Дніпровська міська рада

офіційний Інтернет-портал

Неділя, Квіт 30


Ви тут: Головна
Четвер, 09 червня 2016
Новини Дніпропетровська у "Бліц факті" 09.06.16
Четвер, 09 червня 2016, 17:45
alt
Сьогодні у "Бліц-Факті":
Зміни у системі судочинства;
Інспекція дахів у Дніпрі;
Нагородження переможців обласної олімпіади з математики.

https://youtu.be/QzsuYc7dVtg
Детальніше []

Борис Філатов проінспектував ремонт покрівель у Дніпрі
Четвер, 09 червня 2016, 17:25
altМіський голова Дніпра Борис Філатов разом зі своїм заступником Михайлом Лисенком перевірив перебіг ремонтних робіт на дахах будинків № 1 та № 5 у пров. Тульчинському, що в Амур-Нижньодніпровському районі міста. Будинки зведені ще в 60-х роках минулого століття, тому без поточного облаштування дахів життя в них просто нестерпне.  
Протікання даху створює сприятливі умови для появи цвілі, грибка і утворення конденсату. Крім того, взимку тут порушується теплоізоляція. 
Це не єдині негаразди тутешніх мешканців: район стоїть захаращеним вже не один рік.
Сьогодні, чи вперше на свої пам'яті, жителі побачили міського голову на власні очі. Тому запитань до нього безліч. Борис Філатов не приховує – стан житлового фонду у віддалених районах не з найкращих. Ремонти тут не проводилися десятки років. Очільник Дніпра  каже: роботи виконуватимуться поступово.
«Стара забудова. Треба замінювати шифер, «ливнівки», інші відповідні деталі, закріплювати димоходи, з яких падають цеглини, і так далі. Нарешті сюди дійшла міська влада. У цьому році заплановано ремонт покрівель 418 будинків», – сказав Борис Філатов.
Будівельні матеріали, що використовуються для ремонту, вироблені в Україні. Підрядники – з Дніпра. Це дозволяє створювати робочі місця та залишати податки в місті.
Загалом у 2016 році в міському бюджеті на поточні ремонти покрівель передбачено майже 42 млн грн. Наразі новий якісний дах зроблено вже в 127-ми будівлях.
Любов Гончарова живе поруч з Тульчинським провулком – на вулиці Саранській, 8а. Каже, таких ремонтів не бачила вже давно. Раніше з сусідами вони намагалися навести лад у будинку самотужки.
Під час інспекції Борис Філатов завітав на подвір'я її будинку. Проблема така сама – багатоповерхівка потребує капітального ремонту покрівлі. Крім того, вже більше 15 років тут не працює ліфт. Заступник міського голови Михайло Лисенко запевнив, що протягом року ці проблеми буде вирішено.  
«Ми дуже раді, що мер до нас завітав. Вдячні за те, що стало помітно чистіше і роботи ведуться, і зрушення є», – сказала Любов Гончарова. 
alt

alt

alt

  Детальніше []

09.06.2016 Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради ОГОЛОШУЄ КОНКУРС
Четвер, 09 червня 2016, 15:10
Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської
районної у місті Дніпропетровську ради відповідно до ст.10 Закону України
“Про службу в органах місцевого самоврядування”
 
ОГОЛОШУЄ КОНКУРС
на заміщення вакантної посади головного спеціаліста відділу прийому
громадян з питань надання усіх видів соціальної допомоги.
 
Вимоги до конкурсантів:
- повна вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста;
- вільне володіння комп’ютером, державною мовою.
 
Особи, які бажають взяти участь у конкурсі, подають документи:
- заяву про участь у конкурсі, в якій зазначається про ознайомлення заявника із встановленими законодавством обмеженнями щодо прийняття на службу та проходженням служби в органах місцевого самоврядування;
 
- заповнену особову картку (форма П-2 ДС) з відповідними додатками;
- дві фотокартки розміром 4 х 6 см;
- копії документів про освіту, підвищення кваліфікації, присвоєння вченого звання, присудження наукового ступеня;
- декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік за формою, передбаченою Законом України “Про запобігання корупції”;
- копію документа, який посвідчує особу;
- копію військового квітка (для військовослужбовців або військовозобов’язаних).
 
Документи приймаються упродовж 30 календарних днів від дня оголошення про проведення конкурсу за адресою:
м. Дніпропетровськ, вул. Уральська, 5, кімн. 4.
Додаткова інформація з питань основних функціональних обов’язків,
розміру та умов оплати праці за телефоном: 372-00- 34.
Детальніше []

Надійшли бланки листків тимчасової непрацездатності
Четвер, 09 червня 2016, 14:58
altВ амбулаторії центрів первинної медико-санітарної допомоги надійшли бланки листків тимчасової непрацездатності (лікарняні), повідомляють у департаменті охорони здоров’я населення ДМР. Мешканці, які раніше отримали довідки лікаря про свої хвороби, можуть їх обміняти на відповідні листки в амбулаторіях. Детальніше []

Прийняті рішення Красногвардійської районної у місті ради на 8 сесії, яка відбулась 08.06.2016
Четвер, 09 червня 2016, 14:54

КРАСНОГВАРДІЙСЬКА 
РАЙОННА  У  МІСТІ  ДНІПРОПЕТРОВСЬКУ  РАДА
 
VII СКЛИКАННЯ

VIII  СЕСІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

 

             08.06.2016                             м.Дніпропетровськ                        № 45/16

 

Про затвердження звіту про виконання
бюджету Красногвардійського
району за І квартал  2016 року

 

         Керуючись статтями 41 (пункт 2) Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та 80 (пункт 4) Бюджетного кодексу України, Красногвардійська районна у місті рада
 
В И Р І Ш И Л А :
 
1.     Затвердити звіт про виконання бюджету району за І квартал 2016 року:
 
          1.1. По доходах у сумі 112460,172 тис. грн., з них по загальному фонду – 108511,691 тис. грн. та по спеціальному фонду – 3948,481 тис. грн., у розрізі дохідних джерел згідно з додатком 1.
        
         1.2. По видаткаху сумі 80419,192тис. грн., з них по загальному фонду – 78366,667тис. грн. та по спеціальному фонду – 2052,525 тис. грн., за тимчасовою класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів згідно з додатком 2.
 
2. Затвердити перевищення доходів над видатками у сумі 32040,980 тис. грн., у тому числі: по загальному фонду перевищення доходів над видатками – 30145,024 тис. грн., по спеціальному фонду перевищення доходів над видатками – 1895,956 тис. грн.
 
 
Голова районної у місті ради                                                                   Н.В. Кеда
 

                    Додаток 1  
                    до рішення районної у місті ради
                      ______________  № ____  
                         
  Звіт
  про виконання бюджету Красногвардійського району по доходах за I квартал 2016 року у розрізі дохідних джерел
                         
                    тис.грн.    
Коди функціональ-ної класифікації Назва доходних джерел згідно з  бюджетною класифікацією Загальний фонд Спеціальний фонд Всього доходів
Планові призначення згідно тимчасового розпису на січень-квітень 2016 року з урахуванням змін План на I квартал 2016 року з урахуванням змін Виконано за I квартал 2016 року Процент виконання до планових призначень згідно тимчасового розпису на січень-квітень 2016 року з урахуванням змін  Процент виконання до плану на                       I квартал               2016 року з урахуванням  змін Планові призначення згідно тимчасового розпису на січень-квітень 2016 року з урахуванням змін Виконано за I квартал 2016 року Процент виконання до планових призначень згідно тимчасового розпису на січень-квітень 2016 року з урахуванням змін  Планові призначення згідно тимчасового розпису на січень-квітень 2016 року з урахуванням змін Виконано за I квартал 2016 року Процент виконання до планових призначень згідно тимчасового розпису на січень-квітень 2016 року з урахуванням змін 
10000000 ПОДАТКОВІ НАДХОДЖЕННЯ 30 462,918 22 912,064 30 010,872 98,5 131,0       30 462,918 30 010,872 98,5
11000000 Податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості, всього 22 794,878 18 101,724 23 024,608 101,0 127,2       22 794,878 23 024,608 101,0
  у тому числі:                      
11010000 Податок та збір  на доходи фізичних осіб  22 794,878 18 101,724 23 024,608 101,0 127,2       22 794,878 23 024,608 101,0
11010100 Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати 16 063,154 13 538,000 17 331,227 107,9 128,0       16 063,154 17 331,227 107,9
11010200 Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, що сплачується податковими агентами 4 922,000 3 322,000 4 442,671 90,3 133,7       4 922,000 4 442,671 90,3
11010400 Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата 1 102,000 722,000 847,279 76,9 117,4       1 102,000 847,279 76,9
11010500 Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування 484,000 344,000 302,619 62,5 88,0       484,000 302,619 62,5
11010900 Податок на доходи фізичних осіб від оподаткування пенсійних виплат або щомісячного довічного грошового утримання, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України 223,724 175,724 100,812 45,1 57,4       223,724 100,812 45,1
18000000 Місцеві податки 7 668,040 4 810,340 6 986,264 91,1 145,2       7 668,040 6 986,264 91,1
18010000 Податок на  майно 7 527,000 4 700,000 6 854,587 91,1 145,8       7 527,000 6 854,587 91,1
18010500 Земельний податок з юридичних осіб 2 598,000 1 513,000 2 591,433 99,7 171,3       2 598,000 2 591,433 99,7
18010600 Орендна плата з юридичних осіб 3 623,000 2 303,000 3 228,555 89,1 140,2       3 623,000 3 228,555 89,1
18010700 Земельний податок з фізичних осіб 458,100 296,100 377,791 82,5 127,6       458,100 377,791 82,5
18010900 Орендна плата з фізичних осіб 847,900 587,900 656,808 77,5 111,7       847,900 656,808 77,5
18020000 Збір за місця для паркування транспортних засобів 130,500 100,000 123,167 94,4 123,2       130,500 123,167 94,4
18020100 Збір за місця для паркування транспортних засобів, сплачений юридичними особами 88,500 64,500 73,712 83,3 114,3       88,500 73,712 83,3
18020200 Збір за місця для паркування транспортних засобів, сплачений фізичними особами 42,000 35,500 49,455 117,8 139,3       42,000 49,455 117,8
18030000 Туристичний збір 10,540 10,340 22,425 212,8 216,9       10,540 22,425 212,8
18030100 Туристичний збір, сплачений юридичними особами 6,920 6,820 12,105 174,9         6,920 12,105 174,9
18030200 Туристичний збір, сплачений фізичними особами 3,620 3,520 10,320 285,1         3,620 10,320 285,1
18040000 Збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності, що справлявся до 1 січня 2015 року 0,000 0,000 -13,915           0,000 -13,915  
18040100 Збір за провадження торгівельної діяльності (роздрібна торгівля), сплачений фізичними особами     -2,540           0,000 -2,540  
18040200 Збір за провадження торговельної діяльності (роздрібна торгівля), сплачений юридичними особами, що справлявся до 1 січня 2015 року     -8,376           0,000 -8,376  
18040500 Збір за провадження торгівельної діяльності (оптова торгівля), сплачений фізичними особами     -0,501                
18040600 Збір за провадження торгівельної діяльності (ресторанне господарство), сплачений фізичними особами     -2,498           0,000 -2,498  
20000000 НЕПОДАТКОВІ НАДХОДЖЕННЯ 363,800 255,600 329,840 90,7 129,0       363,800 329,840 90,7
  з них:                 0,000 0,000  
21000000 Доходи від власності та підприємницької діяльності, всього 3,600 0,600 4,306 119,6 717,7       3,600 4,306 119,6
  у тому числі:                      
21080000 Інші надходження 3,600 0,600 4,306 119,6 717,7       3,600 4,306 119,6
21080900 Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг     0,732           0,000 0,732  
21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції 3,600 0,600 3,574 99,3 595,7       3,600 3,574 99,3
22000000 Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності 360,200 255,000 325,534 90,4 127,7       360,200 325,534 90,4
  у тому числі:                      
22010000 Плата за надання адміністративних послуг 125,000 85,000 162,542 130,0 191,2       125,000 162,542 130,0
22012500 Плата за надання інших адміністративних послуг 125,000 85,000 106,418 85,1 125,2       125,000 106,418 85,1
22012600 Адміністративний збір за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень     56,124                
22090000 Державне мито 235,200 170,000 162,992 69,3 95,9       235,200 162,992 69,3
22090100 Державне мито, що сплачується за місцем розгляду та оформлення документів, у тому числі за оформлення документів на спадщину і дарування 136,000 96,000 64,641 47,5 67,3       136,000 64,641 47,5
22090200 Державне мито, не віднесене до інших категорій 5,100 4,900 0,034 0,7 0,7       5,100 0,034 0,7
22090300 Державне мито, за дії, пов'язані з одержанням патентів на об'єкти права інтелектуальної власності, підтриманням їх чинності та передаванням прав їхніми власниками     0,085           0,000 0,085  
22090400 Державне мито, пов'язане з видачею та оформленням закордонних паспортів (посвідок) та паспортів громадян України  94,100 69,100 98,232 104,4 142,2       94,100 98,232 104,4
25000000 Власні надходження бюджетних установ           3 306,070 2 391,735 72,3 3 306,070 2 391,735 72,3
25010000 Надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством           2 405,113 1 473,624 61,3 2 405,113 1 473,624 61,3
25010100 Плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю           2 310,637 1 421,023 61,5 2 310,637 1 421,023 61,5
25010300 Плата за оренду майна бюджетних установ           82,950 46,908 56,5 82,950 46,908 56,5
25010400 Надходження бюджетних установ від реалізації в установленому порядку майна (крім нерухомого майна)           11,526 5,694 49,4 11,526 5,694 49,4
25020000 Інші джерела власних надходжень бюджетних установ           900,957 918,110 101,9 900,957 918,110 101,9
25020100 Благодійні внески, гранти та дарунки           900,957 900,957 100,0 900,957 900,957 100,0
25020200 Кошти, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщених на них інших об'єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб             17,153   0,000 17,153  
30000000 ДОХОДИ ВІД ОПЕРАЦІЙ З КАПІТАЛОМ 6,000 4,000 7,400 123,3 185,0       6,000 7,400 123,3
  з них:                      
31000000 Надходження від продажу основного капіталу, всього 6,000 4,000 7,400 123,3 185,0       6,000 7,400 123,3
31010000 Кошти від реалізації скарбів, майна, одержаного державою або територіальною громадою в порядку спадкування чи дарування, безхазяйного майна, знахідок, а також валютних цінностей і грошових коштів, власники яких невідомі 6,000 4,000 7,400 123,3 185,0       6,000 7,400 123,3
31010200 Кошти від реалізації безхазяйного майна, знахідок, спадкового майна, майна, одержаного територіальною громадою в порядку спадкування чи дарування,  а також валютні цінності і грошові кошти, власники яких невідомі 6,000 4,000 7,400 123,3 185,0       6,000 7,400 123,3
  Р А З О М     Д О Х О Д І В  ( без урахування міжбюджетних трансфертів) 30 832,718 23 171,664 30 348,112 98,4 131,0       30 832,718 30 348,112 98,4
                         
40000000 Офіційні трансферти 79 911,258 63 835,050 61 522,409 77,0 96,4 0,000 0,000   79 911,258 61 522,409 77,0
41000000 Від органів державного управління 79 911,258 63 835,050 61 522,409 77,0 96,4 0,000 0,000   79 911,258 61 522,409 77,0
41030000 Субвенції, всього 79 911,258 63 835,050 61 522,409 77,0 96,4 0,000 0,000   79 911,258 61 522,409 77,0
  з них:                      
41030600 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу 29 263,400 21 998,000 19 909,029 68,0 90,5       29 263,400 19 909,029 68,0
41030800 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот  30 882,441 26 924,721 26 924,721 87,2 100,0       30 882,441 26 924,721 87,2
41031000 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу 14,816 10,015 10,011 67,6 100,0       14,816 10,011 67,6
41033900 Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам  19 024,269 14 267,156 14 258,790 75,0 99,9       19 024,269 14 258,790 75,0
41035000 Інші субвенції  352,692 352,692 195,432 55,4 55,4       352,692 195,432 55,4
41035800 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною" 373,640 282,465 224,426 60,1 79,5       373,640 224,426 60,1
  Р А З О М     Д О Х О Д І В з офіційними трансфертами 110 743,976 87 006,714 91 870,521 83,0 105,6 3 306,070 2 391,735 72,3 114 050,046 94 262,256 82,6
602100 Залишки коштів на початок звітного періоду     16 641,170       1 556,746     1 556,746  
  В С Ь О Г О     Д О Х О Д І В  110 743,976 87 006,714 108 511,691 98,0 124,7 3 306,070 3 948,481 119,4 114 050,046 112 460,172 98,6
                         
                         
  Голова районної у місті ради                 Н.В. Кеда  

                    Додаток 2      
                    до рішення районної у місті ради      
                    ________________________№ ________      
                           
Звіт                           
про виконання бюджету  Красногвардійського району по видатках за   l квартал  2016  року                           
у розрізі тимчасової класифікації  видатків та кредитування місцевих бюджетів                          
                      тис.грн.    
Код тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів Найменування коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів  Загальний фонд           Спеціальний фонд       Всього видатків       
    Планові призначення            згідно тимчасового розпису на січень-квітень  2016 року з урахуванням змін План на I квартал 2016 року з урахуванням змін  Виконано                  за I квартал 2016 року   Процент виконання до планових призначень            згідно тимчасового розпису на січень-квітень  2016 року з урахуванням змін    Процент виконання до плану на I квартал 2016 року з урахуванням змін  Планові призначення            згідно тимчасового розпису на січень-квітень  2016 року з урахуванням змін  Виконано                за  I квартал 2016 року   Процент виконання до планових призначень            згідно тимчасового розпису на січень-квітень  2016 року з урахуванням змін   Планові призначення            згідно тимчасового розпису на січень-квітень  2016 року з урахуванням змін  Виконано                за  I квартал 2016 року   Процент виконання до планових призначень            згідно тимчасового розпису на січень-квітень  2016 року з урахуванням змін    
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  
010000 Державне управління, всього 3171,345 2379,692 2172,093 68,5 91,3 75,000 6,578 8,8 3246,345 2178,671 67,1  
  у тому числі:                        
010116 Органи місцевого самоврядування 3171,345 2 379,692 2172,093 68,5 91,3 75,000 6,578 8,8 3 246,345 2 178,671 67,1  
070000 Освіта, всього 44316,779 33241,913 27933,358 63,0 84,0 3214,619 2030,079 63,2 47531,398 29963,437 63,0  
  у тому числі:                        
070101 Дошкільні заклади освіти 15 761,573 11 821,180 10 316,936 65,5 87,3 2 192,191 1 146,436 52,3 17 953,764 11 463,372 63,8  
070201 Загальноосвітні школи (в т.ч. школа-дитячий садок, інтернат при школі) спеціалізовані школи,ліцеї,гімназії, колегіуми 25 037,659 18 782,147 15 459,508 61,7 82,3 1 017,013 881,396 86,7 26 054,672 16 340,904 62,7  
070202 Вечірні( змінні) школи 514,540 385,905 361,470 70,3 93,7       514,540 361,470 70,3  
070303 Дитячі будинки ( в т.ч. сімейного типу, прийомні сім'ї) 373,640 282,465 224,426 60,1 79,5     0,0 373,640 224,426 60,1  
070401 Позашкільні заклади освіти, заходи із позашкільної роботи з дітьми 905,031 678,773 429,727 47,5 63,3 5,415 2,247 41,5 910,446 431,974 47,4  
070802 Методична робота, інші заходи у сфері народної освіти 80,180 60,136 50,586 63,1 84,1       80,180 50,586 63,1  
070803 Служби технічного нагляду за будівництвом і капітальним ремонтом 266,248 199,686 169,980 63,8 85,1       266,248 169,980 63,8  
070804 Централізовані бухгалтерії обласних, міських , районних відділів освіти 567,132 425,349 373,480 65,9 87,8       567,132 373,480 65,9  
070806 Інші заклади освіти 796,296 597,222 538,195 67,6 90,1       796,296 538,195 67,6  
070808 Допомога дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, яким виповнюється 18 років 14,480 9,050 9,050 62,5 100,0       14,480 9,050 62,5  
090000 Соціальний захист та соціальне забезпечення, всього 62715,982 50959,353 47922,392 76,4 94,0 22,796 15,868 69,6 62738,778 47938,260 76,4  
  у  тому   числі :                        
090201 Пільги ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, дітям війни, особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, жертвам нацистських переслідувань та реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами, на житлово-комунальні послуги 4 167,605 3 505,965 3 477,516 83,4 99,2     0,0 4 167,605 3 477,516 83,4  
090202 Пільги ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, жертвам нацистських переслідувань на придбання твердого палива та скрапленого газу 2,000 0,000 0,000 0,0 0,0     0,0 2,000 0,000 0,0  
090204 Пільги ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, пенсіонерам з числа слідчих прокуратури, дітям (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої 526,091 432,682 432,682 82,2 100,0     0,000 526,091 432,682 82,245  
  системи, державної пожежної охорони, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатним членам сімей, які перебували на їх утриманні, звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби, батькам та членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які загинули (померли), пропали безвісті або стали інвалідами при проходженні служби, суддям у відставці, на житлово-комунальні послуги                         
090207 Пільги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов*язана з Чорнобильською катастрофою, на житлово-комунальні послуги  281,529 239,235 239,235 85,0 100,0     0,0 281,529 239,235 85,0  
090215 Пільги багатодітним сімям на житлово-комунальні послуги 287,421 272,989 272,989 95,0 100,0     0,0 287,421 272,989 95,0  
090302 Допомога у зв"язку з вагітністю і пологами 280,020 210,020 170,224 60,8 81,1     0,0 280,020 170,224 60,8  
090303 Допомога на догляд за дитиною віком до трьох років  300,035 225,035 218,899 73,0 97,3     0,0 300,035 218,899 73,0  
090304 Допомога при народженні дитини 16 913,575 12 913,485 12 079,312 71,4 93,5     0,0 16 913,575 12 079,312 71,4  
090305 Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування 1 550,260 1 100,170 1 050,329 67,8 95,5     0,0 1 550,260 1 050,329 67,8  
090306 Допомога на дітей одиноким матерям 1 600,150 1 100,100 669,151 41,8 60,8     0,0 1 600,150 669,151 41,8  
090307 Тимчасова державна допомога дітям 220,020 200,000 49,359 22,4 24,7     0,0 220,020 49,359 22,4  
090308 Допомога при усиновленні дитини 66,340 59,340 59,340 89,4 100,0     0,0 66,340 59,340 89,4  
090401 Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім"ям 2 450,000 1 850,000 1 727,435 70,5 93,4     0,0 2 450,000 1 727,435 70,5  
090405 Субсидії населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг 25 619,795 22 473,851 22 177,974 86,6 98,7     0,0 25 619,795 22 177,974 86,6  
090406 Субсидії населенню для відшкодування витрат на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу 12,816 10,015 2,854 22,3 0,0     0,0 12,816 2,854 22,3  
090412 Інші видатки на соціальний захист населення 963,255 820,618 329,093 34,2 40,1     0,0 963,255 329,093 34,2  
090413 Допомога на догляд за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу 916,400 686,050 495,341 54,1 72,2       916,400 495,341 54,1  
091101 Утримання центрів соціальних служб для сім"ї, дітей та молоді 221,622 172,858 120,032 54,2 69,4       221,622 120,032 54,2  
091103 Соціальні програми і заходи державних органів у справах молоді 31,960 23,800 10,376 32,5 43,6     0,0 31,960 10,376 32,5  
091204 Територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг) 1 243,112 937,308 889,530 71,6 94,9 22,796 15,868 69,6 1 265,908 905,398 71,5  
091205 Виплати грошової компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги 59,752 44,814 44,655 74,7 99,6     0,0 59,752 44,655 74,7  
091209 Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів і ветеранів 35,624 27,218 18,812 52,8 69,1     0,0 35,624 18,812 52,8  
091300 Державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам 4 966,600 3 653,800 3 387,254 68,2 92,7       4 966,600 3 387,254 68,2  
100000 Житлово - комунальне господарство, всього 454,456 340,842 272,534 60,0 80,0 0,000 0,000 0,0 454,456 272,534 60,0  
  у тому числі:                        
100203 Благоустрій міст, сіл, селищ 454,456 340,842 272,534 60,0 80,0 0,000 0,000 0,0 454,456 272,534 60,0  
110000 Культура і мистецтво, всього 80,430 79,930 66,290 82,4 82,9 0,000 0,000 0,0 80,430 66,290 82,4  
  у тому числі:                        
110104 Видатки на заходи, передбачені державними і місцевими програмами розвитку культури і мистецтва 3,300 2,800 2,799 84,8 100,0     0,0 3,300 2,799 84,8  
110204 Палаци і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу 77,130 77,130 63,491 82,3 82,3       77,130 63,491 82,3  
250000 Видатки, не віднесені до сновних груп, всього 4,984 4,984 0,000 0,0 0,0 0,000 0,000 0,0 4,984 0,000 0,0  
250404 Інші видатки 4,984 4,984 0,000 0,0 0,0       4,984 0,000 0,0  
900201 Усього за тимчасовою класифікацією видатків місцевих бюджетів 110 743,976 87 006,714 78 366,667 70,8 90,1 3 312,415 2 052,525 62,0 114 056,391 80 419,192 70,5  
                           
                           
Голова районної у місті ради                                                                                                                                                                                       Н.В. Кеда                          

Інформація
 про підсумки виконання бюджету
Красногвардійського району заІ квартал 2016року
 
Фінансове управління Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради відзначає, що за І квартал 2016 року до бюджету району надійшло доходів, з урахуванням трансфертів, отриманих з вищестоящих бюджетів, у загальній сумі 94262,2 тис. грн., з них по загальному фонду –                            91870,5 тис. грн., що становить 105,6 % до плану звітного періоду, та по спеціальному фонду – 2391,7 тис. грн., що становить 72,3 % до річного плану.
Без урахування офіційних трансфертів з вищестоящих бюджетів до загального фонду бюджету району надійшло доходів у сумі 30348,1 тис. грн., що становить 131 % до плану, понад план отримано власних доходів у сумі          7176,4 тис. грн.
У порівнянні з аналогічним періодом 2015 року власні надходження до  загального фонду бюджету району (без урахування офіційних трансфертів) збільшилися на 11051,2 тис. грн., або 157,3 %.
Виконано план по найбільш вагомим бюджетоутворюючим джерелам: податку на доходи фізичних осіб по бюджету району на 127,2 % (при плані 18101,7 тис. грн. надійшло 23024,6 тис. грн.) та платежах за землю – 145,8% (при плані 4700,0тис. грн. надійшло 6854,6 тис. грн.).
У порівнянні з аналогічним періодом минулого року надходження по податку на доходи фізичних осіб збільшилися до бюджету району на                     8637,5тис. грн. або на 60%. На збільшення надходжень у 2016 році вплинуло збільшення розміру мінімальної заробітної плати на 13,1 %, перехід платників, що перебували у 2015 році на обліку та обслуговувалися Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників                           у м. Дніпропетровську (РФ «Придніпровська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» - 2389,0 тис. грн. та інші), збільшення обсягу фінансування військовослужбовців у зв’язку з проведенням АТО (В/ч 1314: І квартал 2015 року –   467,8 тис. грн., І квартал 2016 року – 797,1 тис. грн.; В/ч 3054: І квартал 2015 року – 100,0 тис. грн., І квартал 2016 року – 227,0 тис. грн., В/ч 3021: І квартал 2015 року – 347,0 тис. грн., І квартал 2016 року – 829,3 тис. грн.), а також збільшення кількості військових комісаріатів у Дніпропетровській області.  
У порівнянні з аналогічним періодом минулого року надходження по платежах за землю збільшилися до бюджету району на 2431,9 тис. грн., або на    55 %. На збільшення надходжень у 2016 році вплинуло те, що згідно рішення Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015 № 4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська» з 01.01.2016 введено нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська (базова вартість 1 кв.м землі – 306,35 грн.) та застосовано індекс інфляції у розмірі 1,433.
При загальному перевиконанні бюджету району за доходами не виконані планові призначення по державному миту на 7,0 тис. грн., або на 4,1%за рахунок зменшення кількості поданих заяв до вчинення нотаріальних дій.
Не зважаючи на роботу, яка постійно проводиться районною у місті радою спільно з державною податковою інспекцією району, недоотримано доходів до бюджету через наявність податкового боргу ряду підприємств і організацій району по належних до сплати в бюджет податках і платежах. 
Станом на 01.04.2016 податковий борг до бюджетів усіх рівнів становив 47455,4 тис. грн., до бюджету району 9328,0 тис. грн. і збільшився у порівнянні з 01.01.2016 до бюджетів усіх рівнів на 2787,8 тис. грн. (6,3 %), а до бюджету району збільшився на  2271,2 тис. грн. (32,2 %).
         Збільшення податкового боргу до бюджету району відбулося, в основному, по платежах плати за землю – 1937,7  тис. грн. або на 30 %  (борг на 01.04.2016 – 8399,6 тис. грн. через погіршення фінансового стану, зменшення об’ємів виробництва та несплату поточних платежів підприємств району).
         Значні суми податкового боргу по платежах за землю до бюджету району за станом на 01.04.2016 значаться за підприємствами, а саме: ПАТ «ДМЗ» -                  3,1 млн. грн., ТОВ «Веста індастріал» - 2,4 млн. грн. тощо.
        
Обсяг видатків загального та спеціального фондів бюджету району,                             з урахуванням трансфертів, отриманих із бюджетів вищого рівня,  виконано                       в загальному обсязі 80419,2тис. грн., з них по загальному фонду в обсязі                     78366,7 тис. грн., що становить 90,1 % до плану на звітний період та по спеціальному фонду в обсязі 2052,5 тис. грн., або 62,0 % до планових призначень згідно тимчасового розпису на січень-квітень 2016 року з урахуванням змін.
У порівнянніз аналогічним періодом минулого року видатки бюджету району в загальному обсязі збільшились на 31,7 % (19363,7 тис. грн.).
Протягом звітного періоду, у першочерговому порядку забезпечувалося фінансування, в межах асигнувань помісячного розпису бюджету, захищених  видатків.
На захищені статті із загального фонду бюджету району спрямовано 77877,8 тис. грн., що становить 87,5 % до планових призначень звітного періоду, та 99,4 % від загального обсягу видатків, у тому числі:
-                    на виплату заробітної плати працівникам бюджетної сфери –                   24059,1 тис. грн., що становить 30,7 % від загального обсягу видатків (виплата заробітної плати працівникам бюджетної сфери здійснювалась своєчасно, без утворення заборгованості);
-                    на оплату витрат з придбання продуктів харчування та медикаментів – 1935,2 тис. грн., що становить 2,5 % від загального обсягу видатків;
-  на оплату енергоносіїв, спожитих бюджетними установами та закладами,– 4772,3 тис. грн., що становить 6,1 % від загального обсягу видатків, у тому числі на оплату теплопостачання – 3451,5 тис. грн., водопостачання та водовідведення – 153,7 тис. грн., електроенергії – 1157,6 тис. грн., природного газу – 9,5 тис. грн.
-        на проведення соціальних виплат населенню (пільг, субсидій, допоміг) – 47111,2 тис. грн., що становить 60,1 % від загального обсягу видатків.
 
Загальний обсяг кредиторської заборгованості по зобов’язанням загального фонду бюджету району обліковується на кінець звітного періоду  у сумі                 26680,7 тис. грн., а без урахування заборгованості по офіційних трансфертах                  з державного бюджету по виплатах пільг та субсидій населенню                               (26606,3 тис. грн.) і з міського бюджету на ліквідацію стихійних сміттезвалищ (63,9 тис. грн.) та на  організацію проведення оплачуваних громадських робіт                             (2,1 тис. грн.), заборгованість становила 8,4 тис. грн. – фінансова підтримка організації ветеранів України Червоногвардійського району м. Дніпропетровська -зареєстровані зобов’язання в останні дні бюджетного періоду.
 
У порівнянні з початком року кредиторська заборгованість збільшилась на 15987,9 тис. грн.
Обсяг дебіторської заборгованості загального фонду бюджету збільшився                                з початку року на 7,1 тис. грн. і становить 28,0 тис. грн. у зв’язку з перерахунком субсидій населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Найбільшу питому вагу у загальному обсязі видатків загального фонду бюджету району – 96,8 % (75855,8 тис. грн.) становили видатки на утримання установ та закладів освіти – 27933,4 тис. грн. (35,6 %), та на соціальний захист населення – 47922,4 тис. грн. (61,2 %).
На утримання органівмісцевого самоврядуваннявидатки становили –           2,8 % (2172,1 тис. грн.).
На житлово-комунальне господарство (благоустрій району) спрямовано – 0,3% (272,5 тис. грн.).
         Видатки на культуру і мистецтво становили – 0,1% (66,3 тис. грн.).
        
Видатки на утримання органів місцевого самоврядування  складають                   2172,1 тис.грн., при планових призначеннях на 1 квартал 2016 року                           2379,7 тис. грн., або 91,3 %.Найбільшу питому вагу у загальній сумі видатків (80,9%)становлятьвидатки на виплату заробітної плати в обсязі 1757,7 тис.грн.
 
На утримання установ і закладів галузі «Освіта»направлено коштів у сумі 27933,4 тис. грн. при уточненому плані на звітний період –                                          33241,9 тис. грн., що становить 84,0 %.
З загальної суми видатків за рахунок трансфертів з державного бюджету освоєно коштів у сумі – 12698,4 тис. грн.,з якої:
-              освітня субвенція – 12474,0тис. грн.;
-                    виплата допомоги на утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг в 1 дитячому будинку сімейного типу                     та 13 прийомних сім’ях – 224,4 тис. грн.
На виплату заробітної плати працівникам установ та закладів освіти спрямовано 21360,5 тис. грн., виконання плану склало – 95,6 %.
На забезпечення харчуванням дітей дошкільних навчальних закладів та учнів середніх загальноосвітніх шкіл витрачено бюджетних коштів у сумі  – 1916,5 тис. грн., що складає 50,0 % до уточненого плану на звітний період. 
Спрямовано коштів на оплату за спожиті комунальні послуги та енергоносії – 4356,0 тис. грн., що становить 65,8 % від уточненого плану на звітний період. 
Виплачено одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, яким у 2016 році виповнилось18 років, у сумі                          9,1 тис. грн. (5 осіб по 1810,00 грн.).
        
Видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення проведено в обсязі 47922,4 тис. грн., при планових призначеннях на 1 квартал поточного року 50959,4 тис. грн., що становить 94,0 %.
Кошти на оплату пільг та субсидій, наданих населенню за житлово-комунальні послуги, погашення заборгованості за надані пільги з послуг зв’язку, інші передбачені законодавством пільги та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян, виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами за рахунок субвенцій з державного бюджету одержані у сумі 46509,9 тис. грн.
 
Виконання інших видатків на соціальний захист населення Красногвардійського району склало 329,1тис. грн., з яких:
-       матеріальна допомога на поховання мешканців району – 25,8тис. грн.;
-       матеріальна допомога мешканцям району – 9,7тис. грн.;
-       доплата до пенсії сім’ям загиблих у Афганістані – 4,5 тис. грн.;
-       на здійснення заходів соціального спрямування – 9,4 тис.грн.;
-       адресна допомога на оплату ЖКП – 279,7тис. грн., в тому числі за рахунок субвенцій з міського бюджету у сумі 195,4 тис. грн.
 
На утримання центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді районної                   у місті ради було використано 120,0 тис. грн. при уточненому плані                          172,9 тис. грн., що становить 69,4 %. Найбільшу питому вагу у загальній сумі видатків (84,4%)становлятьвидатки на виплату заробітноїплатив обсязі            101,3 тис.грн.
На виконання соціальних програм і заходів державних органів у справах молоді (програма «Молодь Красногвардійського району на                                          2013-2017 роки») витрачено бюджетних коштів у сумі 10,4 тис. грн., що складає 43,6% до уточненого плану на звітний період.
 
На утримання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) районної у місті ради спрямовано 889,5 тис. грн.при уточненому плані 937,3 тис. грн., що становить 94,9 %. Найбільшу питому вагу                 у загальній сумі видатків (87,5%)становлятьвидатки на виплату заробітноїплатив обсязі778,5тис.грн.
            За звітний період було обслуговано 1223 одиноких та непрацездатних громадян.
 
На виплату грошової компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги на здійснення заходів з виконання районної комплексної програми  соціального захисту інвалідів та соціально-незахищених верств населення «Турбота» на 2013-2017 роки видатки склали 44,7 тис. грн.
 
         На фінансову підтримку громадської  організації ветеранів України Червоногвардійського району м. Дніпропетровська, на виконання районної комплексної програми «Ветеран» на 2013-2017 роки, спрямовано коштів у сумі  18,8 тис. грн.
 
     На благоустрій району освоєно бюджетних коштівусумі 272,5 тис.грн., або на 80,0 %до плану звітного періоду.За рахунок цих коштів проведено роботи по зимовому утриманню доріг, санітарну очистку території, ліквідацію стихійних звалищ, видалення аварійних дерев.
 
         Видатки на культуру і мистецтво за звітний період склали – 66,3 тис. грн. при уточненому плані на звітній період 79,9 тис. грн., що становить 82,9 %.
         На щорічні заходи у Красногвардійському районі використано кошти у сумі 2,8 тис. грн.
         На утримання комунального закладу культури «Культурно-молодіжний центр «Краснопілля» Дніпропетровської міської ради було витрачено кошти у сумі                     63,5 тис. грн. при уточненому плані на звітній період 77,1 тис. грн., що складає 82,3 %., у тому числі на виплату заробітної плати – 61,1 тис. грн., чи 96,2%  загального обсягу видатків.
 
Для збереження позитивної тенденції та забезпечення фінансовими ресурсами усіх видатків, передбачених у бюджеті району на 2016 рік, фінансовому управлінню Красногвардійської районної у місті ради, Державній податковій інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області необхідно щоденно відслідковувати, у разі наявності, причини відставання у виконанні дохідної частини бюджету району по кожному дохідному джерелу та вживати заходи, направлені на збільшення обсягів надходжень і виконання показників як дохідної, так і видаткової частин бюджету району.
 
Начальникфінансового управління
районної у місті ради                                                                      Н.П. Алєксєєнко

 

Красногвардійська

районна   у   місті   Дніпропетровську   рада

VІІ скликання

VІIІ сесія

Р І Ш Е Н Н Я

 
08.06.2016                           м. Дніпропетровськ                             №  46/16


 

Про внесення змін до рішення Красногвардійської
районної у місті Дніпропетровську ради від 22.04.2016
№ 39/16 «Про перейменування районної у місті ради та її
виконавчого комітету, а також їх структурних підрозділів»

 
 

Враховуючи постанову Верховної Ради України від 19.05.2016 № 1375 «Про перейменування міста Дніпропетровськ Дніпропетровської області», керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Красногвардійська районна у місті рада
 

В И Р І Ш И Л А:
 

1.   Внести зміни до рішення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради від 22.04.2016 № 39/16 «Про перейменування районної у місті ради та її виконавчого комітету, а також структурних підрозділів», а саме:
- пункт 1 викласти у наступній редакції: «Змінити найменування Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради на Чечелівську районну у місті Дніпрі раду та виконавчий комітет Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради на виконавчий комітет Чечелівської районної у місті Дніпрі ради».
- у пункті 5 слова «в строк до 01.07.2016» замінити словами «у термін до 01.09.2016».
2.   Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника голови районної у місті ради Чернецького С.В. та постійну депутатську комісію з питань місцевого самоврядування, депутатської етики та депутатської діяльності (Калугіна В.В.).

 

Голова районної у місті ради                                                                Н.В. Кеда
 
 

Красногвардійська
районна   у   місті   Дніпропетровську   рада

VІІ скликання

VІIІ сесія

Р І Ш Е Н Н Я

 
08.06.2016                           м. Дніпропетровськ                             №  47/16
 


 
 
Про затвердження Програми та Положення
фінансової  підтримки мешканців Чечелівського  
району депутатами Чечелівської  районної у місті
ради VII скликання   на 2016 рік
 
 
Керуючись Конституцією України, відповідно до Указу Президента «Про невідкладні заходи з подолання бідності», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетного та Податкового кодексів України, з метою поступового вирішення основних проблем соціального захисту населення Чечелівського району, районна у місті рада
 

ВИРІШИЛА:

 
         1. Затвердити Програму фінансової підтримки мешканців Чечелівського району депутатами районної у місті Дніпро ради VII скликання на 2016 рік та паспорт Програми фінансової підтримки мешканців Чечелівського району (Додаток 1,2)
         2. Затвердити Положення про надання адресної матеріальної допомоги окремим категоріям громадян, мешканцям Чечелівського району. (Додаток 3)
3. Виділити кошти у сумі 1,080,000.00 грн. управлінню праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у місті ради                      (Ситнік И.А.), для надання адресної матеріальної допомоги мешканцям району за дорученнями депутатів Чечелівської районної у місті ради.
         4. Фінансовому управлінню Чечелівської районної у місті ради (Алексєєнко Н.П.), врахувати визначені обсяги бюджетних коштів для реалізації заходів Програми фінансової підтримки мешканців Чечелівського району депутатами районної у місті Дніпро ради VII скликання на 2016 рік при внесенні змін до показників бюджету району на 2016 рік.
 
 
5. Координацію роботи з реалізації Програми фінансової підтримки мешканців  Чечелівського  району  депутатами  районної  у  місті  Дніпро  ради               
VII скликання на 2016 рік покласти на управління праці та соціального захисту населення (Ситнік И.А.).
         6. Контроль за виконанням  даного рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету та фінансів, соціально економічного розвитку району (Сідєков А.К.), постійну депутатську комісію з  питань соціального захисту,  охорони здоров’я,  материнства  та  дитинства (Мостова Л.М.)
 
 
 
 

Голова районної у місті ради                                                                  Н.В. Кеда

 

 Додаток 1
затверджено рішенням районної у місті ради
від _________ № ___
 

  

ПРОГРАМА
фінансової підтримки мешканців Чечелівського району
депутатами районної у м. Дніпро ради
VII скликання на 2016 рік

 
І. Мета Програми
 
Програма фінансової підтримки мешканців Чечелівського району депутатами районної у місті Дніпро ради VII скликання на 2016 рік (далі-Програма) спрямована  на поступове вирішення проблем соціального захисту малозахищених верств населення району.
Основна мета Програми  - підвищення ефективності соціальної підтримки окремих громадян Чечелівського району, які   опинились за певних обставин у складній життєвій ситуації, у т.ч. непрацездатним, важко і хронічно хворим громадянам, багатодітним і неповним сім'ям, пенсіонерам, ветеранам війни, особам з обмеженими фізичними можливостями, у тому числі дітям-інвалідам та іншим громадянам, шляхом надання адресної матеріальної допомоги.
До поняття «складні життєві ситуації» належать:
- пожежа та інше стихійне лихо, внаслідок якого завдано збитків житлу,
  скарбу потерпілого або його здоров`ю;
- аварійна ситуація житлово-комунальної системи;
- дорожньо-транспортна пригода;
- обставини, які можуть призвести до створення загрози безпечній
  життєдіяльності заявника та інших громадян;
- тяжка хвороба, оперативне лікування, яке потребує значних фінансових
  затрат або виїзду на лікування за межі міста, придбання ліків та інше;
- необхідність пристосування до умов соціального середовища осіб,
  звільнених з мість позбавлення волі;
- важке матеріальне становище;
- інші непередбачені надзвичайні обставини.
 
ІІ. Шляхи реалізації Програми
 
Надання матеріальної допомоги здійснюється у вигляді одноразової грошової допомоги, що надається малозабезпеченим,  непрацездатним, важко і хронічно хворим громадянам, багатодітним і неповним сім’ям, пенсіонерам, ветеранам війни,  особам з обмеженими фізичними можливостями, у тому числі
 
 
дітям-інвалідам, іншим громадянам, які внаслідок недостатнього  матеріального забезпечення потрапили у складні життєві ситуації та потребують підтримки.
Матеріальна допомога надається на підставі поданої громадянином заяви на ім’я депутата районної у місті ради з відповідним пакетом документів та згоди депутата районної у місті ради.
Звернення громадян про надання допомоги подаються та розглядаються у порядку, встановленому Законом України «Про звернення громадян».
Для надання матеріальної допомоги, заявник надає  такі документи:
- заяву на ім’я депутата Чечелівської районної у місті Дніпро  ради, погоджену депутатом районної у місті ради висновком про надання грошової допомоги заявнику;
- копію паспорта;
- копію реєстраційного номера облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);
- довідку про склад сім’ї;- довідку про доходи усіх членів сім’ї протягом останніх шести місяців;- документи, які підтверджують обставини, з якими пов’язана необхідність надання допомоги;
- в окремих випадках, акт обстеження матеріально-побутових умов заявника.
- особам, звільненим з місць позбавлення волі, у разі відсутності паспорта допомога може бути надана на підставі довідки про звільнення.
Матеріальна допомога надається у разі, якщо середньомісячний дохід на кожного зареєстрованого члена сім’ї не перевищує дві мінімальні заробітні плати на момент подання заяви. Як виняток, матеріальна допомога може бути надана без урахування доходів сім’ї у різі:
- стихійного лиха, пожежі, техногенної катастрофи, внаслідок яких завдано значних збитків житлу, майну потерпілого або його здоров’ю;
- тяжкої хвороби ( онкологічне захворювання, туберкульоз, тяжкі операції);
Для розгляду питання про надання допомоги на:
- лікування або операцію необхідно додати довідку або копію довідки медичного  закладу;
- на компенсацію збитку від пожежі – копію акта пожежної частини про пожежу;
- у зв’язку з участю в антитерористичній операції – копію довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
  
 
ІІІ. Фінансове забезпечення
 
Фінансування заходів Програми здійснюється за рахунок коштів, передбачених у бюджеті Чечелівського району.
 
IV. Очікувані результати
 
Виконання заходів Програми сприятиме підвищенню рівня доходів громадян, розв’язанню соціальних проблем та підвищенню рівня життя населення надасть можливість  депутатам  районної у місті ради  безпосередньо  вирішувати  соціально-побутові   проблеми громадян за  їх зверненнями та збільшить довіру до органів місцевого самоврядування.
 
  

Голова районної у місті ради                                                               Н.В. Кеда

 
 

 Додаток 2
затверджено рішенням районної у місті ради
від _________ № ___

  
 

ПАСПОРТ
Програми фінансової підтримки мешканців Чечелівського району
депутатами районної у м. Дніпро ради VII скликання на 2016 рік

 
1. Концепція Програми розроблена відповідно до Указу Президента від 26.02.2010 № 274/210 «Про невідкладні заходи з подолання бідності», статей 64 та 65 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР (із змінами та доповненнями) «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 5 та 14 Закону України від 19.06.2003 року № 966-IV (із змінами та доповненнями) «Про соціальні послуги», статті 91 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI та статті 170 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями).
 
2. Програма затверджена рішенням сесії Чечелівської районної у                      м. Дніпро ради  від _____________ №_________
 
3. Координатор – управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпро ради.
 
4. Замовник – Чечелівська районна у м. Дніпро рада.
 
5. Строк  виконання: 2016 рік.
 
6. Прогнозні обсяги фінансування (тис. грн.):
 
 

Джерела фінансування Обсяг фінансування У тому числі за роками:
2016
 
Бюджет району
 
1 080 000 грн.
 
1 080 000 грн.
 

 
 
 
 

Голова районної у місті ради                                                              Н.В. Кеда

 
 
 
 

Додаток
затверджено рішенням районної у місті ради
від _________ № ___

 
 
 

ПОЛОЖЕННЯ
про надання адресної матеріальної допомоги окремим категоріям громадян, мешканцям Чечелівського району.

 
 
1.            Загальні положення
 
1.1. Положення про надання адресної матеріальної допомоги окремим категоріям громадян, мешканцям Чечелівського району. Використання коштів, передбачених у бюджеті району, проводиться відповідно до чинного законодавства на підставі цього Положення.
 
2.                 Джерела фінансування
 
2.1. Фінансування  Програми фінансової підтримки мешканців Чечелівського району депутатами районної у м.Дніпро ради VII скликання на 2016 рік  здійснюється за рахунок коштів бюджету  району.
 
2.2. Розподіл коштів на надання фінансової підтримки мешканцям району  депутатами районної у м. Дніпро ради VII скликання здійснюється згідно загальної суми коштів, передбачених кожного депутата у бюджеті району на відповідний рік на виконання заходів Програми та затверджується рішенням районної у місті ради про бюджет району на відповідний рік.
 
2.3. У  разі  особливих обставин,  депутати  можуть поєднувати  виділені їм кошти  або  їх частину  для  вирішення  питань, які  потребують значних витрат, відповідно  до  цього Положення.
 
2.4. Головним розпорядником коштів, спрямованих на виконання заходів Програмифінансової підтримки мешканців Чечелівського району  депутатами районної у м.Дніпро ради VII скликання на 2016 рік, є управління праці та соціального захисту населення Чечелівської районної у місті Дніпро ради                      (далі – Управління).
 
3.                 Порядок використання коштів
 
3.2. Підставою для розгляду питання надання матеріальної допомоги                   є заява громадянина на ім’я депутата Чечелівської районної у місті Дніпро ради
 
із зазначенням обставин, у зв’язку з якими необхідно її надати, місця реєстрації, серії і номера паспорта, контактного телефону зі згодою на обробку персональних даних (далі – Заява громадянина) та доданий до неї пакет документів, зазначений у Розділі ІІ Програми фінансової підтримки мешканців Чечелівського району  депутатами районної у м. Дніпро ради VII скликання на 2016 рік.
 
3.3. У разі складної життєвої ситуації, надається адресна матеріальна допомога (далі – Матеріальна допомога), розмір якої не може перевищувати розмір середнього прожиткового мінімуму на одну особу, встановленого законодавством на час подання Заяви. Сума матеріальної допомоги може визначатися депутатом Чечелівської районної у місті ради особисто.
 
3.4. Розгляд заяв від громадян проводиться у порядку черговості їх надходження Комісією з питань надання адресної матеріальної допомоги окремим категоріям громадян району.
 
3.5. На підставі вивчених документів Управління готує проект рішення виконкому районної у місті ради про надання матеріальної допомоги  не рідше ніж один раз на місяць.
 
3.6. Матеріальна допомога надається громадянину один раз на рік та не враховується при розгляді питання надання інших видів державної соціальної допомоги, передбаченої чинним законодавством.
 
3.7. Питання надання Матеріальної допомоги вирішується протягом 30 днів за
наявності повного пакета документів. У разі, якщо до Заяви громадянина не додано всі необхідні документи, заявнику направляється лист з пропозицією     надати відсутні документи. У разі, якщо протягом 30 днів з дня направлення повідомлення про необхідність надання документів заявник не наддав повного пакета, приймається рішення про відмову в наданні матеріальної допомоги. Про прийняте рішення заявник інформується письмово або по телефону.
 
4.                 Порядок звітування про використані кошти
 
4.1. Кошти, передбачені у бюджеті району на фінансування Програми, відображаються по коду функціональної класифікації 250404 «Інші видатки» та за кодом економічної класифікації 2000 (поточні видатки).
 
4.2. Станом на 1 грудня, проводиться аналіз використання коштів Програми.
 
 
 
4.3. Звіт про використання коштів Програми складає Управління та подає фінансовому управлінню у строки, визначені для  складання звіту про  виконання бюджету.
 
4.4. Рішення про надання матеріальної допомоги разом з первинними документами зберігається у загальному відділі та у відділі по роботі зі зверненнями громадян та квартального обліку Чечелівської районної у місті Дніпро ради.
 
5.                 Заключні положення
 
5.1. Контроль за  виконанням Програми фінансової підтримки мешканців Чечелівського району  депутатами районної у м. Дніпро ради VII скликання на 2016 рік  здійснює постійна комісія з питань соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів (А.К. Сідєков), постійна депутатська комісія з  питань соціального захисту, охорони здоров’я, материнства та дитинства                      (Мостова Л.Н.)
 
 
 
 

Голова районної у місті ради                                                              Н.В. Кеда

 


Красногвардійська

районна   у   місті   Дніпропетровську   рада

VІІ скликання

VІIІ сесія

Р І Ш Е Н Н Я

 
08.06.2016                           м. Дніпропетровськ                             №  48/16

 

 
Про направлення на навчання
голови районної у місті ради
 

 
 
Відповідно до Положення  про прийом слухачів до Національної академії державного управління при Президентові України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2013 № 255, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Красногвардійська районна у місті Дніпропетровську рада
 

В И Р І Ш И Л А:

 
1.       Рекомендувати для участі в конкурсному відборі на навчання до Дніпропетровського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України           за заочною формою навчання Кеду Наталію Василівну, голову районної у місті ради.
 
2.   Доручити заступнику голови районної у місті ради Чернецькому С.В. підписати рекомендацію голові районної у місті ради Кеді Н.В. для вступу на навчання до Дніпропетровського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України.
 
 
 

Голова районної у місті ради                                                                Н.В. Кеда

ПРОТОКОЛ
поіменного голосування депутатів Красногвардійської районної у місті ради VІІIскликання VІІсесія 08.06.2016
 

Прізвище, ім’я, по батькові Про затвердження звіту про виконання бюджету Красногвардійського району за І квартал 2016 року Про внесення змін та доповнень до рішення районної у місті ради від 31.03.2016 № 32/16 «Про бюджет Красногвардійського району на 2016 рік» Про затвердження Програми економічного і соціального розвитку Красногвардійського району на 2016 рік Про внесення змін до рішення районної у місті ради від 22.04.2016 № 39/16 Про затвердження Програми та Положення фінансової підтримки мешканців Чечелівського району депутатами Чечелівського районної у місті ради VII скликання на 2016 рік Про направлення на навчання голови районної у місті ради Про звернення депутатів Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради до Голови Верховної Ради України Парубія А.В.
№ питання 1 2 3 4 5 6 7
Балдін О.О. В В В В В В В
Баскін В.П. В В В В В В В
Бобров Г.В. З З П З З З З
Бондарчук А.М. З З З З З З З
Власов Ю.А. З З У З З З З
Гривул М. І. В В В В В В В
Довгаль С. А. З З З З З З З
Дороленко К.В. З З У З З З З
Єнакова О.Ф. З З У З З З З
Іванова В.В. З З У З З З З
Іванова Н.І. З З У З З З З
Калінін С.М. В В В В В В В
Калугіна В.В. З З У З З З З
Кеда Н.В. З З З З У З З
Корнійчук Т.В. З З З З З З З
Корнілова О.М. З З З З З З З
Леодамський К.Е. З З П З З З З
Литвинова Г.О. З З У З З З З
Логвін Д.В. В В В В В В В
Мостова Л.М. З З З З З З З
Нецький В.А. З З У З З З З
Поцелуйко Л.В. З З З З З З З
Решетилов А.О. З З У З З З У
Решетилов О.О. З З У З З З З
Рукіс А.В. З З З З З З З
Салік А.В. З З З З З З З
Ситник І.О. З З У З З З З
Сіверська Г.Г. В В В В В В В
Сідєков А.К. З З П З З З У
Скорік Д.В. З З З З З З З
Спицина К.О. В В В В В В В
Ходжоян Г.С. З З З З З З З
Чернецький С.В. З З У З З З З
Шевчук Є.А. В В В В В В В

 
 
Примітки: З – за;    П – проти;    У – утримався;    Н – Не голосував;     В – відсутній.


 

  Детальніше []

У Дніпрі відбудеться концерт патріотичної пісні «Ангели тебе оберігають»
Четвер, 09 червня 2016, 13:41
   altКонцерт патріотичної пісні «Ангели тебе оберігають» проходитиме 10 червня (о 18.30) та 11 червня  (17.00)  у театрі ім. Шевченка в рамках програми міського голови Бориса Філатова «Дніпро – культурна столиця». Відвідати концерт можуть усі бажаючі.      «Головним режисером і сценаристом концерту виступив ветеран АТО, актор театру ім. Шевченка Ігор Кирильчатенко. Завдяки реалізації програми міського голови Бориса Філатова «Дніпро – культурна столиця» міська рада має можливість фінансово підтримати цю важливу акцію. Маю надію, що відвідавши концерт, люди замисляться про події, які відбуваються у нашій країні, оцінять ситуацію і зроблять у майбутньому усе можливе, щоб такого більше не повторилося, щоб на нашій землі був мир. Отож, запрошуємо всіх на цю непересічну і цікаву подію», - зазначив начальник управління культури департаменту гуманітарної політики міської ради Євген Хорошилов.
    За словами радника міського голови Юлії Дмитрової, міська влада одразу відгукнулася і підтримала проведення такого концерту. «Ми розуміємо наскільки важливо проводити такі концерти, оскільки через патріотичні пісні, які заспівають, зокрема, на концерті «Ангели тебе оберігають», повністю пронизуєшся ситуацією в країні, налаштовуєшся на патріотизм та любов до своєї рідної землі. Концерт відвідають учасники АТО, їх родини», - повідомила Юлія Дмитрова.
    Як зазначив Ігор  Кирильчатенко, концерт написаний  в АТО. «Будучи в окопах підбирав пісні, у тому числі написані як бійнями, так і для них. Але цей концерт не лише про АТО, а також і про козацьку добу, революцію Гідності. Головна мета такої акції – показати, що ми, українці, - сильна нація воїнів, які завжди були готові захищати себе і свою країну. Назву концерту дали від підписаного малюнку, який отримав від другокласниці із Кіровограду. На малюнку були зображені ангели і підписано – «Ангели тебе оберігають». Це, до речі, є абревіатурою АТО», - розповів Ігор  Кирильчатенко.
   За словами директора театру ім. Шевченка Валерія Ковтуненка, концерт патріотичної пісні буде театралізованим, оскільки у ньому братимуть участь молоді актори театру, оркестр та балет театру. «Загалом цей концерт має велику душу і повірте, що пісні, які звучатимуть, не залишать байдужим нікого. Підтвердженням цього є допрем’єрний концерт, який вже показано для молоді», - наголосив Валерій Ковтуненко.
   «Побувала на допрем’єрномуконцерті і враження не можна передати словами – настільки глибокі і душевні пісні звучали. Дніпро залишається прифронтовою зоною і це невипадково, що саме у нашому місті народився цей проект, який можна з гордістю показувати закордоном», - зазначила голова комітету з питань культури та релігії громадської ради при облдержадміністрації Тамара Мудрак.
    Протоієрей Дмитро Поворотній додав, подібні мистецькі творчі акції показують що є реалії й інша історія, звертають увагу на наших земляків, які загинули і які зараз захищають нашу Україну.
 
  Детальніше []

09.06.2016 Красногвардійський район. Інформація. Пам’ятка - правила поводження на воді
Четвер, 09 червня 2016, 13:12

Витяг
з Правил охорони життя людей на водних об’єктах України, затверджених наказом МНС України від 03.12.2001 № 272, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.02.2002 за № 95/6383

 
2.7. Громадянам, які відпочивають у місцях масового відпочинку, забороняється:
- запливати за огороджувальні буї;
- підпливати до моторних суден, вітрильників, веслових човнів та інших плавзасобів;
- використовувати рятувальні засоби і спорядження не за призначенням;
- стрибати в воду зі споруд, не пристосованих для цього і в місцях, де невідомі глибина та стан дна;
- розпивати спиртні напої і купатись в нетверезому стані;
- організовувати у воді ігри, пов’язані з пірнанням та захватом тих, хто купається;
- забруднювати і засмічувати водойми та територію пляжів;
- подавати обманні сигнали тривоги заради жарту;
- залишати без нагляду малолітніх дітей;
- використовувати для плавання автомобільні камери, надувні матраци, лежаки, дошки та ін.;
- використовувати моторні, вітрильні, веслові човни, інші гребні і моторні плавзасоби, водні велосипеди, швидкісні моторні плавзасоби, водні мотоцикли в зонах пляжів, у громадських місцях купання при відсутності буйкового огородження пляжної зони і в межах цієї зони;
- приводити з собою собак та інших тварин.
2.8. Забороняється купання в затоплених кар’єрах, каналах, озерах, пожежних водоймах, які не мають обладнаних пляжів сезонними рятувальними постами, не визначені місцевою держадміністрацією як місця масового відпочинку громадян біля води.
7.6. При користування громадянами самохідними, несамохідними плавзасобами та вітрильниками забороняється:
- завантажувати плавзасоби понад визначену вантажопідйомність і пасажиромісткість;
- заходити на плавзасобах в акваторії, відведені для купання;
- плавати і підходити до берега в місцях масового відпочинку людей;
- підходити до інших (не малих і не маломірних) плавзасобів, що рухаються і перетинати їх курс на небезпечній відстані (менше 500 м.);
- порушувати правила розходження плавзасобів;
- пірнати з плавзасобів;
- брати на плавзасоби дітей віком до 7 років;
- видавати на прокат плавзасоби і кататись на них дітям до 16 років без супроводу дорослих;
- розпивати спиртні напої і користуватись плавзасобами в стані сп’яніння;
- сидіти на носі, кормі чи бортах човна, звісивши ноги за борт плавзасобу;
- використовувати рятувальні засоби і спорядження не за призначенням;
- користуватись плавзасобами особам, які не вміють плавати;
- віддалятись від берега на відстань, більшу, ніж указано в судовому квитку;
- купатись з борту плавзасобу, переходити під час руху з плавзасобу на плавзасіб, з місця на місце в плавзасобі.
7.7. Громадяни, які користуються плавзасобами, зобов’язані надавати допомогу людям, які потерпають на воді.
7.8. До користування моторними човнами і вітрильниками допускаються особи, які мають відповідні документи на право керування цими плавзасобами. Забороняється керувати моторними плавзасобами особам, які не мають на це права.
 
Додаток 1
до правил охорони життя людей
на водних об’єктах України
 
Дії при рятуванні та наданні першої медичної допомоги
Рятування потерпілих на воді:
Потопаючий
         Потопати може людина, яка не вміє добре плавати, фізично ослаблена або стомлена, хвора або поранена, а також людина, яка опинилась в холодній воді або випадково впала у воду. Якщо не допомогти цій людині, вона може загинути. Про те, що людині потрібна допомога, можуть свідчити такі ознаки:
-         спроба плисти не призводить до просування вперед;
-         на обличчі з’являється вираз відчаю;
-         людина кличе на допомогу або махає руками, щоб привернути увагу;
-         хвора або поранена людина може триматись однією рукою за уражену частину тіла;
-         людина намагається наблизитись до берега або човна, хапається за пліт або борт човна;
-         потопаюча людина хаотично махає руками, намагаючись висунутись із води, щоб набрати повітря, замість того, щоб намагатись плисти;
-         подібні намагання мимовільні та продовжуються недовго;
-         тіло у воді перебуває у вертикальному положенні, ноги не виконують плавальних рухів.
Прийняття рішення
 У такій ситуації особливе значення має правильний вибір способу надання допомоги потерпілому. Огляд місця події з метою виявлення реальної та потенційної загрози відіграє в такому випадку важливу роль. Слід розуміти, що потопаюча людина діє несвідомо та інстинктивно. Навіть якщо це дитина, ваш приятель чи близька вам людина, вони можуть учепитись у вас мертвою хваткою та будуть тягнути вас під воду навіть тоді, коли вони перебувають вже під водою, але ще не знепритомніли. У такому разі ви не тільки не допоможете, але й самі можете потонути. Ось чому, допомагаючи потопаючому, ніколи не підходьте до нього близько спереду. Слід наближатись до потопаючого спереду, тримаючи поперед себе рятувальний круг, жердину чи інший плавучий засіб (рятувальний жилет, рятувальний нагрудник і таке інше). Тому потрібно швидко оцінити обставини і прийняти найбезпечніше рішення.
Способи надання допомоги потопаючому
Завжди розпочинайте із самого простого, а в разі невдачі перед тим, як приступити до більш ризикованих дій, краще подумайте, як зменшити ризик.
Словесний метод
Перебуваючи у безпечному для вас місці, ясно, чітко та коротко скажіть потопаючому, що і як він має робити, підбадьорюйте його словами, намагайтесь заспокоїти його, тоді він швидше зрозуміє ваші поради.
Метод дистанційної подачі рятувальних засобів та витягання.
Якщо поблизу вас є який-небудь плавучий предмет (краще рятувальний круг), киньте його так, щоб потопаючий міг за нього вхопитися. Краще, якщо встигнете прив’язати до нього вірьовку (пасок), за яку потім зможете підтягнути потерпілого до берега чи на мілину.
Якщо ви знайшли вірьовку, то один кінець її закріпіть на плавзасобі або за береговий предмет, а інший за рятувальний круг чи інший плавучий предмет, який ви подаєте потопаючому. Перед витягуванням потопаючого, станьте так щоб у вас була гарна опора або ухопіться за плавзасіб чи за береговий предмет, щоб ви самі не впали у воду і потопаючий не потягнув вас за собою.
Вхід у воду на мілководді
Якщо нещастя трапилось на мілководді, можливо ви зможете наблизитись до потерпілого вбрід, щоб подати рятувальний засіб, але тримайте рятувальний засіб так, щоб він був між вами та потерпілим. Міцно стійте ногами на дні, тримайтесь однією рукою за яку-небудь опору, наприклад причал (кущ, гілку дерева), та протягніть довгу жердину потерпілому. Якщо присутніх багато, утворіть живий ланцюжок, міцно взявшись за руки.
Використання човна
Спробуйте наблизитись до потопаючого на човні так, щоб кинути йому який-небудь плаваючий предмет або простягнуте жердину. Якщо човен невеликий, подавати жердину треба з носа або з корми, щоб при підтягуванні потопаючого човен не перекинувся. Якщо човен такого розміру, що можна на нього взяти постраждалого, підходити до потерпілого також потрібно носом, або кормою, щоб при втягуванні його в човен, човен не перекинувся.
Ніколи не стійте у човні на повний зріст під час рятування потопаючого.
Рятування уплав
При наближенні до потопаючого уплав слід тримати поперед себе будь-який плаваючий предмет (краще рятувальний круг), щоб потопаючий хапався за нього, але не за вас, і подавати його на витягнутих руках, щоб потопаючий не зміг до вас дотягнутись. Підтримуйте з ним зоровий та голосовий контакт. Підбадьорюйте потерпілого, намагаючись примусити його працювати ногами в той час, коли за допомогою плаваючого предмета будете тягти його до берега чи до найближчої мілини.
 
Буксирування потерпілого
При буксируванні вплав потерпілий може бути не в змозі працювати ногами, щоб допомогти вам, але може вхопитись за вас руками. Тому потрібно буксирувати його на якомога більшій відстані від себе і бути готовим у будь-який момент ухилитись від його спроб вхопитись за вас руками. Спробуйте умовити його лягти на спину або перевернути його самому, якщо маєте такий досвід.
Якщо ви не маєте нічого під руками, намагайтесь підпливти до нього ззаду, попросивши когось на березі відвертати його увагу від вас. Коли це не вдасться, спробуйте розвернути його спиною до себе, схопивши його лівою рукою за ліву руку, якщо можливо, вище ліктя і різким рухом розвернути його спиною до себе і захопити його зігнутою в лікті лівою рукою під підборіддя. Утримуючи його лежачим на спині, буксируйте до берега або до найближчої мілини, одночасно спробуйте умовити його допомагати своїми ногами вам плисти. При цьому ніколи не забувайте про особисту безпеку. Якщо ви відчули, що втрачаєте контроль над своїми руками або відчуваєте, що потерпілий ось-ось схопиться за вас руками, різко відштовхнувшись, тимчасово віддаліться від нього, а відновивши координацію своїх дій, спробуйте знову надати допомогу потерпілому.
Серцево-легенева реанімація
Утоплення – одна з форм механічної асфіксії, що розвивається в результаті попадання рідини в дихальні шляхи або в наслідок ларингоспазму і припинення дихання чи з зупинкою серця в результаті психічної (страх) і рефлекторної (удар об воду, холодовий шок) дії.
Невідкладна допомога повинна бути спрямована на якнайшвидше відновлення дихання і кровообігу.
Витягши потерпілого з води, необхідно:
-         швидко очистити верхні дихальні шляхи від піску, мулу та водоростей, для чого, ставши на праве коліно, покласти потерпілого вниз обличчям його черевом на своє ліве стегно, лівим передпліччям натиснути на спину, щоб вивільнити від води та предметів дихальні шляхи, одночасно пальцями правої руки вичищати порожнину рота від мулу, піску та водоростей;
-         одночасно з очищенням ротової порожнини подразнювати корінь язика та глотку пальцями, щоб викликати блювання, яке прискорить відновлення життєвих функцій;
-         покласти потерпілого на спину, щоб голова була відкинута назад для розправлення дихальних шляхів, для цього можна використати валик з одежі, дитячий рятувальний круг тощо;
-         визначити наявність дихання протягом 5 секунд;
-         якщо воно відсутнє, почати робити штучну вентиляцію легень потерпілого способом «з рота в рот»;
-         визначити наявність пульсу на сонній артерії протягом 10 секунд;
-         за його відсутності водночас із штучним диханням виконувати непрямий масаж серця (на одне вдування робиться від п’яти до п’ятнадцяти масажних поштовхів на грудну клітину /на грудину між ребрами в районі серця/), і цей цикл повторювати до появи ознак дихання і серцебиття;
-         разом із штучним диханням здійснювати нагрівання тіла розтиранням.
Добре тренований рятувальник починає робити штучну вентиляцію легенів методом «з рота в рот» або з «рота в ніс» під час доставки потерпілого до катера або на берег.
Одночасно з наданням допомоги необхідно викликати «швидку медичну допомогу» або якнайшвидше, не припиняючи реанімації, доставити потерпілого до лікарні.
 
Серцево-легенева реанімація
Вік Дорослий понад 8 років Дитина 1 – 8 років Немовля до 1 року
Положення
рук
Дві руки на нижній половині грудини Одна рука на нижній половині грудини Два пальці на нижній половині грудини (на ширині одного пальця нижче сосків)
Вдування Повільно до підняття грудної клітини (протягом 1,5 – 2 секунд) Повільно до підняття грудної клітини (протягом
1 – 1,5 секунд)
Повільно до підняття грудної клітини (протягом
1 – 1,5 секунд)
Цикл 15 поштовхів – 2 вдування 5 поштовхів – 1 вдування 5 поштовхів – 1 вдування
Темп 15 поштовхів протягом приблизно 10 секунд 5 поштовхів протягом приблизно 3 секунд 5 поштовхів протягом приблизно 3 секунд
Рахунок 1,2,3,…,15 – 2 вдування 1,2,3,4,5 – 1 вдування 1,2,3,4,5 – 1 вдування
 
 
          Байдужість та безвідповідальність любителів відпочинку не природі нерідко призводить до лісових пожеж, які завдають значної шкоди лісу та довкіллю загалом. Подібні дії призводять до забруднення навколишнього середовища, а вогонь може перекинутись на лісосмуги та присадибні території. За декілька годин неконтрольована пожежа може знищити цілі лісові масиви, які росли десятками років, а про збитки годі й казати – рахунок може йти на мільйони. Величезної шкоди пожежі завдають фауні – гинуть птахи та звірі.
Шановні громадяни, щоб уникнути лісових пожеж, неухильно дотримуйтесь наступних правил:
-         Не розводьте багать у лісі, окрім призначених для вогнищ місць;
-         Намагайтесь не палити в лісі, не кидайте недопалки на землю, особливо там, де наявна суха підстилка;
-         Ні в якому разі не випалюйте суху рослинність на землях лісового фонду, на землях природно-заповідного фонду, та на господарських землях, які знаходяться поруч із лісом;
-         Не створюйте смітники в лісі та на прилеглих землях, тим більше, не підпалюйте їх;
-         По закінченню відпочинку приберіть після себе побутові відходи.
Не зайвим буде нагадати, що відповідно до законодавства, Правила пожежної безпеки в лісах України є обов`язковими для виконання всіма громадянам, які з будь яких причин перебувають у лісі. А порушення вимог пожежної небезпеки в лісах тягне за собою адміністративну або кримінальну відповідальність та відшкодування винуватцями завданих збитків.
  Детальніше []

Дніпровська міська рада спростила процедуру передачі кімнат у комунальних гуртожитках у власність громадян
Четвер, 09 червня 2016, 12:34
    altНа останній сесії Дніпровської міської ради, яка відбулася 8 червня, депутати ухвалили рішення щодо спрощення процедури приватизації кімнат мешканцями гуртожитків міста. Зокрема, зазначеним рішенням внесені зміни до відповідних нормативно-правових актів  міськради з цих питань. Раніше для приватизації кімнат мешканці гуртожитків повинні були подавати велику кількість документів, за більшість з яких потрібно платити. Це створювало значні незручності для мешканців міста, які змушені були витрачати багато часу та коштів для отримання довідок.
     Відтепер, після спрощення процедури, для приватизації кімнат у гуртожитках комунальної власності не потрібно надавати довідку з місця роботи, заяву на право власності іншого майна, довідку з державного реєстру речових прав на нерухоме майно (її  самостійно візьмуть співробітники департаменту житлового господарства міської ради). Окрім того, щоб приватизувати кімнату, необхідно бути зареєстрованим і фактично мешкати в гуртожитку не менше п'яти років (надати відповідну прописку). Раніше правомірність проживання у гуртожитку необхідно було підтверджувати ордерами.
    За інформацією департаменту житлового господарства міськради, на сьогодні приватизація житлових приміщень дозволена в 76 гуртожитках, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста. У цих гуртожитках приватизовані лише близько 9% кімнат. З ухваленням спрощеного порядку цей процес пришвидшиться.
 
 
 
 
 
 
 
 
  Детальніше []

Міський голова Борис Філатов інспектуватиме хід виконання робіт щодо повної заміни жорсткої покрівлі дахів
Четвер, 09 червня 2016, 12:30
 9 червня  о 12-30 за адресою: пр. Тульчинський,5 та пр. Тульчинський,1 міський голова Борис Філатов інспектуватиме хід виконання робіт щодо повної заміни жорсткої покрівлі дахів.
УВАГА!
Від`їзд представників ЗМІ від міської ради (шлагбаум) об 11-30 Детальніше []

Прес-конференція щодо проведення концерту патріотичної пісні «Ангели тебе оберігають»
Четвер, 09 червня 2016, 11:00
 9 червня об 11-00 у будівлі міської ради (пр. Д. Яворницького, 75,7 поверх, біла зала) відбудеться прес-конференція заступника міського голови Олександра Шикуленка. Тема: « Проведення у Дніпропетровську концерту патріотичної пісні «Ангели тебе оберігають»». Участь у прес-конференції також візьмуть: Юлія Дмитрова – радник міського голови, Ігор Кирильчатенко – ветеран АТО, сценарист і режисер концерту, Валерій Ковтуненко –директор театру ім. Шевченка, протоієрей Дмитро Поворотній – голова відділу капеланської опіки Дніпропетровської єпархії УПЦ КП.
  Детальніше []

Сторінка 1 з 2