентна плата за спеціальне використання води водних об’єктів місцевого значення;
- кошти від реалізації безхазяйного майна (у тому числі такого, від якого відмовився власник або отримувач), знахідок, спадкового майна (у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття), майна, одержаного територіальною громадою в порядку спадкування чи дарування, а також валютних цінностей і грошових коштів, власники яких невідомі;     
- 80,0 % коштів, отриманих підприємствами, установами та організаціями, що утримуються за рахунок бюджету району у місті, за здані у вигляді брухту і відходів золото, платину, метали платинової групи, дорогоцінне каміння, і 50,0 % коштів, отриманих цими підприємствами, установами та організаціями за здане у вигляді брухту і відходів срібло;
- збір за місця для паркування транспортних засобів;
- плата за надання інших адміністративних послуг;
- інші надходження, передбачені законодавством;
- до 01.04.2016 50 % земельного податку та орендної плати за земельні  ділянки, що знаходяться на території району, і 32,2 % податку та збору на доходи фізичних осіб по платниках, що перебувають на обліку в державній податковій інспекції району Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (крім цих платежів, які сплачуються платниками, що знаходяться на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби);
- з 01.07.2016 50 % земельного податку та орендної плати за земельні  ділянки, що знаходяться на території району, і 15,71 % податку та збору на доходи фізичних осіб по платниках, що перебувають на обліку в державній податковій інспекції району Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (крім цих платежів, які сплачуються платниками, що знаходяться на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби).».
 
 
«14. На виконання п. 22 рішення міської ради від 30.03.2016 № 3/5 «Про міський бюджет на 2016 рік» установити, що починаючи з 01.04.2016 фінансування установ та закладів, які утримувались за рахунок коштів бюджету району, зазначених у додатку 7, здійснюється за рахунок коштів міського бюджету.».
 
1.2. Доповнити пункт 1 абзацом такого змісту:
«1.4. Дефіцит спеціального фонду бюджету району у сумі 118,014 тис. грн., джерелом покриття якого визначити надходження коштів із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду) у сумі 118,014 тис. грн. згідно з додатком 4.».
 
2. Затвердити на 2016 рік перелік об’єктів, фінансування яких буде проведено за рахунок бюджету розвитку згідно з додатком 8.
 
3. Визнати такими, що втратили чинність, додатки 1-8 до рішення районної у місті ради від  27.04.2016 № 42/16 «Про внесення змін та доповнень до рішення районної у місті ради від 31.03.2016 № 32/16 «Про бюджет Красногвардійського району на 2016 рік» та викласти їх у редакції згідно з додатками 1-8 до цього рішення. 
 
 Відзначити, що додатки 1 – 8 до цього рішення  є його невід’ємною частиною.
 
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань бюджету та фінансів, соціально-економічного розвитку району (Сідєков А.К.) та в.о. начальника фінансового управління районної у місті ради  Мосенко О.В.

 
Голова районної у місті ради                                                                     Н.В. Кеда

    Додаток 1
    до рішення районної у місті ради
    від _________________ № ________
           
Доходи бюджету Красногвардійського району на 2016 рік
           
Код Найменування згідно з класифікацією доходів бюджету Всього Загальний фонд Спеціальний фонд
Всього у тому числі: бюджет розвитку
10000000 ПОДАТКОВІ  НАДХОДЖЕННЯ 81 138,367 81 138,367    
11000000 Податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості 55 463,417 55 463,417    
11010000 Податок та збір на доходи фізичних осіб  55 463,417 55 463,417    
11010100 Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати 41 744,900 41 744,900    
11010200 Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, що сплачується податковими агентами 11 023,700 11 023,700    
11010400 Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата 1 776,000 1 776,000    
11010500 Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування 678,800 678,800    
11010900 Податок на доходи фізичних осіб від оподаткування пенсійних виплат або щомісячного довічного грошового утримання, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України 240,017 240,017    
18000000 Місцеві податки 25 674,950 25 674,950    
18010000 Податок на майно 24 293,950 24 293,950    
18010500  Земельний податок з юридичних осіб   9 399,700 9 399,700    
18010600  Орендна плата з юридичних осіб   11 044,500 11 044,500    
18010700  Земельний податок з фізичних осіб  1 203,200 1 203,200    
18010900  Орендна плата з фізичних осіб   2 646,550 2 646,550    
18020000 Збір за місця для паркування транспортних засобів 1 354,000 1 354,000    
18020100 Збір за місця для паркування транспортних засобів, сплачений юридичними особами 870,000 870,000    
18020200 Збір за місця для паркування транспортних засобів, сплачений фізичними особами 484,000 484,000    
18030000 Туристичний збір 27,000 27,000    
18030100 Туристичний збір, сплачений юридичними особами 14,282 14,282    
18030200 Туристичний збір, сплачений фізичними особами 12,718 12,718    
20000000 НЕПОДАТКОВІ  НАДХОДЖЕННЯ 2 046,200 2 046,200    
21000000 Доходи від власності та підприємницької діяльності 4,500 4,500    
21080000 Інші надходження 4,500 4,500    
21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції 4,500 4,500    
22000000 Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності 2 041,200 2 041,200    
22010000 Плата за надання адміністративних послуг 938,200 938,200    
22010300 Адміністративний збір за проведення державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань  202,000 202,000    
22012500 Плата за надання інших адміністративних послуг 400,700 400,700    
22012600 Адміністративний збір за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень  330,000 330,000    
22012900 Плата за скорочення термінів надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а також плата за надання інших платних послуг, пов'язаних з такою державною реєстрацією  5,500 5,500    
22090000 Державне мито 1 103,000 1 103,000    
22090100 Державне мито, що сплачується за місцем розгляду та оформлення документів, у тому числі за оформлення документів на спадщину і дарування 618,100 618,100    
22090200 Державне мито, не віднесене до інших категорій 31,900 31,900    
22090300 Державне мито, за дії, пов'язані з одержанням патентів на об'єкти права інтелектуальної власності, підтриманням їх чинності та передаванням прав їхніми власниками 0,600 0,600    
22090400 Державне мито, пов'язане з видачею та оформленням закордонних паспортів (посвідок) та паспортів громадян України  452,400 452,400    
24000000 Інші неподаткові надходження 0,500 0,500    
24060000 Інші надходження 0,500 0,500    
24060300 Інші надходження 0,500 0,500    
25000000 Власні надходження бюджетних установ 7 301,099   7 301,099  
25010000 Надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством 7 301,099   7 301,099  
25010100 Плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю 7 189,706   7 189,706  
25010300 Плата за оренду майна бюджетних установ  97,473   97,473  
25010400 Надходження бюджетних установ від реалізації в установленом порядку майна (крім нерухомого майна) 13,920   13,920  
30000000 ДОХОДИ ВІД ОПЕРАЦІЙ З КАПІТАЛОМ 35,500 35,500    
31000000 Надходження від продажу основного капіталу 35,500 35,500    
31010000 Кошти від реалізації скарбів, майна, одержаного державою або територіальною громадою в порядку спадкування чи дарування, безхазяйного майна, знахідок, а також валютних цінностей і грошових коштів, власники яких невідомі 35,500 35,500    
31010200 Кошти від реалізації безхазяйного майна, знахідок, спадкового майна, майна, одержаного територіальною громадою в порядку спадкування чи дарування,  а також валютні цінності і грошові кошти, власники яких невідомі 35,500 35,500    
40000000 ОФІЦІЙНІ ТРАНСФЕРТИ 248 316,792 248 316,792 0,000 0,000
41000000 Від органів державного управління 248 316,792 248 316,792 0,000 0,000
41030000 Субвенції, всього 248 316,792 248 316,792 0,000 0,000
  з них:        
41030600 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу 90 943,900 90 943,900    
41030800 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот  58 065,900 58 065,900    
41031000 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу 29,520 29,520    
41033900 Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам 64 911,300 64 911,300    
41035000 Інші субвенції (субвенція з міського бюджету на демонтаж пам'ятників та пам'ятних знаків епохи тоталітарного режиму на території району) 42,000 42,000    
41035000 Інші субвенції (субвенція з міського бюджету на утримання закладів освіти) 32 572,907 32 572,907    
41035000 Інші субвенції (субвенція з міського бюджету на оздоровлення та відпочинок дітей у пришкільних таборах) 263,795 263,795    
41035000 Інші субвенції (субвенція з міського бюджету на виконання Комплексної програми соціального захисту мешканців міста Дніпропетровська на 2016-2018 роки (на надання щомісячної адресної допомоги сім'ям загиблих (померлих) інвалідів війни і учасників бойових дій в Афганістані, які не мають права на отримання пільг на оплату житлово-комунальних послуг в залежності від середньомісячного сукупного доходу)) 103,650 103,650    
41035000 Інші субвенції (субвенція з  міського бюджету на виконання Програми підтримки учасників антитерористичної операції та членів їх сімей м. Дніпропетровська "Родина героя" на 2014-2019 роки (надання адресної допомоги на оплату житлово-комунальних послуг учасникам АТО та членам їх сімей) 244,058 244,058    
41035000 Інші субвенції (субвенція з  з міського бюджету на виконання заходів Програми зайнятості населення по м.Дніпропетровську на 2013-2017 роки (організація проведення оплачуваних громадських робіт) 4,984 4,984    
41035800 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною" 1 134,778 1 134,778    
  Всього доходів (без урахування офіційних трансфертів) 90 521,166 83 220,067 7 301,099 0,000
  ВСЬОГО    ДОХОДІВ 338 837,958 331 536,859 7 301,099 0,000
           
           
Голова районної у місті ради

Код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету Код функці-ональної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів Найменування згідно з типовою відомчою / тичасовою класифікацією видатків та кредитування  місцевого бюджету            Видатки загального  фонду       Видатки  спеціального  фонду РАЗОМ
Всього: з них: Всього: видатки споживання з них: видатки розвитку   з них:
видатки споживання  оплата праці комунальні послуги та енергоносії  видатки розвитку  оплата праці комунальні послуги та енергоносії  бюджет розвитку з них:                               капітальні видатки за рахунок коштів, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду)
010000          Державне управління, всього 11826,515 11826,515 8213,896 812,181 0,000 175,640 75,000 0,000 0,000 100,640 100,640 100,640 12002,155
010116 0111 Органи місцевого самоврядування 11826,515 11826,515 8213,896 812,181   175,640 75,000     100,640 100,640 100,640 12002,155
070000   Освіта, всього 170001,974 170001,974 101378,701 26707,786 0,000 7220,609 7220,609 171,810 1,000 0,000 0,000 0,000 177222,583
070101 0910 Дошкільні заклади освіти 55359,882 55359,882 31345,000 9991,772   6579,231 6579,231           61939,113
070201 0921 Загальноосвітні школи (в т.ч. школа-дитячий садок, інтернат при школі), спец. школи, ліцеї, гімназії, колегіуми 101114,023 101114,023 61734,396 14875,799   631,378 631,378 171,810 1,000       101745,401
    у тому числі:                          
    за рахунок коштів освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам 67454,700 67454,700 50928,509 3093,432                 67454,700
070202 0921 Вечірні (змінні)школи 2155,016 2155,016 1596,684 160,778   0,000             2155,016
    у тому числі:                          
    за рахунок коштів освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам 688,482 688,482 635,768 12,822                  
070303 0910 Дитячі будинки (в т.ч. сімейного типу, прийомні сім"ї)  1134,778 1134,778                     1134,778
    у тому числі:                          
     за рахунок субвенції з державного бюджету на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім"ях за принципом "гроші ходять за дитиною"  1134,778 1134,778                     1134,778
070401 0960 Позашкільні заклади освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми 3288,679 3288,679 2387,874 305,697   10,000 10,000           3298,679
070802 0990 Методична робота, інші заходи у сфері народної освіти 316,645 316,645 259,545     0,000             316,645
070803 0990 Служба технічного нагляду за будівництвом і капітальним ремонтом 1163,453 1163,453 795,209 67,434   0,000             1163,453
070804 0990 Централізовані бухгалтерії обласних, міських, районних відділів освіти 2442,166 2442,166 1839,548 98,715   0,000             2442,166
070806 0990 Інші заклади освіти 2989,322 2989,322 1420,445 1207,591   0,000             2989,322
070808 0990 Допомога дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування,яким виповнюється 18 років. 38,010 38,010                     38,010
090000   Соціальний захист та соціальне забезпечення, всього 155932,207 155932,207 4054,708 213,703 0,000 22,864 5,490 4,500 0,000 17,374 17,374 17,374 155955,071
090201 1030 Пільги ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, дітям війни, особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, жертвам нацистських переслідувань та реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами, на житлово-комунальні послуги 14027,500 14027,500                     14027,500
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот 14027,500 14027,500                     14027,500
090202 1030 Пільги ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, жертвам нацистських переслідувань на придбання твердого палива та скрапленого газу 4,742 4,742                     4,742
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу  4,742 4,742                     4,742
090204 1030 Пільги ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; звільненим зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи; особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років,  1283,600 1283,600                     1283,600
    та які стали інвалідами під час виконання службових обов’язків; пенсіонерам з числа слідчих прокуратури; дітям (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатним членам сімей, які перебували на їх утриманні; звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби; батькам та членам сімей військовослужбовців, військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби;  батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов’язків на житлово-комунальні послуги                          
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот 1283,600 1283,600                     1283,600
090207 1070 Пільги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи, дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою,  на житлово-комунальні послуги 504,900 504,900                     504,900
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот 504,900 504,900                     504,900
090215 1070 Пільги багатодітним сім’ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім’ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім’ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, на житлово-комунальні послуги 904,200 904,200                     904,200
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот 904,200 904,200                     904,200
090216 1070 Пільги багатодітним сім’ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім’ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім’ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, на придбання твердого палива та скрапленого газу 0,569 0,569                     0,569
    у тому числі:                          
    за рахнок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу  0,569 0,569                     0,569
090302 1040 Допомога у зв’зку з вагітністю і пологами  759,800 759,800                     759,800
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 759,800 759,800                     759,800
090303 1040 Допомога до досягнення дитиною трирічного віку 762,600 762,600                     762,600
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 762,600 762,600                     762,600
090304 1040 Допомога при народженні дитини 55403,500 55403,500                     55403,500
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 55403,500 55403,500                     55403,500
090305 1040 Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування 3807,900 3807,900                     3807,900
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 3807,900 3807,900                     3807,900
090306 1040 Допомога на дітей одиноким матерям 9946,200 9946,200                     9946,200
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 9946,200 9946,200                     9946,200
090307 1040 Тимчасова державна допомога дітям 1038,300 1038,300                     1038,300
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 1038,300 1038,300                     1038,300
090308 1040 Допомога при усиновленні дитини 108,700 108,700                     108,700
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 108,700 108,700                     108,700
090401 1040 Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям 5084,700 5084,700                     5084,700
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 5084,700 5084,700                     5084,700
090405 1060 Субсидії населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг 41345,700 41345,700                     41345,700
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот 41345,700 41345,700                     41345,700
090406 1060 Субсидії населенню для відшкодування витрат на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу  24,209 24,209                     24,209
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу  24,209 24,209                     24,209
090412 1090 Інші видатки на соціальний захист населення 736,644 736,644                     736,644
90413 1010 Допомога на догляд за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу 1845,200 1845,200                     1845,200
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 1845,200 1845,200                     1845,200
090501 1050 Організація та проведення громадських робіт 4,984 4,984 4,085     0,000             4,984
090802 1040 Інші програми соціального захисту дітей 17,344 17,344                     17,344
091101 1040 Утримання центрів соціальних служб для сім"ї, дітей та молоді 863,673 863,673 623,975 68,649   0,000             863,673
091103 1040 Соціальні програми і заходи державних органів у справах молоді 109,707 109,707                     109,707
091108 1040 Заходи з оздоровлення та відпочинку дітей, крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 263,795 263,795       0,000             263,795
091204 1020 Територіальни центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг) 4591,306 4591,306 3426,648 145,054   22,864 5,490 4,500   17,374 17,374 17,374 4614,170
091205 1010 Виплати грошової компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги 197,440 197,440                     197,440
091209 1030 Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів і ветеранів. 107,994 107,994                     107,994
091300 1010 Державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам 12187,000 12187,000                     12187,000
    у тому числі:                          
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 12187,000 12187,000                     12187,000
100000   Житлово-комунальне господарство, всього: 6656,855 6656,855 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 6656,855
100203 0620 Благоустрій міст, сіл, селищ 6656,855 6656,855       0,000             6656,855
110000   Культура і мистецтво, всього: 89,674 89,674 52,891 5,701 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 89,674
110104 0829 Видатки на заходи, передбачені державними і місцевими програмами розвитку культури і мистецтва 12,544 12,544                     12,544
110204 0828 Палаци  і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу. 77,130 77,130 52,891 5,701   0,000             77,130
150000   Будівництво, всього: 42,000 42,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 42,000
150201 0829 Збереження, розвиток, реконструкція та реставрація пам'яток історії та культури  42,000 42,000                     42,000
    РАЗОМ ВИДАТКІВ 344549,225 344549,225 113700,196 27739,371 0,000 7419,113 7301,099 176,310 1,000 118,014 118,014 118,014 351968,338
                                   
                                   
                                   
    Голова  районноі у місті ради                                                                                                                                                                                       Н.В. Кеда      
  Н.В. Кеда
           

Код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету Код функці-ональної  класифікації видатків та кредитування бюджету Найменування згідно з типовою відомчою/ тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету  Загальний фонд Спеціальний  фонд Разом
Всього видатки споживання з них: видатки розвитку Всього видатки споживання з них: видатки розвитку з них:
оплата праці комунальні послуги та енергоносії оплата праці комунальні послуги та енергоносії бюджет розвитку з них:                               капітальні видатки за рахунок коштів, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду)
    03 Виконавчий комітет Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради, всього 5505,483 5505,483 3535,482 484,798 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 5505,483
010116 0111 органи місцевого самоврядування, утримання апарату управління 4425,085 4425,085 2858,616 410,448                 4425,085
090802 1040 інші програми соціального захисту дітей 17,344 17,344                     17,344
091101 1040 утримання центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 863,673 863,673 623,975 68,649                 863,673
091103 1040 соціальні програми і заходи державних органів у справах молоді 109,707 109,707                     109,707
110104 0829 видатки на заходи, передбачені державними і місцевими програмами розвитку культури і мистецтва 12,544 12,544                     12,544
110204 0828 палаці і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу 77,130 77,130 52,891 5,701                 77,130
    15 Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради, всього 161445,782 161445,782 7521,843 433,588 0,000 123,504 5,490 4,500 0,000 118,014 118,014 118,014 161569,286
010116 0111 органи місцевого самоврядування, утримання апарату управління 5633,316 5633,316 4091,110 288,534   100,640       100,640 100,640 100,640 5733,956
070303 0910 дитячі будинки (у т.ч. сімейного типу, прийомні сім'ї), у тому числі: 1134,778 1134,778                     1134,778
    за рахунок субвенції з державного бюджету на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях  за принципом "гроші ходять за дитиною" 1134,778 1134,778                     1134,778
090201 1030 Пільги ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, дітям війни, особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, жертвам нацистських переслідувань та реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами, на житлово-комунальні послуги, у тому числі: 14027,500 14027,500                     14027,500
    за рахунок субвенції з державного бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот 14027,500 14027,500                     14027,500
090202 1030 Пільги ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, жертвам нацистських переслідувань на придбання твердого палива та скрапленого газу, у тому числі: 4,742 4,742                     4,742
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу  4,742 4,742                     4,742
090204 1030 Пільги ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; звільненим зі служби за віком, через хворобуабо за вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи; особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років,  1283,600 1283,600                     1283,600
та які стали інвалідами під час виконання службових обов’язків; пенсіонерам з числа слідчих прокуратури; дітям (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатним членам сімей, які перебували на їх утриманні; звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби; батькам та членам сімей військовослужбовців, військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби;  батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов’язків на житлово-комунальні послуги, у тому числі:
    за рахунок субвенції з державного бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот 1283,600 1283,600                     1283,600
090207 1070 Пільги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, на житлово-комунальні послуги, у тому числі: 504,900 504,900                     504,900
    за рахунок субвенції з державного бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот 504,900 504,900                     504,900
090215 1070 Пільги багатодітним сім’ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім’ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім’ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, на житлово-комунальні послуги, у тому числі: 904,200 904,200                     904,200
    за рахунок субвенції з державного бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот 904,200 904,200                     904,200
090216 1070 Пільги багатодітним сім’ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім’ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім’ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, на придбання твердого палива та скрапленого газу, у тому числі: 0,569 0,569                     0,569
    за рахнок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу  0,569 0,569                     0,569
090302 1040 Допомога у зв'язку з вагітністю і пологами, у тому числі: 759,800 759,800                     759,800
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 759,800 759,800                     759,800
090303 1040 Допомога до досягнення дитиною трирічного віку, у тому числі: 762,600 762,600                     762,600
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 762,600 762,600                     762,600
090304 1040 Допомога при народженні дитини, у тому числі:  55403,500 55403,500                     55403,500
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 55403,500 55403,500                     55403,500
090305 1040 Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, у тому числі: 3807,900 3807,900                     3807,900
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 3807,900 3807,900                     3807,900
090306 1040 Допомога на дітей одиноким матерям, у тому числі: 9946,200 9946,200                     9946,200
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 9946,200 9946,200                     9946,200
090307 1040 Тимчасова державна допомога дітям, у тому числі: 1038,300 1038,300                     1038,300
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 1038,300 1038,300                     1038,300
090308 1040 Допомога при усиновленні дитини, у тому числі: 108,700 108,700                     108,700
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 108,700 108,700                     108,700
090401 1040 Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям,у тому числі: 5084,700 5084,700                     5084,700
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 5084,700 5084,700                     5084,700
090405 1060 Субсидії населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, у тому числі:  41345,700 41345,700                     41345,700
    за рахунок субвенції з державного бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот 41345,700 41345,700                     41345,700
090406 1060 Субсидії населенню для відшкодування витрат на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у тому числі: 24,209 24,209                     24,209
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу  24,209 24,209                     24,209
090412 1090 інші видатки на соціальний захист населення, всього 736,644 736,644                     736,644
090413 1010 Допомога на догляд за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, у тому числі: 1845,200 1845,200                     1845,200
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 1845,200 1845,200                     1845,200
090501 1050 Організація та проведення громадських робіт 4,984 4,984 4,085     0,000             4,984
091204 1020 територіальни центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг) 4591,306 4591,306 3426,648 145,054   22,864 5,490 4,500   17,374 17,374 17,374 4614,170
091205 1010 Виплати грошової компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги 197,440 197,440                     197,440
091209 1030 фінансова підтримка громадських організацій інвалідів і ветеранів 107,994 107,994                     107,994
091300 1010 Державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, у тому числі: 12187,000 12187,000                     12187,000
    за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 12187,000 12187,000                     12187,000
    41 Відділ комунального господарства Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради 7224,440 7224,440 323,160 55,024 0,000 75,000 75,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 7299,440
010116 0111 органи місцевого самоврядування, утримання апарату управління 525,585 525,585 323,160 55,024   75,000 75,000           600,585
100203 0620 благоустрій міст, сіл, селищ 6656,855 6656,855                     6656,855
150201 0829 Збереження, розвиток, реконструкція та реставрація пам'яток історії та культури  42,000 42,000                     42,000
    75 Фінансове управління Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради 873,016 873,016 646,612 49,129 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000 873,016
010116 0111 органи місцевого самоврядування, утримання апарату управління 873,016 873,016 646,612 49,129                 873,016
    10 Відділ освіти Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради 169500,504 169500,504 101673,099 26716,832 0,000 7220,609 7220,609 171,810 1,000 0,000 0,000 0,000 176721,113
010116 0111 органи місцевого самоврядування, утримання апарату управління 369,513 369,513 294,398 9,046                 369,513
070000   освіта, утримання установ та закладів, разом 168867,196 168867,196 101378,701 26707,786 0,000 7220,609 7220,609 171,810 1,000 0,000 0,000 0,000 176087,805
    з них:                          
070101 0910 дошкільні заклади 55359,882 55359,882 31345,000 9991,772   6579,231 6579,231           61939,113
070201 0921 загальноосвітні школи, спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії,колегіуми, у тому числі: 101114,023 101114,023 61734,396 14875,799   631,378 631,378 171,810 1,000       101745,401
    за рахунок коштів освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам 67454,700 67454,700 50928,509 3093,432                 67454,700
070202 0921 вечірні  (зміні) школи, у тому числі: 2155,016 2155,016 1596,684 160,778   0,000             2155,016
    за рахунок коштів освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам 688,482 688,482 635,768 12,822                 688,482
070401 0960 позашкільні заклади освіти,заходи із позашкільної роботи з дітьми 3288,679 3288,679 2387,874 305,697   10,000 10,000           3298,679
070802 0990 методична робота, інші заходи із позашкільної роботи з дітьми 316,645 316,645 259,545                   316,645
070803 0990 служби технічного нагляду за бідівництвом і капітальним ремонт 1163,453 1163,453 795,209 67,434                 1163,453
070804 0990 централізовані бухгаттерії обласних, міських, районих відділів освіти 2442,166 2442,166 1839,548 98,715                 2442,166
070806 0990 інші заклади освіти 2989,322 2989,322 1420,445 1207,591                 2989,322
070808 0990 допомога дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, яким виповнюється 18 років 38,010 38,010                     38,010
091108 1040 заходи з оздоровлення та відпочинку дітей, крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 263,795 263,795                     263,795
    ВСЬОГО ВИДАТКІВ 344549,225 344549,225 113700,196 27739,371 0,000 7419,113 7301,099 176,310 1,000 118,014 118,014 118,014 351968,338
                               
                               
                               
                               
    Голова районної у місті ради                   Н.В. Кеда    
                               


        Додаток 4
        до рішення районної у місті ради
                           29.06.2016  №  49/16
           
Фінансування бюджету Красногвардійського району на 2016 рік
           грн. 
Код Назва Всього Загальний фонд Спеціальний фонд
Разом в тому числі бюджет розвитку
200000 Внутрішнє фінансування 13130380,06 13012366,06 118014,00 118014,00
208000 Фінансування за рахунок зміни залишків коштів бюджету району 13130380,06 13012366,06 118014,00 118014,00
208100 На початок періоду 16641170,17 16641170,17 0,00 0,00
208200 На кінець періоду 3510790,11 3510790,11 0,00 0,00
208400 Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) 0,00 -118014,00 118014,00 118014,00
  Всього за типом кредитора 13130380,06 13012366,06 118014,00 118014,00
600000 Фінансування за активними операціями 13130380,06 13012366,06 118014,00 118014,00
602000 Зміни обсягів бюджетних коштів 13130380,06 13012366,06 118014,00 118014,00
602100 На початок періоду 16641170,17 16641170,17 0,00 0,00
602200 На кінець періоду 3510790,11 3510790,11 0,00 0,00
602400 Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) 0,00 -118014,00 118014,00 118014,00
  Всього за типом боргового зобов'язання 13130380,06 13012366,06 118014,00 118014,00
           
           
           
Голова  районної  у місті ради                                                                                          Н.В. Кеда
 
           

  Додаток 5
  до рішення районної у місті ради
  від ________________ № _______
       
Міжбюджетні трансферти з державного та міського бюджетів бюджету Красногвардійського району на 2016 рік
       
       
Найменування згідно з класифікацією міжбюджетних трансфертів Всього Загальний фонд Спеціальний фонд
Субвенції з державного бюджету, всього: 215 085,398 #########  
з них:      
Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу 90 943,900 90 943,900  
Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот  58 065,900 58 065,900  
Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу 29,520 29,520  
Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам 64 911,300 64 911,300  
Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною" 1 134,778 1 134,778  
Субвенції з міського бюджету, всього: 33 231,394 33 231,394 0,000
з них:      
Інші субвенції (субвенція з міського бюджету на демонтаж пам'ятників та пам'ятних знаків епохи тоталітарного режиму на території району) 42,000 42,000  
Інші субвенції (субвенція з міського бюджету на утримання закладів освіти) 32 572,907 32 572,907  
Інші субвенції (субвенція з міського бюджету на оздоровлення та відпочинок дітей у пришкільних таборах) 263,795 263,795  
Інші субвенції (субвенція з міського бюджету на виконання Комплексної програми соціального захисту мешканців міста Дніпропетровська на 2016-2018 роки (на надання щомісячної адресної допомоги сім'ям загиблих (померлих) інвалідів війни і учасників бойових дій в Афганістані, які не мають права на отримання пільг на оплату житлово-комунальних послуг в залежності від середньомісячного сукупного доходу)) 103,650 103,650  
Інші субвенції (субвенція з  міського бюджету на виконання Програми підтримки учасників антитерористичної операції та членів їх сімей м. Дніпропетровська "Родина героя" на 2014-2019 роки (надання адресної допомоги на оплату житлово-комунальних послуг учасникам АТО та членам їх сімей) 244,058 244,058  
Інші субвенції (субвенція з  з міського бюджету на виконання заходів Програми зайнятості населення по м.Дніпропетровську на 2013-2017 роки (організація проведення оплачуваних громадських робіт) 4,984 4,984  
РАЗОМ офіційних трансфертів: 248316,792 248316,792 0,000
       
       
Голова районної у місті ради   Н.В. Кеда
Код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету Код функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету Найменування згідно з типовою відомчою /тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету Найменування місцевої (регіональної) програми Загальний фонд Спеціальний фонд Разом загальний та спеціальний фонди
    03  Виконавчий комітет Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради, всього   139,595 0,000 139,595
    у тому числі:        
090802 1040 Інші програми соціального захисту дітей Програма соціального захисту дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, та дітей, які опинились у складних життевих обставинах у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська на 2016-2020 роки 17,344   17,344
091103 1040 Соціальні програми і заходи державних органів у справах молоді Молодь Красногвардійського району на 2013-2017 роки 109,707   109,707
110104 0829 видатки на заходи, передбачені державними і місцевими програмами розвитку культури і мистецтва Програма основних щорічних заходів у Красногвардійському районі на 2016 рік  12,544   12,544
    15 Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради, всього   1047,062 0,000 1047,062
    у тому числі:        
090412 1090 Інші видатки на соціальний захист населення                                                           (субвенція з міського бюджету на надання щомісячної адресної допомоги сім'ям загиблих (померлих) інвалідів війни і учасників бойових дій в Афнаністані, які не мають права на отримання пільг на оплату житлово-комунальних послуг в залежності від середньомісячного сукупного доходу) Комплексна програма соціального захисту мешканців міста Дніпропетровська на 2016-2018 роки 103,650   103,650
090412 1090 Інші видатки на соціальний захист населення                                                                            (субвенція з міського бюджету на виконання Програми підтримки учасників антитерористичної операції та членам їх сімей м. Дніпропетровська "Родина героя" на 2014-2019 роки) Програма підтримки учасників антитерористичної операції та членам їх сімей м. Дніпропетровська "Родина героя" на 2014-2019 роки 244,058   244,058
090412 1090 Інші видатки на соціальний захист населення                                                             Районна комплексна програма соціального захисту інвалідів та соціально-незахищених верств населення "Турбота"                                                                       на 2013-2017 роки 255,637   255,637
090412 1090 Інші видатки на соціальний захист населення                                                             Района комплексна програма "Ветеран" на 2013-2017 роки 49,047   49,047
090412 1090 Інші видатки на соціальний захист населення                                                         (надання адресної допомоги на оплату житлово-комунальних послуг)                                               Комплексна програма соціального захисту громадян м. Дніпропетровська, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на 2014-2016 роки 8,950   8,950
090412 1090 Інші видатки на соціальний захист населення                                                              (надання адресної допомоги на оплату житлово-комунальних послуг родинам інвалідів)                                                       Комплексна програма соціального захисту інвалідів м. Дніпропетровська "Турбота" на 2013-2017 роки 75,302   75,302
090501 1050 Організація та проведення громадських робіт                                                                                                                    (субвенція з міського бюджету на виконная заходів Програми зайнятості населення по м. Дніпропетровську на 2013 - 2017 роки (організація проведення оплачуваних громадських робіт)) Програма зайнятості населення по м. Дніпропетровську                                  на 2013-2017 роки                                                                      4,984   4,984
091205 1010 Виплати грошової компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги                                                               Районна комплексна програма соціального захисту інвалідів та соціально-незахищених верств населення "Турбота"                                                                       на 2013-2017 роки 197,440   197,440
091209 1030 Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів і ветеранів                    Района комплексна програма "Ветеран" на 2013-2017 роки 107,994   107,994
    10  Відділ освіти Красногвардійської районної у місті                  Дніпропетровську ради, всього   263,795 0,000 263,795
    у тому числі:        
091108 1040 Заходи з оздоровлення та відпочинку дітей, крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи                                                                                                                         (субвенція з міського бюджету на оздоровлення та відпочинок дітей у пришкільних таборах) Комплексна програма розвитку молодіжної та сімейної політики у місті Дніпропетровську на 2016-2020 роки 263,795   263,795
    41  Відділ комунального  господарства Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради, всього:   6698,855 0,000 6698,855
    у тому числі:        
100203 0620 Благоустрій міст, сіл, селищ                                                                                                         Програма реформування та розвитку житлово-комунального господарства міста Дніпропетровська на 2016-2020 роки 6656,855   6656,855
150201 0829 Збереження, розвиток, реконструкція та реставрація пам'яток  історії та культури                                                                                                                                (субвенція з міського бюджету на демонтаж пам'ятників та пам'ятних  знаків епохи тоталітарного режиму на території районів міста) Програма заходів та завдань з охорони культурної спадщини та збереження історичного середовища м. Дніпропетровська                                     на 2014-2018 роки 42,000   42,000
    ВСЬОГО ВИДАТКІВ   8149,307 0,000 8149,307
                     

    Додаток 7  
    до рішення районної у місті ради  
    _________________ № _________  
       
       
       
       
       
Перелік установ та закладів бюджетної сфери, які починаючи з 01.04.2016,   
фінансуються за рахунок коштів міського бюджету  
       
№ з/п  Назва установ та закладів  Адреса  
 
1 Комунальний заклад культури "Культурно-молодіжний центр "Краснопілля" Дніпропетровської міської ради 49048, м. Дніпропетровськ,                                вул. Дзеркальна, 1р  
       
       
       
       
Голова районної у місті ради Н.В. Кеда
       
       
                   
    Голова районної у місті ради       Н.В. Кеда  

        Додаток 8
        до рішення районної у місті ради
        _________________________  № ______
               
               
Перелік об'єктів,  
видатки на які у  2016 році будуть проводитися за рахунок коштів  бюджету розвитку  
   
              тис. грн.
Код тимчасвої класи-фікації видатків та креди-тування місцевих бюджетів Код функціональ-ної класи-фікації видатків та кредитування бюджету Найменування згідно з типовою  відомчою/типовою програмною/ тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету Назва об'єктів відповідно до проектно-кошторисної документації тощо Загальний  обсяг фінансування будівництва Відсоток завершеності будівництва об'єкту на майбутні роки Всього видатків на завершення будівництва, освоєння об'єктів на майбутні роки Разом видатків на поточний рік
 
2   3 4 5 6 7 8
    15  Управління праці та соціального захисту населення  Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради         118,014
010116 0111 Органи місцевого самоврядування, утримання апарату управління Капітальні видатки       100,640
091204 1020 Територіальни центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Капітальні видатки       17,374
    В С Ь О Г О    0,000   0,000 118,014
               
               
               
               
Голова районної у місті ради       Н.В. Кеда  
               






Красногвардійська

районна   у   місті   Дніпропетровську   рада

VІІ скликання

ІХ сесія

Р І Ш Е Н Н Я

 
29.06.2016                                   м. Дніпропетровськ                          №  50/16

 
Про затвердження Програми економічного
і соціального розвитку Красногвардійського району на 2016 рік
 
  
Відповідно до Конституції України, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України», «Про державний бюджет України на 2016 рік», Красногвардійська районна у місті рада
 
В И Р І Ш И Л А:
 
1.       Затвердити Програму економічного і соціального розвитку Красногвардійського району на 2016 рік та обсяги використання коштів на виконання цієї Програми (додаються).
 
2.       Структурним підрозділам Красногвардійської районної у місті ради та її виконавчого комітету:
2.1.    Забезпечити в установленому порядку виконання заходів Програми (п. 1 цього рішення).
2.2.    Забезпечити своєчасне і цільове використання коштів, передбачених на виконання Програми (п. 1 цього рішення).
2.3.    Щоквартально інформувати відділ соціально-економічного розвитку району та роботи з правоохоронними органами виконавчого комітету районної у місті ради про виконання заходів Програми (п. 1 цього рішення).
 3.       Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на заступника голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів Нагорного Є.В. та завідувача відділу соціально-економічного розвитку району та роботи з правоохоронними органами виконавчого комітету Мещерякову С.В.
 4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні депутатські комісії: комісія з питань бюджету та фінансів, соціально-економічного розвитку району (Сідєков А.К.); комісія з питань місцевого самоврядування, депутатської етики та депутатської діяльності (Калугіна В.В.); комісія з питань забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян (Дороленко К.В.); комісія з питань житлово-комунального господарства і благоустрою та охорони навколишнього середовища(Скорік К.В.); комісія з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, материнства та дитинства (Мостова Л.М.); комісія з питань освіти, культури, спорту та молодіжної політики (Корнійчук Т.В.) та заступника голови районної у місті ради Чернецького С.В.
 
 
  
 
 
Голова районної у місті ради                                                                      Н.В. Кеда



Красногвардійська

районна   у   місті   Дніпропетровську   рада

VІІ скликання

IХ сесія

Р І Ш Е Н Н Я

 

29.06.2016                                   м. Дніпропетровськ                          №  51/16 


Про затвердження Положення та структури
відділу комунального господарства Красногвардійської
районної у місті Дніпропетровську ради
 
         Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»,рішенням міської ради від 18.02.2004 № 18/15 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів», рішенням Дніпропетровської міської ради від 27.11.2013 № 44/43 «Про затвердження Правил благоустрою території міста Дніпропетровська», з метою упорядкування видачі та завірення довідок,та інших актів громадянам, які мешкають у Красногвардійському районі міста Дніпропетровська Красногвардійська районна у місті рада
 

В И Р І Ш И Л А :

 
1.       Затвердити Положення про відділ комунального господарства Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (додаток 1).
2.        Затвердити структуру відділу комунального господарства Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (додаток 2).
3.       Вважати таким, що втратило чинність, рішення Красногвардійської районної у місті ради від 22.04.2016 № 36/16 «Про затвердження Положення та структури відділу комунального господарства Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради».
4.       Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на начальника відділу комунального господарства Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради Власенка С.О. та заступника голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів Саліка А.В.
5.        Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні депутатські комісії з питань житлово-комунального господарства і благоустрою та охорони навколишнього середовища (Скорік Д.В.), з питань місцевого самоврядування, депутатської етики та депутатської діяльності (Калугіна В.В.) та заступника голови районної у місті ради Чернецького С.В.
 
 
Голова районної у місті ради                                                                Н.В. Кеда

 

 
Додаток 1
затверджено рішенням
районної у місті ради
від ___________ № ______ 

 
 

ПОЛОЖЕННЯ
про відділ комунального господарства
Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради

 
1. Загальні положення
 
1.1.   Відділ комунального господарства районної у місті ради   (далі – відділ) має статус виконавчого органу районної у місті ради.
1.2.   Відділ здійснює повноваження, які встановлені чинним законодавством для органів місцевого самоврядування, у галузі комунального господарства в межах та у спосіб, визначених цим Положенням.
1.3.   У своїй діяльності відділ керується Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про державну службу», «Про запобігання корупції», «Про благоустрій населених пунктів», «Про  здійснення  державних  закупівель», «Про інформацію», «Про звернення громадян» іншими законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами Верховної Ради України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими підзаконними нормативно-правовими актами, рішеннями та розпорядженнями міської ради та районної у місті ради, регламентом роботи районної у місті ради та її виконавчого комітету, а також цим Положенням.
1.4.   Відділ фінансується за рахунок коштів районного бюджету. Гранична чисельність, фонд оплати праці працівників та видатки на утримання відділу, в межах виділених асигнувань, затверджуються рішеннями районної у місті ради.
1.5.   Відділ є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
1.6. Юридична  адреса  відділу: м. Дніпропетровськ, просп. Пушкіна, 65.
 
2. Основні завдання та функції
 
Основними завданнями і функціями відділу є:
2.1. Реалізація державної політики щодо санітарного очищення, дорожнього і зеленого господарства та благоустрою території району.
2.2. Організація та координація роботи комунальних підприємств та підприємств іншої власності, діяльність яких пов’язана з проведенням робіт в галузі комунального господарства, в межах визначеним цим Положенням.
 2.3. Складання плану по благоустрою та озелененню закріпленої території району.
2.4. Координація роботи з питань збирання та транспортування побутових відходів з території приватного сектору району.
2.5. Забезпечення утримання, проведення благоустрою парків, скверів, зелених зон, реставрації пам’ятників, пам’ятних місць та інших об’єктів, які знаходяться на обслуговувані та на балансі відділу.
2.6. Організація робіт щодо зимового утримання доріг та проїздів, які закріплені згідно титулів за відділом комунального господарства.
2.7. Організація роботи з громадянами, квартальними комітетами  щодо  вжиття заходів з благоустрою території приватного сектору району.
2.8. Здійснення в установленому порядку контролю за станом благоустрою виробничих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень, створення та утримання в належному стані місць відпочинку громадян; участь у підготовці матеріалів для оформлення дозволу на видалення (вирубку) зелених насаджень або окремих дерев та чагарників.
2.9. Здійснення, відповідно до законодавства, контролю та організацією обслуговування населення підприємствами комунального господарства усіх форм власності.
2.10. Участь у розробці проектів програм, цільового фінансування робіт, спрямованих на підвищення рівня та якості комунальних послуг населенню району.
2.11. Укладання договорів з підприємствами, установами, організаціями різних форм власності на виконання робіт, з благоустрою території району.
2.12. Ведення бухгалтерської та статистичної звітності у встановленому порядку.
2.13. Внесення пропозицій щодо комплексного розвитку комунального господарства.
2.14. Участь у розробці заходів для забезпечення сталої роботи комунального господарства району в умовах стихійного лиха, аварій, катастроф і подолання їх наслідків.
         2.15. Розгляд пропозицій щодо удосконалення структури управління комунальним господарством району.
2.16. Участь у розробці проекту бюджету району.
2.17. Участь у роботі комісії з обстеження стану приватних будинків.
2.18. Контроль за виконанням підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності, утримання та експлуатації об’єктів комунальної власності з благоустрою території району.
2.19. Сумісно з органами державної влади і органами місцевого самоврядування реалізує державну політику у сфері охорони природи, забезпечення належного санітарного стану території району,  запобігання підтоплення території району і подолання його наслідків.
2.20. Завіряє довідки (про склад сім’ї, з місця реєстрації та ін.) видані органами самоорганізації населення Красногвардійського району.
 
2.21. Видає довідки (про склад сім’ї, з місця реєстрації та ін.) якщо будинок суб’єкта звернення не утримується на балансі жодного житлово-експлуатаційного підприємства, установи та організації району або за інших обставин у межах повноважень.
2.22. Розгляд звернень громадян, що належить до його компетенції.
 
3. Керівництво та структура відділу
 
3.1. Штатний розпис, структура відділу та зміни в них затверджуються головою районної у місті ради за поданням начальника відділу за узгодженням із заступником голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів, який здійснює керівництво відділом, у межах загальної структури та штатів виконавчих органів районної у місті ради, затверджених в установленому порядку.
3.2. Начальник відділу призначається і звільняється з посади головою районної у місті ради. Начальник відділу здійснює свою діяльність відповідно до цього Положення та посадових обов’язків, які затверджує  голова районної у місті ради.
3.3. На час відсутності начальника відділу його обов’язки виконує заступник начальника відділу, головний спеціаліст відділу, обов’язки на якого покладаються наказом начальника відділу у встановленому законодавством порядку.
3.4. Начальник відділу:
3.4.1. Керує діяльністю відділу та відповідає за виконання покладених на відділ завдань, організовує підбір, розстановку кадрів, вносить пропозиції щодо матеріального заохочення та дисциплінарної відповідальності працівників відділу, враховуючи при цьому всі об’єктивні фактори (персонально по кожному працівнику);
3.4.2. Подає на затвердження голові районної у місті ради кошторис доходів і видатків та штатний розпис відділу;
3.4.3. Розпоряджається коштами у межах затвердженого кошторису витрат на утримання відділу та здійснення функцій, передбачених цим Положенням;
3.4.4. Несе персональну відповідальність за цільове та ефективне використання бюджетних коштів;
3.4.5. Вносить на розгляд виконкому районної у місті ради проекти рішень, готує проекти рішень районної у місті ради, проекти розпоряджень голови районної у місті ради з напрямків діяльності відділу, які визначені цим Положенням, готує та подає інші документи з цих питань в установленому порядку;
3.4.6. Несе особисту відповідальність за виконання розпоряджень голови районної у місті ради, рішень районної у місті ради та її виконавчого комітету з питань діяльності відділу;
3.4.7. Представляє інтереси відділу у взаємовідносинах з органами, організаціями, підприємствами, установами, фізичними та юридичними особами в установленому порядку;
3.4.8. Вживає заходи адміністративного впливу за фактами  порушення правил благоустрою території міста Дніпропетровська;
3.4.9. Веде прийом громадян, юридичних та фізичних осіб.
3.5. Працівники відділу призначаються та звільняються з посади наказом начальника відділу та здійснюють свою діяльність відповідно до посадових обов’язків, які затверджує  начальник відділу.
 
4. Майно і ресурси
 
4.1. У розпорядженні відділу є належні йому засоби виробництва та інше майно, необхідне дляздійснення функціональних завдань.
4.2. Ресурси відділу складаються з:
- цільового бюджетного фінансування на утримання доріг, зелених насаджень та благоустрою на підпорядкованій території;
-   коштів виділених депутатським корпусом усіх рівнів;
- субвенцій та іншого фінансування.
           
5. Відділ має право:
 
5.1. Орендувати майно за рахунок джерел передбачених чинним законодавством.
        5.2.  Закуповувати у встановленому порядку для потреб відділу необхідні матеріали, вироби, техніку, сировину, обладнання, інструменти у підприємств, установ та організацій.
5.3. Залучати спеціалістів інших структурних підрозділів районної у місті ради, підприємств, установ та організацій для розгляду питань, що належать до його компетенції.
5.4. Отримувати в установленому порядку від інших структурних підрозділів районної у місті ради, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, документи та інші матеріали, а від місцевих органів державної статистики – безоплатно статистичні дані, необхідні для виконання покладених на нього завдань.
5.5. Залучати у порядку, визначеному законодавством, підприємства, установи та організації до участі у розвитку комунального господарства району.
5.6. Скликати наради з питань, що належать до його компетенції.
5.7. Готувати проекти розпоряджень голови районної у місті ради та рішень виконкому районної у місті ради, проекти листів виконкому районної у місті ради.
5.8. Здавати в оренду приміщення, будівлі, техніку та механізми, які знаходяться на балансі відділу.
5.9. Укладати договори  з підприємствами, установами та організаціями відносно підтримки санітарного стану району та проведенню робіт (послуг) з благоустрою території району.
5.10. Складати у встановленому порядку протоколи про порушення адміністративної   відповідальності   відповідальних  осіб   на   підприємствах,
 установах, організаціях, фізичних та юридичних осіб, які порушують екологічний та санітарний стан району.
5.11. Відділ являється головним розпорядником бюджетних коштів, виділених йому згідно чинного законодавства.
 
6. Утворення, ліквідація, реорганізація, підпорядкованість, підзвітність та підконтрольність відділу
 
6.1. Відділ утворюється і реорганізується районною у місті радою за пропозицією голови районної у місті ради.
6.2. Відділ підпорядкований і підзвітний районній у місті раді та її виконавчому комітету.
6.3. Оперативне керівництво відділом здійснює заступник голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів відповідно до розподілу обов’язків, затвердженим головою районної у місті ради.
 
 
 
 
 
Голова районної у місті ради                                                                Н.В. Кеда
 
 
 
 
 

Додаток 2
затверджено рішенням
районної у місті ради
від ____________ № ______

 
 

 
СТРУКТУРА
відділу комунального господарства Красногвардійської  районної
у місті Дніпропетровську ради

 
 
 
 
Начальник відділу
 
 
 
Заступник начальника відділу
                                                                 
  
Головний
спеціаліст-бухгалтер
 
Головний спеціаліст
Головний спеціаліст
Водій
 
                                     
 
 
 
 
Голова районної у місті ради                                                                Н.В. Кеда



 
 
 

                   Красногвардійська

                   районна   у   місті   Дніпропетровську   рада

                                                                                                      VІІ скликання                                                                                                                                                                             
  ІX сесія

                                                                  Р І Ш Е Н Н Я

 

29.06.2016                                           м. Дніпропетровськ                             №  ___52/16______

 
Про затвердження Положення
прозагальний відділ виконавчого
комітету Красногвардійської районної
у місті Дніпропетровську ради
 
 
Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішеннями Красногвардійської районної у місті ради від 22.04.2016 № 40/16 «Про затвердження структури виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради», № 41/16 «Про затвердження граничної чисельності працівників Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради та її виконавчих органів», Красногвардійська районна у місті рада
 

В И Р І Ш И Л А:

 
1. Затвердити Положення про загальний відділ виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (додаток).
2. Ввести в дію Положення про загальний відділ виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради з 01.07.2016.
3. Вважати такими, що втратило чинність рішення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради від 25.02.2015 № 287/15 «Про внесення зміни до структури виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради» з 01.07.2016.
4. Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на керуючого справами виконкому Медвідя П.В.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань місцевого самоврядування, депутатської етики та депутатської діяльності (Калугіна В.В.) та голову районної у місті ради        Кеду Н.В.
 
 

Голова районної у місті ради                                                                   Н.В. Кеда

 
 

Додаток
до рішення районної
у місті ради
від _______ № _____

 

ПОЛОЖЕННЯ
про загальний відділ виконавчого комітету
Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради

 
 
І. Загальні положення
 
1.1.   Загальний відділ виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (далі – Відділ) є структурним підрозділом виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради і підпорядковується голові районної у місті ради та керуючому справами виконкому.
1.2.   Відділ підзвітний і підконтрольний районній у місті раді.
1.3.   Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, стандартом ISO 9001, іншими нормативно-правовими актами, рішеннями районної у місті ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями голови районної у місті ради, а також цим Положенням.
У питаннях організації і застосування методики проведення кадрової роботи та служби в органах місцевого самоврядування Відділ керується також відповідними рекомендаціями Нацдержслужби, Мінсоцполітики, Мінюсту та Пенсійного фонду.
1.4.   Відділ має печатки зі своїм найменуванням, для засвідчення документів з кадрових питань та інші необхідні реквізити.
 
ІІ. Основні завдання і повноваження відділу
 
2.1.   Основними завданнями Відділу є:
Загальне діловодство
2.1.1. Організація системи ведення діловодства та єдиного порядку роботи з документами у виконавчому комітеті районної у місті ради (за винятком документів, які містять інформацію, що належить до таємної).
2.1.2. Здійснення контролю за проходженням і виконанням документів,    а також аналіз причин порушення термінів виконання документів і внесення пропозицій щодо їх усунення.
2.1.3. Забезпечення опрацювання вхідної і вихідної кореспонденції, рішень виконавчого комітету районної у місті ради, розпоряджень голови районної у місті ради, протоколів засідань виконавчого комітету районної у місті ради, апаратних нарад при голові районної у місті ради, їх належне оформлення та зберігання протягом визначеного часу.
2.1.4. Участь у підготовці проектів рішень виконавчого комітету районної у місті ради, розпоряджень голови районної у місті ради.
2.1.5. Підготовка інформаційно-аналітичних та інших матеріалівз питань діловодства та інформування керуючого справами виконкому про стан виконання документів.
2.1.6. Надання методичної допомоги в організації діловодства виконавчим органам районної у місті ради, структурним підрозділам виконавчого комітету районної у місті ради, підприємствам, організаціям та установам району.
Робота з персоналом
2.1.7. Реалізація державної політики у сфері служби в органах місцевого самоврядування та з питань кадрової роботи, документальне оформлення проходження служби в органах місцевого самоврядування та трудових відносин.
2.2.   Відділ відповідно до покладених на нього завдань:
Загальне діловодство
2.2.1. Здійснює ведення діловодства у виконавчому комітеті районної у місті ради.
2.2.2. Приймає, реєструє, здійснює попередній розгляд, передає за призначенням вхідну кореспонденцію та внутрішню документацію виконавчого комітету районної у місті ради, реєструє і відправляє вихідну кореспонденцію, веде реєстраційну і контрольну картотеки.
2.2.3. Забезпечує діловодний контроль за своєчасним виконанням актів вищих державних органів, рішень виконавчого комітету районної у місті ради, розпоряджень та доручень голови районної у місті ради, а також інших службових документів, що підлягають контролю, систематично інформує керівництво виконавчого комітету районної у місті ради про хід їх виконання.
2.2.4. Здійснює контроль за дотриманням вимог Інструкції з діловодства при підготовці проектів розпоряджень голови районної у місті, матеріалів (проекти рішень, інформації та ін.) для розгляду на засіданнях виконавчого комітету районної у місті ради, апаратних нарадах при голові районної у місті ради.
2.2.5. Здійснює організацію проведення засідань виконавчого комітету районної у місті ради, апаратних нарад при голові районної у місті ради та їх протоколювання.
2.2.6. Здійснює оформлення та видачу копій, витягів з прийнятих рішень і розпоряджень.
2.2.7. Здійснює реєстрацію, оформлення, зберігання і здачу в архів рішень виконавчого комітету районної у місті ради, розпоряджень голови районної у місті ради, а також зберігання і здачу в архів рішень районної у місті ради.
2.2.8. Здійснює оформлення, облік і зберігання протягом встановленого часу протоколів засідань виконавчого комітету районної у місті ради, забезпечує зберігання матеріалів сесій районної у місті ради.
2.2.9. Розробляє Регламент виконавчого комітету районної у місті ради, Інструкцію з діловодства у виконавчому комітеті районної у місті ради.
2.2.10.        Складає зведену номенклатуру справ виконавчого комітету районної у місті ради, забезпечує контроль за належним формуванням, оформленням і зберіганням справ, що підлягають здачі в архів.
2.2.11.        Організовує роботу поточного архіву виконавчого комітету районної у місті ради відповідно до нормативно-правових актів з архівної справи.
2.2.12.        Удосконалює форми і методи роботи з документами у виконавчому комітеті районної у місті ради.
2.2.13.        Здійснює організаційно-методичне керівництво роботою з документами у виконавчих органах районної у місті ради, структурних підрозділах виконавчого комітету районної у місті ради. За дорученням керівництва виконавчого комітету районної у місті ради організовує перевірки стану ведення діловодства та контролю за виконанням службових документів у виконавчих органах районної у місті ради, структурних підрозділах виконавчого комітету районної у місті ради.
2.2.14.        Вивчає досвід роботи діловодних служб виконавчих органів районної у місті ради, структурних підрозділів виконавчого комітету районної у місті ради, виконавчих комітетів інших районних у місті рад.
2.2.15.        Забезпечує культуру діловодства, сприяє підвищенню кваліфікації у сфері діловодства працівників виконавчого комітету районної у місті ради.
2.2.16.        Забезпечує виготовлення, облік, зберігання печаток, штампів, бланків організаційно-розпорядчих і реєстраційно-контрольних документів виконавчого комітету районної у місті ради.
2.2.17.        Готує довідник телефонів виконавчих органів районної у місті ради, структурних підрозділів виконавчого комітету районної у місті ради, інших районних установ і організацій.
Робота з персоналом
2.2.18.        Забезпечує реалізацію вимог чинного законодавства та відпо-відних нормативно-правових актів з питань кадрової роботи та служби в органах місцевого самоврядування і нагород, здійснює контроль з цих питань і надає організаційно-методичну допомогу виконавчим органам районної у місті ради; разом з відповідними виконавчими органами районної у місті ради узагальнює практику роботи з кадрами, аналізує її, вносить голові районної у місті ради пропозиції щодо її вдосконалення.
2.2.19.        Забезпечує виконання захисту персональних даних у сфері реалізації трудових відносин.
2.2.20.        Разом з іншими структурними підрозділами виконавчого комітету районної у місті ради та виконавчими органами районної у місті ради розробляє поточні та перспективні плани роботи з кадрами, визначає щорічну перспективну потребу в кадрах, формує замовлення на підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування, забезпечує укладання відповідних угод із закладами освіти, в першу чергу, з ДРІДУ НАДУ при Президентові України.
2.2.21.        Веде встановлену звітно-облікову документацію, готує державну статистичну звітність з кадрових питань, аналізує якісний склад посадових осіб місцевого самоврядування.
2.2.22.        Проводить роботу з резервом кадрів в органи місцевого само-врядування, здійснює організаційно-методичне керівництво формуванням кадрового резерву і контролює виконання особистих річних планів підготовки осіб, зарахованих до кадрового резерву, аналізує і узагальнює практику формування кадрового резерву у районній у місті раді. Здійснює контроль з цих питань та організаційно-методичну допомогу виконавчим органам районної у місті ради та структурним підрозділам виконавчого комітету районної у місті ради. Вносить голові районної у місті ради пропозиції щодо вдосконалення цієї роботи.
2.2.23.        Здійснює координацію роботи щодо стажування осіб, зарахованих до кадрового резерву, а також проходження практики студентами вищих навчальних закладів.
2.2.24.        Приймає від претендентів на посади в органи місцевого самоврядування відповідні документи та подає їх на розгляд конкурсної комісії, здійснює інші заходи щодо організації конкурсного відбору.
2.2.25.        Організовує у межах своїх повноважень проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком.
2.2.26.        Забезпечує у межах своїх повноважень проведення перевірки відомостей щодо застосування заборон, передбачених Законом України «Про очищення влади».
2.2.27.        Готує матеріали про призначення на посади та звільнення з посад працівників виконавчого комітету районної у місті ради, керівників виконавчих органів районної у місті ради.
2.2.28.        Оформляє документи про прийняття Присяги та присвоєння рангів посадових осіб місцевого самоврядування, вносить про це записи до трудових книжок.
2.2.29.        Обчислює стаж роботи та стаж служби в органах місцевого самоврядування, здійснює контроль за встановленням надбавок за вислугу років та надання відпусток відповідної тривалості, складає графіки щорічних відпусток працівників виконавчого комітету районної у місті ради.
2.2.30.        Здійснює оформлення листків непрацездатності в частині, що стосується визначення страхового стажу працівників виконавчого комітету районної у місті ради.
2.2.31.        Здійснює ведення табелю обліку робочого часу працівників виконавчого комітету районної у місті ради.
2.2.32.        Розглядає матеріали та готує документи для заохочення та нагородження працівників, веде відповідний облік.
2.2.33.        У межах своєї компетенції здійснює заходи для забезпечення трудової дисципліни, оформляє документи, пов’язані з проведенням службового розслідування та застосуванням заходів дисциплінарного впливу.
2.2.34.        Здійснює роботу, пов’язану із заповненням, обліком і зберіганням трудових книжок та особових справ (особових карток) працівників з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту персональних даних.
2.2.35.        Оформляє і видає службові посвідчення та довідки з місця роботи працівника.
2.2.36.        Готує документи для відрядження працівників.
2.2.37.        У межах своєї компетенції бере участь у розробці структури виконавчих органів районної у місті ради, їх штатних розписів, контролює розробку посадових інструкцій у них.
2.2.38.        Здійснює організаційне забезпечення і бере участь у роботі атестаційної комісії та проведенні щорічної оцінки виконання посадовими особами місцевого самоврядування покладених на них завдань і обов’язків,               а також контролює проведення цієї роботи у виконавчих органах районної у місті ради.
2.2.39.        Здійснює заходи щодо ведення комп’ютерного обліку електронних особових справ посадових осіб місцевого самоврядування ІІІ-VІІ категорії, використання його даних у межах повноважень виконавчого комітету районної у місті ради, супроводження і зберігання відомостей для формування єдиної комп’ютерної системи «Кадри» та своєчасної підготовки і подання до управління державної служби Головного управління державної служби України в Дніпропетровській області необхідної інформації у встановленому порядку.
2.2.40.        Здійснює організаційні заходи щодо своєчасного щорічного подання посадовими особами місцевого самоврядування відомостей про декларування доходів.
2.2.41.        Надає консультаційну та практичну допомогу з питань кадрової роботи та служби в органах місцевого самоврядування.
2.2.42.        Засвідчує печаткою документи у випадках, передбачених відповідними нормативно-правовими актами.
2.2.43.        Виконує інші функції відповідно до покладених завдань або за дорученням голови районної у місті ради та керуючого справами виконкому.
 
2.3.   Відділ під час виконання покладених на нього завдань у межах своєї компетенції взаємодіє зі структурними підрозділами виконавчого комітету районної у місті ради, виконавчими органами районної у місті ради, підприємствами, організаціями, установами району незалежно від форми власності і підпорядкування, об’єднаннями громадян і громадянами.
 
ІІІ. Права відділу
 
3.1.   Відділ має право:
 
3.1.1. Отримувати від структурних підрозділів виконавчого комітету районної у місті ради, виконавчих органів районної у місті ради, підприємств, організацій та установ району інформацію, документи та інші матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань.
3.1.2. Вимагати від керівників структурних підрозділів виконавчого комітету районної у місті ради, виконавчих органів районної у місті ради, підприємств, організацій та установ району дотримання Регламенту виконавчого комітету районної у місті ради, виконання надісланих їм документів, рішень виконавчого комітету районної у місті ради, розпоряджень голови районної у місті ради, надання ними у визначені строки інформації про виконання документів, а також письмових пояснень про кожен випадок несвоєчасного чи поверхневого розгляду документів.
3.1.3. Повертати виконавцям проекти рішень, розпоряджень та інші документи, які розроблено та подано з порушенням установлених вимог та вимагати їх доопрацювання.
3.1.4. Вимагати від керівників структурних підрозділів виконавчого комітету районної у місті ради, виконавчих органів районної у місті ради, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності суворого дотримання встановленого порядку прийому громадян та розгляду їх звернень,  а також отримувати від них документи, довідки, інші матеріали, необхідні розгляду звернень громадян, письмові та усні пояснення щодо несвоєчасного або часткового виконання доручень голови районної у місті ради, його заступників та керуючого справами виконкому з розгляду конкретних звернень громадян.
3.1.5. Вимагати від керівників структурних підрозділів виконавчого комітету районної у місті ради, виконавчих органів районної у місті ради надання відомостей, необхідних для удосконалення роботи з документами.
3.1.6. Вносити на розгляд районної у місті ради, її виконавчого комітету та голови районної у місті ради проекти рішень, розпоряджень, планів заходів у випадках, передбачених Регламентом та Інструкцією з діловодства.
3.1.7. За дорученням керівництва виконавчого комітету районної у місті ради перевіряти та аналізувати діяльність структурних підрозділів виконавчого комітету районної у місті ради, виконавчих органів районної у місті ради з питань організації роботи зі службовими документами, а також дотримання вимог законодавства про працю та службу в органах місцевого самоврядування.
3.1.8. Брати участь у нарадах та інших заходах, що проводяться     в районній у місті раді та її виконавчих органах, скликати наради з питань, що належать до компетенції Відділу.
3.1.9. Скликати в установленому порядку наради з питань, що належать до його компетенції.
3.1.10. Вносити голові районної у місті ради та керуючому справами виконкому пропозиції з питань удосконалення роботи Відділу.
 
IV. Організація роботи відділу
 
4.1.   Відділ очолює завідувач відділу, який призначається на посаду і звільняється з посади головою районної у місті ради.
 
4.2.   Завідувач відділу:
4.2.1. Здійснює керівництво діяльністю Відділу.
4.2.2. Несе персональну відповідальність за організацію роботи працівників Відділу, виконання покладених на Відділ завдань і здійснення ним своїх повноважень.
4.2.3. Визначає права та обов’язки працівників Відділу, розробляє положення про сектори Відділу. З метою забезпечення ефективної реалізації завдань і повноважень, що належать до компетенції Відділу, може у разі потреби здійснювати частковий перерозподіл функціональних обов’язків працівників Відділу.
4.2.4. Планує роботу Відділу, контролює вчасне і якісне виконання передбачених планами роботи заходів.
4.2.5. Вивчає і аналізує стан справ з питань, що належать до компетенції Відділу, вживає заходи щодо його покращення, в установленому порядку інформує керівництво виконавчого комітету районної у місті ради.
4.2.6. Надає необхідну допомогу з питань, що належать до компетенції Відділу, проводить навчання з цих питань.
4.2.7. Контролює відповідність встановленим вимогам проектів рішень, що вносяться на засідання виконавчого комітету районної у місті ради, проектів розпоряджень голови районної у місті ради, вчасне доопрацювання.
4.2.8. Контролює вчасне внесення проектів рішень виконавчого комітету районної у місті ради на його засідання. Вирішує інші питання, пов’язані з підготовкою і проведенням засіданням виконавчого комітету районної у місті ради, апаратних нарад при голові районної у місті ради та інших заходів.
4.2.9. Погоджує зразки бланків основних організаційно-розпорядчих документів районної у місті ради.
4.2.10.        Представляє Відділ в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях, забезпечує взаємодію з ними у вирішенні питань, що належать до компетенції Відділу.
4.2.11.        Бере участь у засіданнях, нарадах, інших зборах, які проводяться керівництвом виконавчого комітету районної у місті ради.
4.2.12.        Подає згідно з чинним законодавством пропозиції голові районної у місті ради щодо призначення, звільнення з посад та переміщення працівників Відділу, своєчасне заміщення вакансій, заохочення та накладення стягнень.
4.2.13.        Контролює дотримання у Відділі трудової і виконавської дисципліни.
4.2.14.        Стежить за дотриманням у Відділі правил з охорони праці та протипожежного захисту.
4.2.15.        Підписує та візує документи в межах своєї компетенції,                   дає дозвіл на підготовку та видачу копій і витягів з документів.
4.2.16.        Виконує інші доручення голови районної у місті ради та керуючого справами виконкому відповідно до чинного законодавства.
 
4.3.   Працівники Відділу призначаються на посади і звільняються з посад головою районної у місті ради в установленому порядку і діють в межах повноважень, визначених посадовими інструкціями.
 
С Т Р У К Т У Р А   В І Д Д І Л У
 
 
№№
з/п
 
Найменування
 
 
Кількість штатних
1. Завідувач відділу 1
Сектор діловодства:
2. Завідувач сектору 1
3. Головний спеціаліст 1
4. Секретар керівника 1
Сектор по роботі з персоналом
5. Завідувач сектору 1
6. Головний спеціаліст 1
 
 
 
 

Голова районної у місті ради                                                                Н.В. Кеда

 
 

      Красногвардійська

                   районна   у   місті   Дніпропетровську   рада

                                                                                                      VІІ скликання                                                                                                                                                                             
  ІX сесія

                                                                  Р І Ш Е Н Н Я

 

29.06.2016                    м. Дніпропетровськ                  №     53/16



Про затвердження Положення про
організаційний відділ виконавчого комітету Красно-
гвардійської районної у місті Дніпропетровську ради
 
 
 
           Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішеннями Красногвардійської районної у місті ради від 22.04.2016 № 40/16 «Про затвердження структури виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради», № 41/16 «Про затвердження граничної чисельності працівників Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради та її виконавчих органів», Красногвардійська районна у місті рада
 
 

В И Р І Ш И Л А:

 
1.   Затвердити Положення про організаційний відділ виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (додаток).
2.   Ввести в дію Положення про організаційний відділ виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську  ради                        з 01.07.2016.
3.   Вважати такими, що втратили чинність, рішення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради від 15.04.2015 № 294/15 «Про внесення зміни доструктури виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради» та від 15.04.2015 № 292/15 «Про Порядок видачі та завірення довідок, інших актів громадянам, які мешкають у Красногвардійському районі міста Дніпропетровська» з 01.07.2016.
4.   Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на завідувача організаційного відділу Якимащенко І.Г. та керуючого справами виконкому Медвідя П.В.
5.   Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань місцевого самоврядуваання, депутатської етики та  депутатської діяльності (Калугіна В.В.) та заступника голови районної у місті ради Чернецького С.В.
 

Голова районної у місті ради                                                                   Н.В. Кеда

Додаток
затверджено рішенням районної у місті ради
від _________ № ___

 
ПОЛОЖЕННЯ
про організаційний відділ виконавчого комітету
Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради

 
 
І. Загальні положення
 
1.1.         Організаційний відділ виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (далі – Відділ) є структурним підрозділом виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську радиі підпорядковується голові районної у місті ради та безпосередньо за напрямками діяльності заступнику голови районної у місті ради і керуючому справами виконкому.
1.2.         Відділ підзвітний і підконтрольний районній у місті раді.
1.3.         Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, стандартом ISO 9001, іншими нормативно-правовими актами, рішеннями районної у місті ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями голови районної у місті ради, а також цим Положенням.
1.4.         Відділ використовує в роботі печатку та штампи зі своїм найменуванням.
 
ІІ. Основні завдання і повноваження Відділу
 
2.1.         Основними завданнями відділу є:
 
2.1.1.      Організаційне сприяння діяльності районної у місті ради, її виконавчого комітету, постійних депутатських комісій та інших органів районної у місті ради.
2.1.2.      Сприяння депутатам районної у місті ради, надання їм необхідної методичної допомоги.
2.1.3.      Організаційне забезпечення заходів за участю керівництва районної у місті ради.
2.1.4.      Аналіз і прогнозування суспільно-політичних процесів у районі.
2.1.5.      Сприяння виконавчому комітету районної у місті ради у забезпе-ченні взаємодії з політичними партіями та громадськими організаціями, участі громадськості у формуванні та реалізації державної та регуляторної політики.
Розроблення і внесення на розгляд голови районної у місті ради пропозицій про організаційні заходи по підготовці і проведенню на території району референдумів, виборів, сприяння виборчим комісіям у здійсненні ними їх повноважень.
 
2.2.         Відділ відповідно до покладених на нього завдань:
2.2.1.      Сприяє діяльності структурних підрозділів виконавчого комітету районної у місті ради.
2.2.2.      Організовує планування роботи районної у місті ради та її виконавчого комітету.
2.2.3.      Сприяє виконанню депутатами районної у місті ради своїх повноважень.
2.2.4.      Аналізує суспільно-політичне та соціальне становище у районі та готує аналітичну довідку.
2.2.5.      Здійснює організацію та матеріально-технічне забезпечення проведення референдумів, виборів усіх рівнів.
2.2.6.      Веде питання організації громадсько-політичної роботи на території району у місті.
2.2.7.      Забезпечує контроль проведення масових заходів на території району.
2.2.8.      Організовує лекційно-пропагандистську, просвітницько-правову, інформаційну роботу серед працівників та жителів району.
2.2.9.      Організовує проведення соціологічних досліджень та опитувань громадської думки з найважливіших питань життя району.
2.2.10.Координує роботу виконавчого комітету районної у місті ради  з районними осередками політичних партій, громадських організацій та релігійних громад району.
2.2.11.Проводить громадські слухання з найважливіших питань життя району.
2.2.12.Аналізує діяльність та взаємодіє з місцевими засобами масової інформації.
2.2.13.Організовує та забезпечує контроль щодо розповсюдження та використання державної символіки, територіальної громади м. Дніпро-петровська та символіки району у місті.
2.2.14.Здійснює координаційну роботу з народними депутатами України, обласної та міської рад.
2.2.15.Забезпечує підготовку та проведення сесій районної у місті ради.
2.2.16.Здійснює підготовку та проводить Дні депутата та семінари згідно із затвердженим планом роботи ради на рік.
2.2.17.Забезпечує ведення статистичної звітності про зміни у складі депутатів, постійних комісій, виборчих комісій, готує довідки, звіти, інформації, інструктивно-методичні матеріали.
2.2.18.Забезпечує та координує роботу депутатів районної у місті ради, депутатських фракцій, постійних депутатських комісій, квартальних комітетів та інших органів самоорганізації населення у вирішенні питань, що належать до їх компетенції.
2.2.19.Сприяє діяльності органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення, здійснює їх навчання та зв’язок з відділами виконавчого комітету районної у місті ради.
2.2.20.Веде статистичну звітність про зміни у складі органів самоорганізації населення.
2.2.21.Здійснює підготовку та проводить семінари з головами квартальних комітетів, готує звіти, інформації, інструктивно-методичні матеріали.
2.2.22.Готує та проводить сходи мешканців у межах дій органів самоорганізації населення, сприяє підготовці звітів голів органів самоорганізації населення перед мешканцями.
2.2.23.Готує пропозиції щодо організаційних заходів по підготовці та проведенню виборів у Верховну Раду та органи місцевого самоврядування, виборів Президента України, проведення референдумів.
2.2.24.Впроваджує організаційні заходи щодо державних, міських, районних, професійних та релігійних свят.
2.2.25.Забезпечує підготовку у встановленому порядку нарад з питань, що належать до компетенції відділу.
 
ІІІ. Права Відділу
 
3.1.         Відділ має право:
 
3.1.1.  Отримувати від структурних підрозділів районної у місті ради,  її виконавчого комітету, підприємств, організацій та установ району інформацію, документи та інші матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань.
3.1.2.Вимагати від виконавців дотримання встановлених термінів виконання службових документів.
3.1.3.  Вносити на розгляд районної у місті ради та її виконавчого комітету проекти рішень, планів заходів у випадках, передбачених регламентом і правилами діловодства.
 
ІV. Організація роботи Відділу
 
4.1.   Відділ очолює завідувач відділу, який призначається на посаду і звільняється з посади головою районної у місті ради.
4.2.    Завідувач Відділу:
4.2.1. Організовує роботу з організаційних питань та забезпечує виконання завдань покладених на відділ.
4.2.1. Здійснює керівництво діяльності Відділу, забезпечує раціональний та ефективний розподіл обов’язків між працівниками, може у разі потреби здійснювати частковий перерозподіл функціональних обов’язків працівників Відділу.
4.2.2. Планує роботу Відділу, контролює вчасне і якісне виконання передбачених планами роботи заходів.
4.2.3. Вивчає і аналізує стан справ з питань, що належать до компетенції Відділу, вживає заходи щодо його покращення, в установленому порядку інформує керівництво районної у місті ради та виконавчого комітету.
4.2.4. Представляє Відділ в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях, забезпечує взаємодію Відділу з ними у вирішенні питань, що належать до компетенції Відділу.
4.2.5.  Узагальнює та готує разом з іншими підрозділами виконкому заходи щодо виконання наказів виборців.
4.2.6.  Координує взаємодію та співпрацю працівників відділу з депутатами районної у місті ради, депутатськими фракціями, постійними комісіями у вирішенні питань становлення та зміцнення місцевого самоврядування, соціально-економічного розвитку відповідної території.
4.2.7.  Організовує методично-практичну роботу районної у місті ради щодо організації та проведення виборів, референдумів, постійно взаємодіє з цих питань з районною, міською та обласною виборчими комісіями.
4.2.8.  Забезпечує взаємодію Відділу з іншими структурними підрозділами виконавчого комітету районної у місті ради.
4.2.9.  Координує планування роботи районної у місті ради та її виконавчого комітету, здійснює контроль за її виконанням.
4.2.10. Забезпечує організаційну підготовку сесій районної у місті ради, попереднє обговорення проектів рішень.
4.2.11. Сприяє активній участі депутатів у розробці, обговоренні та затверджені планів економічного та соціального розвитку району.
4.2.12. Аналізує суспільно-політичне та соціальне становище у районі, готує аналітичні довідки.
4.2.13. Надає допомогу та сприяє діяльності органів місцевого самоврядування та органів самоорганізації населення, здійснює їх навчання та зв’язок з відділами виконкому.
4.2.14. Разом з іншими відділами виконкому забезпечує впровадження організаційних заходів щодо державних, міських, районних, професійних та релігійних свят.
4.2.15. Вивчає досвід організаційно-масової роботи, здійснює зв’язок та обмін досвідом, бере участь в організаційних заходах виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради.
4.2.16. Зберігає службову таємницю та не розголошує інформацію, з якою він працює.
4.2.17. Бере участь у засіданнях, нарадах, інших зборах, які проводяться керівництвом районної у місті ради та виконавчого комітету.
4.2.18.Подає згідно з чинним законодавством пропозиції голові районної у місті ради щодо призначення, звільнення з посад та переміщення працівників Відділу, своєчасного заміщення вакансій, заохочення та накладення стягнень.
4.2.19. Контролює дотримання у Відділі трудової і виконавської дисципліни.
4.2.20. Стежить за дотриманням у Відділі правил з охорони праці та протипожежного захисту.
4.2.21. Підписує та візує документи в межах своєї компетенції.
4.2.22. Виконує інші доручення голови районної у місті ради, заступника голови районної у місті ради та керуючого справами виконкому відповідно до чинного законодавства.
 
4.3.     Працівники Відділу призначаються на посади і звільняються з посад головою районної у місті ради в установленому порядку, діють в межах повноважень, визначених посадовими інструкціями.
 
 
С т р у к т у р а   в і д д і л у
 
№ п/п Найменування Кількість
штатних одиниць
1. Завідувач відділу 1
2. Головний спеціаліст 2
 
 
 
Голова районної у місті ради                                                       Н.В. Кеда


      Красногвардійська

                   районна   у   місті   Дніпропетровську   рада

                                                                                                   VІІ скликання                                                                                                                                                                             
  ІX сесія

                                                                  Р І Ш Е Н Н Я

 

29.06.2016               м. Дніпропетровськ                 №              54/16

Про затвердження Положення про відділ бухгалтерського обліку
та звітності виконавчого комітету Красногвардійської
районної у місті Дніпропетровську ради
 
 
Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2011 № 59 «Про затвердження Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи» (зі змінами), рішеннями Красногвардійської районної у місті ради від 22.04.2016 № 40/16  «Про затвердження структури виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради», № 41/16 «Про затвердження граничної чисельності працівників Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради та її виконавчих органів», Красногвардійська районна у місті рада
 
В И Р І Ш И Л А:
 
1.       Затвердити Положення про відділ бухгалтерського обліку та звітності  виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (додаток), яке набирає чинності та вступає в дію з 01.07.2016.
2.       Вважати таким, що втратило чинність, рішення районної у місті ради від 29.03.2013 № 200/13 «Про затвердження Положення про відділ бухгалтерського обліку, звітності та правового забезпечення» з 01.07.2016.
3.       Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на керуючого справами виконкому Медвідя П.В.
4.            Контроль за виконанням цього рішення покласти та постійну депутатську комісію з питань місцевого самоврядування, депутатської етики та депутатської діяльності (Калугіна В.В.) та на голову районної у місті ради                  Кеду Н.В.
 
 
 
Голова районної у місті ради                                                          Н.В. Кеда
 
 

Додаток
затверджено рішенням районної у місті ради
від _________ № ___
 

 

ПОЛОЖЕННЯ
про відділ бухгалтерського обліку та звітності
виконавчого комітету Красногвардійської районної
у місті Дніпропетровську ради

 
 
1. Загальні положення
1.1.         Відділ бухгалтерського обліку та звітності виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради (далі – Відділ) є структурним підрозділом виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради.
1.2.         Відділ підпорядковується безпосередньо голові районної у місті ради, підзвітний і підконтрольний районній у місті раді.
         1.3. Відділ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства фінансів України, нормативно-правовими актами, що регламентують бюджетні відносини і фінансово-господарську діяльність виконавчого комітету районної у місті ради, іншими нормативно-правовими актами, рішеннями районної у місті ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями голови районної у місті ради, а також цим Положенням.
         1.4. Відділ може мати власну печатку та штампи для засвідчення підпису завідувача відділу – головного бухгалтера або особи, яка виконує його обов’язки.
 
2. Основними завданнями Відділу є:
2.1.         Ведення бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету районної у місті ради та складення звітності.
2.2.         Відображення у документах достовірної та у повному обсязі інформації про господарські операції і результати діяльності, необхідні для оперативного управління бюджетними призначеннями (асигнуваннями) та фінансовими і матеріальними (нематеріальними) ресурсами.
2.3.         Забезпечення дотримання бюджетного законодавства при взятті бюджетних зобов’язань, своєчасного подання на реєстрацію таких зобов’язань, здійснення платежів відповідно до взятих бюджетних зобов’язань, достовірного та у повному обсязі відображення операцій у бухгалтерському обліку та звітності.
2.4.         Забезпечення контролю за наявністю і рухом майна, використанням фінансових і матеріальних (нематеріальних) ресурсів відповідно до затверджених нормативів і кошторисів.
2.5.         Запобігання виникненню негативних явищ у фінансово-господарській діяльності, виявлення і мобілізація внутрішньогосподарських резервів.
2.6.         Здійснення методичного керівництва та контролю за дотриманням вимог законодавства з питань ведення бухгалтерського обліку, складення фінансової та бюджетної звітності в установах, які підпорядковані виконавчому комітету районної у місті ради; вжиття заходів щодо попередження порушень законодавства у сфері захисту персональних даних.
 
         3. Відділ відповідно до покладених на нього завдань:
3.1.         Веде бухгалтерський облік відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, а також інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку, в тому числі з використанням уніфікованої автоматизованої системи бухгалтерського обліку та звітності.
3.2.         Складає на підставі даних бухгалтерського обліку фінансову та бюджетну звітність, а також державну статистичну, зведену та іншу звітність (декларації) в порядку, встановленому законодавством.
3.3.         Здійснює поточний контроль за:
-          дотриманням бюджетного законодавства при взятті бюджетних зобов’язань, їх реєстрації в органах Казначейства та здійсненням платежів відповідно до взятих бюджетних зобов’язань;
-          правильністю зарахування та використання власних надходжень виконавчого комітету районної у місті ради;
-          веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової та бюджетної звітності, дотриманням бюджетного законодавства та національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, а також інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку бухгалтерськими службами бюджетних установ, які підпорядковані виконавчому комітету районної у місті ради.
3.4.         Своєчасно подає звітність.
3.5.         Своєчасно та у повному обсязі перераховує податки і збори (обов’язкові платежі) до відповідних бюджетів.
3.6.         Забезпечує дотримання вимог нормативно-правових актів щодо:
-          використання фінансових, матеріальних (нематеріальних) та інформаційних ресурсів під час прийняття та оформлення документів щодо проведення господарських операцій;
-          інвентаризації необоротних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів, розрахунків та інших статей балансу.
3.7.         Проводить аналіз даних бухгалтерського обліку та звітності, у тому числі зведеної звітності, щодо причин зростання дебіторської та кредиторської заборгованості, розробляє та здійснює заходи щодо стягнення дебіторської та погашення кредиторської заборгованості, організовує та проводить роботу з її списання відповідно до законодавства.
3.8.         Забезпечує:
-          дотримання порядку проведення розрахунків за товари, роботи та послуги, що закуповуються за бюджетні кошти;
-          достовірність та правильність оформлення інформації, включеної до реєстрів бюджетних зобов’язань та бюджетних фінансових зобов’язань;
-          повноту та достовірність даних підтвердних документів, які формуються та подаються в процесі казначейського обслуговування;
-          зберігання, оформлення та передачу до архіву оброблених первинних документів та облікових регістрів, які є підставою для відображення у бухгалтерському обліку операцій та складання звітності, а також звітності;
-          користувачів у повному обсязі правдивою та неупередженою інформацією про фінансовий стан виконавчого комітету, результати його діяльності та рух бюджетних коштів;
-          відповідні структурні підрозділи виконавчого комітету районної у місті ради даними бухгалтерського обліку та звітності для прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
3.9.         Бере участь у роботі з оформлення матеріалів щодо нестачі, крадіжки грошових коштів та майна, псування активів.
3.10.    Розробляє та забезпечує здійснення заходів щодо дотримання та підвищення рівня фінансово-бюджетної дисципліни її працівників та працівників бухгалтерських служб бюджетних установ, які підпорядковані виконавчому комітету районної у місті ради.
3.11.    Здійснює заходи щодо усунення порушень і недоліків, виявлених під час контрольних заходів, проведених державними органами, що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог бюджетного законодавства.
 
4.  Відділ у процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими структурними підрозділами районної у місті ради, її виконавчого комітету, органами державної влади, органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і підпорядкування, об’єднаннями громадян і громадянами.
 
5. Відділ має право:
5.1.         Представляти районну у місті раду та її виконавчий комітет в установленому порядку з питань, що відносяться до компетенції Відділу, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності.
5.2.         Встановлювати обґрунтовані вимоги до порядку оформлення і подання до Відділу структурними підрозділами виконавчого комітету районної у місті ради первинних документів для їх відображення у бухгалтерському обліку, а також здійснювати контроль за їх дотриманням.
5.3.         Одержувати від структурних підрозділів районної у місті ради, її виконавчого комітету та бюджетних установ, які йому підпорядковані, необхідні документи, інформації, відомості, довідки та інші матеріали, а також пояснення до них.
5.4.         Вносити голові районної у місті ради пропозиції щодо удосконалення порядку ведення бухгалтерського обліку, складення звітності, здійснення поточного контролю, провадження фінансово-господарської діяльності.
5.5.         Залучати керівників структурних підрозділів районної у місті ради та виконавчого комітету, відповідних спеціалістів за погодженням з їх керівниками, з метою підготовки проектів актів, інших документів, а також розроблення і здійснення заходів, що проводяться Відділом відповідно до покладених на нього обов’язків.
5.6.         Інформувати голову районної у місті ради про покладення на Відділ обов’язків, що виходять за межі його компетенції, а також про випадки неподання або несвоєчасного подання на вимогу Відділу необхідних матеріалів для вирішення покладених завдань.
5.7.         Скликати в установленому порядку наради з питань, що належать до його компетенції.
 
Організація роботи відділу
6.                 Керівником Відділу є завідувач відділу бухгалтерського обліку та звітності– головний бухгалтер (далі – завідувач відділу – головний бухгалтер), який підпорядковується та є підзвітним голові районної у місті ради.
Голова районної у місті ради, який несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку, створює необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку та забезпечує неухильне виконання усіма підрозділами і працівниками правомірних вимог завідувача відділу – головного бухгалтера до правильного оформлення і відображення в обліку документів.
Завідувач відділу – головний бухгалтер призначається на посаду та звільняється з посади відповідно до законодавства з урахуванням вимог до професійно-кваліфікаційного рівня, встановлених пунктом 8 цього Положення, головою районної у місті ради.
7.                Звітність та документи, підписані особою, призначеною на посаду завідувача відділу – головного бухгалтера без дотримання вимог, встановлених пунктом 6 цього Положення, органами Казначейства не приймаються.
8.                Завідувач відділу – головний бухгалтер (особа, що претендує на посаду завідувача відділу – головного бухгалтера) повинен відповідати таким вимогам до професійно-кваліфікаційного рівня:
8.1.         Мати повну вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста, стаж роботи за фахом на службі в органах місцевого самоврядування та державній службіне менш як п’ять років, досвід роботи на керівних посадах не менш як три роки.
8.2.         Знати закони, інші акти законодавства з питань регулювання господарської діяльності та ведення бухгалтерського обліку, у тому числі нормативно-правові акти Національного банку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, нормативно-правові акти Мінфіну щодо порядку ведення бухгалтерського обліку, складення фінансової та бюджетної звітності, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади щодо галузевих особливостей застосування національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі, а також основи технології виробництва продукції, порядок оформлення операцій і організації документообігу за розділами обліку, форми та порядок проведення розрахунків, порядок приймання, передачі товарно-матеріальних та інших цінностей, зберігання і витрачання коштів, правила проведення та оформлення результатів інвентаризації активів і зобов’язань, основні принципи роботи на комп’ютері та відповідні програмні засоби.
9.                Прийняття (передача) справ завідувачем відділу – головним бухгалтером у разі призначення на посаду або звільнення з посади здійснюється після проведення внутрішньої перевірки стану бухгалтерського обліку та звітності, за результатами якої оформляється відповідний акт.
10.           Завідувач відділу – головний бухгалтер:
10.1.   Організовує роботу з ведення бухгалтерського обліку та забезпечує виконання завдань, покладених на Відділ.
10.2.   Здійснює керівництво діяльністю Відділом, забезпечує раціональний та ефективний розподіл посадових обов’язків між її працівниками з урахуванням вимог щодо забезпечення захисту інформації та запобігання зловживанням під час ведення бухгалтерського обліку.
10.3.   Погоджує проекти договорів (контрактів), у тому числі про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, забезпечуючи дотримання вимог законодавства щодо цільового використання бюджетних коштів та збереження майна.
10.4.   Бере у разі потреби участь в організації та проведенні перевірки стану бухгалтерського обліку та звітності у бухгалтерських службах бюджетних установ, які підпорядковані виконавчому комітету районної у місті ради.
10.5.   Здійснює у межах своїх повноважень заходи щодо відшкодування винними особами збитків від нестач, розтрат, крадіжок.
10.6.   Погоджує кандидатури працівників виконавчого комітету районної у місті ради, яким надається право складати та підписувати первинні документи щодо проведення господарських операцій, пов’язаних з відпуском (витрачанням) грошових коштів, документів, товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів та іншого майна.
10.7.   Подає голові районної у місті ради пропозиції щодо:
-     визначення облікової політики, зміни обраної облікової політики з урахуванням особливостей діяльності виконавчого комітету районної у місті ради і технології оброблення облікових даних, у тому числі системи та форм внутрішньогосподарського (управлінського) обліку та правил документообігу, додаткової системи рахунків і регістрів аналітичного обліку, звітності та контролю за господарськими операціями;
-     визначення оптимальної структури Відділу та чисельності його працівників;
-     призначення на посаду та звільнення з посади працівників Відділу, своєчасного заміщення вакансій, заохочення та накладення стягнень.
-     вибору та впровадження уніфікованої автоматизованої системи бухгалтерського обліку та звітності з урахуванням особливостей діяльності виконавчого комітету районної у місті ради;
-     створення умов для належного збереження майна, цільового та ефективного використання фінансових, матеріальних (нематеріальних), інформаційних  та трудових ресурсів;
-     визначення джерел погашення кредиторської заборгованості, повернення кредитів, отриманих з державного або місцевого бюджету;
-     притягнення до відповідальності працівників Відділу, у тому числі працівників бухгалтерських служб бюджетних установ, які підпорядковані виконавчому комітету районної у місті ради, за результатами контрольних заходів, проведених державними органами, що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог бюджетного законодавства;
-     удосконалення порядку здійснення поточного контролю;
-     організації навчання працівників Відділу, у тому числі працівників бухгалтерських служб бюджетних установ, які підпорядковані виконавчому комітету районної у місті ради, з метою підвищення їх професійно-кваліфікаційного рівня;
-     забезпечення Відділу нормативно-правовими актами, довідковими та інформаційними матеріалами щодо ведення бухгалтерського обліку та складення звітності.
10.8.    Підписує звітність та документи, які є підставою для:
-     перерахування податків і зборів (обов’язкових платежів);
-     проведення розрахунків відповідно до укладених договорів;
-     приймання і видачі грошових коштів;
-     оприбуткування та списання рухомого і нерухомого майна;
-     проведення інших господарських операцій.
10.9.    Відмовляє у прийнятті до обліку документів, підготовлених з порушенням встановлених вимог, а також документів щодо господарських операцій, що проводяться з порушенням законодавства, та інформує голову районної у місті ради про встановлені факти порушення бюджетного законодавства.
10.10.   Здійснює контроль за:
-     відображенням у бухгалтерському обліку всіх господарських операцій, що проводяться виконавчим комітетом районної у місті ради;
-     складенням звітності;
-     цільовим та ефективним використанням фінансових, матеріальних (нематеріальних), інформаційних та трудових ресурсів, збереженням майна;
-     дотриманням вимог законодавства щодо списання (передачі) рухомого та нерухомого майна виконавчого комітету районної у місті ради;
-     правильністю проведення розрахунків при здійсненні оплати товарів, робіт та послуг, відповідністю перерахованих коштів обсягам виконаних робіт, придбаних товарів чи наданих послуг згідно з умовами укладених договорів,             у тому числі договорів оренди;
-     відповідністю взятих бюджетних зобов’язань відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі) та відповідністю платежів взятим бюджетним зобов’язанням та бюджетним асигнуванням;
-     станом погашення та списання відповідно до законодавства дебіторської заборгованості виконавчого комітету районної у місті ради та бюджетних установ, які йому підпорядковані;
-     додержанням вимог законодавства під час здійснення попередньої оплати товарів, робіт та послуг у разі їх закупівлі за бюджетні кошти;
-     оформленням матеріалів щодо нестачі, крадіжки грошових коштів та майна, псування активів;
-     розробленням та здійсненням заходів щодо дотримання та підвищення рівня фінансово-бюджетної дисципліни працівників Відділу;
-     усуненням порушень і недоліків, виявлених під час контрольних заходів, проведених державними органами, що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог бюджетного законодавства;
-     виконанням головними бухгалтерами бюджетних установ, які підпорядковані виконавчому комітету районної у місті ради, функцій з контролю;
-     дотриманням вимог щодо захисту персональних даних, які обробляються працівниками Відділу.
10.11.   Погоджує документи, пов’язані з витрачанням фонду заробітної плати, встановленням посадових окладів і надбавок працівникам.
10.12.   Підписує та візує документи в межах своєї компетенції.
10.13.   Стежить за дотриманням у Відділі правил з охорони праці та протипожежного захисту.
10.14.   Представляє Відділ в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях, забезпечує взаємодію Відділу з ними у вирішенні питань, що належать до компетенції Відділу.
10.15.   Виконує інші обов’язки та доручення голови районної у місті ради відповідно до чинного законодавства.
11.           Працівники Відділу призначаються на посади і звільняються з посад головою районної у місті ради в установленому порядку, діють в межах повноважень, визначених посадовими інструкціями, підпорядковуються наступним чином: головний спеціаліст безпосередньо завідувачу відділу – головному бухгалтеру.
 
   с т р у к т у р а   в і д д і л у
 
№№
з/п
Найменування Кількість штатних
одиниць
1. Завідувач відділу – головний бухгалтер 1
2. Головний спеціаліст 2
 
12.           У разі тимчасової відсутності завідувача відділу – головного бухгалтера (відрядження, відпустки, тимчасової втрати працездатності тощо) виконання його обов’язків покладається на головного спеціаліста Відділу відповідно до розпорядження голови районної у місті ради.
13.           Оцінка виконання завідувачем відділу – головним бухгалтером своїх повноважень проводиться відповідно до порядку, затвердженого Мінфіном.
14.           Завідувач відділу – головний бухгалтер у разі невиконання або неналежного виконання покладених на нього повноважень несе відповідальність згідно із законами.
 
 
 
 

Голова районної у місті ради                                                                Н.В. Кеда

     
 

КРАСНОГВАРДІЙСЬКА
РАЙОННА  У  МІСТІ  ДНІПРОПЕТРОВСЬКУ  РАДА
 
VIІ СКЛИКАННЯ

IX СЕСІЯ

                                                          Р І Ш Е Н Н Я

   29.06.2016                                   м. Дніпропетровськ          №                     59/16

 
Про списання комп’ютерноїтехніки управління
праці та соціального захисту населеннярайонної у місті ради
 
         Керуючись Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України», постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 № 1314 «Про затвердження Порядку списання об’єктів державної власності», відповідно до листа управління праці та соціального захисту населення районної у місті ради від 06.05.2016 № 1455, беручи до уваги акт постійно діючої комісії по оприбуткуванню основних засобів та списанню матеріальних цінностей від 08.04.2016 № 1, Красногвардійська районна у місті рада
 

В И Р І Ш И Л А:

 
         1. Надати дозвіл управлінню праці та соціального захисту  населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради на списання комп’ютерної техніки, приладдя до неї та інших необоротних активів, які фізично зношені та морально застаріла, що підтверджена актами технічної експертизи, згідно з додатком.
         2. Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на начальника управління праці та соціального захисту населення Ситник І.О.
         3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на керуючого справами  виконкому Медвідя П.В.
 
 
 
Голова районної у місті ради                                                                Н.В. Кеда
 
 
   

      Красногвардійська

                   районна   у   місті   Дніпропетровську   рада

                                                                                                  VІІ скликання                                                                                                                                                                             
  ІX сесія

                                                                  Р І Ш Е Н Н Я

 

29.06.2016              м. Дніпропетровськ                             №  61/16

Про внесення змін до рішення районної  
у місті ради від 28.12.2015 № 14/15
«Про затвердження кількості проїзних квитків,
які будуть використовуватись структурними
підрозділами Красногвардійської районної у
місті Дніпропетровську ради та її виконавчого
комітету у 2016 році»

 
         Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.1997 № 922   «Про відшкодування окремим категоріям працівників бюджетних установ та організацій витрат на проїзд у пасажирському транспорті у зв’язку з виконанням ними службових обов’язків», Красногвардійська районна у місті рада
 

В И Р І Ш И Л А :

  1. Внести зміни до рішення районної у місті ради від 28.12.2015 № 14/15 «Про затвердження кількості проїзних квитків, які будуть використовуватись структурними підрозділами Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради та її виконавчого комітету у 2016 році», виклавши додаток у новій редакції (додається).
   2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань бюджету та фінансів, соціально-економічного розвитку району (Сідєков А.К.) та в.о начальника фінансового управління районної у місті ради Мосенко О.В.
 
  
Голова районної у місті ради                                                                   Н.В. Кеда
 
 
 

 
Додаток
до рішення районної у місті ради
від 28.12.2015 № 14/15
(у редакції рішення районної у місті ради від _________ № _____)

 
 

Перелік структурних підрозділів
Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради
та її виконавчого комітету, які будуть використовувати
проїзні квитки з 01.07.2016

 
№ п/п Найменування структурного підрозділу Кількість проїзних квитків
1 Відділ бухгалтерського обліку, звітності та правового забезпечення виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті ради 1
2 Загальний відділ виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті ради 1
3 Управління-служба у справах дітей виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті ради 2
4 Сектор  у справах сім’ї, молоді та спорту виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті ради 1
5 Фінансове управління Красногвардійської районної у місті ради 1
6 Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті ради 7
7 Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Красногвардійської районної у місті ради 4
8 Відділ освіти Красногвардійської  районної у місті ради 5
9 Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красногвардійської районної у місті ради 42
Всього по району: 64
 
 
 
 
    Голова районної у місті ради                                                        Н.В. Кеда
 
 

Красногвардійська

районна   у   місті   Дніпропетровську   рада

VІІ скликання
ІX сесія

Р І Ш Е Н Н Я

 29.06.2016                 м. Дніпропетровськ                             №  60/16


Про надання дозволу на створення
будинкового комітету «Едем»
по вул. Суворова, 28а,
пров. Енергетичному, 9а   
 
            
До виконавчого комітету Красногвардійської районної у місті ради звернулася ініціативна група мешканців будинків по вул. Суворова, 28а, пров. Енергетичному, 9а у кількості 6 осіб із заявою щодо надання дозволу на створення будинкового комітету «Едем» за адресою: вул. Суворова, 28а, пров. Енергетичний, 9а.  
До заяви додано пакет документів, а саме:
-       список учасників загальних зборів жителів за місцем проживання по ініціюванню створення органу самоорганізації населення – будинкового комітету;
-       протокол загальних зборів від 24.04.2016 жителів за місцем проживання по ініціюванню створення органу самоорганізації населення – будинкового комітету «Едем».
     У протоколі зазначено кількість жителів, які мають право голосу, 47 осіб.
Згідно  п.1 ст.8 Закону України «Про органи самоорганізації населення» до районної у місті ради можуть звернутися збори (конференція) жителів за місцем мешкання з ініціативою про створення органу самоорганізації населення, якщо в них брало участь (було представлено) не менше половини жителів відповідної території, які мають право голосу.
 На загальних зборах були присутні 47 осіб, зазначених у списку, що складає більше половини загальної кількості жителів, які мають право голосу за місцем мешкання на відповідній території у відповідності до п.1 ст.8 Закону України «Про органи самоорганізації населення».
Керуючись п.п.1, 2, 3 ст.9 Закону України «Про органи самоорганізації населення», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та на підставі вищезазначеного, Красногвардійська районна у місті рада
 

В И Р І Ш И Л А :

 
1. Надати дозвіл на створення органу самоорганізації населення будинкового комітету «Едем» за адресою: вул. Суворова, 28а, пров. Енергетичний, 9а.
2. Визначити:
- основні напрямки діяльності будинкового комітету «Єрмолової, 23» за адресою: за адресою: вул. Суворова, 28а, пров. Енергетичний, 9а – створення умов для участі жителів у вирішенні питань місцевого значення в межах Конституції і Законів України;
- територією, в межах якої має діяти будинковий комітет «Едем» за адресою: вул. Суворова, 28а, пров. Енергетичний, 9а – територія в межах вказаних відповідних будинків;
- повноваження будинкового комітету «Едем» за адресою: вул. Суворова, 28а, пров. Енергетичний, 9а – власні повноваження органу самоорганізації населення, закріплені частиною першою ст. 14 Закону України «Про органи самоорганізації населення».
3. Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань житлово-комунального господарства   і благоустрою та охорони навколишнього середовища (Скорік Д.В.).
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань житлово-комунального господарства  і благоустрою та охорони навколишнього середовища (Скорік Д.В.),  заступника голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів Саліка А.В.
 
 
 
 
 
 
Голова районної у місті  ради                                                             Н.В. Кеда
 

 

Детальніше []

Борис Філатов нагородив поліцейських і ДСНСівців, які відзначилися під час гасіння нічної пожежі в Дніпрі 24 червня
Четвер, 30 червня 2016, 13:13
altОчільник Дніпра Борис Філатов вручив пожежникам і поліцейським міста 15 відзнак «Захисник Вітчизни». Нагороди отримали 7 поліцейських і 8 ДСНСівців. Усі вони проявили мужність і злагоджену оперативну роботу під час боротьби з вогнем, який спалахнув у будинку на проспекті Д. Яворницького, 74 вночі 24 червня. Герої під час нагородження були схвильовані. Кажуть – завжди готові служити народові України.
Як працювали рятувальники й поліцейські, Борис Філатов бачив на власні очі, адже був присутнім на місці події.
Очільник Дніпра певен, що такий рівень роботи і вірність своїм професійним обов'язкам – гідний приклад для наслідування.
«Був продемонстрований героїзм, чітка взаємодія і координація між усіма структурами. Завдяки цьому вдалося уникнути людських жертв і колосальних матеріальних збитків – полум'я могло перекинутися на сусідні будівлі. І пожежники, і патрульна поліція спрацювали чітко та не допустили найгіршого», – сказав Борис Філатов.
Як відомо, будинок на проспекті Д. Яворницького почав горіти близько третьої ночі – зайнялися 1000 кв. м даху. Пожежі присвоїли п'ятий – найвищий – ранг складності. Вогонь гасили понад 3 годин. Для цього задіяли всі пожежні екіпажі Дніпра.
Як все було в ту ніч, добре пам'ятає старший сержант поліції, інспектор роти № 1 батальйону № 3 управління патрульної поліції Ігор Качалов. Тоді він і його колеги зреагували миттєво – кинули все заради порятунку людей.
«Ходили по під'їздах, будили людей. Багато хто спав, звісно. Та ми стукали в двері, щоб евакуювати мешканців. Було багато людей похилого віку. Ми виносили їх на руках. І вже в патрульних машинах надавали їм першу медичну допомогу», – згадує поліцейський.
Нині життя потроху повертається в будинок. На місці продовжують працювати міські служби. Найбільш постраждалу частину будівлі – дах – планують повністю відновити до вересня.
Борис Філатов також наголосив, що постраждалі від пожежі отримають матеріальну компенсацію. Це питання очільник Дніпра тримає під особистим контролем.

alt

alt Детальніше []

У Дніпрі офіцерами поліції стали майже 200 випускників державного університету внутрішніх справ
Четвер, 30 червня 2016, 12:36
altЦьогоріч випускниками Дніпропетровського державного університету внутрішніх став 191 курсант. Усі вони відсьогодні носитимуть погони працівників поліції. На стройовому плацу вишу зібралися батьки та рідні випускників. Від імені міського голови Бориса Філатова нових офіцерів української поліції привітав його заступник Олександр Шикуленко. Традиції випускної церемонії вишу – це урочистий марш, чуттєвий вальс і, за офіцерською традицією,кидання монет – на доброта вдачу.
«Місто покладає на вас великі надії. Ми впевнені, що ви будете гідно і з честю берегти спокійний сон наших містян. Ми віримо і ми знаємо це», - зазначив Олександр Шикуленко.
Випускники цього вишу підуть служити до різних підрозділів правоохоронної системи міста та країни. Відомо, що 78 молодих новоспечених офіцерів поповнять лави органів національної поліції області. Також 23 випускники-відмінники крім дипломів із відзнакою отримали також звання старшого лейтенанта поліції.
Вчорашні курсанти пройшли не лише теоретичну підготовку у стінах вишу, а й вдосконалювали свої знання на практиці. Навчалися майбутні офіцери 3-4 роки – залежно від обраного фаху. Нині у виші роблять більший акцент саме на практичну частину.
«Кардинально змінилася підготовка фахівців. З реформуванням системи УВС змінилася нормативна база і підхід викладання. Є потреба саме в практиках», - розповів  декан факультету №2державного університету внутрішніх справ Роман Кацуба.
Він також додав, що з реформою поліції України кількість бажаючих здобути профільну освіту в університеті відчутно збільшилася. У виші радіють – тепер у лавах їхніх студентів більше представниць прекрасної статі – бо ж кожна п’ята дівчина тут хоче працювати в поліції.
Випускниця Олена, яка нині вже офіцер поліції, не приховує – для неї обрана професія означає вже життя: «Ми будемо нею жити, ми будемо працювати, ми будемо вчитися, тому що це вже наш сенс життя», - каже дівчина.
Зазначимо, що за роки існування державного університету внутрішніх справ його випускниками стали близько 30 тисяч правоохоронців та фахівців-юристів. 

alt

alt

alt

alt Детальніше []

Міський голова Борис Філатов нагородить відзнаками «Захисник Вітчизни»
Четвер, 30 червня 2016, 12:00
30 червня о 12.00 у будівлі міської ради ( пр. Д. Яворницького,75,7 поверх, біла зала) міський голова Борис Філатов нагородить відзнакою «Захисник Вітчизни» 7 поліцейських та 8 ДСНСівців,  які під час ліквідації  нічної пожежі 24 червня в будинку № 74 на пр. Дмитра Яворницького виявили  мужність, зразкове виконання службових обов’язків, громадську активність та самовідданість. Детальніше []

30.06.2016 ПОВІДОМЛЯЄ ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська
Четвер, 30 червня 2016, 10:40

ПОВІДОМЛЯЄ ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська

 
Реалізація прав громадян на звернення
Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення згідно статті 1 Закону № 393 „Про звернення громадян”.
Так, у січні-травні 2016 року до ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська надійшло на розгляд 7 письмових звернень громадян (на 4 звернення більше, ніж у аналогічному періоді минулого року) відповідно до вимог Закону України від 2 жовтня 1996 року №393/96-ВР „Про звернення громадян” (із змінами та доповненнями). На звернення громадян було надано відповіді згідно чинного законодавства.
Найчастіше у зверненнях громадяни порушували питання інформування про ухилення від сплати податків, контрольно-перевірочної роботи.
Звертаємо увагу, що фахівці  ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська приймають звернення громадян електронною поштою за адресою: [email protected]. Поштові письмові звернення за адресою: 49047, м. Дніпропетровськ, вул. Театральна, 1А. Отримати консультацію щодо надання письмового звернення та записатись на особистий прийом до керівництва ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська можливо за телефоном модератора (056)377-46-08.
Про розгляд письмових запитів на публічну інформацію
З метою забезпечення прозорості та відкритості своєї діяльності, реалізації права кожного на доступ до публічної інформації, надання інформації за запитами відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» Державною податковою інспекцією у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська забезпечено розгляд документів щодо надання публічної інформації.
За січень-травень 2016 року до ДПІ у Красногвардійському районі на розгляд надійшло 6 запитів на отримання публічної інформації, всі  запити від юридичних осіб.
За результатами розгляду фахівцями ДПІ задоволено 1 запит, 3 запити задоволено частково, на 2 запити відмовлено в наданні інформації. Усі відповіді надано у строки, передбачені статтею 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Звертаємо увагу, що фахівці  ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська приймають запити на публічну інформацію електронною поштою за адресою: [email protected]. Поштові письмові запити за адресою: 49047, м. Дніпропетровськ, вул. Театральна, 1А. Отримати консультацію щодо надання запиту на публічну інформацію, письмового звернення та записатись на особистий прийом до керівництва ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська можливо за телефоном модератора (056)377-46-08.

Внутрішньою безпекою ДФС викрито транзитно-конвертаційні групи, які діяли за сприяння посадових осіб фіскальної служби

Співробітники Головного управління внутрішньої безпеки ДФС спільно з працівниками Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України припинили діяльність  транзитно-конвертаційних груп, які діяли у Дніпропетровській, Полтавській, Харківській, Запорізькій та Кіровоградській областях за сприяння посадових осіб органів ДФС та надавали послуги з мінімізації податкових зобов'язань підприємствам реального сектора економіки.
Загальний обіг проконвертованих коштів упродовж 2015-2016 років склав понад 900 млн. грн., втрати бюджету дорівнюють близько 150 млн. гривень.
У ході оперативно-слідчих дій проведено понад 50 обшуків, припинено протиправну діяльність близько 100 фіктивних суб’єктів господарювання.
Під час обшуків виявлено та вилучено кошти в сумі 23 тис. доларів США, 3 тис. євро та  200 тис. гривень, фінансові документи, зброю, патрони, наркотичні засоби.
Наразі працівниками ГУВБ ДФС вживаються  заходи для встановлення повного кола посадових осіб органів ДФС, причетних до діяльності вказаних транзитно-конвертаційних груп та притягнення конкретних осіб до кримінальної відповідальності.

 

З початку року органами ДФС Дніпропетровщини видано понад 4900 ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами

За п’ять місяців 2016 року Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області видано 4943 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами. Загалом, станом на 1 червня поточного року у Дніпропетровській області діє 12267 ліцензій по 5725 суб’єктах господарювання.
Крім того, ведеться систематичний контроль за своєчасністю щоквартальної сплати суб’єктами господарювання за ліцензії на право роздрібної торгівлі. В результаті, з початку 2016 року призупинено дію 868 ліцензій за несвоєчасну сплату чергового платежу.
«Слід зазначити, що з початку поточного року, за порушення законодавства в частині продажу алкогольних та тютюнових виробів було анульовано 694 ліцензії, у тому числі 11 ліцензій за порушення законодавства в частині продажу зазначених товарів особам, які не досягли 18 років», – повідомив начальник управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Дніпропетровській області Денис Дегтярьов.

Легалізація заробітної плати найманих працівників

Важливою проблемою сьогодні є легалізація зайнятості населення та заробітної плати. Саме тому, на сьогодні важливим є завдання повернути втрачені ресурси в економіку держави та надасть можливість збільшити доходи громадян.
Використовуючи працю людей без належного оформлення документів, роботодавці порушують трудове законодавство, зокрема Кодекс Законів про працю України. При «тіньовій» зайнятості відбувається виплата заробітної плати «в конвертах», що призводить до втрати  можливості  користування  державними гарантіями, втрати трудового стажу при розрахунку розміру пенсії; відсутності внесків до фондів соціального страхування, що унеможливлює соціальний захист працівників.
Стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання.
Вивести заробітну плату з «тіні» можливо, лише застосовуючи комплекс законодавчих заходів. Так, з 1 січня 2015 року  внесено зміни до деяких законодавчих актів України, якими передбачено відповідальність за порушення законодавства про працю.

 

Чи існує можливість тимчасово припинити підприємницьку діяльність?

Порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи та порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної   особи – підприємця визначено Законом України від 15.05.2003 №755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» із змінами та доповненнями (далі – Закон №755).
Законом №755 та іншими нормативно-правовими актами не передбачено тимчасове припинення підприємницької діяльності (декретна відпустка, хвороба, виїзд за кордон та ін.).
 
Понад 6 тисяч суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності зареєстровано на Дніпропетровщині
Кількість взятих Дніпропетровською митницею ДФС на облік суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності станом на 01.06.2016 складає 6 тисяч 229. Ними у травні цього року оформлено 13 тисяч 102 митні декларації.
Щодо співвідношення експорту та імпорту, то експорт у Дніпропетровській митниці ДФС по оформленим вантажам у ваговому показнику за травень 2016 року склав 76,46%, імпорт – 23,54%. Співвідношення оформлених митних декларацій: експорт – 52,07%, імпорт – 47,093%.
Серед розподілу обсягу ввезених іноземних товарів у структурі імпорту Дніпропетровської митниці ДФС складають енергетичні матеріали (9 мільярдів 937 мільйонів 723 тисячі гривень) та промислове устаткування (3 мільярди 996 мільйонів 88 тисяч гривень).
Серед загального обсягу вивезення українських товарів у структурі експорту по Дніпропетровській митниці ДФС складають руди, шлаки та зола (12 мільярдів 148 мільйонів 207 тисяч), а також вироби з чорних металів (5 мільярдів 542 мільйона 743 тисячі гривень).
 
Цілі та завдання діяльності центрів обслуговування платників податків
Нещодавно у медіа-центрі «Дніпро Пост» відбулася прес-конференція на тему: «Цілі та завдання діяльності центрів обслуговування платників податків» заучасті начальника управління обслуговування платників ГУ ДФС у Дніпропетровській області Олени Ярової.
Для формування у громадян України вектору добровільної сплати податків на теперішній час актуальною задачею є орієнтація фіскальної служби, саме на сервісні функції, зокрема –  на обслуговування платників.
Виконання цієї мети покладено безпосередньо на центри обслуговування платників, що діють у контролюючих органах.
У Дніпропетровській області працюють 37 ЦОП, з них 14 при головних офісах ДПІ та 23 у відділеннях ДПІ області, у роботі ЦОПів на теперішній час задіяні 323 працівника служби.
У центрах обслуговування платників Дніпропетровської області послугами користуються більше 260 тис. платників, що обліковуються на Дніпропетровщині. З них – понад 102 тисяч – юридичні особи та майже 158 тис. – фізичні особи –підприємці. Окрім того, послугами центрів користуються громадяни, які отримують реєстраційний номер облікової картки платника податків – так звані ідентифікаційні номери. Так, з початку року ЦОПи області надали подібних послуг більше 58 тисяч.
Комплекс послуг, що надаються через Центри обслуговування платників податків, включає:
надання адміністративних послуг – 23 адміністративних послуги;
надання консультаційних послуг;
надання інформаційних послуг;
приймання звітності;
приймання вхідної кореспонденції;
видачу ключів електронного цифрового підпису.
З початку року працівниками служби у ЦОП надано 202 тис. адміністративних послуг та більше 1 млн. консультаційних та інформаційних послуг. 
З повним переліком цих послуг, зразками бланків та зразками заповнених заяв на отримання адміністративних послуг, телефонами для довідок ЦОП, платники податків мають можливість ознайомитись на суб–сайті ДФС у Дніпропетровській області dp.sfs.gov.ua у розділі «Адміністративні послуги» / «Місця надання адміністративних послуг» (окремо по кожному ЦОП). Також, з даною інформацію платники можуть ознайомитись на інформаційних стендах безпосередньо приміщеннях ЦОП.
З метою спрощення обслуговування платників запроваджені та функціонують електронні сервіси. Це дозволяє платникам податків уникнути зайвих витратчасу та отримати необхідну інформацію.
Відтепер модернізований сервіс «Електронний кабінет платника» включає дві функціональні частини:
- відкрита (загальнодоступна);
- приватна (особистий кабінет).
Користуватися функціоналом відкритої частини можна без ідентифікації особи (без використання електронного цифрового підпису).
Робота з електронним сервісом у приватній частині здійснюється з використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП). Електронний цифровий підпис можна отримати у будь-якому Акредитованому центрі сертифікації ключів, зокрема, безкоштовно в АЦСК Інформаційно-довідкового департаменту ДФС України
У приватній частині після ідентифікації особи надається можливість, в залежності від типу платника (юридична або фізична особа) доступні наступні розділи:
1. Новини
2. Інформація з реєстрів
3. Податковий календар
4. Бланки податкової звітності
5. Декларація про майновий стан
6. Контакти та адреси центрів обслуговування платників (далі – ЦОП)
7. Облікові дані платника
8. Звітність
9. Вхідні/вихідні документи
10.Листування з органами ДФС
11.Подання заяв, запитів для отримання інформації
12.Стан розрахунків з бюджетом
13.Реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних
14.Сервіси системи «Електронного адміністрування ПДВ» (для платників ПДВ)
15.Сервіси системи «Електронного адміністрування реалізації пального» (СЕАРП).
Фізичним особам після ідентифікації також надано можливість за допомогою платіжної системи сплатити податки, збори, платежі (особистий кабінет – «Стан розрахунків з бюджетом»).
Оцінити податкові ризики діяльності з вашим партнером по бізнесу допоможе сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера».
Отримати консультацію з питань податкового, митного законодавства можна за допомогою «Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу» (ЗІР). Зміст відповідей на актуальні питання платників податків постійно оновлюється, таким чином кожен може отримати відповідну інформацію.
Працівники органів ГУ ДФС у Дніпропетровській області прагнуть, щоб обслуговування в ЦОПах стало для платників комфортним та передбачуваним процесом, це – вимога сьогодення.
 
Про право громадян на податкову знижку
Фахівці ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська нагадують, що відповідно до статті 166 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) платники податку мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Реалізація громадянами права на податкову знижку дозволяє повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого фізичними особами із заробітної плати.
Відповідно до підпункту 14.1.170 пункту 14.1 статті 14 Кодексу податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Кодексом.
Податкову знижку можуть одержати громадяни, які у минулого 2015 році мали такі витрати (з урахуванням обмежень, визначених пунктом 166.3 статті 166 Кодексу):
- сплачували кошти закладам освіти за навчання члена сім’ї першого ступеня споріднення;
- користувалися іпотечним кредитом;
- здійснювали пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям;
- сплачували страхові суми (внески, премії) за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески у рамках недержавного пенсійного забезпечення;
- витрачали кошти на оплату допоміжних репродуктивних технологій;
- сплачували державні послуги за усиновлення дитини, включаючи сплату державного мита;
- переобладнували транспортні засоби;
- сплачували видатки на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним.
Витрати необхідно підтвердити відповідними платіжними та розрахунковими документами, а саме:
- квитанціями;
- платіжними дорученнями;
- фіскальними або товарними чеками;
- прибутковими касовими ордерами;
- меморіальними ордерами тощо.
Крім того, понесені витрати підтверджується копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).
У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).
Громадянам, які мають право на податкову знижку за результатами 2015 року та бажають реалізувати таке право, необхідно заповнити та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – декларація) по 31.12.2016 включно, тобто протягом усього 2016 року.
Декларація надається фізичними особами – платниками податку до податкової інспекції за місцем свого проживання за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743.
Форма декларації з додатками до неї розміщена на головній сторінці Державної фіскальної служби України (http://sfs.gov.ua/) у розділі «Декларування громадян» за посиланням: http://sfs.gov.ua/others/deklaruvannya-gromadyan
 

Особливості оподаткування об’єктів нерухомості, які перебувають у спільній власності

Цього року громадяни сплачуватимуть податок за нерухоме майно, яким вони володіли у 2015 році. Платять податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, фізичні та юридичні особи, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (відповідно до статті 266 Податкового кодексу України).
Якщо об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості перебувають у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб, Кодексом визначено платників податку таким чином:
- якщо об’єкт  житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;
- якщо об’єкт  житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;
- якщо об’єкт  житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб  за належну їй частку.
Законодавством встановлено, що кожний громадянин, який має у власності квартиру, або житловий будинок, або змішані типи (квартиру і житловий будинок), в тому числі їх частки, має право на зменшення бази оподаткування податком. Якщо це окрема квартира або декілька квартир – на 60 метрів квадратних. Для житлового будинку (будинків) така пільга надається в розмірі 120 кв. метрів.
Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів  житлової та/або нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.
 
Надходження до місцевих бюджетів Дніпропетровщини з початку року збільшилися майже на 1,4 мільярдів гривень
У Дніпропетровській області за п’ять місяців поточного року надходження до місцевих бюджетів становлять 6 мільярдів 203,5 мільйони гривень, що на 1 мільярд 399,3 мільйонів більше, ніж за відповідний період минулого року.
Так, на 883,5 мільйони гривень збільшилися надходження з податку на доходи фізичних осіб, всього їх надійшло 3 мільярди 87,9 мільйонів гривень. На 394,7 мільйонів гривень більше, ніж у минулому році, сплатили юридичні та фізичні особи земельного податку та орендної плати. Всього до місцевих бюджетів Дніпропетровського регіону надійшло 1 мільярд 309,9 мільйонів гривень плати за землю.
На 230,8 мільйонів гривень збільшилися надходження з єдиного податку, який сплачують суб’єкти малого підприємництва, загалом надходження становлять 555,6 мільйонів гривень.
 

Затримано автомобіль, який віз на непідконтрольні території побутову хімію вартістю понад 150 тис. грн.

Співробітниками спецпідрозділу податкової міліції «Фантом» у складі зведеної міжвідомчої мобільної групи в смт. Верхньоторецьке Ясинуватського району Донецької області затримано автомобіль під керуванням 46-річного громадянина.
Встановлено, що водій, зареєстрований приватним підприємцем, надавав послуги із перевезення вантажів через лінію розмежування до непідконтрольної території. В автомобілі виявлено засоби гігієни та побутову хімію в асортименті на загальну суму 152,7 тис. грн.
За даним фактом представником ЗММГ складено протокол ч. 1 ст. 204-3 КУпАП.
 
Про нові форми реєстраційних документів
ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська звертає увагу, що Акредитований центр сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (далі – АЦСК ІДД) на головній сторінці офіційного інформаційного ресурсу АЦСК ІДД у розділі «Новини» за посиланням http://acskidd.gov.ua/news#161 повідомив, що наказом Інформаційно-довідкового департаменту ДФС від 16.06.2016 №94 «Про внесення змін до наказу ІДД ДФС від 17.02.2015 №15» затверджено нову редакцію наступних реєстраційних форм:
- Реєстраційна картка (для юридичної особи);
- Реєстраційна картка (для юридичної особи, зареєстрованої на території Донецької/Луганської областей, установчі документи якої втрачено);
- Реєстраційна картка (для фізичної особи/ фізичної особи – підприємця);
- Додаток до розділу 2 Реєстраційної картки;
- Заява про зміну статусу посиленого сертифіката відкритого ключа.
Нові форми реєстраційних документів для отримання послуг електронного цифрового підпису набувають чинності з 1 липня 2016 року.
Форми реєстраційних документів попереднього зразка будуть прийматися віддаленими пунктами реєстрації користувачів АЦСК ІДД ДФС до 30 червня 2016 року включно.
Переглянути та завантажити актуальні форми реєстраційних документів для отримання послуг електронного цифрового підпису можна у розділі «Реєстрація користувачів».
Сервіс від ДФС.
ЗІР - це «живий» інформаційний ресурс, який оновлюється щоденно та містить понад 14 тис. запитань-відповідей, більше 700 письмових консультацій, майже 900 нормативних документів та інформаційних матеріалів з питань оподаткування, митної справи та іншого законодавства контроль за додержанням якого покладено на ДФС.
Загальнодоступним інформаційно-довідковим ресурсом скористатись можна у будь-який зручний час через офіційний веб-портал ДФС (вкладка «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» на рухомому рядку головної сторінки офіційного веб-порталу) або зазначивши повну назву ЗІР в пошуковій системі Інтернет мережі.
За допомогою ЗІР платники податків мають можливість оперативно у будь-який час та у зручній формі ознайомитись із:
відповідями на запитання, в тому числі з якими найчастіше звертаються суб’єкти господарювання та громадяни до ДФС (розділи «Актуальні запитання», «Запитання-відповіді з Бази знань» та «Письмові консультації»);
нормативно-правовими, розпорядчими документами та іншою довідковою інформацією,термінами подання звітності та сплати податків і зборів (розділи «Нормативні та інформаційні документи», «Останні зміни в законодавстві», «Необхідно знати»). Разом з цим, розділ «Інтерактивна мапа» дозволяє користуватися можливістю покрокового пошуку інформації за напрямами «Митна справа», «Єдиний соціальний внесок» та «ПДФО».
Крім того, користувачі мережі Інтернет можуть використовувати ЗІР у якості комутатора зв’язку з оператором Контакт-центру ДФС, а саме: на сторінці в розділі ЗІР «Контакт-центр ДФС» розташовано номер телефону: «0-800-501-007», при натисканні на який в комунікаційних пристроях (телефон, планшет) або комп’ютерах, відбувається з’єднання з IVR Контакт-центру ДФС.
ДФС пропонує суб’єктам господарювання та громадянам ознайомитись з функціоналом ЗІР і використовувати його для самостійної орієнтації в інформаційному просторі вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на органи ДФС.
 

Коли відсутні кошти в СЕА ПДВ: погашаємо борг

Підпунктом 14.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) визначено, що сума узгодженого грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений ПКУ строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання є податковим боргом.
Відповідно до п. 87.1 ст. 87 ПКУ джерелом самостійної сплати грошових зобов’язань з податку на додану вартість є, зокрема, суми коштів, що обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 (далі – Порядок №569), передбачено, що суми ПДВ, зазначені в податковій звітності, перераховуються до бюджету та/або на поточний рахунок платника - сільськогосподарського підприємства, яке відповідає п. 209.18 ст. 209 ПКУ, з електронного рахунка платника податку (п. 19 Порядку № 569).
Пунктом 22 Порядку № 569 визначено, що у разі недостатності коштів на електронному рахунку платника податку для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань:
1) платник податку у строки, встановлені ПКУ для самостійної сплати податкових зобов’язань, перераховує на електронний рахунок необхідні кошти з власного поточного рахунка;
2) Державна казначейська служба (далі – Казначейство) перераховує кошти в межах їх залишку на такому рахунку. При цьому залишок узгоджених податкових зобов’язань платника податку, не сплачений до бюджету та/або на поточний рахунок відповідно до п. 209.18 ст. 209 ПКУ, обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі шляхом перерахування до бюджету та/або на поточний рахунок відповідно до п. 209.18 ст. 209 ПКУ коштів, що перераховуються на електронний рахунок.
Таким чином, для погашення податкового боргу з ПДВ, що виник у зв’язку з недостатністю коштів на рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, платник податку повинен поповнити свій електронний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ. По мірі надходження коштів на електронний рахунок Казначейством такі кошти перераховуються до бюджету та зараховуються в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ.

До уваги отримувачів сертифікатів EUR.1

З 1 липня 2016 року набирають чинності оновлені додаткові зразки відбитків печаток посадових осіб митниць ДФС, якими засвідчуються сертифікати з перевезення форми  EUR.1, а також визначено додаткові місця видачі їх митницями ДФС.
На сьогодні визначено місця видачі сертифікатів – це 173 пвдрозділи митниць ДФС, які максимально наближені до потенційних експортерів/виробників та уповноважено на видачу сертифікатів 607 посадових осіб митниць ДФС.
З метою підтримки експорту українських товарів та інформаційної підтримки суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності оновлено інформацію на вебсайті Державної фіскальної служби України: баннер «Карта з місцями видачі EUR.1» → розділ «Юридичним особам» → підрозділ «Сертифікати з перевезення товарів з України за формою EUR.1».  Детальніше []

Урочистості з нагоди випуску фахівців для органів національної поліції
Четвер, 30 червня 2016, 09:00
30 червня  о 9.00 у Дніпропетровському державному університеті внутрішніх справ (пр. Гагаріна, 26) на стройовому плацу відбудуться урочистості з нагоди випуску фахівців для органів національної поліції. Участь у заході візьме міський голова Борис Філатов.
ДОВІДКА
Університет цього річ випускає 191 курсанта, які наділи погони працівника поліції, серед них 23 відмінники, 78 осіб поповнять лави органів національної поліції Дніпропетровщини.
За роки існування навчального закладу з його стін вийшло близько 30 тисяч правоохоронців та фахівців-юристів, серед яких 21 генерал, відомі вчені-юристи, фахівці галузевої освіти та науковці. Детальніше []